הנפילה במחירי הנפט חתכה את שוויה של נובל אנרג'י ב-50% תוך כשנה

נובל אנרג'י, שמנוהלת על ידי הנשיא והמנכ"ל דיוויד סטובר, נחשבת לחברת אנרגיה עולמית בסדר גודל בינוני, ונכללת במדד S&P 500 האמריקאי ■ גם לאחר הירידות במניה, שווי החברה בבורסת NYSE שבוול סטריט הוא 15.6 מיליארד דולר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8

בשבוע האחרון צלל מחיר הנפט בעולם בכ-10% ל-51 דולר לחבית - ערכו הנמוך ביותר מזה שלושה חודשים. הנפילה, שנבעה בין היתר מתוצאות משאל העם ביוון ומהחששות כי הסכם עם אירן יביא לגידול בהיצעים, חידשה את הירידות גם במניותיהן של חברות האנרגיה, בהן נובל אנרג'י. ביום שני הגיעה מניית החברה ל-38.8 דולר - שערה הנמוך מאז ספטמבר 2011, ובכך השלימה נפילה של כ-50% מאז השיא ביוני 2014.

נובל אנרג'י, שמנוהלת על ידי הנשיא והמנכ"ל דיוויד סטובר, נחשבת לחברת אנרגיה עולמית בסדר גודל בינוני, ונכללת במדד S&P 500 האמריקאי. החברה, שנוסדה ב-1932 על ידי לויד נובל, מתמחה בחיפוש, קידוח, פיתוח והפקת גז טבעי ונפט גולמי ברחבי העולם. גם לאחר הירידות במניה, שווי החברה בבורסת NYSE שבוול סטריט הוא 15.6 מיליארד דולר.

גז טבעי - אוניות וכלי קידוח
גז טבעי - אוניות וכלי קידוח צילום: רויטרס

נובל נחשבת לגורם המקצועי המרכזי ביותר שפועל כיום בתחום החיפושים בישראל, ומחזיקה רקורד מרשים של סיפורי הצלחה. כיום שותפה נובל בכל מאגרי הגז שנמצאו מול חופי ישראל, בהם תמר, לווייתן, כריש, תנין, דלית, דולפין וים תטיס (שנוצל במלואו), ואחראית על פיתוחם והפעלתם. בנוסף, החברה מחזיקה בשלל רישיונות חיפושים לגז ולנפט שבהם עשויים להתבצע קידוחים נוספים, בשותפות עם קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה.

בנוסף לישראל פעילה נובל בשטחי החיפוש הימיים של קפריסין. החברה מחזיקה בכ-70% מרישיון החיפושים בלוק 12, שבו נמצא מאגר הגז אפרודיטה, הקטן בכשני שלישים ממאגר תמר (כ-4.5 טריליון רגל מעוקבת של גז טבעי). זה היה שדה הגז החמישי ברציפות שגילתה נובל באזור מזרח הים התיכון, שבו לפי הערכות המומחים פוטנציאל לכ-122 טריליון רגל מעוקב של גז טבעי, כאשר רק שליש מהם התגלו עד כה.

אחד מאזורי הפעילות המרכזיים של החברה הוא מפרץ מקסיקו (דרום־מזרח לניו אורלינס), שם התחילה נובל לבצע בשנתיים האחרונות קידוחי נפט וגז במים עמוקים. לחברה כמה תגליות באזור, שברובן כבר מפיקים גז או נפט. ביוני 2014 רכשה נובל מחברת BP זכויות ב-17 רישיונות חיפוש נוספים במפרץ מקסיקו, כך שהיא מתכננת את המשך העמקת הפעילות באזור.

בארה"ב פעילה נובל גם באזורים יבשתיים. שני מוקדי הפעילות המרכזיים הם אגן די.ג'יי (DJ Basin), בצפון קולורדו, ומרסלוס שייל (Marcellus Shale), הממוקם במפגש המדינות פנסילבניה ווירג'יניה המערבית. אגן די.ג'יי מספק יותר משליש מהתפוקה העולמית של החברה. באגן נמצא, בין היתר, מאגר ווטנברג, שהוא הגדול ביותר של נובל בארה"ב. באתר מרסלוס שייל פעילה נובל בשותפות עם קונסול אנרג'י, ומתמקדת בהפקה של גז מפצלי שמן.

מוקד פעילות רביעי של החברה הוא מערב אפריקה, בעיקר באזורים הימיים שמול חופי גינאה המשוונית וקמרון. מערב אפריקה מהווה אחד מהאזורים ה"חמים" ביותר לקידוח נפט וגז בשנים האחרונות - וחברות רבות העמיקו בו את הפעילות. התגלית הראשונה של נובל באזור היתה ב-2005, אז נמצא מאגר הגז אלן (Alen). כיום, החברה מחזיקה בכמה מאגרים באזור. כמו כן, לנובל פרויקטים בסדרי גודל קטן יותר גם בים הצפוני, בניקרגואה, בסיירה לאון, בסין ובאיי פוקלנד.

נכון לסוף 2014, נובל החזיקה ברזרבות של 1.2 מיליארד חביות נפט או שווה ערך לנפט (MMBOE). את 2014 סיימה ברווח של 1.2 מיליארד דולר - גידול של 24% ביחס ל-2013. את הרבעון הראשון סיימה החברה בהפסד של 22 מיליון דולר, בעיקר על רקע הירידה במחיר הנפט בעולם, שכירסמה בהכנסות. לפי הערכות, ירידה נוספת במחירי האנרגיה עשויה לפגוע בביצועי המניה ואף לעצור פיתוח של פרויקטים חדשים על רקע חוסר כדאיות כלכלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker