"הטייקון" החדש? מה עומד מאחורי מכונת השיווק המשומנת של ד"ר אלדד פרי

נותן חסות לכנסים כלכליים ונואם בהם לצד בכירים במערכת הכלכלית והפוליטית, מתמודד על מימון מכבי תל אביב בכדורסל, רודף אחרי ידיעות בתקשורת וחי בראוותנות ■ מטעם פרי נמסר: "מדובר באיש עסקים שבנה עצמו בעשר אצבעותיו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלדד פרי צילום: רונן פדידה

הודעת יחסי הציבור ששוחררה שלשום לכלי התקשורת הבטיחה מהפכה בעיר רחובות. ההודעה בישרה כי קבוצת אלדד פרי תקים כ-1,200 דירות בעיר במה שמוגדר "פרויקט עיר הצעירים", במחיר של 490 אלף שקל לדירה. חישוב מהיר מעלה שמדובר בפרויקט עם הכנסות של 600 מיליון שקל מהדירות, וזאת לפני שמכלילים 2,000 מ"ר של שטחי מסחר, ספורט ובילויים שמתכננת הקבוצה, ו-17 אלף מ"ר של שטחי משרדים ומסחר בבניין נוסף. בהודעה נכתב כי הקבוצה צופה שהיקף ההשקעה בפרויקט יגיע למיליארד שקל. באותו יום כבר הופיע בעל השליטה בקבוצה, אלדד פרי, בתוכנית לילה בטלוויזיה - ודיבר על הפרויקט. עם זאת, לא בטוח שהסטודנטים ברחובות יכולים לבנות כבר כעת על הדירות האלה. קריאה של המשך ההודעה מעלה כי קבוצת פרי בסך הכל חתמה בינתיים עם בעלי הקרקע על אופציה לשנה לרכישת הקרקע. סביר שמי שלומד כיום ברחובות כבר יסיים את לימודיו כשהדירות ישווקו, אם בכלל - אבל זה לא מונע מקבוצת פרי לבשר על מהפכה ולטעון שאין כאן עניין ברווח, אלא רק בעזרה לציבור.

ההודעה הזאת, שלוקחת עסקת נדל"ן סטנדרטית ומנפחת אותה בלי הרבה חיבור למשמעות העסקית שלה, היא חלק מהסגנון של פרי. כבר הרבה זמן לא נצפתה מתקפת יחסי ציבור אגרסיבית כמו שמבצע מי שעד לא מזמן היה בסך הכל עורך דין מרחובות המתמחה בנדל"ן. בחינה של התנהלותו של פרי בשנה האחרונה מציגה שורה ארוכה של מהלכים הכרוכים בחשיפה תקשורתית נרחבת, שנראה כי נועדו להפוך את איש העסקים הלא מוכר למותג, בזמן שהיקף הונו, עסקיו ופעילותו נותרים בערפל - ערפל שרק גבר כשניסינו לבדוק את הקשרים העסקיים העומדים מאחורי הפרסומים על פעילותו באתר החברה ובמצגות שלה.

אחד השיאים של החשיפה הזאת היה לפני כחודש, כשפורסם שפרי נמצא במשא ומתן, דרך חברת האחזקות שבבעלותו, כדי להיות הספונסר הראשי של מחזיקת הגביע בכדורסל, מכבי תל אביב, תמורת כמיליון דולר לעונה. לדברי מי שעשו עם פרי עסקים, הגינונים שלו הם כשל טייקון צמרת. הוא נוסע בג'יפ של מרצדס, מחזיק באמצעות החברה שלו, פרי נדל"ן, בתא בכבוד בהיכל הכדורסל של מכבי תל אביב - שעבורו היא שילמה כ-100 אלף דולר בעונת הכדורסל הקודמת - ומתנייד בעולם במטוס פרטי בלוויית פמליה של עוזרים ועוזרות. משרדי החברה מתפרשים על חצי מהקומה ה-35 וחצי מהקומה ה-31 במגדלי עזריאלי, והוא מעסיק את עורך הדין של האלפיון העליון, אלי זהר. מי שעשו עמו עסקים סיפרו על ארוחות במסעדות יוקרה שבהן נפתחים בקבוקי יין בשווי אלפי שקלים. התואר "דוקטור" מוצמד לשמו בכל פרסום רשמי, ובראיון שנתן למוסף פרסומי של "הארץ", פרי הצהיר כי הוא איש עסקים ש"מעוניין לשנות את העולם". לא פחות. הניסיונות לגלות מאין קיבל את התואר דוקטור לא צלחו, ופרי עצמו סירב לספק לכך תשובה.

ההתנהלות הזאת מחזקת את סימני השאלה סביב פרי, ואת התהייה אם מדובר במטאור מבריק ועשיר שנשאר מתחת לרדאר בכל השנים האלה ורק בשנה האחרונה זוכה להיכנס לתודעה הציבורית - או אולי בלא יותר ממכונת יחסי ציבור משומנת של איש עסקים בינוני, שמשקיע במיתוג לא פחות משהוא משקיע בעסקים אמיתיים ומנסה - וכנראה גם מצליח - לפרוץ את דרכו באמצעות גימיקים קטנים ופרסומים גדולים.

פרי עם הספורטאים המצטיינים אלכס שטילוב (מימין) ומעיין דוידוביץ'צילום: הוועד האולימפי

הניסיון לאמץ את מכבי תל אביב לא היווה את דריסת הרגל הראשונה של פרי בספורט המקומי. בשנה האחרונה הוא מימן את שתי קבוצות הכדורגל של עיר מגוריו, רחובות: מכבי שעריים והפועל מרמורק. להפועל מרמורק הוא העביר 800 אלף שקל בעונה הקודמת, ובשעריים כבר מדברים עליו כמי שיצעיד את הקבוצה לליגות הבכירות, ועל מיליוני שקלים שיעביר לקבוצה. פרי היה פעיל גם בעיר השכנה, והעביר כספים לקבוצת כדורסל הנשים אליצור רמלה ולקבוצת הכדורגל בית"ר ת"א רמלה. אם לא די בכך, בשתי העונות האחרונות הוא השקיע במצטבר 1.6 מיליון שקל בתמיכה בבית"ר ירושלים, והתארח ביציע הכבוד של הקבוצה. קבוצת כדורגל החופים של המועדון אף נקראת בדף הפייסבוק שלה "בית"ר אלדד פרי ירושלים". לכך הוסיפה גם הצהרתו מתחילת אוגוסט, שלפיה יעניק פרי דירה לספורטאי ישראלי שיזכה במדליית זהב באולימפיאדת ריו 2016.

עבור פרי התמיכה בקבוצת הכדורסל לא היתה רק עוד אחת מההשקעות שלו - היא נועדה להביא לו כבוד רב והכרה ציבורית נרחבת. קודם לכן הוא הוזכר כמועמד לרכוש את בית"ר ירושלים מאלי טביב, ואף נתן לה חסות, אך המהלך לא צלח.

בסופו של דבר, מכבי העדיפה על פניו את חברת פוקס. מנכ"ל הקבוצה, אלי דריקס, אמר כי "הנכונות שלו להשקיע במכבי תל אביב היתה רצינית. היו כמה פגישות, וההתרשמות שלנו היתה שמדובר בחברה רצינית, אבל היו לנו במקביל עוד ארבע־חמש הצעות, ובסופו של דבר קיבלנו את ההחלטה שנכונה למכבי - מה שלא אומר שום דבר רע על החברות שלא בחרנו בהן".

העסקה אמנם לא התממשה, אבל פרי זכה לחשיפה כאיש העסקים שהגיע משום מקום עם מזוודת מזומנים ורצון לתמוך בספורט המקומי. במקביל, הוא הסתער על אפיק נוסף - והתברג פעמיים כדובר מרכזי בכנסים כלכליים רבי משתתפים שלהם החברה שלו העניקה חסות. במאי האחרון הוא נאם בוועידת נדל"ן ותשתיות במלון דיויד אינטרקונטיננטל לצד רצף של בכירים בענף הנדל"ן. את נאומו של פרי בכנס בתחום הנדל"ן ניתן היה להסביר לאור היותו עורך דין הפעיל בתחום קבוצות הרכישה ויזם של כמה פרויקטים. קצת יותר מפתיעה העובדה שלפני שבועיים הוא נאם באותו אולם בוועידה הכלכלית הלאומית, שגם לה הוא העניק חסות, כבוד שחלקו בין השאר שר הביטחון משה יעלון, יו"ר בנק לאומי דוד ברודט, מנכ"ל טבע ארז ויגודמן ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט. בנאומו דיבר פרי על החרם הבינלאומי נגד ישראל והצהיר: "הפתרון שלי בעניין החרם נגד ישראל - לא לדבר פוליטיקה". פרי ממתג עצמו כבר תקופה ארוכה כאיש שמוביל את המאבק על שמה הטוב של ישראל בזירה הבינלאומית, והשקיע כמיליון שקל בפרויקט נגד החרם. גם בנאומים אלה מצמיד פרי לשמו את התואר דוקטור. לא רק זה, אלא שבמהלך הכנס זכה פרי לכותרת בולטת בדף הבית באתר ynet, כבוד שבו לא זכו משתתפי הכנס האחרים.

פרי, שכנראה התאהב בפרסום, כיכב בשנה האחרונה גם במדורי הרכילות. בנובמבר 2014 סיקר אתר mako את נישואיו לנועה רז, עובדת הקבוצה, באירוע מצומצם בלאס וגאס. גם מסיבת החתונה המורחבת שערכו השניים בישראל, במלון המלך דוד בירושלים, בתחילת פברואר - סוקרה ב–mako בהרחבה. אלה אינם הנישואים הראשונים של פרי, ויש לו בסך הכל חמישה ילדים.

גם מהלכים משניים יותר של פרי זכו לסיקור. כשהעביר את משרדי החברה שלו מרחובות לקניון עזריאלי ביולי 2014, זכה פרי לידיעה בנושא ב–mako, תוך ציון העובדה שהמשרדים החדשים עוצבו על ידי הדוגמנית עדי הימלבלוי. אפילו חגיגת חג הפורים של עובדי החברה זכתה לידיעה ב–mako.

במהלך הכנת הכתבה פנינו לגורמים רבים ושאלנו אותם אודות פרי. רבים לא הכירו את השם ("אלדד מי?" היתה שאלה שחזרה על עצמה), וניסו להבין מדוע זכה האיש לסיקור. אחרים הגיבו באמרם "שמעתי את השם", וביקשו שנסביר להם מהיכן הופיע האיש.

בחיפוש אחר מידע על פעילותו העסקית של פרי, אתר האינטרנט של קבוצת אלדד פרי מספק את ההסבר הבא: "הקבוצה היא חברת אחזקות המתמחה ביצירת מודלים עסקיים ופיתוח מוצרים פורצי דרך בתחומי רפואה, אנרגיה מתחדשת, טכנולוגיה מתקדמת, נדל"ן ובנייה מהירה וירוקה. החברה מאגדת תחתיה כמה חברות הפועלות בישראל וב-40 מדינות בעולם. 'אלדד פרי טכנולוגיות' היא הזרוע הטכנולוגית של הקבוצה, האחראית על זיהוי צרכים בעולם הטכנולוגי ופועלת ליצירת הזדמנויות עסקיות בארץ ובעולם בתחום הטכנולוגיה המתקדמת. החברה כוללת צוות מפתחים ומהנדסים שונים. פרי אינטרנשיונל ו-IDM אינטרנשיונל הן חברות בינלאומיות המתמחות ביזמות עסקית גלובלית.."

אהוד אולמרטצילום: דודי ועקנין

המשפטים האלה, שמדקלמת השחקנית־דוגמנית אגם רודברג בפתיחת סרטון המוצג לכל מי שנכנס לאתר האינטרנט של הקבוצה - הם רק חלק מסרטון יחסי ציבור ארוך מאוד, המפרט את מעלליה של הקבוצה ברחבי העולם. הסרטון אינו חוסך בסופרלטיבים שספק אם תמצאו באתריהן של קבוצות עסקיות אחרות במשק.

עסקים לחוד ומציאות לחוד

החשיפה הזאת של פרי עולה כסף. הבטחת הדירה לספורטאים האולימפיים כרוכה לכל הפחות ברכישת פוליסת ביטוח יקרה בעשרות אלפי שקלים, למקרה שבו זכייה ישראלית במדליית זהב אכן תתממש. מחיר החסויות בכנסים הוא עשרות אלפי שקלים ויותר מכך. קבוצת פרי מעסיקה כיום את משרד הפרסום של מושיק תאומים, גיתם, ואת חברת יחסי הציבור של ארנה פרי - אפיקים שבהם היא משקיעה עוד אלפי שקלים בחודש על פרסום. פרי נדל"ן פירסמה בקיץ האחרון את הפרויקטים שלה בפריים־טיים. פרי אף זכה לפרק קצר משלו בתוכנית "אנשים" בערוץ 2, שבה הוא הוצג כאיש עסקים המחזיק משרדים בראשון לציון, ברחובות, במנהטן ובמנילה, ומנסה להציל את תדמיתה של ישראל ברחבי העולם.

לדברי מקורב לגיתם, פרי שילם לתאומים סכומים נכבדים. לא בכדי בגיתם עושים כל מאמץ למתג אותו כאיש עסקים גדול בכל מיני דרכים יצירתיות. באחרונה שכר פרי גם את עורך חדשות 10 לשעבר, ישראל טויטו - מהלך שהזכיר את זה של יצחק תשובה, ששכר לעבודה את נדב פרי. עם זאת, אלדד פרי הוא עדיין לא יצחק תשובה - גם אם בגיתם מנסים להפוך אותו לכזה.

חדי עין עשויים לשים לב שבין הפילנתרופיה המתועדת היטב, סיקור נאומיו בכנסים, הכותרות הנוגעות לספורט, פוליטיקה וחתונות - חסרות חדשות הנוגעות לפעילותו העסקית של פרי. מי שמעוניין במידע הזה צריך לפנות לאתר האינטרנט של קבוצת אלדד פרי, וייפרש בפניו עולם ומלואו.

פרי הספיק לא מעט ב-38 שנותיו. את פעילות הנדל"ן שלו הוא מבצע דרך פרי נדל"ן, שלפי האתר פעילה בישראל ובחו"ל. באפריל האחרון טען פרי במאמר כי "דוגמה להשקעה טובה היא בנייה בזימבבואה - אחד התחומים הצומחים באזור. הצורך בדירות במדינה הוא אדיר, והקבוצה שלנו התחילה בפרויקט לבניית 50 אלף דירות במדינה".

אבל יותר מעניינת היא פעילותו של פרי שאינה קשורה לנדל"ן - ומתבצעת דרך ארבע חברות עיקריות: הקבוצה האם "קבוצת אלדד פרי", והחברות הבנות פרי אינטרנשיונל, פרי ביצועים ו-IDM אינטרנשיונל. כאן, תחת הכותרת "תחומי פעילות", מופיעים "מערכת לטיפול ואיסוף פסולת עירונית", "מערכת למחזור פסולת ואנרגיה מתחדשת" ו"תחנת כוח סולארית". תחת הכותרת "ביטחון" מופיעות הפעילויות "שיריון ומיגון רכב", "מערכת אקולוגית להשמדת תחמושת" ו"מרכז להכשרת מומחים בתחום הגנת הסייבר". תחת הכותרת "טכנולוגיה" מוזכרים "סימון מוצרים באמצעות ננו־טכנולוגיה" ו"משחקים אונליין", ותחת הכותרת "מכשור רפואי" מוזכרת "מערכת לא פולשנית לבדיקה קרדיולוגית" ו"מכשיר לא פולשני למדידת רמת הגלוקוז".

אם לא די בכך, במצגות החברה נכון ל-2014 מוצג עוד מגוון פעילויות, ובהן מיגון מכוניות, סלילת כבישים ומסחר באביזרי לחימה. שלל הפעילויות האלה שובה את הדמיון ומעלה את השאלה אם בזמן שישנו צמח במשק הישראלי טייקון חובק עולם. כשפנינו לחלק מהחברות שקבוצת פרי אמורה להיות קשורה אליהן, התברר לנו שלא בהכרח, ושבחלק מהמקרים לא ברור מדוע פעילויות שונות מוצגות באתר של הקבוצה.

כך למשל, כשפנינו לחברת נאוגיימס, המוזכרת באתר הקבוצה תחת הכותרת "משחקים אונליין", הופתעו בחברה לשמוע כי שמה מוזכר באתר. נאוגיימס מספקת פלטפורמה לחברות הימורים הפועלות ברישיון המדינה, כמו הלוטו והפיס בישראל - המאפשרת להן להגיע לציבור המעוניין להמר דרך הסמארטפון או המחשב. היא אחת החברות המובילות בעולם בתחומה. מבירור עם נציגי החברה עלה כי בינה לבין פרי התנהלו מגעים, שלא הבשילו עדיין לכדי שיתוף פעולה.

כשפנינו לחברת Safe Solutions, המוזכרת במצגת של פרי - חברה לשירותים פיננסיים הממוקמת בקפריסין ומספקת אפליקציה סלולרית לשירותים בנקאיים - השיב לנו מנכ"ל החברה, רונן אורנשטיין, כי " זה פרסום שהיה אמור לרדת. אני לא מעוניין לדבר עליהם. זה פרסום שולי. אני מעדיף לא להתייחס לאלדד פרי".

דליה איציקצילום: שירן גרנות

היה ביניכם קשר עסקי?

אורנשטיין: "אני לא מעוניין לענות לשאלות הקשורות לזה".

באתר ובמצגת של פרי מוזכר גם מיזם "סייבר ג'ים" - מיזם משותף של חברת חשמל עם יוצאי יחידה 8200 להכשרת לוחמים להתגוננות ממתקפות טרור טכנולוגיות. בתגובה לפניית Markerweek מסר מנכ"ל המיזם, אופיר חסון, שאליו פנינו כדי להבין את טיב שיתוף הפעולה, כי "אני מופתע מאוד ממה שאתם מספרים לי עכשיו. אלדד פרי אכן היה כאן בביקור לפני יותר משנה, הוצג לו המתקן - וכאן נגמרה מערכת היחסים בינינו לבין אלדד פרי. לא ראינו אותו ולא שמענו אותו מאז. אני מופתע מאוד מהמידע שמוצג במצגת ללא אישור שלנו וללא תיאום. זה כל מה שיש לי להגיד".

גם כשפנינו לחברת CAA Solutions, הפועלת בתחום העזרים לכלי נשק ומוזכרת במצגת של הקבוצה, וניסינו להבין את טיב הקשר בין החברות, התברר שמנכ"ל החברה לא הכיר את קבוצת פרי והיו"ר שלה לא היה בטוח אם יש בין החברות קשר עסקי.

חברה נוספת שהופיעה במצגת של הקבוצה היא "טופ קאר ארמורינג" - חברה לשיריון מכוניות שעל פי המצגת פרי אינטרנשיונל היא בעלת מניות בה. בשיחה עם החברה דיבר עמנו אדם בשם דורון, שטען שהוא בעל החברה, והכחיש כל קשר לפרי. לדבריו, "הם בדקו אפשרות להשקיע בחברה, אבל זה לא צלח".

כמה הם היו אמורים להשקיע?

דורון: "אני לא זוכר".

איך נוצר הקשר אתם?

"הם הגיעו אלי".

מתי?

גדעון סערצילום: תומר אפלבאום

"אני לא זוכר".

אתה לא זוכר?

"אני צריך לבדוק. אבל זה עדיין לא נגמר. יש להם מגעים כאלה ואחרים. הם עדיין כן יכולים לקבל החלטה"

זה תלוי רק בהם?

"מדי פעם הם בודקים. והם קיבלו אפשרות להשקיע".

חברה נוספת המופיעה במצגת הקבוצה היא א.ר צ'לנג', העוסקת בייצור חשמל מפסולת עירונית. כשפנינו לרפי סלע, האיש מאחורי החברה, גם הוא התחמק מתשובה חד־משמעית בנוגע לקשר עם פרי.

אתם קשורים איכשהו לקבוצת אלדד פרי?

סלע: "לא שאני יודע שאנחנו קשורים. אנחנו לא קשורים עסקית".

יש לכם הסכמים לשיתופי פעולה?

"לא. אני מכיר אותו באופן אישי. דיברנו על כל מיני נושאים, אבל אין לנו הסכמים משותפים או עסקים משותפים. אין לנו שום קשר - אין בינינו כלום. גם הוא עוסק בפסולת לאנרגיה".

משה תאומיםצילום: ניר קידר

איך אתה יודע?

"דיברנו על זה. הוא רצה שאייעץ לו ואסע אתו. הוא רצה לקנות חברה שעוסקת בזה, כי הוא יודע שאנחנו מומחים בזה. אני יכול להגיד לך שהוא הראה לי כמה טכנולוגיות שהוא מתעניין בהן. אני לא יודע אם הן שלו או לא".

התרשמת ממנו?

"מהפגישות שלי אתו נראה שהוא בחור מאוד חכם. מאוד חכם. אולי זה לא נכון לומר חכם, אלא פיקח מאוד. כזה שמנסה לעשות עסקים בגדול. אני לא יודע על הצלחותיו".

מאיפה הכסף שלו לדעתך?

"הוא אמר שהוא עסק בנדל"ן הרבה שנים. הוא עורך דין וכלכלן והרוויח הרבה כסף, ואז החליט להקים קבוצת השקעות בכל מיני תחומים".

סלע אינו היחיד המעיד על חוכמתו של פרי, המצטייר כאדם כריזמטי. כפי שמעיד מי שעשה עמו עסקים, מדובר ב"אדם מבריק וחכם בצורה בלתי רגילה, ששולט בפילוסופיה של דקארט, באימרות הרמב"ם ובכלכלת העולם".

עם כל זאת, יש באתר קבוצת פרי ובמצגת שלה פעילויות שהצלחנו לאמת. הפעילות בתחום הבדיקות הרפואיות הלא פולשניות המוזכרת באתר הקבוצה מתייחסת לחברת Integrity Applications הישראלית, שבמאי 2014 דיווחה על עסקה גדולה שעליה חתמה בפיליפינים באמצעות קבוצת פרי. קבוצת אלדד פרי גם משווקת מערכת בשם NICaS, המודדת את מערכת הדם ומאפשרת לעקוב אחרי יתר לחץ דם.

"יש בינינו שיתוף פעולה שנמשך כבר שנתיים בכמה תחומים ובכמה מקומות בעולם. ברמה האישית עבדתי עם אלדד בלא מעט פגישות. הכל מולו שקוף וכן. הוא עמד בכל מלה שלו ובכל ההתחייבויות הכספיות.יש מדינות שבהן שיתוף הפעולה הוא ברמה אסטרטגית, ויש מקומות שבהם שיתוף הפעולה קשור בהשקעות בטכנולוגיה", אמר השבוע איש עסקים המשווק עבור הקבוצה את המערכת.

לדברי אותו משווק, המערכות לבדיקה לא פולשנית לא שייכות לפרי, אלא ליצרנים שיש להם הסכם עמו. במקרה הזה, כמו בפעילויות רבות המוזכרות באתר, הקבוצה היא מעין מתווך הגוזר עמלות מעסקות שבהן משווק את הסחורה. מרבית הפעילויות המוזכרות באתר מבוססות על תיווך - הסכמי שיווק של הקבוצה עם יצרן של שירות או מערכת שהיא מתיימרת לשווק ברחבי העולם. הניסוחים של הקבוצה באשר לפעילויות הם זהירים בהתאם. הפעילויות העסקיות מוזכרות באתר, אבל לא נאמר מה סוג הקשר של הקבוצה לפעילות - אם היא מייצרת, זכיינית או משווקת.

צילום: אלוני מור

גם כשמדובר בתיווך מיד שנייה או שלישית - לעתים העמלות גבוהות. בשנה האחרונה תיווך פרי עבור מולטי־מיליונר יווני בשם קונסטנטין סוקוס, המייצר אפודים ואמצעי אבטחה ועוסק בהשמדת תחמושת ישנה, לבין גורמים בפיליפינים ובמזרח אירופה. אל סוקוס הגיע פרי בתיווכה של חברה בשם האינה, שהוא הכיר באמצעות עורך הדין ופרשן הספורט דני נוימן. נוימן עצמו הכחיש השבוע קשר עסקי עם פרי, ואמר כי "אני מכיר אותו רק כי ישבתי לידו פעמיים ביציע הכבוד בטדי. היכרות שטחית בלבד". פרי תיווך בין סוקוס לחברה בפיליפינים שמולה הוא עובד בשם קלע דוד. בסופו של דבר השמיד סוקוס עבור הממשלה הפיליפינית תחמושת בשווי עשרות מיליוני יורו, ופרי נהנה בעקבות העסקה מעמלה של 1–2 מיליון יורו. האינה נמצאת בימים אלה לפני נקיטת פעולה משפטית נגד הקבוצה. בא כוחה של החברה, עו"ד שריג דמרי, טען השבוע כי "האינה תרמה לפרי מקשריה הבינלאומיים הענפים. עם זאת, מהחומר שעולה בפנינו עולה כי פרי לא מתנהל בשקיפות מול קשרים אלה, ומנסה לנכס אותם לעצמו. בכוונתנו לפעול כדי לקבל את המגיע לנו כדין".

לאור השיחות האלה קשה להסביר חלק מהנתונים שקבוצת פרי מציגה. ייתכן שבעולם התיווך בעסקות גדולות יש משמעות לכך שאתה מצליח לגרום לגופים עסקיים אחרים לראות אותך כגוף גדול ומשמעותי. הסבר אחר עשוי להיות פסיכולוגי, כפי שאומר בכיר העומד בראש גוף פיננסי: "מכר משותף הביא אותי לפגישה עם אלדד פרי במשרדים שלהם, ולא הצלחתי להבין מה הסיפור של הבן אדם. המכר המשותף אמר לי שהוא גאון, אבל לי הוא נראה בעיקר כמו מישהו שמתאמץ להראות כמה הוא גדול. היה נראה כאילו בסיס הפעילות האמיתי שלהם קטן יותר בפועל מכפי שניסו להציג. לפעמים אתה רואה אנשים שרוכשים קבוצות כדורגל ואתה לא מבין למה הם לוקחים את זה על עצמם - והסיבה לכך היא להראות לעצמם שהם הגיעו לאיזשהו מקום. כך גם במקרה הזה - הרגשתי שזה סיפור דומה, של מישהו שבעיקר רוצה להוכיח שהוא הגיע למקום מסוים".

מנתיבות עד קזחסטאן

פרי נולד בנתיבות, תחת השם אלדד יפרח, וגם אנשי עסקים מעיר הולדתו הופתעו מהצלחתו הגדולה. הוא למד משפטים במכללת שערי משפט ואחרי הצבא הגיע לרחובות, שבה התחיל את דרכו כעורך דין צעיר המתווך בעסקות נדל"ן. אבל מהר מאוד, לדברי קבלנים שעבדו עמו, פרי החליט שברצונו להיות יזם בעצמו. בתחילת דרכו כעורך דין הוא יזם קבוצות רכישה - תחום שבו הקבוצה פעילה מאוד עד היום, וכיום הוא עוסק גם בייזום. פרי התגורר עד לאחרונה בווילה בנווה עמית שברחובות, ובאחרונה עבר להתגורר בתל אביב.

הפרויקטים של פרי בקבוצות הרכישה לא בהכרח מסבירים את רמות ההון שהוא מנסה לשדר לעולם. בקבוצות הרכישה נהוג להרוויח 8% מסך העלויות של כלל הפרויקט.

לאורך השנים צבר פרי לא מעט קשרים פוליטיים: לחתונתו במלון המלך דוד בירושלים הגיעו ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, והשר לשעבר גדעון סער ורעייתו גאולה אבן. מקורבת נוספת לפרי היא יו"ר הכנסת לשעבר, דליה איציק. במהלך מתוקשר נוסף פורסם השנה כי איציק שופטת בתחרות שיזם פרי, שבמסגרתה ישקיע מיליון שקל בהסברה לשיפור תדמית ישראל בעולם. איציק היא גם נשיאת המיזם "סיסמה לכל תלמיד" - רשת לימוד חברתית שבה מעורב פרי. ואולם כשניסינו לברר מה מהות הקשרים בינם לבינו, איציק, סער ואולמרט סירבו להגיב בנוגע לטיב יחסיהם עם פרי. נציגו של ברקת מסר כי: ראש העיר הכיר את פרי במסגרת פעילותו בירושלים כתורם לבית"ר ולקבוצות נוספות ונוצר ביניהם קשר ידידותי, הם מתראים במשחקי הכדורגל וברקת אף ביקר בחתונתו.

פרי גם מתגאה במגוון קשרים נוספים, החל בנשיא קזחסטאן וכלה ברמי אונגר. תחום אחד שבו יש לקבוצה פעילות מוכחת הוא הנדל"ן. 15 פרויקטים של פרי נדל"ן מוזכרים באתר החברה - 14 מתוכם ברחובות ואחד בעפולה. מעבר ל–12 פרויקטים של מגורים מוזכרים גם מרכז מסחרי ותחנת דלק אקולוגית.

קשה לפזר את הערפל גם כשמנסים להתחקות אחר שותפיו של פרי. באתר קבוצת פרי מוזכר אל"ם במיל' שמואל אביבי כמנכ"ל. אביבי, לשעבר נספח צה"ל בשווייץ, הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בעבירה של הפרת אמונים. ההרשעה נעשתה לאחר שמכתב האישום המקורי עלה כי אביבי, ששירת בתפקיד ב-2005-2002, פעל לקידום מעמדו של סוחר נשק משווייץ וסייע לו לשווק ציוד ביטחוני בתמורה לטובות הנאה. לא הצלחנו לקבל תגובה מאביבי לגבי השאלה אם הוא ופרי עדיין עובדים יחד. אביבי סירב לשתף פעולה עם הכתבה.

לצוות החברה של פרי משתייכים גם רפי כחלון, חבר המועצה המקומית מזכרת בתיה, וליאור ברדוגו, שרץ בבחירות האחרונות לעיריית לוד עם ח"כ לשעבר מטעם מפלגת העבודה יורם מרציאנו. שותף מרכזי בעסקים של פרי, שנותר מאחורי הקלעים, הוא איש העסקים יוסי עזרא. בשיחה עמו השבוע אמר עזרא כי "מבחינתי אלדד הוא השותף האולטימטיבי - שיתפנו פעולה בכמה מקומות בעבר וגם כיום אנחנו מושקעים בהמון כספים ביחד".

באילו היקפים?

עזרא: "גם אם תגיד עשרות מיליוני שקלים - לא תטעה. אנחנו עושים פעילויות רחבות בהיקפים גדולים, שמניבות הרבה כסף. חלק מהדברים הם בשלב חבלי לידה ויש גם דברים שיזמנו בעבר וכבר עשינו בהם 'מיני־אקזיט'. הרווחנו כבר הרבה כסף ביחד".

באילו תחומים?

"אנחנו שותפים בכמה פעילויות. אנחנו מפתחים יחד אפליקציות רשתיות, ופועלים הרבה בתחום הרשתות החברתיות. טכנולוגיות של סימון כאלה ואחרות. יש לנו זיכיונות לשיווק בעולם של כמה מוצרים. ביום חמישי אני אמור לטוס למוסקווה כדי לחתום על העסקות".

אתה יכול לומר לנו שמות של מיזמים משותפים שלכם?

"אנחנו בשלבי פיתוח סופיים של שתי אפליקציות, ובשתיים אחרות אנחנו מתקדמים".

מהיכן אתם מכירים?

"אני מ–1989 בענף הנדל"ן, והכרנו דרך עסקות נדל"ן שעשינו יחד, שבהן ראיתי שמדובר באדם אמין".

במה הוא עוסק?

"הם עוסקים בניהול קבוצות רכישה ויזמות נדל"ן, ואנחנו עצמנו יזמים".

ולמה אתה מגדיר אותו בתור השותף האולטימטיבי?

"יש לו הרבה אמינות והרבה תוכן. אמנם הוא צעיר, אבל הוא איש מבריק עם יכולות אנליטיות מדהימות לניתוח עסקות מורכבות. יש לו את זה לטעמי".

גם בעולם הספורט אפשר למצוא את מי שזוכר את פרי רק לטובה. "הוא פילנתרופ. בשנתיים האחרונות הוא השקיע בכל שנה 800 אלף שקל בבית"ר ירושלים, ונתן 200 אלף שקל בשנה לכדוריד ברחובות. הוא גם עוזר לאליצור רמלה נשים, ולשעריים הוא נתן לפני שנתיים 200 אלף שקל. חוץ מזה הוא עוזר לנזקקים", אומר חנן עדני, יו"ר הפועל מרמורק. "הוא איש ישר. מלה שלו זו מלה. אנשים אחרים הביאו אותו למרמורק, ובסוף הם נעלמו והיחיד שעמד במלה שלו לגבי התמיכה היה פרי. הוא השאיר את הצ'קים שהוא נתן ולא לקח אותם, על אף שהשותפים שהיו אמורים להיכנס אתו כבעלים לא נשארו בקבוצה. הוא גם שילם פיצויים לאנשים שהיה צריך לשלם להם, מעבר ל–800 אלף השקלים שהוא הבטיח. אלה היו סכומים שהובטחו על ידי אחרים והוא שילם אותם. הוא לא רצה שהשם שלו ייכנס למקומות לא רצויים ואני הבנתי אותו".

להשקעה במרמורק נכנס פרי יחד עם הזמר אייל גולן ואיש עסקים בשם ארביב. החלוקה המקורית של ההחזקה במרמורק היתה אמורה להיות 80% על ידי פרי, 10% על ידי ארביב ו–10% על ידי גולן. בסופו של דבר גולן נסוג מהשותפות - וההסכם התפוצץ. פרי החליט שהוא מעוניין להיות רק ספונסר ולא בעלים - אבל השאיר את הכסף בקבוצה. לדברי מקורבים, כתוצאה מכך הקשר של פרי עם גולן נפגע.

פרי: "החברה אינה מחויבת בחשיפת מידע על פעילותה העסקית"

מדוברת חברת אלדד פרי נמסר כי "ד"ר אלדד פרי הוא איש עסקים שבנה את עצמו בעשר אצבעותיו במשך שנים ארוכות. כמי שנולד וגדל בנתיבות וגר כיום בעיר רחובות, הוא תורם חלק נכבד מרווחיו בחזרה לחברה הישראלית דרך פרויקטים בתחומי החינוך והספורט בערי הפריפריה. קבוצת החברות שהקים היא קבוצה עסקית פרטית, שאינה מחויבת בחשיפת מידע על פעילותה העסקית, ונותנת דין וחשבון לשותפיה וללקוחותיה בלבד. פיסות המידע החלקיות והשקריות שליקטתם מגורמים אינטרסנטיים שמונעים מצרות עין, כמו גם ההתעסקות ברכילות כמו השאלה ששאלתם: 'אנו מבינים כי לפרי חמישה ילדים. כמה פעמים הוא היה נשוי?', מעידות על כוונתכם להכפיש ולהשמיץ במישור האישי והעסקי, ועל כן אינן ראויות לתגובה עניינית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker