מחפשים רופא? הנה הרשימה שאתם שאתם צריכים

האם בקרוב נוכל לבחור מנתחים ורופאים רק מתוך רשימות סגורות?

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
רוני לינדר

האם בעתיד הקרוב נוכל לבחור מנתחים, רופאים ויועצים פרטיים רק מתוך רשימות סגורות? על המהלך הזה, שנועד לרסן את השתוללות המחירים ברפואה הפרטית, ניטש בימים האחרונים קרב איתנים בין . באופן פרדוקסלי, את המהלך הגה בעבר , ואילו עתה הוא זה שנחוש לקדם אותו במסגרת חוק ההסדרים, ורואה בו מהלך "שובר שוויון" בהתפתחות ההוצאה הפרטית בישראל. משרד הבריאות, מצדו, נחוש בעמדתו כי לא יסכים לכל מהלך לריסון הרפואה הפרטית שאינו במסגרת הסדר כולל שמשלב תוספת תקציבית משמעותית לחיזוק הרפואה הציבורית.

לפי ההצעה, הביטוחים המשלימים של קופות החולים והביטוחים המסחריים יעברו לעבוד בצורה של "הסדר" (רשימות סגורות) בלבד, ולא תהיה אפשרות של החזרים כספיים למבוטחים. במלים פשוטות: כל חברת ביטוח/ביטוח משלים יעבדו עם רשימה סגורה של רופאים שרק עמם יוכלו המבוטחים להתקשר לקראת ניתוח או התייעצות. השיטה שבה הלקוח מתקשר עם רופא ומקבל החזר כספי חלקי או מלא מהביטוח לא תהיה קיימת יותר.

שר האוצר משה כחלון וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן.צילום: אמיל סלמן

המטרה היא לרסן את המחירים בשוק הניתוחים והייעוצים הפרטיים. כיום כל רופא יכול לנקוב בכל סכום שירצה, תוך שהוא מביא בחשבון שהמטופל מקבל החזר מהביטוח שלו. לעומת זאת, רופאים שנמצאים ברשימות סגורות מנהלים את המשא ומתן עם המבטח ולא עם המטופל, שכוח המיקוח שלו הוא החלש ביותר במשוואה.

המטרה היא כמובן ריסון המחירים הגבוהים שגובים הרופאים, בעיקר הבכירים והמבוקשים שבהם, במערכת הפרטית. לפי הרציונל של המהלך, ברגע שתיחסם האפשרות של קבלת החזר כספי, הרוב המכריע של המטופלים יפנה לרופאים מהרשימות הסגורות, ואילו הרופאים, מצדם, יידרשו ליישר קו ולהיכנס לרשימות האלה. התוצאה המקווה היא ירידת תעריפי הרופאים, ובעקבות כך גם ירידת הפרמיות שגובות חברות הביטוח והקופות מהמבוטחים בשלב מאוחר יותר.

המהלך הזה נתקל בהתנגדות צפויה מצד ההסתדרות הרפואית, שמצהירה כי היא "רואה בחומרה את כוונת הממשלה לפגוע במקצוע הרפואה ולהופכו ממקצוע חופשי למקצוע מוגבל ומפוקח… התמקדות הממשלה בהטלת מגבלות על חופש הפעולה של הרופאים עלולה להוביל למצב שבו ינסו גם להתערב בשיקול הדעת הרפואי של כל רופא, והכל באמתלה של הורדת יוקר המחיה וריסון מערכת הבריאות הפרטית".

מנגד, זוכה המהלך לתמיכה רחבה מגורמים מכריעים במערכת, כמו המפקחת על הביטוח באוצר, , ו, שמחזיקה בתוכנית הביטוח המשלים הגדולה בישראל. "אנחנו תומכים בסעיף, בתנאי שיוחל בבת אחת הן על הקופות והן על חברות הביטוח הפרטיות", אמר מנכ"ל הכללית, אלי דפס.

גם הכלכלן שלומי פריזט, שעמד בראש תת-ועדת ביטוחי הבריאות בוועדת גרמן שהמהלך היה אחד מהמלצותיה, תומך: "המטופל הוא לרוב שחקן חד־פעמי ללא כוח מיקוח וללא מידע, ולכן קל לשכנע אותו לשלם מחירים גבוהים, בעוד שהקופה או חברת הביטוח היא שחקן רב־פעמי שיש לו הרבה מידע והרבה כוח מיקוח, ומייצג לפעמים מאות אלפי מטופלים. להיות ברשימה של קופת חולים גדולה זו הבטחה של זרם של עבודה. לכן עדיף לנו כמערכת שהשחקן היעיל יותר ינהל מו"מ מול הרופא, כי לעומת המטופל יש לו יותר כוח".

במשרד הבריאות, מכל מקום, לא מתנגדים לעצם המהלך, אלא לניסיון לכפות אותו על המשרד בלי לקבל את דרישות המשרד לחיזוק המערכת הציבורית: "זוהי יוזמה של משרד הבריאות שבאה כחלק מהסדר כולל שבו מחזקים את הרפואה הציבורית, ורק אז דואגים שלא תהיה זליגה למערכת הפרטית", אומר בכיר במשרד. "החולשה של הרפואה הציבורית היא זו שהזינה את המערכת הפרטית ולא להפך. לכן צריך בראש ובראשונה לחזק את האיתנות של הקופות ובתי החולים, ורק לאחר מכן לוודא שהדברים לא בורחים לנו דרך המערכת הפרטית".

גם דפס מזהיר: "אנו תומכים במהלך, אך נושא רשימות הרופאים הוא בעיה שולית לעומת התמונה הגדולה של תת־תקצוב של המערכת. אנחנו מתעסקים בזנב של הכלב. הכלב הולך למות, אבל הזנב שלו יהיה יפה - זה הכל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker