אגרסיבי, רעב, תחרותי: מי יעצור את טדי שגיא?

הצצה לדרכו העסקית המסחררת של טדי שגיא – מהרגע שהשתחרר מהכלא, דרך עסקות הענק שביצע, ורגע לפני שהוא מצרף לאוסף שלו עוד חברת אינטרנט במאות מיליוני ליש"ט

שוקי שדה
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה
חגי עמית

"לטדי יש אובססיה מטורפת להצליח, רעב, דרייב, פוקוס וצורך לנצח. יכול להיות שזה בא מהרקע שלו. זה בן אדם שסוחב קוף על הגב - כולם יודעים שבעבר הוא ישב בכלא. זה גורם לו להשתפר ולהתקדם כל הזמן. השילוב של הכישרון הגדול שלו, יחד עם העבר הזה שלו, מתדלק אותו כל הזמן ומניע אותו. הסיפור שלו הוא חריג גם בקנה מידה בינלאומי". את הדברים האלה אומר אומר אדם הקרוב מאוד לאיש העסקים טדי שגיא, שבחצי השנה האחרונה נהפך לסוג של פק־מן בעולם העסקים, שאוכל כל מה שנקרה בדרכו. "אצל טדי, ובצוות שעובד סביבו, יש המון אנרגיות", מספר אדם שעבד אתו הרבה שנים. "הם רוצים לאכול את העולם. טדי עצמו ממש לא שבע, רחוק מלשבת רגל על רגל בסן טרופה. יש לו 3–4 מיליארד דולר? הוא רוצה 30–40 מיליארד. להיות ביל גייטס. הוא בחור חכם, חריף, יודע לעשות עסקים ולתפוס הזדמנויות. נזיל בצורה מטורפת, ההובי שלו זה עסקים".

כבר קשה לעקוב אחר כמות העסקות שבהן היה מעורב בשנה האחרונה. בשבועות האחרונים הוא נמצא בתהליך לרכישת חברת האינטרנט פלוס 500 בשווי של 460 מיליון ליש"ט; בתחילת מאי רכש שגיא את חברת סטוקו מדיה תמורת 43 מיליון דולר; ומיד אחר כך רכש 25% מחברת נדל"ן אוסטרית ששוויה מיליארד יורו, בעסקה שבה בנק קרדיט סוויס שימש כמתווך; באפריל הוא הרחיב בלונדון את שטח מתחם קמדן מרקט שבו הוא שולט - כשרכש מתחם משרדים סמוך אליו ב–45 מיליון ליש"ט, ובתחילת מארס רכש שני בניינים ליד קמדן מרקט ב–100 מיליון ליש"ט; באמצע מארס רכש שגיא את חברת השיווק האינטרנטי גליספה תמורת 32 מיליון יורו.

בנוסף, בדצמבר 2014 הנפיק שגיא את מרקט טק שבשליטתו בבורסת לונדון בשווי של 750 מיליון ליש"ט; באוגוסט 2014 הנפיק את חברת קרוס ריידר שבשליטתו לפי שווי של 250 מיליון דולר; ובמארס 2014 הנפיק בלונדון את חברת הסליקה האינטרנטית שבשליטתו - סייף צ'ארג' (SafeCharge), בשווי של כ–400 מיליון דולר. בין לבין מכר שגיא בהפסד של 50 מיליון דולר את אחזקותיו ברישיונות קידוחי הגז עוז ופלאג'יק במים הכלכליים של ישראל שהיו בשליטתו, והתעניין ברכישת חברת זאפ.

שגיא, שבספטמבר האחרון רכש קרקע לבניית פרויקט בן 100 יחידות דיור ליד מתחם סי אנד סאן בצפון תל אביב תמורת 80 מיליון שקל, התעניין בשנה האחרונה גם בלא מעט עסקות נדל"ן בישראל. בין היתר, בקניית מתחם התחנה המרכזית הישנה בתל אביב, בניין תיאטרון בית לסין ומתחם בית העיתונאים ברחוב סוקולוב בתל אביב. כמו כן, לפני כשלוש שנים הוא ניהל מגעים רציניים לרכישת חברת יכין חקל מהיורשים של סמי שמעון המנוח.

מקורבים לשגיא מסבירים את פרץ העסקות הזה בעלייה הלא נגמרת של שוק הנדל"ן בלונדון, בדשדוש של השווקים באירופה יחסית לעולם שמייצר הזדמנויות, ובריבית הנמוכה בעולם שהופכת את התקופה הנוכחית למצוינת לביצוע הנפקות. אבל אין ספק שגם בהתחשב בנעשה בעולם, בנקודת הזמן הזו, שגיא, 43, נמצא על הסוס. הוא נשוי למלכת היופי לשעבר יעל נזרי. הוריו, עמי וליזיקה, שאליהם הוא קשור מאוד (ופעילים עמו בענייני פילנתרופיה), מתגוררים במגדלי אקירוב, בדירת ענק שקנה להם.

שגיא עצמו מתגורר בבית גדול סמוך לים בהרצליה פיתוח, ובבית רחב ידיים בלונדון. רק 40% מהזמן הוא נמצא בישראל, ובשאר הזמן הוא בחו"ל, כשהוא נעזר במטוסו הפרטי. מי שעשה עמו עסקים בעבר טוען כי גם כיום, "הוא הכי סחבק שבעולם. גם בפגישות שכולם מגיעים עם חליפה, הוא מגיע עם בגד ים וכפכפים". בבריטניה הוא כבר מדורג במקום 39 ברשימת עשירי הממלכה המאוחדת על פי ה"סאנדיי טיימס", עם הון אישי מוערך של 2.5 מיליארד ליש"ט. במונחים אמריקאיים דירג אותו מגזין "פורבס" במקום 534 ברשימת עשירי העולם עם הון אישי המוערך ב–3.3 מיליארד דולר. בישראל נחשב שגיא הישראלי השמיני בעושרו.

ואולם, יש דירוג נוסף שבו שגיא יכול היה להגיע למקום גבוה הרבה יותר. לבד משווי המניות של חברות בורסאיות שהוא מחזיק בחו"ל, בעיקר בבריטניה, להערכת מקורביו הוא מחזיק ב–500 מיליון דולר באופן פרטי, במזומן, ולכן כמעט כל מי שמדבר על שגיא מזכיר מייד את הנזילות הגבוהה שלו. זאת הסיבה שבמשבר הכלכלי של 2008 היו עולים אליו לרגל (כשהתגורר במגדלי אקירוב) טייקונים במשבר כמו אליעזר פישמן או לב לבייב, שביקשו להתעניין כיצד יוכל לסייע בעסקיהם. שגיא, על אף לא מעט הצעות שקיבל להשקעות גדולות בישראל, נמנע עד כה מלהיכנס להשקעה בחברת אחזקות ישראלית גדולה, ולהיות טייקון מקומי בסדר גודל של יצחק תשובה או עידן עופר.

בלונדון שגיא הוא כוכב של ממש. תמונותיו בחברת דוגמניות, בהן בר רפאלי, שעמה היה לו רומן קצר ומתוקשר לפני חמש שנים, עיטרו במהלך השנים את דפי הצהובונים. ואולם עם הפרסום באה גם תשומת הלב הציבורית לאופן שבו שגיא התעשר. בכתבה שפורסמה לפני שנה בצהובון הבריטי "דיילי מייל", נמתחה ביקורת חריפה על כך שפלייטק שאותה ייסד, המפתחת תוכנה לניהול, בקרה וגבייה של אתרי הימורים באינטרנט, היא זו שמספקת את התוכנה לעשרות דוכני הימורים ברחבי לונדון, שם באים לבזבז את כספם האנשים החלשים והעניים ביותר בחברה הבריטית.

טדי שגיאצילום: אנדי פרדייס

ואולם מלבד זאת, נראה ששגיא התברג היטב בחברה הגבוהה בלונדון. הוא נוהג להסתופף עם עורכי דין ורואי חשבון מובילים, נראה במשחקי כדורגל, ואחת החברות שבבעלותו היא נותנת החסות לקבוצת ארסנל. לדברי מקור שהכיר את שגיא בבריטניה, במשך השנים הוא פיתח קשרים גם עם אנשי עסקים סעודים הפועלים בלונדון, אזור שבו פועלים משקיעים ערבים רבים מאזור המפרץ הפרסי. ככל הידוע, שגיא לא נכנס להשקעה משותפת עם אנשי עסקים ממדינות ערב, כפי שמאשרים גם מקורביו, שלא פוסלים שהדבר יקרה בעתיד. "בימים אלה של חרם, איש עסקים כמו טדי בהחלט יכול להיות גשר לעולם הערבי, זה הכל שאלה של נסיבות", אומר מקורב.

הכלא כמנוע צמיחה

שגיא ידוע כאיש עסקים אגרסיבי וקשוח. חלק נכבד מתדמית זו קשור לעברו: ב–1996 הוא הורשע בעבירות של מרמה בניירות ערך בפרשת הדיסקונטאים (פרשה פלילית של הרצת מניות שנחשפה על ידי מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך במחצית הראשונה של 1994, שבה הורשעו אנשי עסקים ונושאי משרה בבנק דיסקונט ובחברה המרכזית לניירות ערך) ונגזר עליו עונש מאסר של תשעה חודשים, לאחר שהודה בעבירות המיוחסות לו. "העובדות ידועות", אומר מקורב לשגיא, "אבל צריך לשים לב שהוא לא היה הרוח החיה בפרשת הדיסקונטאים, שבה היו עוד כמה מעורבים. לדעתי, הוא היה צעיר וחסר ניסיון וזה מה שגרם לו להודות בתנאים לא טובים מבחינתו. כיום הוא יודע שיכל להיחלץ מהפרשה אם היה נוהג אחרת, אבל זה כבר מאחוריו. זה אולי אפילו חישל אותו".

ב–2006, פחות מעשור לאחר שהשתחרר מהכלא, נהפך שגיא למיליארדר, אחרי הנפקת חברת פלייטק בבורסה בלונדון לפי שווי הקרוב למיליארד דולר. ואולם בשנים האחרונות עשה שגיא זינוק עצום בהונו האישי: בעוד שב–2009 הונו הוערך ב–1.25 מיליארד דולר, כיום הון זה גדול פי שלושה.

בר רפאלי וטדי שגיאצילום: KIRCHWITZ / STAR PRESS / SIPA

את הנסיקה שלו התחיל שגיא מיד לאחר שהשתחרר מהכלא. תחילה נכנס לעסקי נדל"ן בבנימינה, יחד עם עופר הירשזון, בנו של שר האוצר והאסיר לשעבר אברהם הירשזון. במקביל נכנס שגיא לעסקי סחר בשלדים בבורסת תל אביב ולעסקי אינטרנט בארה"ב, שם חבר לכמה ישראלים בחברת אינטרנט, שעסקה, בין היתר, במתן שירותי סליקה לאתרי הימורים ופורנו ברשת. החברה, יש להדגיש, לא עסקה בדברים אלה באופן ישיר.

המוח הטכנולוגי מאחורי החברה הזו היה איש המחשבים והמתכנת אלעד כהן, שהמשיך מאוחר יותר עם שגיא לפלייטק. כהן, יחד עם ריין קריוסיק, היה האישיות הטכנולוגית המרכזית גם בפלייטק, שלמעשה עסקה בדבר דומה - שירותי סליקה ומתן פלטפורמה טכנית לאתרי הימורים. בשנות המשבר הכלכלי של ראשית העשור הקודם היו לחברה כמה שנים קשות, אך ב–2006 היא פרצה קדימה ושגיא ושותפיו נהפכו לעשירים.

כהן עזב את פלייטק מיד לאחר ההנפקה, דבר שגרם להרמת גבה בקרב אלה שהכירו את החברה וידעו שאם היה נשאר, היה יכול כהן להרוויח הרבה יותר. קריוסיק הוא עד היום בכיר בפלייטק ומנהל את מטה החברה באסטוניה. עם זאת, מקורבים לשגיא טוענים ששגיא ואלעד מצויים כיום בקשרי חברות טובים ויש להם השקעות משותפות. "רק ביום שישי האחרון טדי ואלעד נפגשו וישבו באירוע משפחתי", אמרו.

ב–2008, קצת יותר משנתיים אחרי הנפקת פלייטק, כששגיא כבר עבר להתגורר בלונדון, הוגשה נגדו תביעת ענק בידי שני יזמים שטענו כי נישל אותם מיוזמה משותפת. מה שהסב תשומת לב גדולה לתביעה היה שמם של השניים - גד חולדאי, בנו של ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, וחברו, איש הפרסום אורון צל. בעבר הועסקו השניים אצל נועם לניר, יריבו העסקי של שגיא והבעלים של חברת ההימורים ברשת אמפייר און־ליין, ונחשבו למקורביו. בתביעה הם טענו כי שגיא נישל אותם ממיזם אינטרנט משותף שהקימו, שבו הם היו אמורים להחזיק ביחד 25% ממנו. על פי כתב התביעה, שגיא היה אמור לממן את המיזם, אך הדברים לא עוגנו בחוזה, מכיוון ששגיא סירב לכך וטען ש"מלה שלו היא מלה". מאוחר יותר, טענו השניים, שגיא נסוג מהתחייבותו. הפרשה הסתיימה רק לפני שנה, בהסכם גישור. בשל ההסכם, שני הצדדים לא יכולים לפרט את הנסיבות, מלבד כך ששגיא שילם לשניים מיליון דולר בלבד (כולל 100 אלף דולר שהועברו לעמותה).

גם כיום יש כאלה שמתארים את שגיא כאיש עסקים כוחני. עם זאת, הם מציינים שכיום הוא הרבה יותר מודע להתנהגותו. "הוא מבין שבשלב שבו הוא נמצא, כסף לא חסר לו בכלל. אבל מה שהוא צריך זה לשמור על המוניטין. כיום הוא מקפיד ונזהר מאוד בכל דבר שעשוי לפגוע בתדמית שלו", אומר איש עסקים המכיר את עסקיו של שגיא באירופה.

אייל דייסי. הורשע בפליליםצילום: מוטי קמחי

"טדי הוא איש עסקים אגרסיבי", מודה אחד ממקורביו. "אבל מה זה אגרסיבי? ללכת על הזדמנויות, לא לפחד מקשיים? הוא אופרייטר בחסד. אני זוכר גם את הימים הקשים של פלייטק, את הלחצים והמתחים שהיו בעבודה בינו לבין אלעד כהן. הרי אלה היו ימים קשים ואינטנסיביים מאוד, השניים היו ישנים במשרד. אבל בשורה התחתונה כהן עזב מרצונו, הוא פשוט רצה לנוח קצת על החוף בברזיל, אחרי המיליונים שעשה".

כוורת מקורבים מגוונת

ואולם גם בהווה של שגיא אפשר למצוא דברים מטרידים, במיוחד בכל הנוגע לחלק מהאנשים המקיפים אותו, גם אם הם לא הכי קרובים אליו. אחד מהאנשים האלה הוא חברו של שגיא, איש הכספים אייל דייסי, המייעץ לו בין היתר בענייני נדל"ן ומביא בפניו עסקות. דייסי אינו שכיר אצל שגיא, אלא עובד אצלו עבור חשבוניות. הוא מייעץ לו בעסקות נדל"ן שונות, וגם נראה בסביבתו כאשר שגיא שקל השקעות בתחומים אחרים.

לדייסי הרשעה פלילית: ב–2003 הוא הוסגר לישראל מאוסטריה, בעקבות כתב אישום שהוגש נגדו בגין תפקודו בחברה למשק וכלכלה, חברה בת של המרכז לשלטון מקומי, שבה כיהן כסמנכ"ל ב–1996–1997. לפי כתב האישום שבגינו הוסגר לישראל, דייסי הוציא מהחברה במרמה 700 אלף שקל. בבקשת ההסגרה נכתב כי המעשה היה פרי מרמה מתוחכמת. דייסי הורשע בעבירה פחותה לעומת ההאשמה נגדו, ונקבע כי הוא לא נהנה או קיבל טובת הנאה. מהפרקליטות נמסר כי ב–2005 הורשע דייסי במסגרת הסדר טיעון במרמה והפרת אמונים בתאגיד וקבלת דבר במרמה ונגזרו עליו עבודות שירות למשך חצי שנה ומאסר על תנאי לשמונה חודשים. בלי קשר לכך, בימים שבהם הוסגר לישראל, שימש דייסי איש הכספים של הקבלן דודי אפל, ושמו הוזכר גם בפרשת האי היווני, בשיחות שניהל גלעד שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר. "דייסי היה המוציא והמביא של אפל בתקופה ההיא", אומר בכיר במגזר העסקי שהכיר אותו אז.

מקורב אחר שראוי לשים אליו לב הוא עו"ד ירון שידלו, לשעבר ראש המחלקה למיסוי בינלאומי בנציבות מס הכנסה, שייעץ לשגיא בעשור האחרון בענייני מס, גם כשחזר לישראל ב–2010 ונדרשה לו הערכת שווי למס הכנסה. נגד שידלו התנהלה חקירה בגין ביצוע עבירה של הפרת תקופה הצינון. זאת, מכיוון שעל פי החשד נתן ייעוץ משפטי לשגיא כעורך דין פרטי, פחות משנה לאחר שטיפל בסוגיות הקשורות לשגיא כשעבד בשירות הציבורי. שידלו, שפרש משירות המדינה ב–2004, היה חשוד שכאשר עבד במס הכנסה חתם על הסכם שיערוך מס של חברת נ.א.ב שבשליטת שגיא, חברה שאז החזיקה במניות פלייטק, אך כעבור פחות משנה נתן לשגיא שירותים משפטיים. החקירה נגד שידלו החלה רק ב–2013 ובשלב מסוים אף הוחלט להגיש נגדו כתב אישום, בכפוף לשימוע. שידלו טען שהוא פעל כדין וההפרה היתה טכנית בלבד. בסופו של דבר התיק נגדו נסגר.

אלון גונן וגל הבר, Plus500

אדם אחר בסביבתו של שגיא הוא חיים טאוב (המכונה "ג'יפסי"), שמכיר את שגיא מהילדות בשיכון ל' בתל אביב. לפני כ–20 שנה אף היה טאוב הבעלים של מועדון הג'יפסי בכיכר אתרים, מועדון ביליארד שבו היו מכונות למשחקי מזל. כיום טאוב עובד עם שגיא במסגרת השקעות הנדל"ן של האחרון ברומניה, שם מחזיק שגיא בשטחים שרכש ב–2008 ב–80–100 מיליון יורו. בנוסף, לשגיא היתה בבעלותו עד לא מזמן פעילות פורקס ענפה (חלק מפעילות נרחבת הרבה יותר במזרח אירופה ומדינות נוספות), שאותה מיזג לפני כחודשיים בעסקת בעלי עניין לתוך לחברת פלייטק, וטאוב הוא סוכן של חברת פורקס שפעילותה מסונפת לחברה של שגיא.

לדברי אדם המכיר את עסקיו של שגיא ברומניה, טאוב שונה מאוד משאר המנהלים - עורכי הדין ורואי החשבון הבריטים והישראלים, אנשי צמרת מעונבים ומוקפדים שמקיפים את שגיא בשנים האחרונות, כמו עו"ד אורי רוזן, לשעבר שותפו של עו"ד דורי קלגסבלד ושל השופט העליון יורם דנציגר, או הילרי סטיוארט, אחת מעורכות הדין הבכירות בבריטניה, המייצגת את שגיא ומלווה את עסקיו מקרוב. "טאוב הוא טיפוס שדומה יותר לטיפוסים ששגיא היה נוהג להסתובב עמם פעם, כשרק התחיל את דרכו בשוק ההון", אומר אדם המכיר את שניהם.

שגיא נוהג להסתובב כשהוא מוקף בשורה של יועצים ועוזרים המלווים אותו. בעבר יוחסה התנהלות זו לאופי הכוחני של שגיא והיו כאלה שסברו שכך הוא מעצים את הרושם המרתיע שהוא יוצר. כיום נראה שתדמית זו רוככה במקצת. "הוא עושה זאת כי הוא רואה את עצמו כאדם אימפולסיבי", אומר מנהל ישראלי בכיר שניהל בשנה האחרונה משא ומתן עם שגיא. "החבורה שמקיפה אותו, מצד אחד ברור להם שהוא בעל הבית, ומצד שני הם דעתנים, והוא מקשיב לדעתם. זה הרשים אותי. עוד דבר שהרשים אותי זה שהוא יכול לנהל, בו־זמנית, משא ומתן על שלוש חברות שונות, פשוט מדלג מחדר לחדר".

להערכת אותו גורם, מה שמרתיע את שגיא הוא הליכים ביורוקרטיים וסיבוכים משפטיים שעלולים לצוץ. כך לדוגמה, לפני שלוש שנים הוא ויתר על רכישת יכין־חק"ל מידי יורשיו של סמי שמעון המנוח, על אף הפוטנציאל הגבוה של נכסי החברה. זאת, מכיוון שחשש מהליכי הירושה שעדיין לא הסתיימו מול היורשים שביניהם התגלעו סכסוכים, ועוד הליכים הקשורים במחלוקות בנוגע לחלק מהקרקעות, מול המדינה. לדברי גורם שהכיר את העסקה, לשגיא קרץ במיוחד השטח של החברה הנמצא בין שכונת רמת שרת בצפון תל אביב לבין כביש גהה. השווי של אדמות החברה מוערך במיליארד שקל, ומלבד צפון תל אביב, בבעלותה אדמות אטרקטיביות בפתח תקוה ובתל מונד.

שגיא גם נרתע מהליכים סבוכים כאשר התעניין ברכישת חברת זאפ לפני כמה חודשים, כאשר בשלב מסוים הבין שזה יהיה הליך ארוך, מכיוון שהחברה מוחזקת על ידי בעלי אג"ח (בשל חובות עבר) והדבר מצריך אישורים רבים. "שגיא עובד ומגיב לדברים מהר מאוד", אומר אדם שהכיר את העסקות. "במקרה של זאפ לדוגמה, שגיא הבין שייקח כמה חודשים עד שיאשרו את העסקה. הוא, לעומת זאת, אוהב לחתוך מהר — מסתגר עם אנשיו בחדר, סוגר מחיר, קובע תנאי עסקה, וממשיך הלאה. אין לו כוח לעסוק בהליכים ממושכים הכוללים אסיפות עם עשרות או מאות בעלי מניות. הוא לא בנוי לתהליכים האלה".

קמדן מרקט בלונדון. שגיא רכש את המתחם תמורת 2.3 מיליארד שקלצילום: Shadowgate

לא ממונף

לזכותו של שגיא ניתן לומר כי הוא אינו ממונף. האימפריה שלו יציבה ולא נבנתה בצורת פירמידה על בסיס גיוסי אג"ח או הלוואות מהבנקים. זה עדיין לא אומר שהשקיפות והבהירות הן המאפיינים המרכזיים של עסקיו. פעילותו מאופיינת בשימוש במקלטי מס, באחזקה דרך נאמנויות שהוא המוטב שלהן, ודרך מגוון של חברות פרטיות הרשומות ברחבי העולם, בתחומי פעילות המאוימים על ידי הרגולטורים - ובמהלכים שצריך את מיטב עורכי הדין ורואי החשבון כדי להבינם.

הנאמנויות שלו הן באי מאן, הידוע כמקלט מס לעשירי העולם. "כשמדובר במבנה האחזקות - הכל תמיד מסובך אצלו", אומר גורם שעשה עם שגיא עסקים. את מכירת אחזקותיו של שגיא ברישיונות חיפושי הגז פלאג'יק לדוגמה - שבהם החזיק דרך כמה חברות פרטיות - ניתן להסביר כמכירה שנועדה לייצר הפסדי הון לחברות הפרטיות שלו, שאיפשרו לו להקטין באופן משמעותי את גודל המס שהיה צריך לשלם בעקבות רווח של 80 מיליון שקל שעשה על השקעתו במניות חברת בי־קום - חברת האחזקות שדרכה מחזיק שאול אלוביץ' בבזק.

מאז 2006 מקור הנזילות של שגיא היא פלייטק, שנסחרת כיום בשווי של 2.8 מיליארד דולר. במארס 2014 מכר שגיא 15% ממניותיה ב–544 מיליון ליש"ט, ונכון להיום הוא מחזיק בשליש מהחברה. הייחודיות של פלייטק היא שזהו עסק שתמיד מניב מזומנים - מההימורים באינטרנט. עסקי הפורקס שאותם מיזג באחרונה לחברת הענק בעסקת בעלי העניין ממשיכים את המגמה הזו ומבטיחים את המשך הזרמת המזומנים.

ואולם למרות שספק אם שגיא יזדקק בימי חייו ליותר כסף ממה שיש לו כיום - הרעב שלו לא נגמר. דוגמה טובה לכך היא החברה הנוכחית שעליה הוא מתמודד - פלוס 500. זו חברה מהסוג ששגיא מתמחה בו: מסחר מקוון במה שנקרא "חוזי הפרשים" - משמע, לקוחות החברה יכולים להשקיע רק בשיעור העלייה של נייר ערך מסוים - ולהרוויח ממנו (במידה שהעלייה אכן תתבצע); או במלים אחרות, הלקוחות מוזמנים להמר בבורסה.

"זו חברה עם 40–50 עובדים שהוקמה על ידי חבורה של יוצאי טכניון שפיתחו סטארט־אפ שפונה ללקוחות אירופאים שמאפשר להם לפתוח חשבון, להעביר כסף ולהתחיל לסחור דרכו ועל הדרך ליצור מוקד רווח בחברה מהפרשים בין המחירים", אומר עו"ד טל יצחק רון, ממשרד טל רון דריהם ושות' המייצג שחקנים רבים בענף.

העובדה שמהמרים ברחבי העולם נוהרים אחר חברות מסוגה של פלוס 500, המאפשרות להם לסכן את כספם ובדרך לשלם עמלות גבוהות, הביא לכך שפלוס 500 הישראלית, הנסחרת בבורסת AIM בלונדון, הוכתרה כבר מזמן כ"מכונת מזומנים" - חברה שמכניסה כ–100 מיליון דולר ברבעון, ומציגה צמיחה שנתית של כ–35% בהכנסותיה. המאפיין של חברות כמו פלוס 500 הוא מבנה כוח אדם רזה, טכנולוגיה בלעדית, רווחיות גבוהה, אבל גם רגישות לתהליכים רגולטוריים.

הרגישות הזו התבטאה היטב בפעילות החברה בחודשים האחרונים. הסיבה לכך היא הבהרות שביקש הרגולטור הבריטי מהחברה, בטענה שפלוס 500 נותנת לאנשים לפתוח אצלה חשבון בתהליך מהיר בלי שזיהתה ובדקה אותם היטב. כתוצאה מכך נכנסו לחברה קציני ציות (האחראים בחברה על הקודים האתיים) חדשים שאושרו על ידי רשות ניירות ערך הבריטית - שהקפיאו פתיחת חשבונות חדשים ועבודה עם חשבונות קיימים, ועצרו את פעילות פרת המזומנים.

המהלך גרם לכך שפלוס 500 איבדה במאי שני־ שלישים משוויה תוך ימים ספורים. "טדי יודע שהצלילה הזו היא זמנית. הוא כנראה מעריך שפתרון נושא קציני הציות יסתיים מהר", אומר עו"ד יצחק רון. בעל מניות מרכזי של החברה - גוף מוסדי בשם ODEY שמחזיק 25% מפלוס 500, פנה לחברה במכתב רשמי המתנגד להצעת הרכש של שגיא, בטענה שהוא מעוניין לקנות את החברה בנזיד עדשים.

גם בחברת הנדל"ן האוסטרית קונוורט, שבה השקיע שגיא באחרונה, הוא זיהה הזדמנות להשתלטות על עסק בקשיים. קונוורט סבלה בתקופה האחרונה מסכסוכים פנימיים בין בעלי המניות וממחלוקות בהנהלה. חודש לפני שהגיע שגיא, נכשל ניסיון השתלטות על החברה על ידי חברה גרמנית אחרת.

תחום הנדל"ן הוא התחום שבו בחר שגיא כדי להרחיב את עסקיו מעבר לעולם ההימורים האינטרנטי, והוא עשה זאת בגדול כשרכש בתחילת 2014 את מתחם הקניות קמדן מרקט בלונדון מידי אנשי העסקים בבו קובו וריצ'ארד קרינג תמורת 2.3 מיליארד שקל. הרכישה הזו היא הבסיס של עסקות נדל"ן נוספות שביצע שגיא בשנה האחרונה - בהן הצליח להשתלט על עוד סדרה של נכסים צמודים למתחם, כך שיוכל להשתמש במותג באופן בלעדי. גם חלק מהרכישות של חברות טכנולוגיות שביצע נועדו לחבור לאחזקתו בקמדן, כדי להרחיב את פעילות מתחם הקניות המפורסם גם לעולם המסחר המקוון. כזו היתה רכישת סטוקו מדיה העוסקת בפרסום דיגיטלי מתוחכם, ורכישת גליפסה המתמחה בשיווק דיגיטלי ומסחר אלקטרוני במובייל.

"את קמדן הוא רואה קודם כל כעסקת מסחר אלקטרוני", אומר אחד ממקורביו של שגיא. "הרי באינטרנט כל החוכמה זה היכולות להביא טראפיק, כלומר אנשים שיגלשו באתר מסוים. בקמדן יש לו כבר את הטראפיק הזה - האנשים שמבקרים במתחם. כאשר הוא מחבר אותם לאפליקציה שבימים אלה מפותחת במיוחד, הוא מביא המון טראפיק און־ליין". לדברי גורם המכיר את שגיא מלונדון, על רכישת מתחם קמדן חשב שגיא לא מעט שנים, ממש בימים הראשונים שלאחר התעשרותו הגדולה, אחרי הנפקת פלייטק ב–2006.

רכישות טכנולוגיות אחרות שביצע שגיא נועדו להרחיב את פעילות פלייטק מהעיסוק הנוכחי שלה ב–b2B (מסחר בין עסקים) לחברה העובדת מול צרכן הקצה. המגמה הזו החלה בכך ששגיא רכש עשרות אתרי מסחר בפורקס ואיחד אותם תחת שם המותג markets.com - חברה שרשומה בקפריסין אבל יושבת בשלוש קומות בבניין אלקטרה בתל אביב - ונמצאת כיום בתהליך מיזוג לתוך פלייטק.

גם פלוס 500 היא חברה העובדת מול צרכני הקצה. "יכול מאוד להיות שפלייטק, אם תסיים את תהליך רכישת הבעלות בפלוס 500, תוכל למכור את הטכנולוגיה של פלוס 500 לצרכנים נוספים", אומר פעיל בתחום. "השילוב של פלוס 500 וטרייד אסאקס (החברה השולטת ב–markets.com) תאפשר לנצל כל הכוח שיש בשוק".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker