תורידו את מחירי הדירות ואת העמלות בבנקים, בפנסיה אנחנו ממילא לא מבינים

לפי מחקר שנערך בתקופת מערכת הבחירות האחרונה, שבדק באילו נושאים רוצים אזרחי ישראל לראות התערבות ממשלתית - 
זכו הנדל"ן, הבנקאות והאנרגיה ברוב תשומת הלב של הציבור. ממשלת ישראל החדשה, לטיפולך

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה
שוקי שדה

הציבור בישראל מוטרד בעיקר ממצב הנדל"ן, רוצה לראות תחרות בבנקים ותומך בהתערבות - כך עולה ממחקר שביצעה חברת יפעת מחקרי מדיה במהלך 2014 ובמארס 2015, בשיא מערכת הבחירות.

המחקר, שמטרתו היתה לבחון את הקשר בין נפח הסיקור התקשורתי לבין דעת הקהל בישראל בכל הנוגע להתערבות ממשלתית בנושאים השונים, גילה שאין בהכרח התאמה בין השניים. כך, למשל, גילה המחקר כי 21% מהציבור תומכים ברגולציה למען הגברת התחרות בענף הבנקים - ואילו שיעור החשיפה של נושא זה בעיתונות הוא 16% בלבד. בכל הנוגע לתחרות במשק הגז, 15% מהציבור תומכים ברגולציה להגברת התחרות בענף הזה - לעומת סיקור של 6% לנושא בעיתונות.

רק 3% מהנשאלים סברו שאין צורך בהתערבות באף אחד מהענפים. לעומת זאת, מהסקר עולה שנושא הדיור ממשיך להיות הסוגיה הכלכלית־חברתית בוערת ביותר, גם בדעת הקהל וגם בתקשורת. 26% מהציבור סבורים שנדרשת רגולציה והתערבות ממשלתית בענף זה - שזוכה לשיעור חשיפה של 32% בעיתונות.

לדברי שחר גור, מנהל יפעת מחקרי מדיה, ייתכן שעמדות הציבור בסקר הושפעו מכך שהוא נערך בימי מערכת הבחירות, במיוחד בכל הנוגע לענף הבנקים, נושא ששר האוצר המיועד, יו"ר מפלגת כולנו, משה כחלון, העלה לסדר היום. "זו דוגמה ליכולת של נבחרי ציבור להשתמש בתקשורת ולהשפיע על דעת הקהל בזמן קצר יחסית", הוא אומר.

מנגד, מצב ענף הגז לא זכה להתייחסות משמעותית של המפלגות בתקופת הבחירות. "הסיקור התקשורתי כאן הוא נמוך מאוד - 6%, כי הוא נשאר בעיקר בתחומי העיתונות הכלכלית", אומר גור. "אבל זה נושא טעון, שגורם לציבור לכעוס. בגלל שמדובר באוצרות טבע, התחושה של אנשים היא כאילו גונבים להם משהו, רואים את העמדות האלה הרבה ברשתות החברתיות. ייתכן שמתחושת הכעס הזאת נובע הפער".

בענף הפנסיה והביטוח המצב הפוך: הציבור מגלה אדישות יחסית - 7% בלבד סבורים שנדרשת רגולציה והתערבות, בעוד שהנושא זוכה לחשיפה של 13% באמצעי התקשורת. זאת, בתחום שמי שמכיר אותו יודע שיש הרבה מה לעשות מבחינת הורדת דמי הניהול וסוגיות נוספות. "בתחום הזה נראה שהסיקור לא חילחל לעמדות הציבור", אומר גור, "ייתכן שהנושא הזה הוא מורכב מדי עבור האדם הממוצע".

ממצא נוסף שעשוי להפתיע הוא שרק 14% מהציבור סבורים שנדרשת התערבות ורגולציה בענף המזון, תחום שזכה לחשיפה תקשורתית של 16% במהלך 2014. לדעת עורכי המחקר, הדבר מצביע על עייפות של הציבור מעיסוק בעניין, שזכה לסיקור נרחב באוקטובר 2014, במהלך מחאת המילקי.

השבעת הכנסת ה-20צילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker