המכשול הגדול בעסקת טבע-מיילן

העיכוב הממושך בהצעת הרכש מקטין משמעותית את סיכויי הצלחתה, בשל העלייה החדה במנייתה של מיילן. טבע העריכה שלא תוכל להתגבר על התנגדותו של קורי למיזוג עמה, ועל כן יהיה עליה להמתין לחלון הזדמנויות שבו תוכל לנסות לתקוע טריז בינו לבעלי המניות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

רכישת מיילן מרובת סיכונים לטבע בשל גודלה, וגם בשל היותה הצעת רכש עוינת. המכשול הראשון יהיה רוברט קורי, יו"ר מיילן, המתנגד נחרצות לעסקה. היות שקורי היה הגורם העיקרי שתרם לעליית שווייה של מניית מיילן מ–10 דולרים ב–2009 ל–74 דולר כיום, יש לדעתו משקל עצום. קורי הוא הסיבה העיקרית לדם הרע בין החברות, כנראה בגלל חוסר החיבה הטבעי בין מתחרים, ולא רק בשל סגנונו הבוטה, ואולי גם מפני שקורי הוא אמריקאי ממוצא לבנוני.

קורי, שהיה יועץ למיילן עד שמונה למנכ"ל ב–2002, הוא האיש שהפך את מיילן מחברה אמריקאית ולא יעילה לחברה גלובלית ויעילה. הצד המרגיז בכל הסיפור מבחינת טבע הוא שקורי חיקה כמעט לגמרי את האסטרטגיה שהתווה אלי הורביץ, המנכ"ל והיו"ר המנוח של טבע. הצד המתסכל עוד יותר הוא שבמקרים לא מועטים, כמו ייצור חומרי גלם פעילים לתרופות וחדירה לשווקים מתעוררים, התלמיד עלה על רבו.

יו"ר מיילן רוברט קורי ומנכ"ל טבע ארז ויגודמן
מנכ"ל מיילן רוברט קורי ומנכ"ל טבע ארז ויגודמן צילום: בלומברג וראובן קפוצ'ינסקי

כך, למשל, במאי 2007 מיילן, בהובלת קורי, גברה על טבע בהתמודדות על רכישת החברה הגרמנית Merck KGaA. הורביץ היה משוכנע אז שהרכישה הממונפת תמוטט את מיילן, שנסחרה אז בשווי של 4.9 מיליארד דולר, אך לא כך קרה. להפך. רכישה זו הצמיחה למיילן את הקופקסון שלה — תרופת האפיפן (Epipen), שהיא מזרק אדרנלין לטיפול מהיר בחסימת דרכי הנשימה כתוצאה מהתקף אלרגי. מכירותיה של אפיפן צמחו מ–220 מיליון דולר ב–2008 
ל–1.1 מיליארד דולר ב–2014, וסיפקו למיילן, על פי הערכות, 30% מהרווח הנקי שלה ומקור מזומנים לביצוע רכישות נוספות.

התנגדותו של קורי וגלולת הרעל שטמן בתקנונה יסייעו למיילן להתגונן מפני הצעת הרכש העוינת של טבע, אך לא לאורך זמן. דירקטוריון החברה יתקשה לצאת חזיתית נגד בעלי המניות של החברה. קרנות השקעה פרטיות וקרנות גידור, כמו וולינגטון ובל רוק, מחזיקות ב-18% מהון מניותיה של מיילן, וקורי יידרש לכל הלהטוטים שבאמתחתו כדי להסביר מדוע לא למכור את החברה במכפיל של 4.2 על ההכנסות ובמכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי 
(EV/EBITDA) של 15.6, במקום לרדוף אחרי פריגו במכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי של 19.5. זאת כשעסקת טבע תזרים מחצית מהתמורה במזומן לכיסיהם של בעלי המניות במיילן.

מכשול אחר הוא יכולת התמרון המוגבלת של טבע בכל הקשור לשיפור ההצעה. טבע פירסמה את הצעתה, לאחר שמניית מיילן טיפסה ב–23% מאז אמצע מארס 2015, במידה רבה על בסיס השמועות שטבע תרכוש את החברה. עתה היא נדרשת לשלם עוד פרמיה של 20% על אותו שווי עודף שהיא עצמה סייעה ליצירתו.

גם אם טבע תוכל לממן את העסקה בריבית של 3.3%, ואולי בריבית נמוכה יותר, אם תבצע הנפקה של אג"ח להמרה, קשה להניח שטבע תבצע את העסקה אם לא תחשוב שתוכל להציג תשואה של 10% על 40 מיליארד הדולרים שתשקיע בה.

גם אם הסינרגיות הצפויות מהעסקה יגיעו ל–2 מיליארד דולר, ויצטרפו לרווח של 2 מיליארד דולר שמיילן צפתה ב–2015, וגם אם טבע תחסוך לעצמה השקעות של 400 מיליון דולר בשנה ברכוש קבוע בשל המיזוג עם מיילן, נראה שטבע תתקשה לשלם הרבה מעבר ל–90 דולר למניה - כלומר 10% פרמיה על מחיר הפתיחה - אם ברצונה לממש יעד זה של תשואה על ההון המושקע.

מפעל לייצור קופקסון בכפר סבא
מפעל לייצור קופקסון בכפר סבא

במידה רבה, העיכוב הממושך בהצעת הרכש מקטין משמעותית את סיכויי הצלחתה, בשל העלייה החדה במנייתה של מיילן. הסיבה העיקרית לעיכוב היא כנראה שטבע העריכה שלא תוכל להתגבר על התנגדותו של קורי למיזוג עמה, ועל כן יהיה עליה להמתין לחלון הזדמנויות שבו תוכל לנסות לתקוע טריז בינו לבעלי המניות.

חלון הזדמנויות כזה נפתח כשקורי יזם את הצעת הרכש בשווי של 29.5 מיליארד דולר במזומן ובהקצאת מניות לפריגו. לצורך אישורה של העסקה עם פריגו נדרשת מיילן לכנס אסיפת בעלי מניות. טבע מעריכה כי באסיפה מסוג זה עשויה להתפתח דינמיקה שתוביל לדיון רציני יותר ברעיון המיזוג עם טבע מאשר זה שהתבטא בתגובה של קורי להצעה שעוד לא הוגשה לו ביום שישי שעבר.

מכשול חשוב נוסף עשוי להיות התנגדותה של נציבות הסחר האמריקאית (FTC) למיזוג, שייצור חברה המחזיקה ב–25% מהשוק האמריקאי בכמה מוצרים, ויקטין את מספר המתחרים אל מתחת לארבעה.

על פי הערכות, טבע תידרש להיפרד ממוצרים שנמכרים 
ב–0.9–1.2 מיליארד דולר בשנה כדי לקבל את אישורה של רשות ההגבלים העסקיים. יתרה מכך, היות שמיילן מפתחת גרסה גנרית לקופקסון, שהיא מרכז הרווח העיקרי של טבע, ואילו טבע מפתחת גרסה גנרית לאפיפן, שהיא מרכז הרווח העיקרי של מיילן, תידרש החברה הממוזגת למכור את התרופות הגנריות לגורמים חיצוניים כדי לקבל את אישור הרשויות. התנגדות דומה צפויה במדינות, כמו צרפת, איטליה ובריטניה, שגם בהן החברה הממוזגת עלולה להיות דומיננטית מדי לטעמן של הרשויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום