עסקים פרטיים, לובינג וחברים ממועדון ההון־שלטון: האם זה האיש שיפוצץ את בועת הנדל"ן?

כדי לתת מענה למצוקת הדיור החריפה של ישראל, החליט שר האוצר משה כחלון להציב בראש מטה הדיור 
את אביגדור יצחקי, פעם מנכ"ל דומיננטי של משרד ראש הממשלה וחבר כנסת מטעם קדימה

שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה

יום שלישי באמצע ספטמבר 2014, ערב סתיו נעים בשכונת נחלת יהודה שבצפון ראשון לציון. בבית פרטי מתכנסת חבורה בעקבות ידיעה שפורסמה בעיתון באותו היום, ועסקה בזיכויו של רו"ח אביגדור יצחקי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה בתקופת אריאל שרון וח"כ לשעבר מטעם קדימה, מעבירות מרמה בגין סיוע להתחמקות ממס. "זו היתה התארגנות ספונטנית, לא משהו מתוכנן", אומר אדם שנכח שם. "החלטה של רגע, שבעקבותיה הגיעו חברים קרובים לבית, וכך נוצרה קבלת פנים קטנה עם כיבוד צנוע ויין, בלי נאומים גדולים. מה שבלט הוא שאחרי הרבה מאוד שנים יצחקי נראה שמח, כאילו באותו יום ירדו לו עשרה טונה מהראש".

לא רק שהשופטת דניאלה שריזלי זיכתה את יצחקי, אלא שהיא גם כתבה בפסק הדין במפורש שהיא מאמינה לעדותו. יצחקי, אדם ייצרי ורגשן, הסתובב בשנים האחרונות עם תחושת עלבון גדולה, חש שהמדינה רדפה אותו באופן אישי. "המשפט שבר אותו לחלוטין", אומר אדם שעבד אתו בעבר. "הוא הסתובב אבל וחפוי ראש. פעם שמו היה מוזכר תדיר במדורי הרכילות, אבל בשנים האחרונות הוא בקושי הגיע לאירועים חברתיים, וכשהגיע נראה אבל, שבור ורצוץ. גם אחרי הזיכוי הוא לא התאושש לגמרי. הוא כעס כששמע שאנשים לא יודעים על הזיכוי שלו. ואז היו בחירות, וכחלון, ופתאום הגיע רנסנס".

אביגדור יצחקיצילום: תומר אפלבאום

אורי שני, ידיד ותיק של יצחקי, מוסיף: "הוא באמת לקח את החקירה באופן קשה מאוד. חשבתי שהוא קצת מגזים. היו לנו הרבה שיחות על זה, הרי כל אחד מאתנו שעבד בסביבת שרון עבר דברים כאלה. אבל זה האיש".

בגיל 66 יוצא יצחקי מהנפטלין היישר אל לב השיח הציבורי: סוגיית הדיור. הוא צפוי לעמוד בראש מטה הדיור במשרד האוצר, ובמקביל לכהן כיו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה ובראש גופי תכנון נוספים. המינוי הזה עורר השבוע לא מעט תהיות מצד אנשים שונים: ראשית על ניגוד העניינים הפוטנציאלי מאחר שהוא אמור לדאוג להרחבת הבנייה בכל הארץ, אך גם לאיכות הסביבה בכובעו השני (ראו מסגרת). אחרים תוהים כיצד כחלון ממנה כאיש אמונו אדם המזוהה עם מועדון ההון־שלטון, שרחוק מהדימוי הציבורי של כחלון. הקריירה של יצחקי רצופה מעברים מהזירה הפוליטית לעסקית ולהפך, כפי שיפורט בהמשך. מלבד זאת, אלה המכירים אותו מספרים על כוחנות ונטייה לפליטות פה מביכות. בעבר אמר, למשל, (ואחר כך התנצל) שיש יותר מדי נשים בפרקליטות ובמערכת החינוך, ובהזדמנות אחרת אמר שפיטוריהם של שרי ש"ס על ידי שרון היו ספין. הבעיות האלה עלולות לפגוע בבוס החדש.

"קשה לי להבין את הבחירה הזאת", אומר בכיר בזירה הציבורית. "הוא חצי לוביסט, רואה חשבון, קופץ מפה לשם, נהנה מכל העולמות. זו לא הדמות של מנהל פר־אקסלנס, אדם שמתרכז בדבר אחד בלבד". בכיר לשעבר בשירות הציבורי, שעבד עם יצחקי, מוסיף: "המינוי הפתיע אותי מאוד. כשעבד כמנכ"ל תחת שרון הוא פעל באופן כוחני למען המטרות של הבוס ושל מקורביו, אנשי פורום החווה. הוא מייצג דור של התנהלות בעייתית בעבודת הממשלה".

"אני לא יודע עד כמה הוא יהיה אפקטיבי", אומר בכיר לשעבר במערכות הפוליטיות והציבוריות. "מההיכרות שלי אתו, הוא נמצא כבר מעבר לשיאו. בשנים האחרונות הוא נראה לי סחוט ומותש מהמשפט. הוא בחור נחמד עם כוונות טובות, אבל לא בטוח כמה הוא הולך להשפיע".

מנגד, תומכיו של יצחקי מדברים בעיקר על היותו בולדוזר, על הענייניות שלו ועל יכולתו לחתוך החלטות ולהתמקד במטרה. "יש לו יכולת גדולה לתכלל בין מערכות ולפשר בין אנשים מסוכסכים", אומר אדם שעבד אתו. "הוא גם עובד בצורה יעילה מאוד. ישיבה אצלו נמשכת לא יותר מ–45 דקות, ובסופה תמיד מתקבלת החלטה. הוא יכול לנהל גם 20 ישיבות ביום".

ישיבת קבינט בנושא דיור. אביגדור יצחקי משמאלצילום: טלי מאייר

ישראל מימון, מזכיר הממשלה בתקופת שרון, מוסיף: "זה מינוי טוב, כי יצחקי מכיר היטב את כל המערכות מכל הזוויות - הביורוקרטיה, העבודה הבין־משרדית, העבודה הפוליטית בין הממשלה לכנסת, בעיקר כמנכ"ל משרד ראש ממשלה, אבל גם מאוחר יותר, כשכיהן כיו"ר הקואליציה מטעם קדימה". לדברי מימון, גם אם ליצחקי יש חסרונות, בחשבון הכולל הוא יועיל מאוד לכחלון. "אביגדור הוא בן אדם שאין לו שום חסם", הוא מסביר. "זה אדם שמדבר איך שהוא חושב, אומר לך את הדברים בפנים, אבל הוא לא יגמור אתך בריב. יש לו חן ישראלי. הוא יודע להיות איש אמון. הוא היה איש אמון של שרון, ויידע לתת את זה גם לכחלון".

שבע השנים הרזות

יצחקי הוא רואה חשבון במקצועו, ששנים ארוכות התגורר בפתח תקוה. את צעדיו הראשונים בתחום עשה במשרד ראיית חשבון קטן, שהלך והתעצם עם השנים. בתחילת שנות ה–90 הוא פרץ: קיבל לעבודה את רו"ח משה ליאון, ובמקביל החל לעבוד כרואה החשבון של הליכוד. אחרי בחירות 1992 היה ליאון חבר מטעם המשרד בצוות לשיקום מצבה הכספי של המפלגה, ושם החלו השניים ליצור קשרים. ההיכרות העמוקה של שניהם עם אביגדור ליברמן, אז מנכ"ל הליכוד, התחילה בימים ההם ונמשכת עד היום.

ב–1996, אחרי בחירתו של בנימין נתניהו לראש הממשלה, מונה ליאון למשנה למנכ"ל משרד ראש הממשלה ולאחר מכן למנכ"ל. השנים שבהן כיהן כמנכ"ל המשרד היו טובות מאוד למשרד רואי החשבון, בזכות מכרזים ממשלתיים ולקוחות שרצו להתקרב לשלטון. הדבר היחיד שהעיב על ההצלחה היה חקירת מס הכנסה בנוגע למשרד, שבגינה נאלצו יצחקי, ליאון וחבריהם לשלם כופר כדי להימנע מהליך פלילי.

אגב, אחד מלקוחותיו של יצחקי באותה תקופה היה איש העסקים קובי מימון, חברו של כחלון, שבגללו פרש באחרונה השר מטיפול בנושא הגז הטבעי. מימון ויצחקי מכירים מפתח תקוה, עיר שבה לשניהם יש הרבה חברים. אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות הכדורגל לשעבר, מחבריו של מימון, היה גם לקוח של יצחקי, וגם אחיו עמוס לוזון. ב–1999 עזב ליאון את משרד ראש הממשלה, אך כעבור שנתיים הגיע לשם יצחקי, הפעם לצד ראש הממשלה שרון. אורי שני, מקורבו של שרון ששימש מנכ"ל הליכוד והכיר שם את יצחקי, המליץ עליו כמחליף לרפי פלד, שכיהן כמנכ"ל תקופה קצרה בלבד.

במאי 2004 פרש יצחקי לעסקים פרטיים, וכעבור פחות שנתיים חזר לזירה הציבורית, הפעם כחבר כנסת מטעם קדימה. כחבר בפורום החווה, היה יצחקי ממייסדי המפלגה, אך הוא כיהן כח"כ פחות משנתיים: בפברואר 2008 הוא החליט להתפטר על רקע מסקנות ועדת וינוגרד לבדיקת תוצאות מלחמת לבנון השנייה. זאת, למרות נאמנותו לאהוד אולמרט, ראש הממשלה אז, בתחילת הקדנציה. כעבור שנה, לקראת בחירות 2009, הודיע יצחקי על תמיכתו בנתניהו, ואף היה חבר בצוות 100 הימים שהוקם לאחר הבחירות. ב–2010 היה מועמד לתפקיד נשיא הבונד בארה"ב - אחד הג'ובים הנחשקים בשירות הציבורי, הממונה ישירות על ידי ראש הממשלה. ככל הנראה, העננה הפלילית שרבצה מעליו באותם ימים פעלה לרעתו בעניין זה.

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ואביגדור יצחקיצילום: תומר אפלבאום

מאז פרישתו מהכנסת לא עבד יצחקי באופן מסודר, ומלבד כמה חודשים במשרד הלובינג גורן־עמיר ב–2010, לא ידוע מה עשה. כמנכ"ל המשרד, יצחקי לא שידל ח"כים באופן ישיר, אלא פעל מאחורי הקלעים כדי לייעץ ללקוחות המשרד, כמו קוקה קולה, בזן, שיכון ובינוי ואל על. יצחקי עבד שם כחצי שנה בלבד, ואז החליט לעזוב. מאז, לדבריו, הוא חי על חסכונותיו בלבד. בינואר 2006, כשעזב את משרדי רואי החשבון ליאון־אורליצקי באופן סופי, קיבל סכום כסף נכבד, אך הוא מסרב לומר כמה בדיוק ואם זה מה שמימן אותו בשנים האחרונות. "לא היתה לי שום הכנסה בשנים האלה", אומר יצחקי. "לכן גם לא יצטרכו לעשות לי הסכם ניגוד עניינים. אין לי שום נחלה או דירה, כלום. איך אני יכול לאכול את כל החסכונות שלי וגם שתהיה לי דירה. השאלה איך התפרנסתי היא לא עניינך".

יצחקי ידוע ברמת החיים הגבוהה שניהל לאורך השנים. לאחר גירושיו הוא עזב את הבית בפתח תקוה לטובת דירה בהרצליה, אך אז עבר לגור בפרויקט היוקרה סי־אנד־סאן בצפון תל אביב. לא רחוק מהדירה של ידידו, איש העסקים אלי עזור. בתקופה ההיא הוא נראה יוצא עם נשים, נהג לנסוע לטיולי ג'יפים בישראל ובחו"ל ולחופשות סקי, בין היתר עם ידידו אורי שני. ב–2010 הוא עבר לגור בנחלת יהודה עם חברתו לחיים. בחמש השנים האחרונות הוא סבל מבעיות בריאות: פרט לסוכרת, המלווה אותו שנים ארוכות, הוא היה מושבת למשך כחצי שנה לאחר תאונת סקי ותאונת דרכים.

בזמן שיצחקי לא עשה הרבה, אחד משני ילדיו דווקא כן עשה. לביא יצחקי, 31, הוא רואה חשבון (התמחה אצל משה ליאון) אשר הקים חברה המשכירה דירות לטווח קצר לתיירים שמבקרים בתל אביב, ובמאגרה כ–30 דירות. לדברי אביגדור יצחקי, הדירות אינן בבעלות בנו, אלא הוא רק עוסק בהשכרתן.

השבוע פנינו למשרד האוצר בשאלות בנוגע להסדר ניגוד העניינים, ושם נמסר לנו כי הנושא "נמצא בתהליך". פנינו גם לגבי קבלת קורות חיים של יצחקי, אך ממשרד האוצר נמסר כי קורות חייו של יצחקי אינם מצויים בידם.

"חושף שחיתויות? שיעשה 
את זה מבחוץ"

האדם שהחזיר את יצחקי ללב הזירה הוא כחלון. השניים מכירים שנים רבות דרך מעגלים פוליטיים שונים, עוד כשכחלון היה פעיל פוליטי בליכוד ויצחקי גזבר המפלגה. בין 2006 ל–2009 הם עבדו בצמוד כשכחלון היה יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת ויצחקי יו"ר הקואליציה מטעם קדימה. את החיבור הנוכחי עשה ארז חלפון, שהיה בעבר אחד מיועציו הקרובים של שרון ולאחר מכן מנכ"ל משרד הקליטה. חלפון התקרב לכחלון בשנה האחרונה, וכיום משמש ראש המטה שלו במשרד האוצר. חלפון הוא שהביא את יצחקי לשבת כחבר במשא ומתן הקואליציוני של כולנו עם הליכוד, ולאחר מכן נשאר יצחקי בסביבה.

ראש הממשלה לשעבר אריאל שרוןצילום: דודו בכר

"כחלון הבין שלניסיון וידע אין שום תחליף", מסביר יצחקי את המינוי שלו. "ההיכרויות שלי - הפוליטיות ואלה עם ראש הממשלה, עם כולם בעצם, הוא מכיר את זה. הוא ביקש ואני הסכמתי, למרות מה שהמדינה עשתה לי. הסכמתי לבוא ולסגור מעגל".

מבקריו של יצחקי מודאגים במיוחד מהאופן שבו הוא מתייחס למגזר העסקי ולטייקונים, שעמם בא במגע הן כאיש ציבור והן כשפעל במגזר הפרטי. בספרו "הגווארדיה השחורה", שהתפרסם ב–2007, חשף החשב הכללי לשעבר פרופ' ירון זליכה את ההתנהלות הבעייתית של יצחקי בתקופה שבה כיהן כמנכ"ל משרד ראש הממשלה. זליכה מתאר כיצד התנגד, כדירקטור מטעם המדינה, לעסקת בעלי עניין של חברת בזן עם חברת הספנות של האחים עופר (בסופו של דבר הצדדים התפשרו בעניין). הוא פנה ליצחקי כדי לקבל סיוע, אך הופתע מהיחס.

"בתמימותי יצרתי קשר עם מנכל משרד ראש הממשלה באותה עת, אביגדור יצחקי, וכן עם אחד מבכירי משרד האוצר, וניסיתי לשכנעם לפעול נגד אישור הסכם הפשרה. לא העליתי בדעתי אז כי ליצחקי יש קשר עקיף עם קבוצת האחים עופר", כתב זליכה בספרו. לאחר מכן כותב זליכה שיצחקי, עם אנשים אחרים, לחצו על שר האוצר נתניהו שלא למנות אותו לתפקיד החשב הכללי, ורמז שהדבר קשור להתנגדותו להסכם הפשרה עם בזן. בהמשך מזכיר זליכה אפיזודה אחרת, שבה סירב כחשב כללי לדרישות של משפחת עופר לפתיחת מכרזים להקמת תחנת כוח ברמת חובב ובמישור רותם, דבר שהיה מייקר את העלויות עבור המדינה. לטענתו, יצחקי לחץ עליו כדי שירכך את עמדתו.

בהקשר אחר זליכה טוען שיצחקי עומד מאחורי פרסומים נגדו בעיתונות, על רקע עמידתו כנגד משפחת עופר. "את גל ההשמצות ניווט אביגדור יצחקי ובכירים אנונימים באוצר... החלו להישמע רמזים מאיימים מכיוונו של יצחקי, כי ראש הממשלה יפעל לקיצוץ סמכויותיי בענייני מכרזים ותשתיות. לאחר מכן הגדיל יצחקי לעשות ושיגר את אלי כהן, מקורבו של עמרי שרון, חבר מרכז הליכוד לשעבר... למסור לי כי אם לא אתיישר תוך עשרה ימים, יעלה ראש הממשלה שרון הצעת החלטה לממשלה לפטר אותי. בדיעבד נודע לי מפיו של יצחקי כי הוא אף שוחח בעניין עם נתניהו, וזה דחה אותו בבושת פנים, מתוך מתן גיבוי לצעדים שנקטתי. היה זה האיום הראשון לפטר אותי, ולצערי לא האחרון". יצחקי: "התנהלותי עם זליכה היתה עניינית לחלוטין. היו בינינו חילוקי דעות לגיטימיים. לא היה שום קשר לאחים עופר, וגם לא שלחתי לזליכה את אלי כהן".

בספטמבר 2007 נערך במליאת הכנסת דיון בעקבות הדחתו של זליכה מתפקיד החשב הכללי. יצחקי, שבשלב זה לא היה בקשרי עבודה עם זליכה מזה שלוש שנים, מאז עזב את תפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מיהר להצדיק את המהלך. "הוא גרם את הנזק הכי גדול. עשיתי טעות שמיניתי אותו", אמר בדיון (עובדתית, נתניהו מינה את זליכה, ש"ש) ותקף את יחסי העבודה של זליכה עם עמיתיו באוצר. בהמשך הדיון פנה ח"כ דאז אופיר פינס ליצחקי ואמר: "השאלה היא מדוע לא רוצים לחדש או להאריך את החוזה של זליכה. זו השאלה. בגלל מה שאתה אומר, שבעיני זו רכילות זולה, או כי האיש הוא חושף שחיתויות מהמעלה הראשונה". "שיחשוף שחיתויות מבחוץ, למה מבפנים", השיב לו יצחקי.

קרקעות המלח? "עסקה מצוינת"

ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

עניין תמוה נוסף שקשור ביצחקי הוא תמיכתו בעסקת קרקעות המלח בעתלית, שנחשבת עד היום לאחת השערוריות הגדולות בענף הנדל"ן בישראל. פרשה זו, שבמרכזה עומד האישור שניתן לשנות את ייעודן של קרקעות בעתלית ובאילת מבריכות מלח לנדל"ן מניב, התגלגלה בהמשך לפלילים (יצחקי כלל לא היה קשור במישור הזה), ודני דנקנר, אז יו"ר תעשיות מלח, הורשע במתן שוחד כחלק מהמשפט בפרשת הולילנד.

ב–2003, כחבר במועצת מינהל מקרקעי ישראל, תמך יצחקי בעסקה, קרא לה "מצוינת", וטען שהיא מקדמת את האינטרס הציבורי. "לפי דעתי אין שום ספק שבסופו של דבר בידי הנמענים (משפחת דנקנר, ש"ש) יש זכויות מתוקף מסמכים שיש בידיהם, ולכן הדבר שאני הכי שונא זה להיראות קצת טמבל שבעצם לא מאשר משהו שמישהו יקבל אותו במקום אחר, ולכן אני מציע לקצר את העניין ולאשר את זה", אמר יצחקי בישיבת המינהל שאישרה את העסקה. בהמשך אמר: "איזה היגיון יש לזה שקרקע נמצאת לחוף ימים, ימים יפים, למה באשדוד כל הזמן בונים ודווקא בעתלית לא בונים? תבדוק את הדברים ותמצא שיש סיבה לחוסר הזמינות. זה לא שייך לכלום, זה המקום הכי יפה בארץ...".

מי שהיתה שותפה בחברת תעשיות מלח באותה תקופה היתה חברת מבטח שמיר, בשליטתו של מכרו מפתח תקוה, איש העסקים מאיר שמיר. ב–2005, בתקופה שבה היה במגזר הפרטי, מונה יצחקי לדירקטור בחברה. יצחקי לא עסק במישרין באישור המהלך, אלא רק הביע את דעתו בישיבה. יצחקי: "תמכתי בזה גם כי למדינה היה הסכם תעשיות מלח, וגם כי חשבתי שזה יתרום לפיתוח של עתלית. לא ידעתי שלמבטח שמיר היה משהו בתעשיות מלח, הייתי דירקטור שם לתקופה קצרה".

מקרה בעייתי אחר שאירע בתקופה שבה כיהן יצחקי כחבר מועצת מינהל מקרקעי ישראל הוא פרויקט אקווריה באילת - יוזמה להעניק ללא מכרז 1,300 דונם לתא"ל במיל' רן פקר, בכיר לשעבר בחיל האוויר, כדי להקים את מה שכונה "דיסנילנד של אילת", פארק שעשועים ענק הכולל אטרקציות תיירותיות. בנוסף לקרקע, המדינה היתה אמורה לתת ליזם מענק של 30 מיליון דולר. 800 דונם במתחם היו אמורים להילקח ממטעי התמרים של קיבוץ אילות הסמוך, שהתנגד למהלך.

למרות מורכבותו, אושר הפרויקט באופן מהיר יחסית בוועדות התכנון השונות, תוך כשנתיים, אך אז נעצר עקב בדיקה של מבקר המדינה דאז ותחקירים שפורסמו בעיתונות. בדו"ח המבקר נמתחה ביקורת על יצחקי, בשל הלחצים שהפעיל על חברי הקיבוץ: הוא אמר להם שהמדינה תתמוך בהעתקת כלובי הדגים מאילת, פרויקט שנוי במחלוקת שבו הקיבוץ היה שותף, אם הקיבוץ לא יסיר את התנגדותו, שכללה עתירה לבג"ץ. המבקר מיכה לינדנשטראוס ציין בדו"ח שיצחקי "הפעיל לחץ בלתי ראוי". מנגד, יצחקי טען בפני המבקר כי הוא לא סבר שהפרויקט אכן יוקם, אבל לא רצה לעצור יזם שמפגין רצינות ומביא כסף משלו.

לדברי משה קריף, פעיל חברתי ולשעבר הדובר של הקשת הדמוקרטית המזרחית, העמדות השונות של יצחקי בסוגיות של נדל"ן ראויות לתשומת לב. לדבריו, יצחקי גם תמך בעמדת החקלאים במאבק על הקרקעות החקלאיות שהתקיים ב–2002 סביב "בג"ץ הקרקעות", מה שגורם לו לתהות לגבי כוונותיו החברתיות של כחלון במדיניות הדיור שלו, בעיקר בסוגיות של צדק חלוקתי. "אני זוכר שיצחקי לא הבין מה התמריץ שלנו, מה אנחנו מתערבים בכלל", אומר קריף. "לא אשכח איך בפגישתנו סנט בי, 'למה כל כך אכפת לך מקרקעות שאתה כזה נסער'. לא נהסס כעת להתייצב מנגד גם אם הוא יעשה זאת בשמו של הכוכב החברתי החדש, כחלון. מהיכרותי עם יצחקי אני סבור שהמינוי שלו לא מעיד על הבטחה חברתית בתחום הדיור".

ירון זליכהצילום: עופר וקנין

קידם רפורמות או מילא הוראות?

2001–2004 היו השנים המשמעותיות ביותר בקריירה הציבורית של יצחקי. הוא כיהן אז כמנכ"ל משרד ראש הממשלה, תפקיד שזוכה, ובצדק, לכינוי "המנכ"ל של המדינה" - האחראי מטעם ראש הממשלה על טיפול בכל הסוגיות הכלכליות־חברתיות. באותה תקופה שרון כמעט לא התעסק בנושאים כלכליים, היות שנתניהו נחשב ל"ראש הממשלה בענייני כלכלה". כך שליצחקי היה תפקיד חשוב כמתאם בין שרון לנתניהו. "הוא היה אחד האנשים החזקים ביותר במדינה", אומר אדם שעבד אתו בתקופה ההיא. "זה קצת עלה לו לראש. הוא היה משוכנע שכל דבר שקורה במדינה - זה הוא עשה או שהיה דרכו".

גם בשיחה עמו היום טוען יצחקי שהוא אחראי להרבה מאוד רפורמות, ובהן הקמת חברת רכבת ישראל, הלאמת קופות הפנסיה של ההסתדרות, חיבור תשתית של הגז הטבעי (ים תטיס) והקמת חברת נתג"ז, ורפורמות שונות בתחום המס. גם אם יצחקי סייע בדחיפה קדימה, ספק אם הוא יכול לקחת על עצמו בעלות באופן כזה. "הרפורמות באו מכיוון האוצר", מבהיר בכיר באוצר בתקופה ההיא. בכיר במשרד ראש הממשלה מרשה לעצמו להיות קצת יותר ציני: "אני נפעם לשמוע על רפורמות שלו", אומר אדם שהכיר אותו בסביבת שרון. "הוא אדם טוב, אבל אין לו באמת שיעור קומה. הוא יותר מבצע מהלכים של אחרים".

בצוות שהקיף את שרון שררה הרמוניה, אך יצחקי היה מסוכסך עם דב וייסגלס, מנהל לשכת ראש הממשלה, שהחליף את שני בתפקיד. בין השניים לא היתה כימיה, אך למזלם הם בקושי נתקלו זה בזה, משום שווייסגלס עסק בנושאים מדיניים ויצחקי בנושאי פנים. לדברי גורם שהכיר את הדברים, אחת הסיבות לקרע בין השניים היתה בקשות של יצחקי להצטרף לנסיעות של שרון לארה"ב, דבר שווייסגלס סירב לו בתוקף. "שטויות", אומר יצחקי, "נסעתי לאן שרציתי, זה היה מחויב מתוקף תפקידי".

וייסגלס אינו היחיד שלא הסתדר עם יצחקי. כמנכ"ל משרד ראש הממשלה, היו כמה וכמה אנשים שאותם הדיח או ניסה להדיח, מלבד זליכה. כך למשל, הוא התנהל באופן כוחני כלפי ירון יעקובס, אז מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות, שמונה לתפקיד בימי אהוד ברק אך נחשב למינוי מקצועי ולאיש מוערך. יצחקי, בשליחותם של שרון ואנשי פורום החווה, ביקש כמה פעמים לבדוק איך אפשר להזיז את יעקובס מהתפקיד. לדברי גורם שהכיר את הדברים, חלק מהמוטוויציה של אנשי שרון היה להיות מעורבים במינויים בחברות ממשלתיות. "לפורום החווה היתה בעיה קשה עם יעקובס", אומר אדם שהכיר את המעורבים בתקופה ההיא. "יצחקי פעל בשליחותם. ממה שהתרשמתי, הוא לא היה איש מקצוע יוצא מן הכלל. הוא היה בעיקר איש פוליטי שידע לפתור בעיות ברמה הפוליטית, לתווך בין אנשים. את הבעיה עם יעקובס הוא פתר בכך שפשוט לא חידש את החוזה שלו, וככה אי אפשר היה לתקוף משפטית את ההדחה". יצחקי התנגד גם למינוי של מחליפו של יעקובס, אייל גבאי, אבל במשך זכה גבאי לאמונו והם עבדו בשיתוף פעולה.

דוגמה אחרת לאגרסיביות הפוליטית של יצחקי היא יחסיו עם יואב להמן, אז המפקח על הבנקים. בשלב מסוים איים יצחקי להדיח את להמן, ואף הפעיל לחצים על נתניהו, אז שר האוצר, כדי שיפעל להדחתו של המפקח. יצחקי גם ניסה לקשור את המינוי של הנגיד החדש, במקומו של דוד קליין, בהסכמה של פיטורי להמן. כל זאת, אף שלממשלה אין שום סמכות במינוי פקידים בכירים בבנק ישראל, והיא הנתונה בלעדית לנגיד. גם כאן, כך נראה, פעל יצחקי בשליחות שרון, משום ששרון ואחרים בסביבתו לא אהבו את ההוראה החדשה של להמן להגביל את האשראי שהבנקים נתנו לטייקונים. לדברי מקור שהכיר את הדברים, המחלוקת עם יצחקי היתה עניינית, מכיוון שהוא סבר שצעדו של להמן עשוי לפגוע בעסקים במשק, אך ההתנהלות שלו היתה יוצאת דופן. "הוא באמת הפגין כוחנות, במיוחד מפני שלא היתה לו סמכות לפטר את להמן. הוא אף יזם פגישה בינו לבין להמן. בנהלי עבודה בין ממשלה לבנק ישראל, פגישה מסוג זה היא דבר נדיר".

יצחקי רואה את הדברים אחרת. "להמן לא שמע ממני איום כזה", הוא אומר. "לגבי יעקובס, שרון לא אהב את צורת העבודה שלו, זה לא היה קשור למינויים פוליטיים. אין לפקידים באוצר ממה לחשוש, אני כבר מסתובב שם והם מקבלים אותי יפה. חלקם זוכרים אותי מהשנים ההן".

ב–2005, כשנה לאחר פרישתו מתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, עבד יצחקי בשיכון ובינוי שבשליטתה של שרי אריסון. את החברה ניהל אז ידידו, אורי שני, שהביא את יצחקי כדי לקדם במינהל מקרקעי ישראל וברשויות אחרות את הקמתה של שכונת וילות למאיון העליון על אדמות קיבוץ געש, בדומה לשכונת ארסוף שליד שפיים. לפי פרסומים מאותם ימים, יצחקי קיבל על עבודה זו כמה מאות אלפי שקלים, אך כיום הוא טוען שהסכום "נמוך מדי", ומסרב לחשוף כמה. בשלבים מאוחרים יותר, שבהם יצחקי כבר לא היה מעורב אלא כיהן כח"כ, התוכנית בוטלה.

אורי שניצילום: מוטי קמחי

העבודה עבור שיכון ובינוי לא היתה ההזדמנות היחידה שבה קידם יצחקי פרויקטים עבור חברות מהמגזר הפרטי בשנתיים שחלפו בין היותו מנכ"ל משרד ראש הממשלה עד שנבחר לכנסת מטעם קדימה. כשקבוצת סבן איפקס ניגשה למכרז להפרטת בזק, יצחקי היה שם כדי לייעץ לקבוצה בכל הקשור לעובדים. בזמן שהיה מנכ"ל משרד ראש הממשלה עסקה רשות החברות, שאז היתה כפופה לו, בסוגיות הקשורות לבזק (יצחקי, עם זאת, לא עסק במישרין בנושא). בסופו של דבר זכתה קבוצת סבן איפקס במכרז.

עבודה פרטית נוספת שביצע יצחקי בתקופת הביניים (2004–2006) היתה ייצוג החברה הבינלאומית לניהול בתי קזינו, לונדון קלאבס אינטרנשונל, כדי לבדוק אפשרות להקמת קזינו ציבורי או פרטי בישראל. בסופו של דבר החליטו אנשי החברה שלא לשכור אותו. כמנכ"ל משרד ראש הממשלה עסק יצחקי בנושא מהצד השני, בין היתר בבדיקות שערך (בעבודה עם מפעל הפיס) להקמת קזינו של איל ההון מרטין שלאף על אונייה באילת.

האם המינוי של יצחקי יעבור?

המינוי של אביגדור יצחקי מעורר תהיות גם במישור המינהלי־משפטי. בשבוע שעבר שלח הפורום לדמוקרטיה בתכנון, שבו חברים 17 ארגוני סביבה בהובלת החברה להגנת הטבע, מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שבו הם דורשים לפסול את מינויו של יצחקי מכיוון שהוא צפוי לשמש גם יו"ר מטה הדיור באוצר וגם יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה - דבר שיש בו לכאורה ניגוד עניינים. "תפקיד יו"ר מטה הדיור הוא לקדם את התיאום בין הגופים הממשלתיים העוסקים בדיור", נכתב בפנייה. "על יו"ר המועצה הארצית, לעומת זאת, לתת מקום ראוי למכלול שיקולים, לרבות כאלה שבינם לבין דיור אין דבר".

יצחקי עדיין לא מונה לתפקיד באופן רשמי, אך בשבועות האחרונים הוא כבר מסתובב במסדרונות משרד האוצר ומשתתף בדיונים לגיבוש מדיניות. כך למשל, הוא ישב לצדו של שר האוצר משה כחלון בישיבת קבינט הדיור שהתקיימה בשבוע שעבר. ייתכן שהמינוי של יצחקי ייתקל בבעיות הקשורות לשאלה אם התפקיד דורש מכרז: כחלון דורש פטור ממכרז, אבל לא ידוע אם הבקשה תאושר, ונראה כי הדבר תלוי גם במספר המשרות הפטורות ממכרז שיש כיום בצמרת האוצר.

מנציבות שירות המדינה נמסר: "בהחלטת קבינט הדיור הנחה הקבינט את מנכ"ל משרד האוצר לפנות לוועדת השירות בנציבות בבקשה לבחון החלת פטור מחובת מכרז פומבי על משרת יו"ר מטה הדיור, וזו אמורה לתת את המלצתה לממשלה. הליך זה טרם נעשה, כך שטרם נקבע הליך האיוש והמשרה טרם אוישה. לכשתגיע בקשה לוועדת השירות היא תידון לגופה".

אם הנציבות לא תאשר פטור ממכרז, והמכרז אכן יתקיים, הרי שהליך המינוי יהיה מוזר ביותר: אדם שכבר ידוע שהוא המועמד לתפקיד וכבר מבצע אותו הלכה למעשה ייגש למכרז לתפקיד. אם מישהו אחר יעז להתמודד, הסיפור יסתבך ויהיה מעניין עוד יותר.

ממשרד האוצר נמסר: "מנכ"ל משרד האוצר פנה לנציבות. בנוסף, מעמדו של יצחקי נמצא בשלבי הסדרה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker