מכרה הזהב של המשקיעים: מבצעי מכירת הדירות של "חבר" לזוגות צעירים

עשרות אחוזים מרוכשי הדירות במבצעים שמיועדים לאנשי הקבע, אינם אלא משקיעי נדל"ן, המשתמשים בהטבת הרכישה שמעניק המועדון לשם גזירת קופון של מאות אלפי שקלים - הנה המספרים המדהימים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים47

בשנים האחרונות ריכזו מבצעי מכירת הדירות של מועדון הצרכנים חבר עניין ציבורי רב, לא תמיד בגלל הסיבות הנכונות. בשל גודלו וכוח הקנייה הרב של עמיתיו, מאופיינים מבצעי המכר בכמות רבה של דירות הנמכרת בבת אחת, כשפרויקטים שלמים כלל אינם יוצאים לשוק - אלא נמכרים ישירות למועדון. זאת עסקה משתלמת לשני הצדדים, משום שיזם הבנייה חוסך את כל עלויות השיווק והפרסום ואת מרבית עלויות המימון, ויכול להציע לעמיתים דירות במחירים הנמוכים ב-10%–20% ממחירי השוק ועדיין לצאת עם רווח נאה. בשנים האחרונות נערכו מבצעים בהיקף כולל של אלפי יחידות דיור, בשיתוף עם כמה מהגדולות שבחברות היזמות, בהן שיכון ובינוי נדל"ן, גינדי החזקות ותדהר.

הנהלת חבר מציגה את ירידי הדירות כהפנינג ענק שמסייע למשפחות צעירות של אנשי קבע להגיע לדירתם הראשונה, אך פרסומים שונים בתקשורת גילו בשנים האחרונות כי עשרות אחוזים מרוכשי הדירות במבצעים אלה אינם אלא משקיעי נדל"ן, המשתמשים בהטבת הרכישה שמעניק המועדון לשם גזירת קופון של מאות אלפי שקלים. סירובה של הנהלת המועדון להציב תנאים שיבטיחו כי הדירות המוזלות הגיעו לידי הציבור שבאמת זקוק לכך - רוכשי הדירה הראשונה - זכה אף הוא לביקורת.

יריד דירות של מועדון חברצילום: תומר אפלבאום

לאחר כמה שנים שבהן ההערכות כי חלק ניכר מרוכשי הדירות באמצעות המועדון הם משקיעי נדל"ן התבססו על שמועות, או מקורות בגופי השיווק, לפני כשנה ערך אתר מחקרי הנדל"ן מדלן מחקר אמפירי בנושא עבור חדשות ערוץ 10. כדי לבדוק את שיעור המשקיעים בפרויקטים של חבר, בדק האתר מהי כמות הדירות שחוזרת לשוק תוך זמן קצר מרגע אכלוס הפרויקט - במכירה או בהשכרה. דירות שעונות על אחד הקריטריונים האלה הן בסבירות גבוהה דירות שנרכשו לצורך השקעה. הממצאים העלו כי בכלל הפרויקטים מהווים משקיעי הנדל"ן חלק ניכר מתוך כלל הרוכשים, בשיעור שנע בין 20% בפרויקטים מעוטי משקיעים לסביבות 50% ומעלה בפרויקטים עתירי משקיעים.

כך למשל, נדגמו שישה מבנים שבהם כ-200 דירות מתוך פרויקט "תדהר על הפארק" ביבנה, ששלושת שלביו הראשונים, בהיקף של כ–800 דירות, שווקו למועדון הצרכנים. הממצאים בבדיקה, שנערכה שנתיים לאחר האכלוס, היו מדהימים. ברחוב הסירה 16 נמצא כי 24 מתוך 32 (75%) דירות שהוקצו לחבר הושכרו או נמכרו; בבניין מספר 18 נמצא כי 22 מתוך 32 הושכרו או נמכרו; ברחוב העוגן 6 הושכרו או נמכרו 28 מתוך 32 דירות. בפרויקט בן 280 דירות בחדרה, ששווק בסוף 2011 לחברי המועדון על ידי חברת שיכון ובינוי, היו ההערכות לגבי שיעור המשקיעים נמוכות יותר, ונעו בסביבות 30%–35%.

ביולי 2010, בשיאה של תקופת דהירת מחירי הדירות, שווקו 523 דירות פרויקט One & Only של חברת גינדי החזקות בשכונת אם המושבות לעמיתי המועדון. ביום המכירות נמכרו כלל הדירות תוך שלוש שעות בלבד. בבדיקה שערכו במדלן לפני כשנה נמצא כי 43 דירות בפרויקט נמכרו, לצד 65 דירות נוספות שהוצעו למכירה ו–69 דירות שהוצעו להשכרה. בסך הכל העריכו במדלן כי לפחות 177 דירות בפרויקט (34% מסך הדירות) נרכשו להשקעה, בנוסף לדירות שכבר הושכרו ולא מופיעות בלוחות.

במהלך הגרלה שנעשתה לעמיתי חבר בגני התערוכה בתחילת ינואר 2009 נמכרו 195 דירות בפרויקט "גינדי בוליוורד", שבנתה גינדי החזקות בפתח תקוה. מאוחר יותר המשיכה החברה במתן ההנחות לחברי חבר ומכרה בסך הכל 390 דירות לאנשי כוחות הביטחון, משמע את הרוב המוחלט של הפרויקט, כל זאת במחירים ששיקפו אז 10% עד 15% הנחה. עם אכלוס הפרויקט זוהה גל של עסקות יד שנייה: כ–35 עסקות שדווחו ממאי 2011 עד ינואר 2012.

מחבר נמסר: "מועדון חבר צרכנות פועל לטובת עמיתיו, אנשי כוחות הביטחון ובני משפחותיהם, הנמנים עם מעמד הביניים. מדי כמה שנים עורך המועדון מבצעי נדל"ן, בעיקר מחוץ לגוש דן, למשל בחדרה וביבנה. מנתוני המועדון עולה כי רוב רובם של רוכשי הדירות הם זוגות צעירים, הקונים את דירתם הראשונה. כגוף שוויוני, שאינו מפלה בין העמיתים, חבר מספק הזדמנות שווה לכל עמית לממש הטבותיו. בשנים האחרונות ארגוני צרכנות רבים, כמו הוט, קרנות השוטרים והיי־טק זון, מקיימים מבצעי נדל"ן ללקוחותיהם. אנו מברכים על כל התאגדות צרכנים המצליחה לתת ערך לחבריה. חבר ימשיך לפעול לטובת עמיתיו ורווחתם במטרה להוריד עלויות רכישה בזכות כוחו הצרכני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker