"אנחנו עייפים מלהצביע לשינוי"

יצחק הרצוג ופעילי מפלגתו עוד היו אופטימים, התבשמו מהסקרים המחמיאים ומהחיבוק ברחוב ■ אבל ככל שחלפו השעות נראה שמשהו השתבש, וההצהרה בכל קלפי שאלה הן בחירות "בין יאוש לתקווה" התהפכה, והתקווה נהפכה לייאוש

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
ישראל פישר

התקשורת והסקרים לא חזו אמנם את תוצאות הבחירות, אבל אם מישהו היה מעיף מבט לתוך אוטובוס העיתונאים שליווה את במהלך יום הבחירות, הוא היה רואה את הכתובת על הספסלים. שישה עיתונאים בלבד היו מספר השיא של אלה שליוו את המועמד שהבטיח לנו בחודשים האחרונים "מהפך!" "מהפך!" "מהפך!".

ההתחלה, כמובן, היתה אופטימית: ב-8:00 בבוקר ניגש הרצוג ניגש להצביע בקלפי הביתית ברחוב עשהאל שבשכונת צהלה בצפון תל אביב, כשמסביבו כ–20 פעילים צעירים שליוו אותו במהלך כל היום במיניבוס שעקב אחר מכוניתו. אף אחד מהם עוד לא העלה על הדעת שיום הבחירות יסתיים במפח נפש כה עוצמתי. הפעילים היו אנרגטים ונרגשים, הרעישו ופיזרו חיוכים. היחיד שנראה מעט עייף כשנכנס לקלפי היה דווקא הרצוג עצמו. ההצהרה שנתן בקלפי - ושהקפיד לחזור עליה במשך כל היום - שלפיה הבחירות האלה הן "בין יאוש לתקווה", אכן מתארת במדויק את היום הבחירות שלו - שהתחיל בתקווה והסתיים בייאוש.

ציפי לבני ויצחק הרצוגצילום: מוטי מילרוד

לאחר שהצביע עברו הרצוג ומיניבוס המעריצים ברמת גן, ראשון לציון, מודיעין וחזרה לתל אביב - כולם מעוזים של מצביעי מרכז־שמאל, בלי ביקור במקום שדווקא יכול היה לאתגר את האווירה החיובית סביב המועמד לראשות הממשלה, כמו בחולון או בבת ים.

מבחינת הפעילים, שדיברו ביניהם על קואליציות אפשריות ושללו כל רעיון של רוטציה, היה ברור שהרצוג הולך להחליף את — ואולי זו גם היתה הבעיה שלהם: הם היו שיכורים מהכוח שהעניקו להם הסקרים ועסוקים בעיקר בחזרה על המנטרה ש"החלפתו של נתניהו זה הדבר המרכזי", כמו שאמרה ח"כ ציפי לבני בביקור ברמת גן, שבו התלוותה להרצוג כמו במשך רוב היום.

ח"כ סתיו שפיר, שהצטרפה גם היא לביקור ברמת גן (בקלפי מול ביתו של השר סילבן שלום), היתה מפוכחת יותר, נזהרה לדבר בהחלטיות על מהפך והודתה שהיה לה קשה לישון בלילה שלפני הבחירות. "הבחירות האלה הן הכרעה על החיים האמיתיים. אם יהיה באמת פתרון למצוקת הדיור, אם יהיה הסדר מדיני, אם אנחנו נתחזק ונגדל או שנמשיך לפחד תחת שלטון שלא רוצה לשנות שום דבר ולא רוצה להסתכל על החיים שלנו".

הרצוג לא היה מוכן לנקוב במספר המנדטים שלהם הוא מצפה, אבל בצהריים עדיין היה מלא ביטחון. "נתניהו מנסה לסגור את הפער", אמר והביע אופטימיות בנוגע לתחושותיו האישיות: "אני מרגיש היענות גדולה, הרבה תקווה. נעשה הכל כדי לנצח". לאחר מכן הוא שוב חזר על הסיסמאות המוכרות מהקמפיין, שעוסקות בעיקר במשבר הדיור ובצורך ביישום תוכנית הדיור שלו.

אזרחית מצביעה בקלפי

"אני לא יודע אם בוז'י מספיק חזק כדי לשנות משהו במדינה"

ב–10:30, במהלך סיור בין אולפני החדשות של אתרי האינטרנט וואלה ו–ynet, התרעם פעיל במטה של הרצוג על המונופול שלקחו לעצמן מפלגות הימין על הציונות ועל הדגל, כדבריו. הוא תיאר את השיח בתוך המטה של הרצוג כ"שיח של ציונות ואהבת הארץ וגם חברתי־כלכלי — ולא רק שיח ביטחוני". אותו פעיל תיאר את חבריו שיורדים מהארץ ואמר: "הם לא נפולת של נמושות כמו פעם, פשוט קשה להם".

ב–12:30 הגיעה המשלחת של המטה הציוני לקלפי בראשון לציון. עוזי, בעל קיוסק ואב לארבעה שמעיד על הקושי היום־יומי להתפרנס, תלה בכניסה לקלפי שלט ענק של המחנה הציוני, אבל דאג להגיד שזה לא אומר שהוא מצביע להרצוג. "הביקור מעניין, אבל אני לא יודע אם בוז'י מספיק חזק כדי לשנות משהו במדינה. חוץ מזה, אנחנו עייפים מלהצביע לשינוי והרצוג נראה לי חלש, אבל אי אפשר לדעת".

לקראת 20:00, בסוף הביקור בקלפי ברחוב אד"ם הכהן בתל אביב, קבוצת פעילים של יש עתיד זועמים על כניסתו של הרצוג לקלפי וטוענים שזו תעמולה אסורה. הבלגן של אנשי יש עתיד אילץ את הרצוג לחזור למכוניתו ולברוח משם, בלי שנתן הצהרה לפעיליו כמו שעשה ברוב המקומות שבהם ביקר.

באותו הזמן מתחילות להגיע הדלפות מהמדגמים שנערכו בערוצי הטלוויזיה - שמבשרים על מאבק צמוד מאוד בין המחנה הציוני לליכוד, ואת האווירה האופטימית של הבוקר מחליף מתח כבד.

"אני סחוטה", אומרת לנו רוית, אם לילדים בני 18 ו–22, בסוף שנות ה–40 לחייה, מתנדבת במטה המחנה הציוני שהיתה חלק ממעגל המעודדים של הרצוג במשך יום הבחירות, שהחליטה לוותר על ביקור במטה המפלגה כדי לראות שם את המדגמים. "אלה הבחירות הראשונות שפשוט קמתי מהכורסה ויצאתי לרחוב - יצאתי למאבק בשביל הילדים שלי. הם גדלו וזה אומר שאם יוקר המחיה יישאר כל כך גבוה הם לא יוכלו להישאר בארץ. הם לא יוכלו לקנות דירות, לא תהיה להם פרנסה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker