מורידים הילוך |

אחרי ששיגרו מכונית לחלל ושברו שיאי גינס - "טופ גיר" עברו את הגבול פעם אחת יותר מדי

הם נמלטו מהמון זועם בארגנטינה, העליבו את הרומנים, זילזלו במקסיקאים, הרגיזו את הגרמנים ויצאו מזה בשלום ■ אנשי התוכנית "טופ גיר" היו בטוחים שהם חסינים מהדחה, עד שהמגיש הפופולרי ג'רמי קלרקסון עבר את הגבול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ב-2014 יצאו שלושת מגישי תוכנית הרכב הבריטית "טופ גיר" למסע בדרום אמריקה. כשהגיעו לארגנטינה, המקומיים שמו לב שמכוניתו של המגיש המפורסם ביותר, ג'רמי קלרקסון, נושאת לוחית רישוי שמספרה FKLH982. רבים מהם חשבו שקלרקסון לועג להם על הפסדם במלחמת פוקלנד, וכשהצוות הגיע לדרום ארגנטינה, הם נקלעו למארב של המון זועם שהחל ליידות אבנים ולרדוף אחריהם - עד שנאלצו לברוח לצ'ילה במסע לילי שבו החביאו את המגישים. מפיק התוכנית, אנדי וילמן, טען כי שום דבר לא היה מכוון, ולוחית הרישוי המדוברת הוצמדה לפורשה עם ייצורה ב–1991. קלרקסון התייחס לאירוע בעונה האחרונה של התוכנית, אך רק לעג יותר לארגנטינאים.

זו לא היתה הפעם הראשונה שהצוות של "טופ גיר" הרגיז את המקומיים. במרוצת השנים נהפכה התוכנית לשם נרדף לשערוריות בינלאומיות, גם כאלה שאילצו את משרד החוץ הבריטי להתערב כדי למנוע תקרית דיפלומטית בין שתי מדינות - לא תמיד בהצלחה.

בין היתר, הצליחו ב"טופ גיר" להרגיז את הרשויות בארה"ב, במקסיקו, בגרמניה ובארגנטינה. בשל תקרית בעונה התשיעית, ששודרה ב–2007, נאלץ צוות התוכנית להימלט מאלבמה, אחרי שחבריו כתבו על מכונית משפטים התומכים בנישואי גאים והעמיסו גופת פרה על גג מכונית. על הצוות נאסר לצלם פרקים נוספים במדינה, איסור שבוטל רק כעבור כמה שנים. בגרמניה זעמו על השוואה של מכונית מיני, שהוצגה ב–2004, לנאצים; ברומניה כעסו אחרי שצוות המגישים הגיע לצלם פרק וטען כי הגיע "למדינה של בוראט וצוענים" - מה שגרם להאקרים לפרוץ לאתר האינטרנט של העיתון "דיילי טלגרף" ולדרוש התנצלות; ובמקסיקו נעלבו כשהמגישים בעונה ה–16 תיארו מכונית שיוצרה ותוכננה במקסיקו, ואמרו שהיא מאפיינת את העם המקסיקני - "עצלנית, חלשה, פולטת גזים ונראית כמו אידיוט עם שפם". בכל המקרים הגנו ב–BBC על הבדיחות, וטענו לעתים כי מדובר בחלק מ"ההומור הבריטי".

כעת נקלעה "טופ גיר" לשערורייה שייתכן שתביא לסופה: ב–9 במארס פורסמו בבריטניה ידיעות שלפיהן קלרקסון, המנחה את התוכנית לצדם של ריצ'רד האמונד וג'יימס מיי, הושעה מ–BBC אחרי שהיכה את אחד ממפיקי התוכנית בגלל ויכוח אתו. זו לא הפעם הראשונה שקלרקסון מעורב בשערורייה: הוא גרם בעבר לתקריות דיפלומטיות ונתפס כשאמר אמירות גזעניות והומופוביות.

הפעם הוא עבר את הגבול. ג'רמי קלרקסוןצילום: רויטרס

עם זאת, הפעם קלרקסון הגדיש את הסאה בניסיונו לבדוק את הגבולות של BBC - עד שפוטר לאחר חקירה שניהלה הרשת במשך כשבועיים. במאמר שפירסם בטורו הקבוע ב"סאן" כמה ימים אחרי התקרית, הוא רמז שהוא עשוי לפרוש מהסדרה, מבלי להמתין לסיום החקירה של רשת השידור. "כל הדינוזאורים מתו, וכיום, הרבה שנים אחרי, אף אחד לא מתאבל על כך. ליצורים הגדולים האלה אין מקום בעולם שהתקדם", כתב קלרקסון, במה שפורש בתקשורת הבריטית כרמז לעזיבתו ואולי פרישתו מעולם הטלוויזיה.

"טופ גיר" היא תוכנית הטלוויזיה העובדתית הנצפית ביותר בעולם, לפי ספר השיאים של גינס. רבים מעקמים את האף כשמספרים להם שתוכנית רכב זוכה לכזאת פופולריות בעולם, אבל אחרי שכבשה קהל צופים נאמן ב–212 מדינות שבהן היא משודרת, נהפכה "טופ גיר" לאחד הנכסים החשובים ביותר של BBC.

אולפן של טופ-גירצילום: Getty Images

מנהל BBC, טוני הול, אמר כי החליט בצער רב על סיום עבודתו של קלרקסון, אבל הוסיף כי המנחה חצה את הגבול בהתנהגותו. על פי ממצאי חקירה שנערכה ב–BBC, קלרקסון גידף את המפיק אויסן תימון ואיים עליו במשך כ–20 דקות, ולאחר מכן חבט בו וגרם לו לדימום בשפה התחתונה. הסיבה לוויכוח: בתום יום צילומים ארוך התברר לקלרקסון כי המטבח בבית המלון כבר סגור, והוא לא יוכל לסעוד את לבו בסטייק וצ'יפס.

"הוא עבר את הגבול", אמר הול, "איני מוכן להשלים עם מה שהתרחש במקרה הזה. איש צוות, שאינו אשם בדבר, נאלץ להגיע לחדר מיון בעקבות תקיפה גופנית ומילולית מתמשכת ובעלת אופי קיצוני. לא תיתכן מדיניות איפה ואיפה על סמך בכירות בעל התפקיד או שיקולים מסחריים ויחסי ציבור".

מעריציו הרבים של קלרקסון התגייסו למענו, ובאמצע מארס הגיעו כמה מתומכיו עם טנק למשרדי BBC בלונדון, והגישו להנהלה עצומה החתומה על ידי מיליון בני אדם הקוראת להשיבו לתפקיד.

קלרקסון, שהונו מוערך ב–50 מיליון דולר, עלול לספוג מכה קשה בכיסו. הוא מגיש תוכניות נוספות בטלוויזיה הבריטית, וחלק מהכנסותיו מגיע מספרים שהוא כותב ומעבודתו כעיתונאי רכב בפלטפורמות אחרות, כמו מגזין הרכב "טופ גיר". אבל רוב רווחיו, שמוערכים ב–4 מיליון דולר בשנה, מגיעים מתוכנית הטלוויזיה שהוא מגיש ומההופעות החיות שלה ברחבי העולם. הוא גם קיבל בעבר 30% מרווחי המותג טופ גיר - כלומר קיבל כסף מכל מדינה שמתחילה לשדר גרסה מקומית של התוכנית, ממזכרות שלה ומכל עותק DVD.

משגרים מכונית לחלל

קלרקסון לאחר פרוץ הפרשהצילום: רויטרס

קשה להאמין שב–BBC מעוניינים שהתוכנית תרד מהאוויר. אחרי הכל, היא נחשבת לפרת מזומנים. למעשה, זה המותג החשוב ביותר של BBC, והכנסות הרשת ממכירת זכויות שידור, ספרים, DVD, הופעות חיות ומזכרות אחרות מגיעות ל–50 מיליון ליש"ט בשנה. עלות הפקת עונה של "טופ גיר" מוערכת בפחות מ–10 מיליון ליש"ט - נתון מכובד מאוד, אבל הרווח של הרשת מרשים גם הוא.

התוכנית זכתה לגרסאות מקומיות באוסטרליה, קוריאה הדרומית, ארה"ב, סין, רוסיה ובקרוב צפויה לעלות לאוויר הגרסה הצרפתית. לפי ספר השיאים של גינס, בתוכנית צופים 350 מיליון איש, ובבריטניה לבדה מגיע הרייטינג שלה מדי שבוע לכ–5 מיליון צופים - בעונות קודמות הוא אף הגיע ל–8 מיליון. לשם השוואה, משחקי הספורט של חבר העמים הבריטי נועלים את רשימת עשרת המשדרים הנצפים עם 354 מיליון צופים בממוצע, ומשחקי אולימפיאדת החורף זוכים ל–478 מיליון צופים בממוצע. חשיבותה של התוכנית בולטת גם על רקע העובדה שהתוכנית התיעודית ששודרה במקום "טופ גיר" אחרי השעייתו של קלרקסון משכה רק כ–1.3 מיליון צופים. על המגזין החודשי של התוכנית מנויים כ–1.7 מיליון איש בעולם, וכ–4.5 מיליון משתמשים רשומים לערוץ היוטיוב שלה, עם כמעט מיליארד צפיות בסרטונים. תכוניות אמריקאיות שנהפכו למוסד, כמו "סאטרדיי נייט לייב", לא מתקרבות למספר המנויים הזה.

מותגים ידועים אחרים של BBC, כמו "רוקדים עם כוכבים" ו"דוקטור הו", לא מתקרבים גם הם להכנסות התוכנית, שהתחלקו בעבר בין BBC (50%), קלרקסון (30%) ו־וילמן (20%). ב–2012 החליטה BBC לרכוש את הנתח של ווילמן וקלרקסון, ושילמה להם 5.6 מיליון ליש"ט ו–8.4 מיליון ליש"ט בהתאמה, כדי שכל ההכנסות יעברו אליה.

מה סוד הקסם של התוכנית? צופים קבועים מכירים את הניסיונות של מגישי התוכנית להפוך את עולם הרכב לבידורי, לשבור שיאי מהירות או לצאת למסעות מטורפים מסביב לעולם. האמונד כמעט נהרג כשניסה לשבור שיאי מהירות ונפצע קשה בתאונת דרכים. בין הפרקים הזכורים, שנהפכו לקלאסיקה בין המעריצים, נמצאים התחרות המצולמת בין תחבורה ציבורית, מכונית, סירה ואופניים ברחובות לונדון - בניסיון להגיע ליעד בעיר. על התחרות חזרו אחר כך גם במוסקווה. המגישים ניסו גם לשגר מכונית לחלל, לבנות רחפת מוזרה ממכונית שבנו, ערכו מרוצי מכוניות עם משאיות, בנו את המכונית המושלמת לזקנים ועוד. טובי הידוענים והפוליטיקאים בעולם התארחו בתוכנית, בפינה "כוכב במכונית במחיר סביר", ובהם ראש עיריית לונדון בוריס ג'ונסון, השחקן פטריק סטיוארט והאצן יוסיין בולט.

וילמן סיפק הסבר משלו כשאמר בראיון ל"טלגרף" ב-2014 מה עומד לנגד עיני הכותבים כשהם מכינים את פרקי הסדרה. "זו שעה בשבוע שבה לא מושג שום דבר, אבל היא מראה את האופן לאסקפיזם של ילד בן 9", אמר כשהתייחס לקהל שאליו מכוונים הכותבים, אף שרוב הצופים בסדרה מבוגרים מגיל 9. כשנשאל לפני עליית העונה ה–21 אם הסדרה התבגרה, חזר וילמן על דברים דומים. "כמעט כל מה שצילמנו כוון לאנשים עם גיל מנטלי של בני 9. חשבתי על זה והבנתי במהירות שזה יותר מדי חשוב כדי לשנות את זה", אמר כשהסביר למה הוא לא מתכוון לשנות את סגנון הכתיבה.

"אם אתה באמת בן 9, אתה צריך לצפות במשהו שהוא לא מסך המחשב. אם אתה בן 29, 39 או 59, כנראה שחלק מהמוח שלך עדיין בגיל מנטלי של ילד בן 9, והחלק הזה לא מקבל מספיק הזנה. אחרי הכל, החיים המודרניים עבור מבוגרים הם קשים. מקומו העבודה לא חופשיים יותר, אלא נשלטים על ידי מערכות ניהול, וכיף שעושים מתבטל כי צריך ללכת 'במסלול'. שם אנחנו נכנסים לתמונה - שעה בשבוע שבה שלושה גברים בגיל המעבר שלא יודעים להתלבש מתווכחים, נופלים ושורפים דברים. זה שירות חשוב שאנחנו מספקים, ולכן חיוני שהסרטים שלנו יכוונו עדיין לילדים בני 9".

קמפיין להשבת ג'רמי קלרקסוןצילום: Lucy Young/REX

פורד פיאסטה בפשיטה 
של חיל הנחתים

הגרסה המקורית של "טופ גיר" עלתה לאוויר ב–1977 כתוכנית חודשית, שנועדה לתת עצות צרכניות לרכישת מכוניות, בלי פעלולים מסובכים. עם השנים קיבלה התוכנית אופי בידורי יותר וצברה השפעה רבה בקרב הצופים, עד כדי כך שלעתים קבעה את הצלחתן של מכוניות שמשווקות בבריטניה. בסוף 1988 הצטרף קלרקסון לצוות התוכנית, ובמהרה נהפך לדמות בולטת בעולם המוטורי הבריטי.

בתחילת שנות ה–2000 התחיל הרייטינג של התוכנית לרדת בהדרגה, והגיע לכ–3 מיליון צופים בשבוע. עזיבתו של קלרקסון ב–2001 אילצה את BBC לחשב מסלול מחדש ולהרהר בכדאיות של הפקת תוכנית צרכנות מוטורית. התוצאה: מתיחת פנים רצינית, השבתו של קלרקסון והצגה מחודשת של "טופ גיר" ב–2002, הפעם כתוכנית בידור מוטורית. עד כה שודרו 174 פרקים של התוכנית ב–22 עונות (כולל ספיישלים) מאז ההשקה המחודשת. העונה ה–22 נקטעה שלושה פרקים לפני סיומה בגלל פרשיית קלרקסון. מיי והאמונד סירבו להצטלם בלעדיו, וכך נאלצו ב–BBC להודיע כי הם ימשיכו בשידור הקטעים שכבר צולמו ללא קטעי מעבר באולפן.

במרוצת השנים נערכו בתוכנית מבחנים למכוניות שנחשבות עממיות, אבל גם אז היה צורך לבחון אותן עם טוויסט, ולא להאכיל את הצופה בכפית בגרסה המוכרת של מבחני דרכים. דוגמה קלאסית, שזכתה למיליוני צפיות ביוטיוב, היא המבחן שנערך ב–2012 לפורד פיאסטה, מכונית סופר־מיני פשוטה יחסית ופופולרית בבריטניה, שנאלצה לעמוד למבחן אחרי שהמגישים הקריאו מכתב מהקוראים, ששאלו למה לא בוחנים בתוכנית מכוניות פשוטות. המגישים אמרו שהם מוכנים לעשות את זה ולענות על שאלות כמו "האם היא תתקלקל מהר?", או "האם קל להחנות אותה?", אבל כדי לענות ערכו מרוץ בינה לבין מכונית ספורט בקניון, והציגו אותה משתתפת באימון פשיטה על החוף עם חיל הנחתים המלכותי.

המגישים הסתבכו לעתים עם יצרניות רכב, שזעמו על הביקורת. ב–2008 בחן קלרקסון מכונית של יצרנית המכוניות החשמליות טסלה, בחינה שנהפכה למאבק משפטי שהסתיים רק ב–2013. טסלה התלוננה על חלק בפרשנות של קלרקסון שבו אמר: "אפילו שטסלה טוענת שהמכונית נוסעת 200 מייל, חישבנו שבמסלול שלנו המטען שלה יספיק ל–55 מייל בלבד, ושאם יתרוקן, לא תהיה זו משימה מהירה לטעון אותו מחדש". לאחר מכן נראים קלרקסון ואחרים דוחפים את המכונית לטעינה במגרש של "טופ גיר".

בית משפט לערעורים בבריטניה דחה את תלונת החברה על כך שתדמיתה נפגעה על ידי הביקורת הפרובוקטיבית של קלרקסון. המאבק המשפטי ודאי היה יקר עבור טסלה, שגייסה מומחי דיבה בריטים. בית המשפט הורה לה לשלם את עלויות המשפט, 100 אלף ליש"ט. השופט הטיל ספק בהשפעה של "טופ גיר" על חובבי מכוניות, ואמר כי אינו חושב שהיא רבה כפי שניסתה טסלה להציגה. טסלה טענה כי סצינה זו עלתה לה במכירות של 200 מכוניות מדגם רואדסטר, גרמה לה עלויות של 171 אלף דולר, פגמה באמון המשקיעים, ועוררה תגובות רבות ביוטיוב. לדברי טסלה, הביקורת הגרועה גם גרמה למכירות נמוכות מהצפוי עבור מודל S בבריטניה. בית המשפט לא השתכנע, וקבע: "על בסיס הנתונים שהוגשו לבית המשפט, לא נראה כי טסלה תוכל להוכיח שסבלה הפסד כמותי מאמירות בתוכנית".

בשנים האחרונות התלוננו גורמים שונים כי התוכנית מיצתה את עצמה והכותבים לא מצליחים לחדש יותר, אבל בכל פעם שעלתה עונה חדשה זרמו המעריצים בהמוניהם. עם זאת, פרשיית ההכאה של קלרקסון עשויה להביא לסיומה של "טופ גיר" כפי שאנחנו מכירים אותה. מיי אמר כי הוא מעוניין לפרוש כדי לעבוד כמורה, ובבריטניה מעריכים כי האמונד יסרב להשתתף בתוכנית ללא השניים האחרים. בינתיים ההופעות החיות שעורכים ב"טופ גיר" נמשכות - עם קלרקסון, שחתום על חוזה נפרד. עד כה יותר מ–100 אלף מעריצים קנו כרטיסים כדי לראות את השלושה מבצעים תעלולים מוטוריים כמו משחקי כדורגל עם מכוניות, מה שהניב למותג הכנסות של 11 מיליון ליש"ט.

ב–BBC שוקדים על פיתוח מהדורה מחודשת ל"טופ גיר" לקראת 2016, ככל הנראה עם מגישים חדשים. השאלה הגדולה היא אם הצופים יישארו. כמה מבקרים חושבים שלכל אדם יש תחליף, אחרים אומרים כי BBC לא יכולה להרשות לעצמה לאבד את התוכנית. שמועות מדברות על כך שנטפליקס הציעה לקלרקסון לפתח תוכנית מוטורית חדשה ברשת, שמשדרת בעיקר באינטרנט והביאה לעולם להיטים כמו "בית הקלפים" וכתום זה השחור החדש". שמועות אחרות טוענות שקלרקסון קיבל הצעה מרשת טלוויזיה רוסית. עם זאת, לכל דבר יש סוף, ויכול מאוד להיות שתופעת "טופ גיר" עומדת להסתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker