כבוי, שמוט ורזה: מה אפשר ללמוד מיום עם רונאל פישר

מסובך לשכנע את השופט שאין סכנה שתשבש הליכי משפט כשאתה חשוד שהביזנס שלך היה שיבוש הליכי משפט

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים67
חגי עמית
חגי עמית

11 מצלמות כוונו ביום רביעי בבוקר אל המסדרון שבו הובל לאולם ד' בבית המשפט העליון. טלוויזיה, עיתונות, אינטרנט וגם יוצר קולנוע אחד - כולם רצו תיעוד נוסף של העצור המפורסם, מעבר למאות התמונות שלו שכבר צולמו.

נוכחותו של הקולנוען היא שהפתיעה: זה היה אחיו של העצור, דוד פישר, שיצר כמה סרטים דוקומנטריים, אחד מהם על משפחת פישר המורחבת. כשהאחראים על בתי המשפט ניסו להבין את פשר הצילומים, הוא סירב להתחייב לגבי השימוש שיעשה בהם בעתיד. אף אחד לא יודע איך ייגמר הסרט של פישר.

בדרך להיכל תהיתי אם פישר ישתמש בכריזמה המפורסמת שהביאה אותו למעמדו, ויפנה אל השופט בנאום אישי נוגע ללב שבו יבהיר את מצוקתו. בקרב עורכי הדין ידוע כי אין דבר גרוע מעורך דין המייצג את עצמו, ובכל זאת, הדיון של רביעי בבוקר היה אישי. פישר עירער על המעצר שבו הוא נתון כבר כמעט שלושה חודשים, וביקש להשתחרר למעצר בית. היה סביר ואפילו מתבקש שהוא יפנה לשופט בעניין.

עו"ד רונאל פישרצילום: אמיל סלמן

פישר לא מבקש להשתחרר לביתו, כי אם לביתה של חמותו, שבו היא וארבעה מפקחים נוספים ישגיחו עליו. באינטרנט אפשר למצוא כיום פורומים שבהם הגולשים מתייעצים על הדרך הנכונה לשרוד כשאתה מתארח אצל האשה שהביאה לעולם את בת זוגך, אבל גם בחיפוש מאומץ לא מצאנו בהם הנחיה כיצד להתמודד עם מצב שבו אתה עציר פלילי המואשם ב-12 סעיפים שנשלח אליה למעצר בית.

במצבו הנוכחי, הסדר מגורים כזה הוא חלומו הרטוב של פישר, אבל מהרגע שבו הוא נכנס לאולם היה ברור שאין סיכוי שהוא יפצה את פיו. פישר נראה כמו צל אדם, מבטו שמוט וכבוי, רזה מאוד ופניו עטורים זיפים. בשעה שבה התנהל הדיון הוא לא הרים את עיניו פעם אחת לאולם, שבו שהו אשתו, שניים מילדיו, אחיו וחמותו. רוב הזמן הוא פשוט הליט את פניו בידיו.

לפני כמה שבועות שוחחתי עם מנכ"ל של חברה ישראלית הנחשד במעילה. השיחה נערכה ימים ספורים אחרי התאבדותו של אריאל רוניס, המנהל ממשרד הפנים ששלח יד בנפשו לאחר שהפייסבוק האשים אותו בגזענות. הבכיר לא חשש לגייס את הטרגדיה של רוניס כדי להשיג הקלה בסיקור הפרשה שלו, ותהה כיצד בימים שבהם אנשים מתאבדים בגלל פרסומים נגדם, התקשורת לא חוששת להעלות אותו על המוקד לפני שהוגש כתב אישום. במקרה של פישר אין צורך לומר זאת במרומז: כמה ימים לאחר שאחד מלקוחותיו המרכזיים של פישר, תת ניצב אפרים ברכה, התאבד, המסר מאחורי חזותו היה ברור.

שחרורו של פישר למעצר בית לא נשמע חסר היגיון. מעצר עד תום ההליכים רלוונטי לאנשי מאפיה או פושעים אלימים, ואילו במקרים של עבירות צווארון לבן התובעים אפילו לא מבקשים את המהלך. לפני חודש וחצי, כשעוד דיבר בדיונים בעניינו, פישר גייס לטובתו את מיישמו של הפתרון הסופי ושאל: "אני יושב כבר 33 יום. מי ישב ככה? אייכמן?! מה רוצים ממני?" אלא שמתברר שלא קל לשכנע את השופט שאין סכנה שתשבש הליכי משפט, כשאתה מואשם שעיקר הביזנס שלך בשנים האחרונות היה בדיוק זה - שיבוש הליכי משפט.

"יש כאן 12 אישומים. 11 מתוכם מגוללים תחכום, תעוזה, היעדר עכבות והתנהלות בלתי צפויה. אי אפשר לתת בו אמון שאכן יקיים את תנאי חלופת המעצר. יש כאן חשש שאולי הוא עדיין מחזיק אצלו מידע שהוא יכול לעשות בו שימוש. כשאנחנו מדברים על עבירות כה מתוחכמות, לא נצפה מעבריינים שכמותו לפעול באותו מתווה. אנשים שמואשמים בדברים כאלה לאורך כל כך הרבה זמן, רמת התחכום שלהם לא תביא אותם לפעול באותה שיטה", מסבירה התובעת סיון רוסו. "הוא הוכיח שיש לו יכולת לפעול לאורך זמן באופן מאוד מתוחכם ולהפעיל אנשים. הוא עדיין יכול לקבל מידע מקצין בכיר אחר. כמו שקשה מאוד היה לדמיין מלכתחילה שסנגור בכיר ומוכר יחבור לקצין בכיר ומוכר, ושיחד הם יניבו כל כך הרבה אישומים של עבירות כה חמורות, איננו יכולים לשאול עכשיו מה הוא עוד יעשה. מעבר לזה, נקודה נוספת שלדעתי השתנתה היא במוטיווציה לביצוע עבירות נוספות. יש פה 12 אישומים שבוצעו ממניע של בצע כסף. עכשיו אין לו מה להפסיד. מהצד השני, הוא זקוק לכסף ממניעים כלכליים. יש מעל הראש הליך פלילי כבד מאוד ויש משפחה ברקע. אני לא בטוחה שההליך הפלילי הפחית את המוטיווציה".

מולה טענה הסנגורית קרן אטינגר־שפירא: "לטעון למסוכנות כאן ולכך שימשיך לעבור את אותן עבירות זה ממש אבסורד. מה יעשה כשייצא מכאן? ימשיך לתת שירות כעורך דין? מישהו ישכור את שירותיו? הוא כבר אינו עורך דין. הרי העילה בחוק למעצר מבוססת על מבחן השוק, משמע שיש לשמור על האזרח הפשוט שיידע שאם הוא מסתובב בשוק הוא לא צריך לחשוש מכך שלידו יסתובב מישהו חשוד בפלילים. אבל אם אדם זה ישוחרר, הוא לא יוכל להסתובב בשוק, ולא בקרב בני אדם. הדבר היחיד שהוא יעשה זה להיות בבית. יש פרמיית תקשורת שהוא משלם על חשיפה בלתי נתפשת. אם ישוחרר, ודאי שלא יוכל לעשות משהו מהדברים המנויים בכתב האישום. מדובר באדם שעובר מסכת קשה מאוד. הוא שבור בריאותי. משפחתו סובלת קשה. רכושו נלקח ממנו, ולחשוב שהוא יכול לסכן את ביטחון הציבור כפי שדורש החוק זה דבר שקשה לי להבין. מה הוא יכול לעשות כשהוא ייצא? הוא ימשיך לשחד אנשים? הוא ימצא מקור מידע חדש?"

השאלה האמיתית שסביבה מתנצחים עורכי הדין באולם - ואיש לא מעלה אותה מפורשות - היא אם הדמות שמציג פישר היא אמיתית. פישר שראינו בדיון עושה רושם של אדם מרוסק וחסר יכולת. קשה לדמיין אותו יושב במעצר בית ומתחיל להרים טלפונים ולטוות תוכנית מתוחכמת שתחלץ אותו ממצבו. מנגד, הדמות המצטיירת בכתב האישום היא כזאת שעבורה אין סיטואציה סבוכה מכדי להיחלץ ממנה.

אהוד אולמרטצילום: דודי ועקנין

נראה כי היחידים שמאמינים לפישר הם הסוהרים היושבים לצדו ושומרים עליו, והם היחידים שמהם הוא זוכה לאמפתיה מפורשת כשהוא מתלחש אתם באינטימיות. אם בגלל דבריה של התובעת, ואם מפני שמעבר לכישוריו כעורך דין פישר היה ידוע ביכולתו לעמוד מול מצלמה, חלק מהנוכחים באולם מסרבים לשתף פעולה עם הטרגדיה שמשדרת דמותו ושומרים על מצב רוח קליל. כשפרקליטתו של פישר ביקשה להחליף את מעצרו באזיק אלקטרוני, הגיב מיד השופט יצחק עמית בשאלה "כשמדובר באזיק אלקטרוני צריך לשאול קודם אם יש כלב או חתול בבית. אתם יודעים למה? היה את המקרה המפורסם של העצור פרעון, מהצפון, שענד את האזיק על הכלב שלו ויצא". כשהוא שואל את התובעת מה היקף הסכומים ששפישר חשוד לגביהם בשוחד, והיא מתמהמהת בתשובה, הוא מציע לה את המחשבון שלו. כשהוא מציע בסופו של דבר לצדדים פתרון לסיטואציה הוא שוב לא נמנע מלשחרר עקיצה: "גבירתי דיברה על כך שיש לפישר היום המון מוטיווציה לפעול בדרכים אלה כי הוא במצוקה כלכלית. ראיתי שחילטתם לו המון דברים. זה לא אומר שתקבלו את כל מה שביקשתם. אולי ניתן לשעבד בית אחד, שניים או שלושה של הנאשם. זו חלופה אפשרית? מה דעתכם?", הוא אומר ורומז לכך שהפרקליטות הגישה בקשה לחילוט נכסים של פישר בהיקף של לא פחות מ-14 מיליון שקל.

ייתכן שעמית לא מתרשם מפישר, לאור העובדה שהוא פגש אותו באותו מקום כמה פעמים בעבר. ב-2010 שפט עמית בדיון בעניין "השוטרים הנוקמים", שבו הגן פישר על קבוצת אנשי חוק שנחשדו בכך שנטלו את החוק לידיהם בהתמודדות עם כנופיית פושעים מהצפון. גם קבוצה של נשים מסגל המשכן יושבות על הספסלים וצופות בעניין במתרחש. הן עובדות כאן כבר שנים ארוכות. "ראינו אותו במצבים טובים יותר", הן אומרות. "אנחנו זוכרות אותו מגיע לפה כטוען רק לפני כמה חודשים. אבל הוא הביא את זה על עצמו, אין מה לעשות".

זמן קצר אחרי פישר מגיע לבניין נאשם אחר. מבקש לדחות את ביצוע המעצר שלו. אולמרט מגלם דמות אחרת לגמרי. ראש הממשלה לשעבר מחייך, מדבר בנמרצות עם הידיים, נושק על לחייה של עורכת דין אחת ומניח יד בחיבוק על כתפו של עורך דינו, אלי זוהר. כולו אומר ביטחון וחוסר אשמה. אין כאן ייסורים. תוך דקות ספורות הוא מקבל את מבוקשו ויוצא מהאולם. במקרה של פישר זה לוקח קצת יותר זמן. רק אחרי יותר מ-24 שעות, למחרת בצהריים, משתכנע עמית - וביום חמישי מורה על שחרורו של פישר למעצר בית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker