"מאפיית הסייבר" הישראלית: חברות ששוות מעל 30 מיליארד ד', 30 סטארט-אפים ואלפי עובדים

22 שנה אחרי הקמת צ'ק פוינט מעניין לראות את התפקיד שממלאים בסצנת הסייבר הישראלית השוקקת האבות המייסדים של התעשייה כמשקיעים, מייסדים ומנהלים של חברות

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

בפברואר הודיעה צ'ק פוינט, ספינת הדגל של אבטחת המידע בישראל, על רכישת הסטארט־אפ הישראלי הייפרוויז סקיוריטי (Hyperwise Security). הכותרות אחרי האקזיט התמקדו בסיפורם של שלושת היזמים, יוצאי יחידת המודיעין 8200, שתוך שנתיים, ואחרי השקעה של 2 מיליון דולר בלבד בחברה, נהפכו למיליונרים שמכרו חברה ב–50–80 מיליון דולר. סיפור מעניין לא פחות, שעבר בשקט יחסי, הוא סגירת מעגל שחיברה בין שלוש מהדמויות המשפיעות ביותר כיום על תעשיית אבטחת המידע הישראלית, או בשמה העדכני והסקסי - סייבר.

לאחר שנים רבות שבהן פעלו במסלולים נפרדים, נפגשו בעסקה זו גיל שוויד, מנכ"ל צ'ק פוינט המיתולוגי, ושלמה קרמר - שניהם מייסדים בחברה. קרמר, שעזב את צ'ק פוינט ב–1998, הקים מאז את אימפרבה, שנסחרת בבבורסת ניו יורק לפי שווי של כ–2 מיליארד דולר, השקיע בשורה של חברות בתחום האבטחה ומנהל כיום סטארט־אפ חדש, Cato Networks, גם הוא כמובן בעולמות האבטחה. עשור וחצי צעדו קרמר ושוויד בדרכים מקבילות, עד שבמארס התאחדו מחדש: שוויד בצד הרוכש של חברה שבה היה קרמר אחד המשקיעים.

חבורת הסייבר

צלע נוספת בעסקה, קצת פחות מוכרת, אבל לא פחות פעילה בזירת הסייבר הנוכחית, היא מיקי בודאי. הוא התפרסם כשטראסטיר, שאותה ניהל והיה אחד ממייסדיה, נרכשה על ידי יבמ ב–2013 ביותר מ–700 מיליון דולר. מאז הוא נהפך למשקיע פעיל שנמצא בחלק גדול מהעסקות המעניינות בתחום הסייבר. חודש מאוחר יותר, באפריל, ביצעה צ'ק פוינט עוד רכישה שחיברה שוב בין הקולגות הוותיקים, כאשר צ'ק פוינט רכשה את לאקון סקיוריטי, שגם בה השקיעו קרמר ובודאי, בסכום שהוערך בכ–100 מיליון דולר.

22 שנה אחרי הקמת צ'ק פוינט מעניין לראות את התפקיד שממלאים בסצנת הסייבר הישראלית השוקקת האבות המייסדים של התעשייה כמשקיעים, מייסדים ומנהלים של חברות. התופעה מזכירה את "מאפיית פייפאל" מעמק הסיליקון - קבוצת היזמים והמנהלים של חברת התשלומים המקוונים שנהפכו ליזמים סדרתיים של סטארט־אפים מצליחים ומשקיעים מובילים. בין השמות מחבורה זו בולטים פיטר ת'יל ואלון מאסק וחברות כמו לינקדאין, טסלה מוטורס ויוטיוב. בגרסה הישראלית, במאפיית צ'ק פוינט, ישנם כמה יזמים סדרתיים ומשקיעים שהמשותף לכולם הוא שהם נשארו ממוקדים בעולם שאותו הם מכירים הכי טוב - אבטחת מידע.

אחת הדמויות הבולטות בקבוצה היא קרמר, הנחשב לסנדק של חברות האבטחה הישראליות - כמשקיע ויזם שחתום על שורה של סיפורי הצלחה שצמחו בתעשיית הסקיוריטי הישראלית. בשקט בשקט, מאז שמכר את טראסטיר, נהפך גם בודאי למשקיע פעיל ששמו חוזר בעסקות. בודאי דווקא לא היה מדור המייסדים של צ'ק פוינט, אך כעתודאי בחיל הקשר הוא הכניס את מוצרי החברה לשימוש בצה"ל. אחרי השירות הוא הקים חברת ייעוץ בתחום האבטחת מידע עם עמיחי שולמן, ובעקבות הניסיון שצברו כיועצים הקימו את אחת מחברות האבטחה הגדולות שיצאו מישראל.

מיקי בודאיצילום: עופר וקנין

"אחרי שנתיים של ייעוץ התחלנו לאפיין מוצר על בסיס מה שראינו בשטח ולהציג אותו לאנשים", נזכר בודאי בתחילת דרכה של אימפרבה. "אחד מהם היה שלמה קרמר, שעזב את צ'ק פוינט לפני כן ונהיה סוג של קרן הון־סיכון. הוא אמר שנמאס לו והוא רוצה לעשות דברים. הוא הצטרף והקמנו את אימפרבה". לאחר חמש שנים בחברה עזב אותה בודאי כדי להקים את טראסטיר, שאותה הוא ניהל משך קרוב לשבע שנים - עד שנמכרה ליבמ.

נכון ל–2015 בודאי וקרמר טוו יחד רשת השקעות שמכסה חלק גדול מחברות הסייבר והאבטחה המבטיחות בישראל. השניים השקיעו יחדיו בשבעה סטארט־אפים ישראליים לפחות, בין היתר ב–Insert Mobile של שחר קמיניץ', מייסד וורקלייט, שבדומה לטראסטיר נרכשה על ידי יבמ ו–Comilion. בנוסף לרווחים שגרפו השניים בטראסטיר ובאימפרבה, כיזמים וכמשקיעים, הם חתומים יחד על לפחות עוד ארבעה אקזיטים, שכוללים את הייפרוויז ולקון סקיוריטי שנרכשו על ידי צ'ק פוינט, וואטצ'דוקס שנרכשה על ידי בלקברי בכ–100 מיליון דולר, וסקייפיינס שנרכשה על ידי אימפרבה בזמן שקרמר עוד היה מנכ"ל החברה. בסך הכל, תוך פחות משנתיים, הקולגות מכרו חברות ב–300–350 מיליון דולר. לפי הערכות בתעשייה, מתחילת 2015 שילשל קרמר לכיסו כ–50 מיליון דולר באקזיטים.

גיל שווידצילום: תומר אפלבאום

הקשרים בין החבורה ממשיכים. משקיע ויזם נוסף שהצטרף לקבוצת המשקיעים בחברות הוא רקש לונקר, שהיה גם הוא אחד ממייסדי טראסטיר, ואף שאין לו זיקה כלשהי לישראל, השקיע בעשרה סטארט־אפים ישראליים לפחות, בחלק גדול מהמקרים עם בודאי או קרמר. בשנה האחרונה בודאי וקרמר חתומים גם על מכירת חברת האבטחה הישראלית Aorato שבה השקיעו למיקרוסופט בכ–200 מיליון דולר. בודאי מספר שהקבוצה משתפת בינה לבין עצמה הזדמנויות השקעה מעניינות, אך לא בהכרח משקיעה יחד. גורם נוסף במאפיית צ'ק פוינט הוא ניר צוק, מייסד ומנכ"ל פאלו אלטו נטוורקס, שנסחרת לפי שווי של כ–14 מיליארד דולר. צוק נמנה עם דור המייסדים של צ'ק פוינט - שכיום הוא מתחרה בה. בין המשקיעים בפאלו אלטו היו קרמר ולונקר.

בראיון שפורסם ב–TheMarker טען שוויד שהוא לא היה מעורב בסגירת העסקות האחרונות עם השותף הוותיק קרמר, ושאין ביניהם תיאום. "לא דיברתי עם קרמר על הרכישות. אני סומך עליו, חושב שהוא איש חכם ומאוד מעריך את דעתו. יש לנו יחסים חבריים, אנחנו נפגשים, אבל דווקא בענייני ביזנס לא דיברנו. אנשים עושים עסקות בגלל חברויות ולא בגלל ביזנס, אז אני מאוד מנסה להימנע מהשפעה כזו. אני לא רוצה שזה ישפיע על השיפוט המקצועי שלנו, ולכן הדרגים המקצועיים עושים את העבודה בלי מעורבות שלי", אמר שוויד. גורמים בסביבתו של קרמר אישרו שכך אכן היה.

ניר צוקצילום: תומר אפלבאום

קשה לכמת את התרומה של חבורת אנשי האבטחה למשק הישראלי. אבל הנה כמה מספרים שיכולים לתת מושג: בדיקת TheMarker מעלה שהקבוצה מעורבת ביותר מ–30 חברות אבטחת מידע כמשקיעים או כמייסדים. מחציתן נמכרו לחברות אבטחה ישראליות ורב־לאומיות, כמו מיקרוסופט ויבמ, או הנפיקו. ישראל קיבלה כמיליארד שקל בעקבות מכירת טראסטיר בהכנסות ממסים ומתשלום על העברת הידע (הקניין הרוחני) של החברה מחוץ לישראל.

הקבוצה אחראית לפרנסתם של אלפי ישראלים: לאחר מכירתה טראסטיר, שהעסיקה כ–300 עובדים בעת המכירה, המשיכה בגיוס כ–100 עובדים נוספים ליבמ. אימפרבה מעסיקה בישראל קרוב ל–400 עובדים נוספים, ובצ'ק פוינט יש כ–1,700 עובדים בישראל. השווי המצרפי של צ'ק פוינט, אימפרבה ופאלו אלטו הציבוריות מגיע כיום ל–30 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker