"עברה במוחי המחשבה שרונאל יכול לפגוע בעצמו. מצד שני – הוא גם שחקן גדול"

ח"כ מיקי רוזנטל, שהיה שותף, חבר ולקוח של 
רונאל פישר, מתנער מעורך הדין החשוד בפלילים: "בדיעבד, אני מכה על חטא איך לא עליתי על זה" ■ משפחתו של רונאל פישר בתגובה: "חברים נמדדים בעת צרה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ב-3 ביולי העלה ח"כ מיקי רוזנטל בפייסבוק סטטוס אישי, זועם וטעון, שהתייחס לגל התהיות סביב הקשר החברי והעסקי שלו עם החשוד בפלילים רונאל פישר. "רונאל פישר ואני", פתח רוזנטל את דבריו. "רונאל היה חבר שלי. עו״ד פישר ייצג אותי (...) כל הפרשיות שרונאל מואשם בהן כיום התרחשו אחרי שהפסקתי את חברותנו, לפני כמה שנים, הרבה לפני שנעצר. אין לי שום קשר אליהן. יש מי שמבקש לנצל את החשדות החמורים נגד רונאל פישר כדי לפגוע גם בי (...) לא עשיתי שום דבר בלתי־ראוי, לא עברתי עבירה אתית ולבטח לא עברתי על שום חוק. ייתכן שטעיתי בשיקול דעת: יכול להיות שהייתי צריך לגדוע את היחסים ביני לבין רונאל קודם, אבל זו חוכמה בדיעבד. חוכמה בדיעבד היא תכונה בולטת במיוחד אצל עיתונאים, והיא חוכמה קטנה מאוד".

את הדברים כתב רוזנטל בתגובה לפרסומים בשבועות האחרונים אודות קשריו האישיים עם פישר, שבחלקם נרמז כי לא ייתכן שהתחקירן המנוסה לא ידע דבר על מעלליו של חברו הטוב. "ברגע שבו נחשד פישר במעשים האסורים, ידעתי שינסו להדביק לי דברים. יש לי לא מעט אויבים, גם פוליטיים, גם אחרים", אומר רוזנטל בשיחה עם Markerweek. "ידעתי שיבואו העיתונאים, ובאו הרבה, כמו גידי וייץ מ"הארץ" ונתי טוקר מ-TheMarker, שאלו שאלות, פירסמו עובדות, זה לגיטימי. אבל היו גם אחרים, שפירסמו דברים לא נכונים בלי לשאול, בלי לבדוק את העובדות. בסופו של דבר פישר בגד גם בי. היתה פה גם בגידה באמון שלי".

איך הרגשת כשנחשפת לצילומים שבהם רואים את פישר מציע לאלון חסן עסקה לסגירת התיק הפלילי שלו תמורת כסף?

רונאל פישר ומיקי רוזנטלצילום: שי אוקנין

"הרגשתי נורא. נורא. זה זיעזע אותי. תחילה ברמה של מה שקרה, החשדות החמורים שמופנים כלפיו. אחר כך, כמובן, חשבתי עלי, עלינו. הייתי חבר שלו. אני מקווה שבזמן שהיינו חברים הוא לא עשה מעשים פליליים, אבל אולי כן, לא יודע. זה גורם לתחושה נוראית, נוראית. בראייה אחורה, אתה רואה דברים אחרת. למשל, בסרט 'שיטת השקשוקה' הוא אומר לי, 'בוא נמכור את הסרט לאחים עופר'. אז חשבתי שהוא צוחק, כיום אני כמובן רואה אחרת את הדברים. אולי הוא התכוון לזה באמת. זה זעזוע עמוק מאוד".

רוזנטל אינו איש הציבור היחיד שנע כעת באי-נוחות לאור יחסיו הקרובים עם פישר. עורך הדין, ששוחרר השבוע למעצר בית לאחר מעצר ממושך, היה מחובר לצמרת העסקית, המשפטית והציבורית בישראל, בזכות קסם אישי, תבונה ויכולת תמרון מרשימה, וגם בזכות העבודה בגופים חזקים כמו "מעריב" (בשנות ה-90) וזכיינית הטלוויזיה קשת, שם השתתף בכמה תוכניות בעשור האחרון.

כמה מחבריו של פישר נחשדים גם הם בפרשה: שותפתו עו"ד רות דוד, לשעבר פרקליטת מחוז תל אביב, וניצב בדימוס ברונו שטיין. לפישר היו לקוחות מהצמרת הפוליטית והעסקית: השר גלעד ארדן, העיתונאי חנוך דאום, אלון גל ואחרים. שלושה אנשים שהם בוודאות חבריו של פישר גם כיום הם אייל זינגר, לשעבר מנכ"ל חברת אילון, הכדורסלנית לירון כהן וסרן במיל' תומר בוהדנה, שהיה מסמלי מלחמת לבנון השנייה. בית המשפט מינה את השלושה לפקח על פישר במהלך מעצר הבית שלו.

אף שלפישר היו לא מעט חברים, דווקא המקרה של רוזנטל עורר גל של טענות ותהיות בנוגע לטיב היחסים ביניהם, גל שהעצים בשבועות האחרונים. לכן, בניגוד לשאר חבריו של פישר, שהעדיפו לשמור על שתיקה בכל הנוגע לקשר אתו, רוזנטל רוצה לדבר, מרגיש צורך לנקות את הכתמים שלדבריו יש מי שמנסה להדביק לו בכוח.

למה מישהו שלא נחשד בדבר מרגיש צורך להגיד שהוא חף מפשע?

"הרבה זמן התאפקתי. היו פרסומים מגמתיים, שלקחו חצאי עובדות, עירבבו, רמזו, כל מיני רמיזות כאלה. ניסו לצבוע אותי בצבעים מסוימים, מהסיבה הפשוטה - רונאל היה עורך הדין שלי. חבר טוב? תיכף נגדיר מה זה, אבל אין לי בעיה עם ההגדרה הזאת. לפי ההיגיון הזה, מי שישב בכיתה עם אהוד אולמרט או היה שותף של אולמרט בעסקים שלו, ואולמרט עשה מעשים לא בסדר, מחייב שהשותף יידע, שבן הכיתה יידע".

עידן עופרצילום: בלומברג

זה רחוק מלהיות דומה. הייתם חברים, שותפים לעשייה.

"בדיעבד, אני מכה על חטא איך לא עליתי על זה, איך לא הבנתי. איך לא זיהיתי בזמן אמת. אני אהבל? יכול להיות, אבל אי-אפשר לייחס לי זדון, התנהלות לא אתית, ובוודאי שלא התנהלות פלילית כמו שניסו לטפול עלי. יש גבול ליכולתי להכיל את ערימת הכזבים הזאת".

איך אתה שבנית שם של לוחם בשחיתות, איך לא זיהית את הדפוס הזה?

"הרשו לי לענות בשאלה: אם כולם ידעו על הדפוס, איך אף אחד לא כתב על זה? רק בירנית גורן כתבה על נושא התחקירים, אז ב'כל העיר'".

"היו איתותי אזהרה"

פישר ורוזנטל נפגשו לראשונה באמצע שנות ה-80, בעיתון "חדשות". "היכרות שטחית, בנסיבות מקצועיות", לדברי רוזנטל. במהלך השנים שמרו השניים על קשר רופף, עד שב-2004 עלתה בערוץ 2 התוכנית "בולדוזר", בכיכובו של רוזנטל. "אבי ניר הציע אז שתהיה לפישר פינה משפטית בתוכנית - וכך היה", אומר רוזנטל. העונה השנייה של התוכנית, ב-2005, הופקה על ידי חברת הפקות עצמאית בבעלותו של רוזנטל, ופישר מונה ליועץ המשפטי של התוכנית.

מוטי קירשנבאוםצילום: תומר אפלבאום

בהמשך הדרך השניים העמיקו את החברות ביניהם. "התרשמתי מהאישיות שלו", אומר רוזנטל. "היו לנו ויכוחים דרמטיים בענייני מוסר. רוב האנשים שאנחנו מכירים בעולם הם מאוד צפויים, ואילו הוא איש של איפכא מסתברא, עם דעות מקוריות, לעתים קיצוניות. הוויכוחים שלנו היו חלק מהמשיכה שלי אליו. זאת היתה זוגיות של הפכים".

עד כמה הייתם קרובים?

"מעולם לא ביליתי אתו ולא הייתי בבית שלו. הוא ביקר בבית שלי פעם אחת, כשאמי נפטרה. הבנתי שיש לו יאכטה, מעולם לא הייתי ביאכטה שלו. אגיד לכם היכן רונאל באמת נגע ללבי והיכן התחילה החברות. כשנקלעתי למצוקה, בעת הכנת הסרט 'שיטת השקשוקה'. הייתי כבר עצמאי, היו נגדי תביעות של משפחת עופר, פישר הושיט לי יד. הוא הסכים לסייע באמת, ולא בדיבורים. מה זה אומר? קודם כל תמיכה".

בכסף?

"לאו דווקא. שילמתי לו דמי טרחה. אני מדבר על אכפתיות. אני לא יודע אם עברתם חוויות כאלה, מול גופים חזקים כאלה. איומים מצד אחד, ניסיונות לקנות אותך מצד שני, ומעקבים אחריך מצד שלישי. לא יודע אם עברתם את החוויה המופלאה הזאת. אבל גם אנשים חזקים נקלעים ללחץ מהמצב הלא פשוט הזה. בעת ההיא רונאל היה האיש שמתקשר לשאול מה שלומי, אם ישנתי בלילה, להגיד לי 'מיקי, כל מה שאתה צריך, אני אתך'. וזה לא היה מובן מאליו, רוב האנשים ברחו. ההתנהגות הזאת של פישר הביאה להידוק הקשר בינינו. עד היום, למרות מעשיו החמורים, אני מוקיר לו על כך שהוא הושיט לי יד כשאני הייתי במצוקה. זה לא אומר שאני מצדיק את מעשיו, כמובן".

ולמרות זאת הקשר ביניכם נותק.

"כי במקביל היו דברים שהיו לא בסדר. הם היו בבחינת איתותי אזהרה. למשל, הסיפור עם ארקדי גאידמק, שהובילו למהלכים מצדי בזמן אמת".

ארקדי גאידמקצילום: תומר אפלבאום

ב-2006 עלתה לאוויר התוכנית "גברים בשחור", שבה ריאיינו רוזנטל ופישר אישים בולטים, בין השאר את העיתונאי ירון לונדון ואשתו נירה, שהוצגה על המסך בכיסא גלגלים לאחר שלקתה בשבץ מוחי (ומאז הלכה לעולמה), דבר שעורר הדים רבים. ארקדי גאידמק, האוליגרך הרוסי ששהה אז בישראל וקנה כמעט כל דבר, רואיין גם הוא. "אני יזמתי את התוכנית, במסגרת חברת הפקה שהיתה אז בבעלותי. נדמה לי שגאידמק היה אז המרואיין הראשון. כחודשיים או שלושה לאחר הצילומים, קרוב מאוד למועד שידור התוכנית, פישר נהפך לעורך הדין של גאידמק. זה הכעיס אותי מאוד, היה לנו ויכוח קשה מאוד. אמרתי לו: 'אתה לא יכול לעשות לי דבר כזה, אני עיתונאי'. אבל הוא ענה שהוא לא, הוא על תקן עורך דין. אמרתי - 'זה פוגע באמינות שלי'. אנשים אומרים: איך יכול להיות שקורים דברים כאלה? כאמור, היו לנו ויכוחים קשים בנושאים האלה. אבל לא הסתפקתי בזה, ועשיתי מעשה: הפסקתי את צילומי התוכנית אף שהיא היתה הצלחה גדולה. זה היה נזק כלכלי משמעותי, וקשת רצתה שנמשיך, אבל היה בזה פסול ואני לא יכולתי להמשיך".

אבל למרות זאת הקשר החברי והעסקי ביניכם נמשך.

"נכון, נשארנו מיודדים, והוא המשיך לייצג אותי עד 2012. אחר כך קרו עוד דברים".

מה קרה ב-2012?

"נודע לי על מעשה שהוא עשה, שבעיניי היה חמור מאוד".

האם הניתוק אירע על רקע טענות שהועלו להטרדה מינית מצדו של פישר?

"אני מנוע מלפרסם את זה. אני יכול להגיד שהיו לנו הרבה חילוקי דעות בענייני מוסר. יש לו תיאוריות מוסריות ניטשאניות מוזרות ביותר, מעולם לא חשבתי שהוא מוציא את זה מהכוח לפועל.

"כשהיו תקלות או דברים חמורים בעיניי, פעלתי. כשהיתה תקלה עם גאידמק עשיתי מעשה, וכשהתברר לי שהוא מעורב במעשים שהם פליליים בעיניי - ניתקתי אתו את הקשר. אני מכיר אנשים שהם חכמים בדיעבד, אני עשיתי את זה בזמן אמת".

האם אתה מכיר את עדת המדינה בפרשה שבה הוא נחשד כעת, שעבדה אצל רונאל והיתה גם חברה של המשפחה?

"כל העבירות שמיוחסת לפישר מתבססות על ההיכרות שלו עם החוקר המשטרתי ערן מלכה, שהתחילה ב–2013, כשכבר לא היינו בקשר. זה לא אומר שהוא לא עשה את זה קודם. אני מנסה להגיד דבר אחד - יכול להיות שרונאל ניצל את ההיכרות שלנו, אבל העבירות שמיוחסות לו התרחשו אחרי ניתוק הקשר".

היו מהלכים תמוהים קודם לכן. למשל, בנוגע להסכם סביב "שיטת השקשוקה". משפחת עופר שילמה לפישר ב-2012 290 אלף שקל, במסגרת הסכם הפשרה שנחתם בין הצדדים. אבל זה נשאר בסוד, כפי שחשף לאחרונה גידי וייץ ב"הארץ". האם אי־אפשר לפרסם רק את הפרט הזה של התשלום לפישר, בזמן אמת? ציבור שלם התגייס לטובתך במסגרת פרויקט "גם אני מיקי". לא מגיע לו לדעת על שכר הטרחה שקיבל עורך דינך? אמרת ל"הארץ": "אני מנוע מלהיכנס לפרטים, עקב סודיות". לאור הנסיבות של כל מה שקורה עכשיו עם פישר, האם לא ראוי להרחיב על המעורבות שלו מול האחים עופר?

"אחרי שחשבתי על זה לא מעט, אגיד את הדבר הבא: ייתכן שרונאל הפך את היחסים אתי וגם עם אחרים לקרדום לחפור בו, לקדם את האינטרסים שלו, כלכליים ואחרים. בחוכמה שבדיעבד, כנראה שזה מה שהיה. אבל צריך לעשות הפרדה בין זה שהוא עשה את זה לשאלה אם ידעתי על זה. אני מוכן לרדת לרזולוציה של כל סיפור וסיפור. גם כאן הייתי תחת חיסיון, אבל שיחררתי את החיסיון בשבוע שעבר. לגידי נאלצתי להגיד שלא קיבלתי אגורה, ואני תחת חיסיון. דיברתי עם הפרקליטים של משפחת עופר, והם שיחררו את הסיפור, ולכן גם אני יכול.

"הנה מה שקרה: זה היה כשעברתי את רוב מדורי הגיהינום והיינו אמורים להגיע לשלב המשפטי. רציתי שיהיה משפט, משפחת עופר רצתה לרדת מזה. היו לפחות שישה־שבעה מתווכים. אמרתי, 'רוצים לרדת מזה? תמשכו את התביעה'. בסוף הסכמנו על נייר שיצא לעיתונות שבו נכתב שעידן עופר מצטער שהוא תבע, לא רצה לסתום פיות וכן הלאה. עכשיו מי היה המתווך? מוטי קירשנבאום, איש ראוי ומוערך. קירשנבאום אמר לי: 'עזוב, אתה לא מתנצל. העניין של הכסף, של השכר טרחה, נסדר אותו. תסכים לחתום'. הסכמתי. ואז נשאר חוב לרונאל בגובה של כמה עשרות אלפי שקלים. את הרוב אני שילמתי מכיסי. למרות החברות ובגלל הזהירות בינינו, הקפדתי לשלם.

"עכשיו, כשפתחו את החשבונות ראו: מיקי שילם פה, מיקי שילם שוב. משפחת עופר אמרו: 'נשלם למיקי'. אמרתי: 'אני לא נוגע בכסף שלכם', כדי שלא יגידו שקנו אותי. בא קירשבנאום, אמר לי: 'עוף מהתמונה, אני אהיה חתום על הסכם עם רונאל, ואתה לא בתמונה'. עכשיו, את כל זה אני יודע בדיעבד, מקירשנבאום. אני אמרתי רק דבר אחד: שרונאל יקבל מה שמגיע לו, ולא מעניינים אותי הפרטים. אני לא ידעתי על תוכן ההסכם הזה עד לאחרונה, כאשר הוא פורסם ב'הארץ'".

לא מעניינים אותך הפרטים? עורך הדין שלך חותם על הסכם עם מי שהיו אויביך עד אז, ואתה לא מתעניין?

"מה אכפתי לי כמה הם שילמו? מבחינתי, אם קירשנבאום עושה את זה - זה בסדר. הוא אדם הגון, הוא לא מאכער מהרחוב. מה שקרה היה שרונאל עשה הסכם, עבד עליהם כמובן, הוא עשה הסכם עם קירשנבאום, קירשנבאום היה ערב אישית לקיום ההסכם, והיה צריך לשלם מכיסו אם הוא לא מתקיים".

אחד הדברים התמוהים בהסכם הוא השאלה איך פישר הגיע בכלל לסכום של 250 אלף שקל. לפי החישובים שעורך רוזנטל בפנינו, הסכום הזה צמח כנראה בכמה עשרות אלפי שקלים מסך כלל ההוצאות המשפטיות שהיו לרוזנטל בהליך המשפטי. את חלקם, לדברי רוזנטל, הוא הוציא מכיסו, אך סירב כאמור לקבל חזרה מהאחים עופר. "הוא איש עסקים מאוד מוצלח, הוא עבד עליהם", אומר רוזנטל.

מה היה בהסכם?

"משפחת עופר תיתן עבודות ייעוץ משפטי בהיקף של 250 אלף שקל, תוך שנתיים מיום חתימת ההסכם. אם זה לא יתקיים - הם ישלמו לו את הסכום בכל מקרה. בתוספת מע"מ זה יוצא 290 אלף שקל. הם לא הזמינו עבודות, אז הוא לקח את הכסף".

אז הם שילמו את הכסף שאתה היית חייב לו.

"מה מצפים ממני? שגם יתבעו אותי דיבה בסכומים מטורפים, שגם אני אוציא המון כסף על ההגנה המשפטית, והם לא ישלמו את זה? היה הסכם שעשה אותו בן אדם מאוד הגון, כי לא הסכמתי לדבר עם כל השליחים האחרים. וקירשנבאום אמר - אני. זה כל הסיפור. על סמך זה כל מיני עיתונאים שלא מבררים את העובדות תוקפים אותי. אני נבחר ציבור, זה בסדר לתקוף אותי. שיכתבו מה שרוצים, אבל עם נימוק".

ויש עוד עניין מעורר תהיות. תביעת הדיבה שהגיש יעקב בורובסקי נגדך, פישר, ערוץ 10 ורביב דרוקר. הוא טען שפישר שימש במתווך להעברת כספים מגורמים אינטרסנטיים אליכם, בתמורה לפרסום או אי-פרסום של כתבות.

"כתב התביעה שלו זה מזעזע. הוא אומר שהוא קרא בעיתון 'מעריב' משהו שהוא הדליף לעיתון 'מעריב'. הוא ניסה למכור את זה כדי לבסס כתב תביעה שאין לה שום בסיס".

מתי בפעם האחרונה דיברת עם רונאל?

"הגשתי פנייה לבית המשפט בעניין 'הירושה' שהעביר יו"ר ההסתדרות לשעבר עופר עיני ליורשו, אבי ניסנקורן. הגשתי תביעה משפטית דרך המשרד של רונאל, אבל רונאל לא ייצג אותי בתביעה. זו היתה הפעם האחרונה שדיברנו, כמה שבועות לפני כן. זה היה לפחות שנה לפני שהוא נעצר".

העתירה של רוזנטל נגד מינוי ניסנקורן כיו"ר ההסתדרות הוגשה בנובמבר 2013, ונדחתה כחודש לאחר מכן. עם זאת, במאי 2014, חודש וחצי לפני שפישר נעצר לאחר שנתן מזוודה לאלון חסן, העביר רוזנטל תשלום של 20 אלף שקל למשרדו של פישר. עד 2014 העבירה חברת משהו הפקות, שאותה העביר רוזנטל לבנו טל לאחר היבחרו לכנסת, 49 אלף שקל.

פישר המשיך לייצג אותך גם אחרי שניתקתם את הקשר ב-2012?

"הקשר החברי הפסיק, הקשר המשפטי נמשך עוד זמן לאחר מכן. היו עוד תביעה, עוד שתיים, שהיו באמצע ההליך המשפטי. לא יכולתי לנתק את הקשר עם המשרד, מפני שניתקתי את הקשר עם רונאל. אבל רונאל עצמו לא ייצג אותי, ובתקופה הזאת (2013) לא דיברתי אתו בכלל. החשבונית שולמה זמן מה אחרי התביעה עם ההסתדרות. המשרד שלו ייצג אותי עוד מהזמן שהיתה לי חברת הפקות, עד היום יש לי הליך אחד פתוח נגדי. המשרד של רונאל לא קיים, אבל אותו עורך הדין מהמשרד של רונאל ממשיך לייצג אותי באותו הליך".

ב-2004 שידרת תחקיר על על פלישת משפחת אלפרון לשטחים בגבעתיים. פישר ייצג אותם בעניין זה, והיתה לו פינה בתוכנית.

"לא נפל שום פגם בהתנהלות שלי. רונאל לא היה היועץ המשפטי של התוכנית ולא ידעתי שהוא היה עורך הדין של אלפרון. לא הייתי עורך של התוכנית. חוץ מזה — הוא היה בעל פינה, זה כמו לחבר ביחד תחקיר בעמ' 2 עם טור בעמ' 13 בעיתון, זה לא מצריך גילוי נאות".

מההיכרות עם רונאל, האם אתה חושש לחייו?

"זה עבר לי בראש כמה פעמים. ראיתי את התמונות שלו בבית המשפט. לא יודע להגיד אם זה אמיתי. אין לי מושג לענות על השאלה. המחשבה עברה במוחי, שהוא יכול לפגוע בעצמו. מצד שני, הוא גם שחקן גדול, אז אני לא יודע להגיד, באמת לא יודע להגיד. מה גם שכל מה שאני אגיד עכשיו ישמש נגדי".

ממשפחתו של רונאל פישר נמסר: "חבר נמדד בעת צרה".

ממשפחת עופר נמסר בתגובה: "הניסיון הפתטי של רוזנטל להתנער מההסכם שעליו הוא סמך את ידיו לוקה בחוסר יושרה ונובע מרצונו להתנער מפרקליטו תוך טשטוש מערכת היחסים הפיננסית בין השניים, מערכת שאינה נוחה לרוזנטל בלשון המעטה. יודגש כי דבריו של רוזנטל עצמו מוכיחים כי הוא היה חייב כספים לפישר, וההסכם מסדיר למעשה את חובו של רוזנטל לפישר באמצעות הכספים שקיבל ממשפחת עופר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker