האם זה האיש שיציל את מגה? "הוא אריה בן 76 שמחפש את הגלגל הבוער לקפוץ דרכו"

עם חובות מפלצתיים, שותף שנושל, מנכ"ל שהתפטר, מנהל שהודח, שוק אגרסיבי ואפס ניסיון בתחום הקמעוני, מסתער אביגדור קפלן על קבוצת אלון שמחזיקה גם ברשת מגה הקורסת. האם הוא יצליח להוציא אותה מהבוץ?

עדי דברת-מזריץ
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גיא פרוביזור היה בהלם. רשת עדן טבע מרקט, שאותה הקים לפני יותר מעשור וניהל מאז, אמנם סבלה מהפסדים כבדים לאורך השנים - ועדיין הוא לא חשב לרגע שההסכם ההיסטורי שחתם עם דודי ויסמן, ב–2007, כשזה רכש ממנו את השליטה ברשת - יכול להיות בסכנה.

ההסכם שעליו חתמו השניים קבע בין היתר כי חלקו בעדן טבע מרקט לא ידולל גם כשאלון רבוע כחול תזרים לחברה כל סכום שיהיה נחוץ לה, ומבלי שהוא יידרש להזרים כספים גם כן.

ההסכם נראה כיום אווילי, לאור העובדה שעדן טבע מרקט הפסידה 140 מיליון שקל מאז הקמתה, ומומנה על ידי הבנקים ובהלוואות בעלים - בעוד פרוביזור עצמו מרוויח 1.5 מיליון שקל בשנה. בנוסף קיבל פרוביזור מוויסמן כ–22 מיליון שקל על רכישת 49% מהרשת. זאת ועוד, לפרוביזור היתה זכות ניהול מלאה של הרשת מבלי שוויסמן ובעלת השליטה מגה יתערבו.

היה זה הסכם חלומי: מגה של אלון רבוע כחול מעבירה את הכסף, ופרוביזור מנהל את הרשת באופן עצמאי, מקבל משכורת כמנכ"ל - ומחזיק באחוזים שלו. למרות זאת, פרוביזור לא תיאר לעצמו שקיימת סכנה. אחרי הכל, היתה לו מלה של דודי ויסמן והסכם חתום עם אחת מהקבוצות המובילות במשק.

צילום: אוליבייה פיטוסי

אלא שאז הגיע לאלון רבוע כחול בעל בית חדש. אביגדור קפלן התיישב על כס המנכ"ל באלון בסוף מארס ועבד מהר. את מה שוויסמן התקשה לבצע והתמהמה אתו - קפלן עשה בלי סנטימנטים. הוא הסיר את האיום של פירעון מוקדם של האג"ח של הקבוצה, לאחר שהצליח לשנות שטר נאמנות ולאחר ארגון מחדש של חובותיה כלפי מחזיקי אג"ח בהיקף של כ–2.1 מיליארד שקל; הוא חתם על מכירת החזקות החברה (48%) באלון USA, בתמורה כוללת של כ–600 מיליון דולר; ועכשיו הוא התפנה לטפל בפרוביזור.

עם האזעקה הראשונה שהוא קיבל ממנכ"ל עדן טבע מרקט לגבי הצורך בהזרמת כסף, הוא קרא את פרוביזור אליו למשרד ואמר לו שהמצב הנוכחי לא יכול להימשך. אחד משניהם צריך לקנות את השני, או שלחלופין מגה תזרים כסף כהרגלה, אך הפעם החזקתו של פרוביזור בעדן טבע מרקט תדולל. פרוביזור לא הסכים לוותר, ונאחז בהסכם הישן. בתגובה, קפלן לא הזרים כסף לרשת - מה שהביא במהירות לכך שמדפיה של עדן טבע מרקט נותרו ריקים ממוצרים רבים.

פרוביזור ניסה להפעיל על קפלן לחץ על ידי שימוש בשליטה המלאה שהיתה לו על ניהול הרשת. הוא הוציא שליש מעובדי הרשת לחופשה כפויה, ובחר שלא להעביר כספים שהיו ברשת לידי ספקים, גם במחיר של חוסרים. ואולם קפלן החליט שלא למצמץ ראשון, ולהנחית על פרוביזור מכה: להדיח אותו בהפתעה מתפקידו כמנכ"ל הרשת שהוא ייסד בישיבת הדירקטוריון של מגה.

זמן קצר לאחר מכן, פרוביזור מצא את עצמו אורז את חפציו ממשרדו בנתניה ומתפנה מהבניין. כיום הוא עדיין מחזיק ב–49% מהחברה, אך אין לו שליטה על ניהול הרשת שייסד. גם דרישתו להתמנות ליו"ר החברה, כפי שמופיע במפורש בהסכם שלו מול מגה, לא מתקבלת על ידי קפלן. המסר הובהר: לא מתעסקים עם אביגדור קפלן.

לא בטוח שפרוביזור היה צריך להיות מופתע. אולי היה עליו להקשיב לנאום שנשא קפלן שבועיים קודם לכן בכנס באוניברסיטת חיפה, שבו הוא יצא במלים קשות נגד היו"ר הקודם ויסמן, ושם על השולחן את מצבה הקשה של מגה: "קבוצת אלון במינוף על סף התפרקות, עם חוב ענק. מהצד השני, יש בעיות קשות מאוד לרשת מגה. מגה היא רשת עם 180 חנויות שמתנדנדת, ואלוהים ישמור אותנו. נראה אם נצליח למנוע את קריסתה, מקווה שכן, שנצליח". קפלן אמר את הדברים שהיו ידועים בענף (מאז המצב כבר שופר, בעקבות המהלכים שיזם קפלן) - אך במגה מעולם לא העזו להודות בהם בקול רם.

הנאום הזה עורר הרבה ביקורת. "אם אתה רוצה למכור אתה צריך להראות שיש לך כלה יפה - ומה שקפלן אמר בכנס בחיפה ממש לא עזר לזה. זאת לא בחירה שתביא לשיקום החברה או למכירה במימוש הפוטנציאל של החברה. גם כשבאים למכור, רוצים לסדר את הסחורה בצורה הכי מושכת על המדף - ולא להגיד 'יש לי פה סחורה פגת תוקף, בוא נראה מי רוצה לקחת אותה'. עכשיו בכל יום המחיר של מגה יורד. גם דודי (ויסמן) עשה טעויות, אבל לפחות הוא הקרין ביטחון על הסביבה", אומר מקורב לוויסמן שלא מאמין בקפלן וביכולתו לשקם את מגה.

אבל ספק אם קפלן לא עשה את החישובים שלו לפני שנשא את הנאום. סביר שהוא נשא את הדברים כדי לשפר את עמדותיו בעימות עם עובדי הרשת. לדברי מכרים של קפלן, הנאום עזר לו להפחיד את העובדים, כדי שאלה יסכימו לקיזוז בתנאי השכר שלהם במשא ומתן המתנהל בין הצדדים בנושא בימים אלה - ורק הוציא החוצה את מה שכבר היה ידוע לכל לפני.

"המשבר של קבוצת אלון הוא משבר שיש בו שילוב של הרבה גורמים: חטא היוהרה איפיין את הקבוצות הגדולות, שאמרו 'בוא נמנף את עצמנו לדעת, עם כספים של אחרים, ניקח הלוואות'. היה קל מאוד לגייס הלוואות", אמר קפלן בנאומו, ורמז ליו"ר הקודם ויסמן.

הדברים של קפלן על ויסמן הציפו שוב את הסכסוך ומלחמות האגו בין הבעלים של קבוצת אלון רבוע כחול, הבעלים של מגה. קפלן הובא על ידי בעל השליטה בחברת ביילסול, המחזיקה 49% בקבוצת אלון, שרגא בירן - וכתוצאה מכך, נהפך לאויבו של ויסמן.

בירן הביא את קפלן כשהצליח - אחרי סכסוך בן שנתיים - להדיר את רגליו של שותפו מזה 30 שנה, ויסמן, מתפקיד יו"ר מגה ומנכ"ל החברה.

טלנובלה בע"מ

הטלנובלה של קבוצת אלון התחילה דווקא בחברות. לפני שלושה עשורים פנה אביו של ויסמן לבירן, קרוב משפחה מדרגה שנייה ובעלים של אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בתחום הנדל"ן, ושיכנע אותו להיכנס להשקעות ריאליות. השניים קנו יחד תחנת דלק ליד בית החולים בילינסון בפתח תקוה. זמן קצר לאחר מכן, אביו של ויסמן יצא מהעסק והוא נכנס במקומו במלוא המרץ והשאיפות. ויסמן ובירן הקימו יחד חברה בשם "דור אלון" והתחילו לקנות תחנות דלק. בירן הביא את המימון וויסמן עמד בפרונט וניהל את העסק.

השניים הקימו לימים חברה בשם ביילסול. 80% מהחברה היו בבעלות בירן ורק 20% בבעלות ויסמן, אך ויסמן היה זה שניהל את החברה והחליט מה קורה בה. תחת ניהולו צמחה אלון, ביצעה עשרות רכישות ונהפכה לאחת מקבוצות האחזקה הגדולות במשק, כשהיא פועלת בתחומי הפיננסים, הקמעונות האנרגיה, התשתיות והנדל"ן. בשנים הטובות נהנה בירן מהדיווידנדים שחילקה, וויסמן נהפך לאיש עשיר. ברבות השנים נוצר הרושם כי למעשה ויסמן הוא בעל השליטה בביילסול, אף שלא כך היה. השותף השלישי באלון היה בתחילה אפריקה ישראל, אך הוחלף ברבות הימים בארגון הקניות של הקיבוצים. כיום הקיבוצים מחזיקים 53% ואילו ביילסול 47%.

אבל הצמיחה הושגה באמצעות מינוף גבוה, ולא כל הרכישות היו מושכלות. בשנתיים האחרונות היחסים בין בירן לוויסמן התחילו להידרדר, על רקע התוצאות הכספיות הלא טובות של החברה - וחוסר שביעות רצונו של בירן מאופן ההתנהלות של הקבוצה והחברות הבנות שלה. כך למשל, בירן לא היה מרוצה מהניהול של ויסמן את אלון USA, ורצה למכור אותה, וממצבה המקרטע של מגה. לדברי מקורבים, ויסמן ראה את החברה כמפעל חייו וקיבל החלטות אמוציונליות, וכתוצאה מכך לא תמיד נבונות. לעומתו, בירן ראה את החברה כעסק כספי שיש לייעל וגם לממש בו נכסים בעת הצורך, בלי לשמור על סנטימנטים מיוחדים. כעת, משלא היה מרוצה - החליט בירן כי ברצונו להיות יותר מעורב בחברה.

ומה רצתה הצלע השלישית במערכת היחסים? לאורך כל השנים, הקיבוצים היו בעלי ברית של ויסמן, בשל מערכת היחסים הטובה בין ויסמן לבין נציג הקיבוצים ויו"ר דור אלון, איציק באדר. ואולם בפברואר 2014, אחרי 20 שנה, באדר פינה את מקומו לעמית בן יצחק, סמנכ"ל תנובה לשעבר, וויסמן איבד את האיש שלו בקיבוצים.

המהלך שסימן יותר מכל את תחילת הסוף היה במארס 2014, כשבירן הביא את מנכ"ל מגדל לשעבר, יונל כהן, להיות יו"ר ביילסול ודירקטור מטעם בירן בקבוצת אלון ובחברות הבנות הבולטות שלה. בשלב זה ויסמן ובירן כבר לא דיברו ביניהם. לאחר מכן, בדצמבר האחרון, החליט כהן כי הוא מביא את קפלן, שהכיר כקולגה בתחום הביטוח מימים שבהם קפלן היה מנכ"ל ויו"ר כלל ביטוח, מתוך תפישה שהוא יכהן בהמשך כמנכ"ל אלון רבוע כחול - והחברה הדיחה את ויסמן מתפקידו כמנכ"ל קבוצת אלון. חודשיים לאחר מכן, ויסמן הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו כמנכ"ל רבוע כחול ויו"ר החברה הבת מגה.

שרגא בירןצילום: אמיל סלמן

"הוא קיבל לידיו חורבה", אומר בכיר בקבוצת אלון המקורב לקפלן. "מתחת לכל אבן שהוא הרים היה בלאגן, לא רק במגה. לדעתי הוא לא חשב שהירושה שהוא יקבל תהיה עד כדי כך גרועה. לוויסמן היתה אסטרטגיה של מינוף והוא גייס עוד ועוד כסף לרכישות. הסכומים שהוא גייס היו מאוד גבוהים, והוא גייס אותם בתנאים כמעט בלתי־סבירים. לכן, הדבר הראשון שקפלן עשה היה הקטנת המינוף והקטנה של מקדם הסיכון שקיים היה במידה של הורדת דירוג החברה. בשוק ההון הישראלי, כשלוקחים בנק להשקעות נותנים לו לעשות את העבודה, אבל אצל אביגדור - הוא הלך כל יום לפגוש את המשקיעים. הוא לא התבייש לשבת מול ילדים בני 20–30 ולענות על כל שאלה, הוא השקיע בזה ימים כשעות. הוא לא בוחל להרים טלפון ולדבר עם איזה בית השקעות קטן או בנקאי זוטר".

לדברי הבכיר, "קפלן הוא מנהל מקצוען וענייני, אבל הוא לא אדם של אגו - בניגוד לוויסמן, שהתעניין בליצור לעצמו אימפריה. הוא רכש את רשת המזון AM:PM בסכום גבוה ויצר לעצמו על הדרך סכסוך עם המגזר החרדי שחיסל את הרשת המצליחה שלהם למגזר החרדי, 'שפע שוק'. עד היום הם לא הצליחו לשקם את הפנייה שלהם למגזר החרדי, אף שהם שינו את שם הרשת (ל'זול בשפע'). גם החוזה של ויסמן מול עדן טבע מרקט הוא שערורייתי. אין דבר כזה בעולם. מאחר שאסור היה להתערב בניהול, פרוביזור לקח את הרשת ממקום של רשת נישה ייחודית של מזון בריאות לכיוון של רשת ארצית שמתחרה במגה ומוכרת מוצרי חלב במחירי רצפה. הוא שכר חנויות שלפעמים היו ממוקמות 50 מטר מחנות של מגה".

"באלון, קפלן יהיה חייב לקבל החלטות מהירות. ובאמת ראינו שהוא עשה עסקה מהירה באלון USA. הבעיה היא מגה, שכל יום מפסידה המון כסף ונמצאת על המדף. זה מקרה בו עדיף לעבוד מהר מאשר לעבוד מושלם. כי כשמדובר במגה, באוויר יש את הסכנה שיום אחד הספקים פשוט לא ייתנו לו סחורה. ואם מגה נופלת - יש פה שרשרת שגוררת גם את רבוע נדל"ן", אומר גורם בשוק ההון שמכיר את קפלן. "הוא הרי מת על פתרון משברים ולא נרתע מזה. אין אצלו עניין של כיבודים, כך שגם כאן הוא ישב עם הדרגים הכי נמוכים במוסדיים על ההסדר. הוא הלך לחבר'ה למטה: ליו"ר ועדת השקעות, למנהל הנוסטרו. הוא לא פוחד להכניס ידיים לעבודה ולהתלכלך. הוא בא לשקם את מגה - והוא הופך עולמות כדי לעשות את זה".

"זאת לא סיירת מטכ"ל"

מינויו של קפלן, 76, לתפקיד מנכ"ל אלון רבוע כחול, שנוי במחלוקת. מחד, הוא מתאים למהלכים של ניתוח כשלים, חיתוך בשומנים, ניקוי אורוות ומימוש חלקים מהחברה. מנגד, כעת הוא נפנה לטפל בחברה המדממת ביותר של הקבוצה - מגה קמעונאות - בלי שיש לו ניסיון בקמעונות מהסוג בו פועלת מגה. זאת, אם לא מחשיבים את שנות הילדות שבהן עזר לאביו, שהחזיק מכולת בזכרון יעקב. גם חלק מאלה שכן מאמינים ביכולות הניהוליות שלו טוענים בתוקף כי חוסר הניסיון שלו בקמעונות בכלל ובקמעונות מזון בפרט לא יאפשרו לו להיות יו"ר מוצלח למגה, תפקיד אליו הוא יתמנה רשמית ביום ראשון הקרוב.

"החברה הזאת צריכה הבראה, ובשביל זה הם צריכים סיירת מטכ"ל - ואילו להם יש את מוטי קרן (מנכ"ל מגה, שהתפטר השבוע), שלא התאים ופרש, את בירן, שלא יודע מה לעשות עם המפלצת הזאת שיש לו, את ויסמן, שעשה הרבה מהלכים שפגעו בחברה ועכשיו הודח, ואת קפלן, שהוא טיפה מבוגר לדעתי מבחינת הבנת התחרות וקמעונות המזון העכשווית. זאת לא סיירת מטכ"ל", אומר בכיר במשק. "יו"ר של רשת מזון בעידן הנוכחי צריך לחיות את הבנת הצרכן החדש, הרשתות החברתיות, המחירים, הרגולציה החדשה, המחאה החברתית. הוא צריך לדעת לדבר עם ה'סתיו שפיריות' וה'דפני ליפיות' למיניהן. קמעונות מזון זה לא עוד עסק, זה עסק חברתי־כלכלי שקוף, וצריך להבין את המדפים ולדעת להיכנס לראש של מתחרים כמו רמי לוי, אייל רביד מוויקטורי ורוני קוברובסקי (נשיא החברה המרכזית למשקאות)".

בכיר נוסף, שהיה כפוף לקפלן בתפקיד קודם, מעריך כי למרות כישוריו הרבים - הוא לא האיש להישאר ולהצעיד את מגה קדימה. לדבריו, "הוא מתאים למשימה של לקחת את קבוצת אלון ולנתח את הכשלים שלה ואיך מוכרים חלקים ממנה. הוא לא האיש לשקם אותה ולהוביל בה אסטרטגיה חדשה, בטח בתנאי השוק הקשים שמולם היא מתמודדת כיום".

מי שמפקפק בקפלן עשוי להתעניין בכך שבחינה של ההיסטוריה שלו מעלה כי גם אל תפקידו כמנכ"ל כלל ביטוח וכמנכ"ל שירותי בריאות כללית הוא הגיע בלי שום רקע בתחום. "כמו שהוא אהב את תחום הבריאות ולמד אותו וצבר בו מומחיות - כך הוא היה גם בכלל ביטוח", אומר מנהל שעבד עמו בכלל. "בשנים שבהן הוא היה שם הוא למד את תחום הביטוח, קרא ספרות מקצועית וישב עם פרופסורים מהאקדמיה. אני בטוח שגם עכשיו הוא לומד את תחום הקמעונות".

קודם דו"חות, אחר כך ניתוח לב

ב–2007, כשהיה בן 68, נמסר לקפלן, אז מנכ"ל כלל ביטוח, כי עליו לעבור ניתוח לב פתוח בדחיפות. הבשורה נחתה על קפלן בתזמון לא טוב במיוחד - כמה שבועות לפני שהחברה היתה אמורה לפרסם את הדו"חות השנתיים שלה. קפלן שאל את הרופאים מה רמת הסיכון הכרוכה בהמתנה עם הניתוח - והחליט לדחות אותו בשלושה שבועות. ב–11 במארס באותה שנה פורסמו הדו"חות. ב–12 למארס הוא ביצע שיחות עם אנליסטים. ב–13 הוא נותח, ויומיים אחר כך - ב–15 במארס - הוא כבר השיב למיילים בנושאי עבודה.

המקרה הזה מאפיין את קפלן. כל מי שדיברנו עמו טרח לציין את הרגלי העבודה הנוקשים שלו. דרור מבורך, יו"ר ועד מנהלי המחלקות בבית החולים הדסה - שעבד מול קפלן בשנה האחרונה, שבמהלכה כיהן כמנכ"ל בית החולים שנקלע למשבר - אומר כי "הוא אדם לא קל. לא צריך לטעות ולחשוב שהוא סבא זקן וחביב. כשמדובר ביחסי עבודה צריך להתייחס אליו כאל מנהל בן 35 שחדור באמביציה להצליח. למרות גילו, הוא עובד כמו שמנכ"ל צריך לעבוד - מ–6:00 בבוקר עד חצות - ולא מחכה שהדברים ייעשו על ידי אחרים".

מגדיר זאת טוב מכל דווקא גורם מקבוצת אי.די.בי אליה השתייך קפלן 15 שנה: "הוא אריה זקן בן 76 שעדיין מחפש תמיד את הגלגל הבוער שהוא יוכל לקפוץ דרכו".

ספק אם יש עוד אנשים בשוק ההון שיכולים להציג רקורד דומה לזה של קפלן - אדם שהוביל כמה מהארגונים הגדולים במשק, ובחלק מהמקרים קיבל לידיו ארגונים על סף קריסה - ותוך חיתוך חסר פשרות בבשר העודף, עריכת שינויים מבניים והוצאה לפועל של פיטורים של מאות ואלפי אנשים, הבריא אותם. אחרי 55 שנה של ניסיון ניהולי וחודשיים לפני שימלאו לו 76, קפלן ממצב עצמו בתור "החותך" - האדם שבעלי חברות מביאים כשצריך להוציא חברה גדולה ממשבר כבד ולייצר פתרון מורכב, ובעיקר מהיר.

גם כעת, במקום לשבת בבית ולשחק עם אחד משבעת נכדיו (גם אם שניים מתוכם כבר אחרי שירות צבאי) בביתו שברעננה, בחר קפלן להציב את עצמו בעין הסערה של אחת הקבוצות העסקיות הגדולות במשק, הנמצאת במשבר עמוק. עבור תפקידו מקבל קפלן שכר חודשי ברוטו של 85 אלף שקל. בונוסים הוא יקבל כפי שהדירקטוריון ימצא לנכון. אבל כסף כנראה אינו הדבר שחסר לו או מניע אותו. לאורך השנים הוא הרוויח יפה מאוד - את כלל בטוח עזב אחרי שעלות תגמוליו ב–15 שנותיו בחברה הסתכמה ב–90 מיליון שקל. כמנכ"ל הדסה הוא הרוויח כ–100 אלף שקל לחודש. קפלן פשוט אינו מאלה שיישבו בבית קפה או ייצאו לנופש במקומות אקזוטיים. הוא היה ונשאר מכור לעבודה. עם זאת, ההיסטוריה העסקית הארוכה שלו מאפשרת להביט על המהלכים שביצע ויבצע באלון רבוע כחול גם מזווית מעט אחרת.

"ללכת על כל הקופה"

"מיד עם כניסתי לתפקיד התחלתי לטפל בנושאים הדחופים שעל סדר היום - כשהחשוב שבהם היה השגת מימון לתשלום שכרם השוטף של העובדים. כמעט בלי הכנות, מצאתי את עצמי נכנס לאחת התקופות המשמעותיות בחיי, בלא יכולת להעריך לאן מובילה הדרך ומהם סיכויי ההצלחה שלי". את המשפט הזה, שכתב קפלן לפני שני עשורים בספרו "ללכת על כל הקופה", המתאר את הדרך בה הבריא את שירותי בריאות כללית - הוא יכול היה לכתוב אותו באותה מידה גם כיום.

גיא פרוביזורצילום: קפלן ברודה

ייתכן שהביוגרפיה של קפלן הכינה אותו לטיפול במשברים. הוא יליד זכרון יעקב, וגדל במשפחה שחוותה מצוקה כלכלית. אחיו הבכור נפטר בצעירותו, ואביו לקה בלבו בעקבות זאת, ונפטר שנים מעטות אחר כך. בילדותו עבד בניקוי הבריכות של היקבים באזור, וסייע לאב בחנות המכולת שלו. את שירותו הצבאי עשה כאלחוטן - ובמסגרת זו היה הקשר האישי של אלוף הפיקוד דאז יצחק רבין, היכרות שהתירה בו חותם עמוק. יום למחרת השחרור מהצבא נקלט כפקיד תיוק במחלקת כוח אדם בתעשייה האווירית - גוף שבו הוא התמיד בעבודתו במשך 30 שנה (למעט שנתיים של הפסקה, שבהן כיהן כראש מינהל כוח אדם במשטרה) - עד שהגיע לתפקיד סמנכ"ל כוח אדם. במסגרת זו, בסוף 1987 הוא היה צריך לצמצם את מצבת העובדים של התעשייה האווירית ב–4,000 איש תוך ארבעה חודשים.

ב–1992 התמנה קפלן לתפקיד מנכ"ל הכללית - גוף שעמד על סף קריסה. גם כאן הוא הבין כבר בחודשים הראשונים שמוקד מרכזי של הבעיה הוא יחסי העבודה בארגון. קפלן צבר מידע על התנהגותו של יו"ר ארגון רופאי בתי החולים שהצדיק את פיטוריו, והחליט לצאת למלחמה. במשך שבועיים הוא ספג לחצים וטלפונים של אנשים שדאגו לשלומו והזהירו אותו שימצא עצמו מחוץ לארגון. היו"ר תבע אותו דרך ההסתדרות - אבל בסופו של דבר המהלך יצא לדרך.

אחרי חמש שנים שבהן הבריא את הקופה, יצא קפלן למגזר הפרטי. אבל במקום העבודה הבא הוא החזיק מעמד שלושה חודשים בלבד. ב–1997 הוא מונה לתפקיד מנכ"ל אפריקה השקעות (תפקיד שבמסגרתו הוא כיהן כדירקטור באלון). קפלן חש שבעל השליטה בחברה, לב לבייב, עושה מהלכים ללא שיתופו. במכתב התפטרות ששלח ללבייב, כתב כי "ראיתי בהערכה רבה את המאמצים והזמן שהקדשת לארגונה ולפיתוחה של החברה בחודשים שבהם עבדנו יחד. עם זאת, מצאתי כי פעילותך זו, כיו"ר פעיל, חשובה וברוכה ככל שתהיה, אינה מותירה לי את המרווח הנדרש לדעתי למיצוי תפקידי כמנכ"ל החברה. נוכח זאת, לאחר לבטים קשים החלטתי להתפטר מתפקידי". אחד מחילוקי הדעות בין השניים נגע לאי־הפעלתו בשבת של הקניון ברמת אביב.

במקום העבודה הבא, כלל ביטוח, נשאר קפלן 15 שנה, כשהוא דואג לקיים מערכת יחסים תקינה עם הבעלים, למרות הדומיננטיות שלהם. את הקריירה של קפלן כמנכ"ל ויו"ר בכלל ביטוח אפשר להציג מכמה זוויות. מצד אחד, בראשית הדרך הוא דאג לאישוש המערך התפעולי של החברה, שמיצב אותה כחברה מספר שתיים בשוק. מהצד השני, בסוף תקופתו בחברה - בעיקר בשנים שבהן כיהן כיו"ר - סבלה כלל ביטוח מהידרדרות שהביאה אותה למעמד החברה השלישית בגודלה בענף.

לחובתו של קפלן נזקפת העובדה שבתקופתו הוקם בית ההשקעות הכושל כלל פיננסים, שהציג השמדת ערך של קרוב למיליארד שקל. קפלן הוא זה שהיה חתום על העסקות לרכישת קופות הגמל של בנק דיסקונט וקרנות הנאמנות אילנות דיסקונט, שעמדו בבסיס הקמת בית ההשקעות. בתקופתו ביצע כלל פיננסים השקעות לא מושכלות בארה"ב, וקפלן היה שם גם כשנעשו בקבוצה עסקות תמוהות נוספות בהשראת בעל השליטה נוחי דנקנר - כמו העסקה לרכישת בית ההשקעות של חברו הטוב של דנקנר, דן טהורי, ההשקעה בקרדיט סוויס, או הכוונה להשקיע בקרן משותפת עם קטאר.

"בקנייה של קופות הגמל מדיסקונט הוא היה קשוח מאוד במשא ומתן, וחסך לכלל 100 מיליון שקל. במשא ומתן על הקרנות הוא היה פחות קשוח, ונתן לעסקה לקרות - אף שרבים אמרו לו לא לתת לה להתרחש. בהשקעה בטהורי, אביגדור התעקש שזה יעבור את הדירקטוריון של כלל ביטוח ושיעשו הערכות שווי חיצוניות לבית ההשקעות. הוא רצה אישור של משרד רואי חשבון חיצוני. הוא התעקש, אף שנוחי לא אהב התעקשויות. אבל מהצד השני, אי־אפשר לומר שכל מה שנוחי הביא הוא אמר שהוא לא לוקח", אומר מנהל שעבד עמו בכלל ביטוח. קפלן גם יצר בשנים אלה קשר אינטימי עם דני נווה, שר הבריאות לשעבר. קשר שממנו נהנה נווה כשהקים קרן השקעות שכלל ביטוח היתה משקיע העוגן שלה.

גם מי שעבד עמו בכלל ביטוח מדבר על דמות בלי הרבה סנטימנטים. "הוא מאוד ריכוזי במה שנוגע לפרטים. אין לו בעיה להתקשר לכפוף של מנהל בדרג הביניים כדי לבדוק דברים מיד ראשונה. הוא חשדן מאוד כשמדובר באמינות. קשה לרכוש את האמון שלו, ואם אתה טועה מולו בענייני אמינות פעם אחד - לא יהיה ניסיון שני", אומר אותו מנהל.

לדבריו, "גם ברמת הבקיאות הוא תובעני. אין מצב שבו אביגדור שואל אותך לגבי נתון - ולא תדע לענות. הוא כן פתוח לרעיונות ולדעות שונות משלו, ואין לו בעיה להקטין את האגו של עצמו ולהוריד את הראש - אבל אם אתה טועה מולו בנתונים הוא שוטף אותך. וכשצריך לחתוך, אין לו סנטימנטים. ראו את זה גם כשהוא היה צריך לשלוח הביתה אנשים שהוא אהב ברמה האישית. היה לו משנה בכלל שהיה ממש חבר שלו - והוא הזיז אותו. מהצד השני, בחדרי חדרים הוא נחמד יותר ממה שהוא נתפש. היו מקרים בהם היה לו לב והוא אמר על מישהו שהיה צריך לפטר 'בוא, ניתן לו קצת יותר', או 'נו שיישאר בתפקיד עוד קצת'".

קפלן גם ידע לדאוג לתגמול האישי שלו. בתחילת 2006 הוא קיבל הצעה לכהן כיו"ר חברת הפניקס - ואיים לעזוב. "אביגדור קיבל הצעה מהפניקס וזה הטריף את נוחי דנקנר. הוא לא היה מוכן לזה שהוא יעבור לבית אחר. אז הם עשו הסכם חדש, והגדירו גם את שינוי התפקיד שלו ממנכ"ל ליו"ר. זה היה שלב שבו אביגדור לא הרגיש עם נוחי טוב כבעבר. נוחי ניסה להתערב לו בהרבה דברים - אילו השקעות לבצע. היו מקרים שבהן הוא חטף שטיפה על השקעות שהוא פסל ברמה המקצועית. מערכת היחסים בין שניהם השתנתה", אומר מנהל לשעבר בכלל ביטוח.

"הוא תמיד היה שועל זקן. גם לפני עשר שנים הוא כבר היה מבוגר. הסגנון שלו הוא שכשאתה יושב אתו בדיון הוא קודם כל מקשיב, מקשיב ומקשיב, ואז פתאום הוא מתפרץ ואומר את דעתו בלי להתבלבל. מהצד השני, הוא כן יודע לעבוד עם בעלים. ובכלל ביטוח הוא עשה עבודה טובה והיה סוג של אבא בחברה. מנהל חכם - שיודע גם מה להשיג לעצמו כשמדובר בתגמול ובתנאים", אומר גורם בקבוצת אי.די.בי.

קפלן שיפר את תנאי העסקתו ונשאר בכלל. בסוף 2007 הוא יזם את מעברו מתפקיד מנכ"ל לתפקיד יו"ר, כשבמקומו הוא גייס את שי טלמון - אותו הכיר מימיו כמנכ"ל הכללית, אז כיהן טלמון באוצר. כיו"ר, קפלן הוריד מעט את הרגל מהגז, ועשה דוקטורט במערכות בריאות, שהשלים בשלוש שנים בלבד.

מינויו האחרון של קפלן, כמנכ"ל בית החולים הדסה, היה מפתיע. לאור גילו, הציפייה היתה שהוא יסיים את הקריירה שלו בכלל - אבל קפלן חיפש אתגר חדש.

גם כאן הוא התמודד עם בעיות מול כוח האדם. לפני שנכנס לתפקיד הכריזה ההסתדרות הרפואית כי היא תשבית את בית החולים אם הוא ימונה למנכ"ל. בסופו של דבר הצליח קפלן לבצע קיצוץ של כ–700 עובדים תוך פחות משנה, תוך הידברות עם הוועד.

"הוא הגיע ברגע של משבר קשה. הרופאים לא ידעו איך לאכול אותו בשלב ראשון. העובדה שהוא לא רופא עוררה דאגה והתנגדות. זו בעיה שאדם שלא התחייב בשבועת רופא, קובע איך יטפלו רופאים בחולים. אבל מהצד השני, הדסה היתה במשבר, ולא היה מישהו טוב יותר - אז קיבלנו את זה", אומר פרופ' דרור מבורך, יו"ר ועד מנהלי המחלקות בהדסה. "ואז התחילה ההיכרות אתו. אני חושב שהוא תפס מהר מאד את החסרונות והיתרונות של הדסה, והבין טוב יחסית שכל פתרון צריך להיות בעצה אחת עם הרופאים. אתה הרי לא בא לבית חולים כי המעלית יפה. זה לא אומר שרופאים צריכים להרוויח כמו אני לא יודע מה, אבל קפלן הבין שצריך לחפש דרך של שיתוף פעולה".

היו כמה פאזות ביחסים בינינו", אומר מבורך. "בתקופה הראשונה הוא ניסה להוציא מאתנו כמה שיותר וללכת עם זה לאוצר. הוא אדם שמהנה להילחם אתו, כי הוא לא עושה את זה בבוטות ולא עם פגיעה אישית — הוא מסוג האנשים שאתה יודע מראש שהוא הרבה יותר טוב ממך ביחסי עבודה. למדתי להעריך אותו".

לדבריו, "בשלב מסוים הוא הבין שלא יוכל להוציא מאתנו יותר — ושאם הוא יוציא מאתנו יותר, יש סכנה של הידרדרות. ואז הוא לא היסס לשתף אתנו פעולה מול האוצר. בסוף הגענו להסכם ההבראה שהוא היה אחד מאדריכליו, הסכם שהיה טוב לכולם — אף שהוא כלל מאות מיליוני שקלים שנתנו הרופאים. קיבלנו שוק כשכמה ימים אחר כך הוא בעצם התפוטר".

דודי ויסמן
דודי ויסמןצילום: תומר אפלבאום

התפטרותו של קפלן אחרי שנה בלבד כמנכ"ל הדסה, רגע אחרי חתימת הסכם ההבראה, אכן היתה מפתיעה. היא נבעה מכך שהארגון השולט בבית החולים, נשות הדסה, החליט להצמיד לקפלן חשב מלווה, וקפלן לא היה מוכן שגורם חיצוני יפקח על פעילותו בצורה כה צמודה. אבל הוא לא ישב בבית יותר מדי זמן לפני שבירן הזמין אותו לשקם את הקבוצה שלו.

מקרטעת, מזגזגת, מידרדרת

הבעיה הבהולה הנוכחית המונחת על שולחנו של קפלן במגה היא הפסקת הדימום הגדול ביותר של הקבוצה נכון לרגע זה - מגה קמעונות, שספגה הפסד תפעולי של 239 מיליון שקל ב–2013–2014. מזה שנים מגה מקרטעת, מזגזגת ומצבה מידרדר מדחי לדחי. יש הטוענים כי מאז שהגיעה לשיא ב–2004, הרשת אינה מצליחה לשחזר את ההצלחה, שנגדעה לאחר ששופרסל רכשה את קלאבמרקט, וכי מאז היא מתעסקת בעיקר בזגזוגים באסטרטגיה ובתגובה מאוחרת למתרחש בשוק. כך למשל השיקה מגה פורמט דיסקאונט ומותג פרטי באיחור ניכר אחרי מתחרתה שופרסל. כשהשיקה את רשת הדיסקאונט מגה בול בסוף 2008, זה היה כשבשוק כבר קיימת רשת דיסקאונט חזקה של שופרסל לצד רשתות פרטיות שבפריחה - והיא נחלה כשלון.

בשנתיים האחרונות, תחת ניהולו של קרן, המשיכה הרשת לזגזג: לאחר שהשקיעה עשרות מיליונים רבים בפרסום מגה בול כרשת הזולה ביותר, היא הסבה אותה לרשת הדיסקאונט שמדשדשת אף היא YOU - והחזירה את פורמט ההיפרמרקטים מגה, שנמחק על ידיה שנתיים קודם לכן. נוצר מצב שבו מגה מפעילה במקביל כמה תת־רשתות: מגה בול, YOU, מגה בעיר ומגה - והדבר יצר שוב בלבול וחוסר אמון אצל הצרכנים. מגה קמעונות ירדה בהדרגה בנתח השוק שלה מכלל מכירות הסופרמרקטים, והחזיקה נכון ל–2014 רק כ–9% מהמכירות, לעומת 13% ב–2011. הערכות הן שבקצב הזה תסיים החברה את 2015 עם נתח של 6.5% בלבד (לפי נתוני חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר).

קפלן מגבש בימים אלה אסטרטגיה חדשה למגה, שקבוצת אלון ערבה להתחייבויותיה הכספיות בהיקף של כ–300 מיליון שקל. במצב אידיאלי, כנראה שקפלן היה רוצה למכור את רשת הדיסקאונט YOU ולהמשיך להפעיל רק את הרשת העירונית מגה בעיר, שם מחזיקה מגה יתרון של סניפים במיקומים טובים, אך גם שם אינה יכולה לגבות מחירים גבוהים מבעבר, בשל רגישות הצרכנים למחירים. מצד שני, הקושי למצוא קונה רק לסניפי הדיסקאונט הוא מטבע הדברים גדול. אם לא תמכור אלון את YOU, קפלן עשוי להפריד הניהול של הרשת העירונית מרשת הדיסקאונט. נכון להיום, תתי הרשתות שלובות זו בזו מבלי שתהיה היכולת אפילו לנתח את הרווחיות של כל אחת בנפרד. ספק אם קפלן יהיה מעוניין למכור את הסניפים בחלקים, שכן הדבר ייצור מצב שבו הוא לא יקבל פרמיה לעסקה - והחברה תיוותר עם מטה גדול על מספר סניפים קטן יותר. לבסוף, עליו להחליט אם לחברה יש צורך במרכז הלוגיסטי היקר שהיא מחזיקה.

לאחר שיחליט על אסטרטגיה, קפלן צפוי לחתום על הסכם מול עובדי החברה, שהעובדים הוותיקים בה מקבלים שכר של כ–30% מעל לממוצע בשוק, שלפיו אלה יסכימו לקיצוצים בשכר בהיקף כולל של יותר מ–40 מיליון שקל. זאת, לאחר שקפלן שיכנע אותם שאם לא יוותרו על חלק מתנאיהם - סבירות גבוהה כי לא יישאר להם מקום עבודה.

ואולם הדבר לא פותר את כל בעיותיה של מגה, שרק עלות השכר העודפת שלה מעל השוק היא כ–150 מיליון שקל. במקביל עובד קפלן על אפיק המכירה, שבינתיים לא נושא פרי, ומנהל מגעים למכירת החברה מול רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, ומול יעקב גלברד, שגייס לצדו את קרן ההשקעות הענקית האמריקאית בלקסטון. הוא מנהל גם פגישות לגיוס מנכ"ל חדש לרשת מגה במקום קרן, שהודיע על פרישתו, ובכל מקרה היה מינוי של ויסמן שלא היה מחזיק מעמד - וקפלן היה נדרש לגייס בקרוב מנכ"ל חדש בכל מקרה. מה שלא יחליט לעשות, קפלן צריך לעשות זאת במהירות, שכן בכל יום שחולף מגה מאבדת מערכה, נוצר חוסר אמון נוסף עם הספקים והיא מפסידה עוד כסף.

המנהלים בקבוצת אלון רבוע כחול, שציפו למנכ"ל מבוגר, עייף ולא עדכני, הופתעו כשקיבלו מנכ"ל שמגיע לעבודה גם בימי שישי, שולח מיילים אחרי חצות ולא עוזב את המשרד לפי 19:00. "כשהוא הגיע הורמו גבות, כי הוא מבוגר. אנשים שאלו איך הוא יתמודד עם קבוצה כל כך גדולה ומסועפת שנמצאת בקשיים, ואז אתה מגלה בנאדם שעובד מבוקר עד לילה, יותר קשה מבני ה–30 וה–40, ואתה אומר לעצמך 'איך יש לו את הכוחות'? למרות שהוא מבוגר ונראה קצת סבא'לה הוא חד ועובד במהירות של 360 קמ"ש", אומר בכיר באלון רבוע כחול העובד תחת קפלן.

גם בעלי רשתות המזון הפרטיות, שסחר ומשא ומתן הם דרך חיים עבורם, התפלאו כשהתיישבו מול קפלן בחודשים האחרונים כדי לדון באופציה של רכישת מגה או חלקים ממנה. הם מצאו מולם יריב שקול, ואף מעבר לכך. אייל רביד, בעלי רשת ויקטורי, שנפגש עמו כדי לדון באפשרות שוויקטורי תרכוש חלקים ממגה, אומר כי "הוא כריש על. בהתחלה כשראיתי אותו שאלתי את עצמי למה הם הביאו לשם כזה 'תרח', אבל אחרי שישבתי אתו הבנתי - ראיתי שהוא חד כמו תער, מכיר את הנתונים שאיתם הוא מתעסק, מאוד מרוכז ויודע מה הוא רוצה, איך הוא רוצה ומתי הוא רוצה את זה. התרשמתי ממנו בצורה הכי חיובית שאפשר להתרשם ממישהו. יצאתי מהפגישה ואמרתי 'וואו'. הוא אלוף, כל מלה מיותרת".

גם בוועד העובדים של מגה מעדיפים את קפלן על ויסמן, ולא מתביישים להגיד את זה, אף שוויסמן עדיין מחזיק במניות בחברה. "הגיע הזמן שיהיה פה מישהו רציני שיעשה סדר בחברה ויוציא אותם מכל החלומות שלהם. כל החברות הבנות חלבו את מגה, שתו ממנה, הוציאו ממנה כספים, הזניחו אותה וכמעט הרסו אותה, אבל בשנייה האחרונה אנחנו מצילים אותה. עושה רושם שהוא דואג לאינטרס של מגה וזאת פעם ראשונה שזה קורה. עד עכשיו לא שמרו על מגה, אלא רק שדדו את הקופה של מגה עם לקיחת דיווידנדים לא אחראיים והשקעות כושלות", אומר יו"ר הוועד אלי אייל.

"אביגדור אמר לי בפגישה הראשונה, 'המצב קשה, אבל אנחנו רוצים להישאר - ואם תלכו אתנו יד ביד אכן נישאר. אם לא, אני לא יודע מה יקרה'", אומר אייל. "גם בהסתדרות אמרו לי שאפשר לסמוך על אביגדור ושהוא איש הגון וישר והם מאמינים לו שלא יסדר אותנו. הם עשו אתו דברים ומכירים אותו. הוא נתן לי אישור להכניס שני עובדים לדירקטוריון, איפה קיים כזה דבר? אז נכון ששני הצדדים לא מרוצים מטיוטת ההסכם ויש ויתורים כואבים לכל צד, אבל זה סימן שזה הסכם הוגן".

"הוא קצת כמו שמעון פרס", אומר מנהל שעבד עמו בשנותיו בכלל ביטוח. "מהטיפוסים שאסור להם לשבת בבית ולא לעשות כלום. הוא חי מהסיפוק של פתרון בעיות. הוא בא בבוקר לעבוד. לא כדי לרכל ולעשות 'סמול טוק' וסחבקייה. הוא בגיל כזה שפחות מעניין אותו מה יגידו בעיתון, הוא כבר עושה את זה כדי לשמור על האדרנלין".

אביגדור קפלן סירב להתראיין לכתבה זו.

צילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker