המפלצות של אפל - והתוספות המעניינות לאייפון החדש

אולם מופעים ענק, רחובות חסומים, עובדים משולהבים ומנכ"ל אחד שיצא לעצמאות

אמיר טייג
סן פרנסיסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים22

"יש לנו היום הכרזות מפלצתיות בכל אחד מקווי המוצרים שלנו" - כך פתח טים קוק את האירוע השנתי שבו אפל משיקה את מוצריה החדשים. מבלי לשפוט אם קוק באמת עמד בהבטחתו, אפשר להבין מהיכן מגיעה תחושת הדרמטיות. אפל היא כנראה החברה היחידה בעולם שמסוגלת להרים אירוע בסדר גודל לזה שהתרחש ביום רביעי בלב סן פרנסיסקו. הרחוב שמול הכניסה לאולם הענק נחסם לתנועה במשך שעות ארוכות וצוותי טלוויזיה רבים שהגיעו כדי לסקר את האירוע התמקמו בו. 7,000 המשתתפים התחילו להגיע לאזור כבר שעתיים לפני תחילת האירוע, והאווירה החגיגית לוותה בהרבה שמועות ורסיסי מידע לגבי הצפוי.

כאשר האורות נדלקו וקוק עלה לבמה, הרעידו את האולם מחיאות כפיים סוערות. אפל השיקה השבוע מוצרים חדשים שיגיעו לידיהם של משתמשיה בכל העולם, אך ההתלהבות של קוק לא נועדה בהכרח לשלהב את לקוחותיו. כשני-שלישים מיושבי האולם הגדול היו עובדי החברה. האירוע היה מיועד ל-100 אלף עובדי החברה, לא פחות מאשר למאות המיליונים שצפו בו בכל העולם.

טים קוק בהשקהצילום: אי־אף־פי

אפל היא חברה מעט חריגה, אפילו ביחס לחברות הטכנולוגיה של עמק הסיליקון. "יכול להיות שאנחנו לא מאוד נחמדים, אבל לעולם לא 'נערבב' אותך. התשובות שתקבלו תמיד יהיו ישר ולעניין" - כך הגדיר זאת אחד מאנשי מחלקת הדוברות הגדולה של החברה. "אנחנו יודעים טוב יותר מהמשתמשים שלנו מה טוב עבורם", אמר סטיב ג'ובס בעבר, והוא כנראה צדק. אפל יודעת טוב יותר מכל חברה אחרת לפתח מוצרים, לייצר אותם בסדרות של עשרות מיליונים, להפיץ אותם בכל העולם, ולשווק אותם כמוצר הטכנולוגי הנחשק ביותר. האירוע האחרון היה תוצר של זה בדיוק: הכל עבד כמו שעון שווייצי, ללא טעויות, ללא איחורים.

השנה החליטו באפל להגדיל את אירוע ההשקה השנתי ולעבור כמה רחובות מערבה ממרכז "ירבה בואנה" לאודיטוריום על שם ביל גראם. כאמור, האולם הגדול איפשר לחברה לשתף באירוע כמות גדולה מעובדיה, וגם להגדיל את מספר העיתונאים שהוזמנו מכל העולם. לראשונה הוזמנו גם שני עיתונאים מישראל הרחוקה, שעד לפני כמה שנים כלל לא נכנסה לטווח הראייה של חברת הענק. אבל הנסיבות השתנו בארבע השנים האחרונות: מאז שאפל רכשה את אנוביט הישראלית והקימה בארץ מרכז פיתוח, נהפכה ישראל לשוק חשוב. לא בהכרח בשל פוטנציאל המכירות של מוצריה - אלא בעיקר בגלל 700–800 העובדים שאפל מעסיקה בישראל.

כפי שקוק רוצה להלהיב את עובדיו, כך אפל רוצה לתת לעובדיה הישראלים את ההרגשה שהם חשובים לה. מטרה זו נהפכה חשובה אף יותר נוכח הכוונה שלה להמשיך להתחרות בחברות בינלאומיות אחרות על הטאלנט המקומי, ולגייס עוד עובדים בישראל בשנים הקרובות. לשם כך ביקר קוק בישראל בתחילת השנה, ובגלל זה החברה עושה צעדים הדרגתיים וזהירים שמטרתם ליצור נוכחות בתקשורת המקומית.

האייפון החדש: לא מהפכני, 
אבל מרשים

מאז השקת האייפון 6 וה-6 פלוס עוברת על אפל שנה מוצלחת מאוד. האייפון נהפך לסמארטפון הנמכר ביותר בעולם, ובעקבות כך רשמה החברה צמיחה נאה בהכנסות וברווחים. ההחלטה של קוק לנטוש את האסטרטגיה של קודמו המיתולוגי ולהשיק מכשיר עם מסך גדול המותאם לדרישת הקהל, עצרה את ההידרדרות בנתח השוק של אפל, ויצרה שוק חדש ועצום מימדים - סין. על רקע תקדים זה, מלפני שנה, קשה להגדיר את ההשקה של האייפון 6S "מפלצתית". המכשיר החדש חזק יותר ומהיר יותר. יש לו גם מצלמה חדה יותר של 12 מגה פיקסל ויכולת גלישה מהירה יותר, אך אלה הם שינויים אינקרמנטליים - הם לא יפתחו בפני החברה שווקים חדשים, כמו אלה שנפתחו בעקבות השקת האייפון 6.

התוספת המעניינת ביותר לאייפון 6S היא התוכנה הנקראת 3D Touch. תוכנה זו מאפשרת למסך המגע לזהות שלושה סוגים של נגיעות: נגיעה קצרה, רגילה וחזקה יותר. זה מאפשר לשכלל את הדרך שבה המשתמש יוצר אינטראקציה עם המכשיר שלו. כמו שבעכבר המחובר למחשב השולחני יש כמה לחצנים, כך תוכל מערכת ההפעלה החדשה של אפל, iOS 9, לאפשר למשתמש לנווט במהירות רבה יותר בין תפריטים ואפליקציות, ולהאיץ את קצב השימוש במכשיר.

למשל, לחיצה קלה על מייל תקפיץ רק קדימון שלו, כך שהחזרה לנקודת הבסיס תהיה מהירה יותר. לחיצה חזקה יותר תפתח את המייל המלא. כך גם לגבי תמונות ולינקים: לחיצה קלה תציג קדימון, וארוכה תפתח את האייטם עצמו. כך, אפל הוסיפה עוד הרבה קיצורי דרך לפעולות נפוצות כמו צילום סלפי או שליחת סמס, שניתן יהיה לבצע אותן מהמסך הראשי מבלי לבזבז זמן בכניסה וביציאה מהאפליקציה. כמו שאפל עשתה זאת כשהשיקה את האייפון המקורי עם תוכנת המולטי טאצ', כלומר נגיעה עם שתי אצבעות במסך, גם במקרה של ה-3D Touch החברה פותחת פער טכנולוגי ממתחריה.

עם זאת, בניגוד למולטי טאצ' האינטואיטיבי, במקרה של 3D Touch המשתמש נדרש ללמוד כיצד לנווט במכשיר בצורה מהירה יותר ולאמץ שיטות חדשות. כאן טמון החסם העיקרי. המשתמש אינו ממהר לשנות את דרכיו. מנגד, קרוב לוודאי שמפתחי האפליקציות יאמצו מהר את ה-3D Touch. אפל הראתה כיצד אינסטגרם של פייסבוק כבר עשתה זאת.

גם המתחרים צפויים לאמץ את התוכנה החדשה מהר מאוד. היצרנים הרבים של מכשירי אנדרואיד ימהרו לסגור את הפער הטכנולוגי, וה-3D Touch יהפוך לסטנדרט די בזריזות. השאלה היא עד כמה אפל תצליח לנצל את הפער הזה כדי לשכנע את לקוחותיה לשדרג מכשיר, או "לחטוף" לקוחות מאנדרואיד. האייפון הוא המכשיר האחראי לרוב הצמיחה והרווחיות של אפל. גורלו הוא למעשה גורל החברה כולה.

קהל יעד חדש לאייפד

האייפד ביצע מהפכה לא מבוטלת ושינה את הדרך שאנשים צורכים תוכן - אך בשנתיים האחרונות קטגוריית המוצרים הזאת התחילה להתכווץ. מחזורי השדרוג שלו התארכו ואייפדים בני שנתיים ושלוש עדיין משרתים היטב את הלקוחות שלהם. בניסיון לעורר מחדש את הצמיחה של הקטגוריה, הכריזה אפל על האייפד פרו: מכשיר עם מסך גדול יותר של 12.9 אינץ'. האייפד פרו הוא לא עוד אייפד לשבת עמו על הכורסה בסלון ולקרוא או לראות וידאו. אפל מתאמצת מאוד להסב את האייפד ממכשיר מדיה בידורי, לכלי עבודה. היא עושה זאת באמצעות שני עזרים שהיא מצמידה לו - המקלדת והעט הדיגיטלי (סטיילוס).

ג'ובס התנגד בעבר להוסיף לאייפד עט דיגיטלי, אך כפי שכבר נכתב, קוק לא מפחד לשבור את הטאבואים של קודמו. העט, שיימכר בנפרד, הופך את זגוגית המכשיר למצע שעליו ניתן ליצור תרשימים דיגיטליים. דברים כאלה קיימים כבר שנים רבות, גם במכשירים של סמסונג וגם באלה של מיקרוסופט, אך אפל טוענת כי היא לוקחת את התחום צעד אחד קדימה. הרגישות של העט תהיה גבוה יותר, המערכת תדע לזהות את הלחץ של העט על המסך ואת הזווית שלו, וכך תוכל לדמות טוב יותר רישום רגיל על נייר.

המקלדת החדשה, שגם היא תימכר בנפרד תמורת מחיר לא נמוך של 169 דולר, תתחבר למכשיר באמצעות חיבור מגנטי ולא תדרוש מקור חשמלי כלשהו. אייפד פרו עם מקלדת יהיה תחליף די טוב ללפטופ, מה שיהפוך אותו למתחרה של מחשבי המק של אפל. כך, אף שהחברה פותחת בפני האייפד שווקים חדשים של גרפיקאים ואנשים שמעוניינים במחשב שמיועד לעבודה, הצמיחה של האייפד עשויה לבוא על חשבון זו של המק.

נראה שאפל רוצה מאוד להפוך את האייפד לכלי עבודה, עד כדי כך שבאירוע ביום רביעי היא שיתפה שתיים מהחברות שהיו בעבר מהמתחרות הקשות ביותר שלה: מיקרוסופט ואדובי. נציג מיקרוסופט עלה על הבמה כדי להראות בקצרה כיצד יישומי האופיס של החברה עובדים נהדר על האייפד פרו. שיתוף הפעולה הזה, גם אם מצומצם מאוד, מצביע על שינויים מהותיים בגישה של שתי החברות. מיקרוסופט, תחת המנכ"ל החדש שלה סטיה נדלה, ויתרה כנראה על השאיפה לייצר תחרות קשה בתחום הטאבלטים באמצעות מכשירי הסרפס, ומאמצת גישה פתוחה יותר. לא אכפת לה שהמשתמשים ירכשו אייפד פרו, כל עוד הם ימשיכו להשתמש באופיס שלה. אדובי, שמולה ניהלה אפל מלחמה ארוכה סביב תקן הפלאש הכבד שלה, נכנעה לכוח העצום של אפל כבר מזמן, וכבר השיקה בעבר תוכנות תכנון וגרפיקה על מערכת ההפעלה iOS של אפל.

בדרך למהפכת הטלוויזיה

דווקא המוצר המהפכני ביותר של אפל אינו מגיע מכיוון האייפד, האייפון או האפל ווטש. אפל מתכננת כבר שנים להיכנס לתחום הטלוויזיה. קוק אף אמר על כך, בנימה של הומור עצמי, כי "החברה מתכננת להיכנס לתחום כבר יותר מדי זמן. הובלנו חדשנות מטורפת בשנים האחרונות, אך עולם הטלוויזיה כמעט ולא השתנה. היום נעשה משהו בנידון". למעשה, לאפל יש מוצר בתחום כבר שנים לא מעטות, אך אפל טי.וי לא הצליחה עד כה לחולל מהפכה שיכולה אפילו להזכיר את זאת שעשה האייפון או האייפד. שדרוג האפל טי.וי מתבסס בראש ובראשונה על חומרה חזקה יותר ושלט חדש הכולל משטח מגע וחיישן תנועה כמו זה הקיים בקונסולת המשחקים ווי. אך החידוש העיקרי שעליו הוכרז הוא שילוב של האפל טי.וי עם מערכת ההפעלה של אפל, iOS. מפתחי אפליקציות יוכלו מעתה לפתח יישומים גם עבור הטלוויזיה. למשל, מי שירצה להקים לעצמו ערוץ שידורים יוכל פשוט לפתח אפליקציה ולהתחיל לשדר דרכה. כמובן שאפל לא תאפשר את כל סוגי התוכן, אלא רק כאלה השומרים על זכויות יוצרים.

פתיחת הפלטפורמה ליצרני תוכן חיצוניים, כפי שניסתה בעבר לעשות בוקסי הישראלית, הוא צעד מתבקש עבור אפל, שהחזון שלה הוא לשנות את הדרך שבה אנחנו צופים בטלוויזיה ולהפוך אותה לדומה יותר לדרך שבה אנחנו משתמשים באייפון או באייפד. במקום לזפזפ בין ערוצים לינאריים, יעברו המשתמשים לזפזפ בין אפליקציות. מסך הפתיחה של הטלוויזיה יהיה דומה יותר לזה של אייפון, והצופים יבחרו בין אפליקציות של יצרני תוכן שונים. למשל, אפליקציה של ערוץ הספורט תציע לנו את כל התוכן של החברה 
ב-VOD לצד כמה ערוצים חיים. "הטלוויזיה צריכה יסודות חדשים", אמר קוק.

חזון כזה ייצור קשר ישיר בין הצופה לגוף התוכן, ללא תיווך של חברת כבלים ולוויין כמו HOT ו-yes, אך עוד חזון למועד. אפל השיקה את האפל טי.וי החדשה עם אפליקציות של נטפליקס, HBO והולו. לדברי גורמים בחברה, עד תום השנה תשווק אפל טי.וי בכ-100 מדינות בעולם, אך הם לא ידעו לומר אם ישראל ברשימה. מה שחוסם את המהפכה הדיגיטלית בשוק הטלוויזיה הם גופי התוכן הגדולים, שמצליחים לשמר שיטה של מונופול מפלה מושלם, כלומר מחיר שונה לכל שוק. האולפנים הגדולים, אלה שמפיקים את מרב הסרטים והסדרות האמריקאיות, מוכרים זכויות שידור לפי טריטוריות. מסיבה זו, למשל, נטפליקס עדיין לא נכנסה לישראל.

כדי לשבור את השיטה הישנה יידרשו מאפל עוד הרבה עבודה ולחץ על גופי התוכן. לשם כך היא זקוקה למאסה קריטית של משתמשי טלוויזיה, והאפל טי.וי החדשה עשויה להעניק לה זאת. אחד היתרונות שעשויים למשוך משתמשים למוצר הוא תחום המשחקים, שעליו צפויה אפל לשים דגש, שכן זהו תחום קל יותר לשינוי. כיום התחום נשלט על ידי מכשירים כמו אקסבוק ופלייסטיישן, אך אפל טי.וי יכולה די מהר ליהפך לשחקן תחרותי בזירה.

האפל טי.וי מציעה חוויית משתמש טובה הרבה יותר מקודמתה או ממתחרים אחרים בשוק. השילוב בין מערכת ההפעלה שלה לבין זו של אייפון ואייפד מעניק לאפל יתרון עצום, שימשוך לשם עוד משתמשים. ברור ששוק הטלוויזיה ישתנה, רק לא ברור מתי או באיזה קצב. כמו כן, ברור שלאפל יש את הכוח הגדול ביותר להאיץ את השינויים, ולהביא גם את הטלוויזיה לעידן הדיגיטלי.

פונקציות חדשות לאפל ווטש

"מדהים כמה כוח מחשוב יש לנו על פרק היד", ניסה קוק להלהיב את הקהל כבר בתחילת האירוע. כנראה שהבחירה להציג קודם כל את החידושים של האפל ווטש נבעו מכך שלא היו בשורות חדשות מרעישות. עיצוב הרצועות שודרג מעט, המגוון עלה, ואפל השיקה יחד עם הרמס מכשיר אופנתי במחיר שמתחיל ב-1,000 דולר. רוב הזמן שהוקדש לאפל ווטש נועד להציג את הפונקציונליות שלו. האפליקציה המעניינת ביותר שהוצגה נקראת Airstrip, והיא משמשת לניטור מרחוק של נשים בהריון. בעזרת האפל ווטש ומכשיר נוסף המוצמד לבטן האם, מודד השעון את הדופק של האם ושל העובר, ושולח אותם באמצעות הרשת לניטור שוטף אצל הרופא המטפל. המערכת מודדת פרמטרים נוספים ומאפשרת לאמהות לעתיד להיות תחת בקרה לאורך כל ימי ההריון.

בקצה השני של טווח השימושים של האפל ווטש הוצגה אפליקציה חדשה של גו פרו, המאפשרת צפייה דרך עדשת המצלמה באמצעות המסך של פרק היד וניהול המצלמה מרחוק. בחנות היישומים כבר הצטברו יותר מ-10,000 אפליקציות המיועדות למכשיר החדש יחסית, ואפל רוצה מאוד לדחוף קדימה את קצב האימוץ שלו.

בשורה התחתונה, אפל לא הכריזה על מהפכות גדולות, ולמרות זאת - הרעש והמהומה מסביב לאירועים שלה אינם חסרי ערך. קצב ההתקדמות של המהפכה הדיגיטלית עדיין גבוה. יכול להיות שכבר לא נראה מכשירים מהפכניים שיוצרים קטגוריות חדשות של מוצרים מושקים כל שנה או שנתיים, אך כאשר חברה כמו אפל מציגה את החידושים שלה - זה צריך לעניין את כל מי שרוצה להבין מה הכיוון שאליו הולך עולם הטכנולוגיה. אפל פותחת פער מול מתחרותיה, והיא כיום חברת הטכנולוגיה העיקרית שמחוללת שינוי בזירה הדיגיטלית. יחד עם גוגל בעולם התוכנה והאינטרנט, אפל דוחפת את המהפכה שלב אחר שלב קדימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker