"ראש הממשלה צריך לתפוס את הממונה על ההגבלים ולתת לו שתי סטירות"

כך השתלט דודי עזרא על סיטונות הירקות מתחת לאפו של דיוויד גילה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12

"ראש הממשלה צריך לתפוס את הממונה על ההגבלים העסקיים ולתת לו שתי סטירות". הדובר הוא מוטי אלעזרי, חקלאי במושב צופר ונכדו של יצחק וולקני, שמתייחס לתהליך הגברת הריכוזיות בשוק סיטונות הירקות והפירות בישראל - תהליך שבאופן כמעט בלתי נתפש הואץ דווקא בעיצומן של ההפגנות הסוערות נגד הריכוזיות ויוקר המחיה.

שוק סיטונות הירקות והפירות נשלט כיום על ידי שלוש חברות גדולות: חברת קטיף של שופרסל, שמחזיקה בנתח של 20% מהשוק הקמעוני; חברת יחדיו של מגה, שמחזיקה בנתח של 9.5% משוק זה; וחברת ביכורי שדה דרום מקבוצת נטו של דודי עזרא. זו האחרונה הגבירה את כוחה בשנים האחרונות לאחר שיצרה שיתופי פעולה עם רשתות קמעונות מזון מהרשת הרביעית: רמי לוי, יינות ביתן ושוק העיר.

דודי עזרא
דודי עזראצילום: נועם מושקוביץ'

"הפסדתי 600 אלף שקל בשנתיים. מה אני, יצחק תשובה". על המצב של חקלאי הערבה

ביכורי שדה דרום הוקמה ב–2002 כשותפות של חברת נטו ושל חברת ביכורי השדה, שבבעלותם השווה של אילן וששון שבע. דודי עזרא, בעל השליטה בנטו, הסכים אז לשלם 11 מיליון שקל לאחים שבע, ודמי ניהול חודשיים של 166 אלף שקל לחודש לכל אחד מהם, סכום נאה עבור סיטונאי ירקות בני 33 ו–35. נראה שעזרא לא התחרט מעולם על השקעה זו. ביכורי שדה דרום שיווקה בתחילת דרכה בעיקר לשוק המוסדי, לזכיינים וללקוחות בשוק הקמעוני, ומכירותיה לרשתות הקמעוניות היו קטנות יחסית. הלקוח העיקרי שלה היה אז רמי לוי, שסיפק לה 15% ממכירותיה ב–2006. אלא שרמי לוי של 2006 היתה חברה של שמונה סניפים בלבד ומחזור של 625 מיליון שקל. לוי, שיודע לזהות עסק טוב כשהוא רואה אותו, החליט שבמקום להניח לעזרא ולאחים שבע להדפיס כסף על חשבונו, מוטב להצטרף אליהם - וב–2007 הוקמה חברת ביכורי השקמה בבעלותם השווה של ביכורי דרום ולוי. ביכורי השקמה נהפכה לספקית הבלעדית של פירות וירקות לרשת רמי לוי וסייעה לה לגדול פי 5.5, לחברה של 3.4 מיליארד שקל.

עזרא והאחים שבע החליטו לממש את ההצלחה כדי להנפיק את ביכורי שדה דרום בבורסה, ובמאי 2007 גייסה החברה 36 מיליון שקל לפי שווי חברה של 166 מיליון שקל אחרי הגיוס. שיתוף הפעולה עם לוי הניב פירות הילולים לביכורי שדה דרום, ובאוגוסט 2011 היא חתמה על הסכם זהה עם רשת הקמעונות יינות ביתן שבשליטת נחום ביתן, שלפיו הוקמה חברת ביכורי ביתן בבעלות שווה של ביכורי שדה דרום ויינות ביתן ונהפכה לספקית הבלעדית של ינות ביתן. רשת זו, שכללה עם החתימה על ההסכם 27 חנויות, רכשה באוקטובר 2012 את רשת כמעט חינם של האחים רני ועדי צים, שמנתה 36 חנויות, ונהפכה בכך לרשת ה–3–4 בגודלה בישראל עם מחזור מכירות של 3 מיליארד שקל לחברה הממוזגת. כמעט חינם, שהפעילה עד לעסקה את חברת תנובות הדרום ששיווקה ירקות ופירות ושירתה בעיקר את הרשת. החברה, שהגיעה ב–2012 למחזור של 108 מיליון שקל, קופלה גם היא לתוך ביכורי ביתן והגדילה את אימפריית הסיטונות של דודי עזרא.

במאי 2012 החליט עזרא שהשותפות עם הציבור מיצתה את עצמה. הכיוון היה ברור: ביכורי שדה דרום צמחה במהירות במקביל לצמיחה של רשתות השיווק שעמן נכנסה לשותפות, ורשמה רווחי עתק. עזרא כבר תיכנן את המדרגה הבאה, שתושג עם השלמת הקמתו של מרכז לוגיסטי בתימורים בהשקעה של 130 מיליון שקל - ולא היה שום טעם להתחלק בכל הטוב הזה עם הציבור. עזרא פירסם באמצעות חברת נטו הצעת רכש ל–18% ממניות החברה, שלא הוחזקו על ידי נטו ועל ידי האחים שבע. הציבור, שניזון מהערכת שווי מוזמנת על ידי החברה שלפיה שוויה של ביכורי שדה דרום הוא 213 מיליון שקל, הסכים למכור לנטו את מניותיו תמורת 44 מיליון שקל - שהוא לגמרי במקרה הסכום שגייסה ביכורי שדה דרום מהציבור בהנפקה ובמימוש אופציות למניות, אחרי שעזרא הסביר לו שעד להשלמת הקמתו של המרכז הלוגיסטי יחולק לכלל בעלי המניות דיווידנד שנתי של מיליון שקל.

התוצאה: עלייה בפערי התיווך

מאז נפרד עזרא מהציבור, פרצה ביכורי שדה דרום קדימה. החברה הגדילה את כוחה כשהקימה את חברת ביכורי שוק העיר בדצמבר 2014 בשותפות שווה עם איש העסקים עמיקם בן צבי. ביכורי שוק העיר היא הספקית הבלעדית של ירקות ופירות לרשת שוק העיר, שבן צבי הקים על בסיס שמונה חנויות גדולות שקנה מרשת מגה המקרטעת. כל החבורה העליזה הזו, שחולקת נתח של 20% משוק הירקות והפירות הקמעוני, מסתופפת תחת קורת גג אחת במרכז הלוגיסטי הענק שאותו הקימה ביכורי שדה דרום על קרקע שהקצה לה מינהל מקרקעי ישראל תמורת דמי חכירה מהוונים של מיליון שקל שלמים, וכאשר החקלאי מגיע עם תוצרתו למרכז הלוגיסטי לא מתפתחת תחרות קשה בין החברות בקבוצת ביכורי שדה על תוצרתו.

ביכורי שדה, מושב תימוריםצילום: אילן אסייג

שרשרת השותפויות שהקימה קבוצת ביכורי שדה דרום הובילה אותה במהלך של שבע שנים ממחזור של 387 מיליון שקל למחזור של 1.1 מיליארד שקל ולרווח נקי של 37 מיליון שקל תשואה של 32% על ההון, קצת מעל לתשואה להון שהציגה שאר חברת השוק האפור האחים נאווי. גם הסכר שהקים עזרא בקופת המזומנים של החברה נוכח האיום המוחשי שציבור המשקיעים ישתתף ברווחיה, נפרץ. מיוני 2013 עד לספטמבר 2014 היא חילקה דיווידנד של לא פחות מ–100 מיליון שקל - רחוק מאוד מהדיווידנדים הצנועים שחילקה בזמן השותפות עם הציבור.

התוצאה של הגידול בכוחה של ביכורי שדה דרום ושל הריכוזיות הגוברת בשוק סיטונות הירקות והפירות היא היכולת של רשתות השיווק דוגמת רמי לוי להגדיל את מרווח השיווק, כלומר הפער בין המחיר שבו הן רוכשות את המוצר מהחקלאים לבין המחיר שהן גובות מהצרכנים. כעת הן יכולות למכור מוצר מוביל כמו עגבנייה או מלפפון במחירי הפסד מגוחכים כדי למשוך קונים לסניפיהן, בידיעה שכוחן יאפשר להן לאלץ את החקלאים למכור את תוצרתם במחיר שלא תמיד מחזיר את ההשקעה בגידולו, ובידיעה שהשווקים והחנויות סביבן ייאלצו להתיישר ולמכור אף הן את המוצר במחיר זה ויגבירו עוד יותר את הלחץ על החקלאי, משום שלאיש לא תהיה סיבה ללכת לשוק כשהמחיר ברמי לוי כל כך נמוך.

"בשבוע שעבר חזרתי מיום נסיעה בבאר שבע ובדרך חזרה עברתי ברמי לוי, כי כאשר הוא מוכר בצל ב–80 אגורות לק"ג וחציל ב–1.6 שקלים לק"ג, יותר כדאי לקנות אצלו מאשר לקטוף בשדה", אומר אלעזרי. "כשהתחלנו לשלוח את התוצרת לשוק לפני 35 שנה, הסיטונאים לקחו 8%. היום הם לוקחים 23%. כדי שתהיה כלכלה חופשית צריך שכוחות השוק יעבדו, אבל כשבידי הרשתות יש כוח אדיר, כוחות השוק כבר לא פועלים. בשביל זה יש ממונה על ההגבלים העסקיים".

קביעת המחיר, חוששים החקלאים, היא רק השלב הראשון בהשתלטות של שלוש חברות הסיטונות על השוק בשלב מתקדם יותר. הם חוששים שלאחר קריסה סיטונית של חקלאים יקימו רשתות השיווק חברות לעיבוד חקלאי, שיורו לחקלאי שמחזיק בקרקע מה לייצור ובאיזו כמות. "תופעה דומה היתה בארה"ב, כשבנקים וחברות שיווק השתלטו על החוות שפשטו רגל", אומר עוזי חריט, חקלאי מצופר. "האמריקאים הבינו לאן זה הולך ועצרו את התהליך כשהבטיחו לחקלאים מחיר מינימום".

רק השבוע נעשה צעד צנוע לקראת צמצום הריכוזיות בשיווק הסיטוני בעקבות כניסתו לתוקף של תיקון לחוק ההגבלים העסקיים, שאוסר מעתה תיאום בין סיטונאים ברכישה מחקלאים ובמכירה לקמעונאים. רמי לוי הודיע, ככל הנראה בהשראת הממונה על ההגבלים העסקיים דיוויד גילה, על רכישת חלקה של ביכורי שדה דרום בביכורי השקמה שבבעלותם השווה, בתקווה שאיסור תיאום המחיר והפירוק הרשמי של השותפות יצליח לאכוף מציאות אחרת זו של החיים עצמם - שבה ימשיך החקלאי לפגוש תחת גג אחד במרכז הלוגיסטי בתימורים את הדמויות המוכרות שמיררו את חייו בשבע השנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום