חיים בתוך קופסה |

בקרוב יהיה הרבה יותר קשה להתנתק מהסמארטפון

כמו הספר, השעון ומנוע הבעירה הפנימית, הסמארטפון משנה את האופן שבו אנשים מתייחסים זה לזה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

האוד הם חבורה מוזרה. הם אחד מזני החייזרים האניגמטיים יותר בסדרת הטלוויזיה "דוקטור הו", העוסקת בנוסע בחלל ובזמן. הם כמעט תמיד שותקים, אם כי לעתים הם שרים. האוד דומים קצת לדיונון, ויש להם שני מוחות - אחד בראשם, ואילו את השני הם נושאים בידיהם.

אם אוד יעלה לתחבורה ציבורית בכל מקום בעולם המפותח, הוא בקושי יגרום להינד עפעף. הנוסעים האחרים יהיו שקועים מדי בחלקי המוח שלהם שאותם הם נושאים בידיהם, ולא ישימו לב לחייזר שעושה דבר דומה.

בעולם יש כיום 2 מיליארד אנשים המשתמשים בסמארטפונים עם חיבור לאינטרנט ומסך מגע או ממשק דומה אחר. עד סוף העשור צפוי מספר זה להיות מוכפל ולהגיע ל-4 מיליארד, להערכת בנדיקט אוונס מחברת ההון־סיכון אנדריסן הורוביץ. חצי מיליארד מכשירים יימכרו השנה בסין בלבד. המותג הפופולרי ביותר בהודו, מיקרומקס, נמכר בפחות מ-40 דולר ליחידה. הסמארטפונים מתבססים בשוק, והציפייה היא שלכולם יהיה אחד, ואפילו מי שהיססו ייאלצו בסוף להיכנע למגמה.

בנות עושות סלפי. המשמעות שהשיתוף מעניק מייצרת התמכרותצילום: אי־פי

סיפור ההצלחה אינו של המכשירים לבדם. ב–2009–2013 השקיעה תעשיית הסלולר 1.8 טריליון דולר בשיפור התשתיות שלה ברחבי העולם, כך להערכת בוסטון קונסלטינג גרופ (BCG). מהירויות ההורדה גדלו פי 12 אלף, ומחירי הגלישה צנחו לסנטים ספורים למגה־בייט. יחד עם ה-WiFi השכיח, תנאים אלה איפשרו להוסיף לכוח המחשוב של הטלפונים את זה של שרתים מרוחקים. AWS, חטיבת מחשוב הענן של אמזון, מדווחת כי מדי יום היא מוסיפה את כמות כוח המחשוב שלפני עשור אמזון נזקקה לו לניהול כל תשתיותיה העולמיות.

עד 2020 יהיו כ-80% מהאוכלוסייה הבוגרת בעלי סמארטפון. אם הם יהיו דומים לאירופאים ולאמריקאים של היום, הם ישתמשו בהם כשעתיים ביום. אם הם יהיו דומים לבני הנוער האמריקאים והאירופאים, הם ישתמשו בהם אף יותר. הרעיון שהמקום הטבעי למצוא בו מחשב הוא שולחן יהיה רעיון נשכח.

יותר מ-3 מיליון אפליקציות

כמו הספר, השעון ומנוע הבעירה הפנימית, הסמארטפון משנה את האופן שבו אנשים מתייחסים זה לזה ולעולם שמסביבם. היכולת להפוך את העולם המקוון לרלוונטי ולנגיש יותר עבור כל משימה, מהגעה מנקודה A לנקודה B, דרך מציאת דייט ועד בדיקת התרמוסטט, מוסיפה נוחיות רבה. אך מעבר לנוחיות, מחשב שתמיד אתך מסיר הרבה מגבלות עבר בנוגע למה שאפשר לעשות היכן ומתי, וחותר תחת הנחות עבר בנוגע למה הוא מה ומי הוא מי. הבחנות שבעבר היו ברורות - כמו ההבדל בין מוצר לשירות, בין בעל מכונית לנהג מונית, בין כיכר עירונית לתנועה פוליטית - מתערערות. העולם נזיל יותר.

שינויים אלה והכלים שמניעים אותם מיקדו מחדש את מגזר המחשוב. הודות לאייפון, אפל, לשעבר יצרנית נישה של מחשבים אישיים, שווה כיום יותר מכל חברה בעולם, וסיימה באחרונה את הרבעון הרווחי ביותר בתולדותיה. אוונס מעריך כי הכנסותיה גדולות כיום מאלה של כלל מגזר המחשבים האישיים. שיאומי, יצרנית הסמארטפונים הסינית, היא כיום הסטארט־אפ היקר בעולם. הסמארטפון נהפך למוצר החשוב ביותר של תחום טכנולוגיית המידע. הוא מניב את הרווח הגדול ביותר, ומושך את ההון הרב ביותר ואת המוחות הטובים ביותר.

חנויות האפליקציות של אפל וגוגל מציעות כיום יותר מ–3 מיליון אפליקציות. אפל לבדה מכרה ב-2014 אפליקציות בשווי של יותר מ-14 מיליארד דולר. טלפונים זהים - הרבה יותר מאשר מכוניות - ניתנים לאפיון אישי המתאים לאינספור צרכים ותחביבים. העובדה שהם מסוגלים לראות ולשמוע, כמו גם לדעת איפה הם וכמה מהר הם זזים, ויכולים "לחוש" או להסיק התרחשויות רבות אחרות, מגדילה את היתרונות של הסמארטפונים על פני מחשבים הניצבים על השולחן. מתי מגיע האוטובוס הבא? מהו השיר ששומעים? כמה יעלה המוצר הזה במקום אחר? האם זה באמת סוס בתפריט? השילוב של מידע מקומי ומחשוב ענן מאפשר לענות על שאלות בכל מצב.

נוסף על הגדלת אפשרויות השימוש בטלפונים, אפליקציות מאפשרות לאנשים גם לעשות יותר דברים מחוץ לטלפון. הן מסוגלות לגשת לכל מה שמחובר לאינטרנט - בין אם זו דלת ובין אם זה מקרר או מד טמפרטורה. לפיכך, הטלפון חיוני להצלחת "האינטרנט של הדברים". מוצרי טכנולוגיה לבישה, כמו שעונים חכמים או מצלמות נצמדות, צפויים לעבוד באמצעות הטלפון, מכיוון שקישור קצר טווח לטלפון, במקום חיבור משלהם לאינטרנט, מאפשר להם לפעול באמצעות סוללות קטנות יותר. והטלפון הוא כבר כיום דרך נהדרת לקרוא מידע, לשמור אותו ולפעול על פיו. אפשר להפוך אותו לשלט רחוק כמעט לכל דבר.

החברה מבוססת האפליקציה הידועה ביותר כיום, שירות ההסעות אובר, מוערכת לפי שווי של 41 מיליארד דולר בשל הצלחתה בהפיכת הסמארטפון לשלט רחוק למוניות. ספקי שירותים נוספים משתמשים אף הם בסמארטפונים כדי לבצע הפיכה בלוגיסטיקה מקומית. עם השנים ניסו חברות רבות להפוך את אספקת מוצרי המכולת ומוצרים אחרים לעסק גדול מצליח. הדור החדש צפוי גם להצליח בכך, הודות לסמארטפונים של קניינים אישיים שמוכנים להיכנס לפעולה ברגע שיש צורך לאסוף משהו. השירות הגדול מסוג זה, אינסטקארט, הגדיל את הכנסותיו ממיליון דולר ב–2012 ל–100 מיליון דולר ב–2014.

צילום: אי־פי

על מודלים עסקיים אלה גם נמתחת ביקורת רבה. האופן שבו "פלטפורם־קפיטליזם" - כלכלה המבוססת על פלטפורמות דיגיטליות - מערבב בין חייהם למחייתם של אנשים ברשת של עסקות בשוק מגביר את החששות בקרב השמאל באירופה.

החברות מעכלות 
את הסמארטפונים

העסקים החדשים שהסמארטפונים מאפשרים את קיומם אינם רק מרחיבים את האינטרנט - הם גם מעצבים את הרשת מחדש בצורה שחלק מתושביה הקיימים עשויים להתקשות לעכל. אחת הסיבות שבגללן גוגל נכנסה לתחום הסמארטפונים היתה להתאים את פעילותה לעולם הסמארטפונים, שנשלט על ידי חברה אחרת. כשאנשים ניגשים לאינטרנט באמצעות אפליקציות בטלפון, במקום באמצעות דפדפן במחשב, הם חווים את הרשת בצורה אחרת, וקונים דברים יותר באמצעות אפליקציות מאשר בחיפוש או באמצעות פרסום.

אם המעבר לעולם הסמארטפונים מאתגר חברות שנולדו באינטרנט, הוא קשה אף יותר עבור חברות שרק הצליחו באחרונה לבצע את המעבר לאינטרנט. חברות מדיה היו רגילות שמשתמשים ייכנסו לאתריהן (אם כי מאז ומעולם התקשו לשכנעם לשלם על כך), אך כעת אנשים מוצאים תוכן באמצעות פייסבוק, טוויטר ושירותי הודעות שונים. כמה חברות מדיה כבר הגיעו למסקנה כי תם עידן אתרי האינטרנט, ובכוונתן לשווק את התכנים שלהן אך ורק ישירות.

צילום: בלומברג

שיבושים אחרים שגורם הסמארטפון הם אישיים יותר. הקשר בין רופא למטופל הוא תחום נזיל בעידן הסמארטפון. טלפונים עם חיישנים מתאימים יכולים לאסוף נתונים רפואיים רלוונטייים, מרמת הסוכר בדם ועד טמפרטורת הגוף. הם יכולים להעביר תמונות של חבורות, ואף לשמש כמכשיר לבדיקת אוזניים וכלים רפואיים אחרים. להערכת ד"ר אריק טופול, יכולת זו תביא למערכת יחסים שוויונית יותר בין מטופלים מסוימים לרופאים.

גם קשרים אינטימיים יותר משתנים. הרישות החברתי המקומי, הנזיל ומבוסס הפעולה המהירה המתאפשר בזכות יישומים כמו טינדר וגריינדר, מנער את עולם ההיכרויות. בטינדר משתמשים יותר מ–30 מיליון אנשים ביום, שרואים מיליארד אנשים ביום ומוצאים 13 מיליון שידוכים ביום. התנהגות וכללים חברתיים התאימו עצמם לטכנולוגיות חדשות בעבר, ויעשו זאת שוב.

פיזיותרפיסטים מזהירים מפני "צוואר SMS". בניגוד לאוד, בני אדם התפתחו ולמדו לייצב את מוחם בראש עמוד השדרה שלהם. התכופפות ממושכת קדימה מובילה למתח ולחץ. פסיכולוגים מזהירים מפני התמכרות - לא רק לאפליקציות הימורים, אלא בשל הצורה הכללית שבה בדיקת הטלפון, כמו הימורים, היא חיפוש אחר תגמול חמקמק, וכל אכזבה מחזקת את הרצון לבדוק שוב.

בני נוער, שהזמן שהם מבלים בסמארטפונים שלהם מגמד את הזמן שמשקיעים בכך הוריהם, מפתחים חיים חברתיים שבהם מפגשים פנים אל פנים וצורות קשר דיגיטליות משמשות לסירוגין ולעתים במקביל. מנואל קסטלס מאוניברסיטת דרום קליפורניה מתאר את החיים מבוססי הטלפון כזמן חסר זמן: דברים קורים לא רק במקביל, כי אם גם לעתים מהסוף להתחלה - כשהחיים של אנשים מגיעים עם טיימליין, שכיח לגלות מה מישהו אמר בסוף בטרם מגלים מה אמר בהתחלה.

נזילות זו מתאימה לרעיונות אחרים לגבי ההשפעות של המחשוב האישי באמת של הסמארטפון. שעונים מכניים איפשרו הסדרה של ימי המהפכה התעשייתית בצורה חדשה. מכוניות שינו את פני הנוף והרחיבו את הגיאוגרפיה של חייהם של אנשים. הדפוס הנגיש ידע אנושי והקל על פיתוחו, לימודו וביקורתו. כיום, בימיו המוקדמים, הסמארטפון מאפשר פתיחה של גבולות. הוא מעודד השכרה על פני קנייה, תקופת ניסיון על פני התחייבות, ותיאום דברים תוך כדי פעולה במקום מראש.

המכשירים שיצרו את 
הפיזיקה החברתית

מחאות פוליטיות באחרונה מנצלות נזילות חדשה זו. הסמארטפונים לא גרמו להתקוממויות או מהפכות, אך הם שינו את הדינמיקה שלהן: תיאום, עירור וניוד בני אדם נהפכו לזולים יותר, והארגון הריכוזי נחוץ פחות. במחאות האחרונות בפרגוסון במיזורי ובהונג קונג, אפליקציות מסרים שימשו לתיאום הפעילויות בשטח בזמן אמת.

תנועות אלה העניקו חשיבות רבה למקומות גיאוגרפיים ספיציפיים: כיכר תחריר בקהיר, פארק זוקוטי בניו יורק, סיוויק סקוור בהונג קונג. מתן השמות הגיאוגרפיים לתנועות המחאה משקף את האופן שבו חלל פיזי "נהפך לפונקציה של העולם הווירטואלי", במלותיו של תומס סווצ'יק מחברת ארתזיה, המספקת ייעוץ לרשויות מקומיות. השימוש בחללים ציבוריים כפלטפורמות פוליטיות משקף את האופן שבו הייעוד של מקומות - כבישים, חדרים או בניינים - תלוי פחות במיקומם וייעודם המקורי, ויותר במסכים שהם כוללים ובאנשים שהביאו מסכים אלה עמם.

צילום: אי־פי

שינויים כאלה צפויים להיות מרתקים עבור מדעני חברה, שבעבורם הסמארטפון נהפך הן לטלסקופ והן למיקרוסקופ, ומאפשר להם לראות תופעות חברתיות בדיוק רב יותר, וגם בקנה מידה גדול יותר. האופטימים, כמו אלכס פנטלנד ממעבדת המדיה של MIT, טוענים כי כמויות המידע האדירות שהטלפונים יכולים לספק עשויות ליצור תחום חדש של פיזיקה חברתית. המדע החדש הזה עשוי להיות מסוגל לבנות מודלים ולפיכך לסייע בפתרון רבות מבעיות העולם, ממגיפות ועד אלימות.

אך עבור הפסימים, הסמארטפונים הם גרסאות ממוזערות של המסכים ב–"1984" של ג'ורג' אורוול, כלים הנמצאים בכל מקום ומאפשרים למשטרת המחשבות לזהות את אויבי המדינה. שירותי הביטחון בדמוקרטיות הראו עניין רב ביכולת לפרוץ לכמה שיותר סמארטפונים. אין ספק כי זה מה שקורה גם באוטוקרטיות. ברחבי העולם, אנשים נוהרים לקנות מכשירים שבאמצעותם ניתן לעקוב אחריהם עד רמות אינטימיות - המדינה מפקחת עליהם, חברות מחזיקות בכל המידע עליהם, ההאקרים גונבים מידע עליהם, ועמיתיהם יכולים לקרוא כל מה שהם מפרסמים.

מדיה חברתית, שירותי הודעות ואפליקציות אחרות כבר הופכים את חייהם של אנשים לפומביים הרבה יותר. פריצות לענן חשפו חלקים בחייהם של אנשים שאותם היו מעדיפים להסתיר. דמוקרטיות עשויות להצליח למצוא פתרונות לחלק מהבעיות. פנטלנד, למשל, קורא ל"ניו דיל על הדאטה", שיכלול זכויות ברורות על מידע אישי ושליטה מוגברת בשימוש במידע זה. פרנק פסקואל מאוניברסיטת מרילנד קורא להגביר את השקיפות בנוגע לשימוש במידע על ידי חברות וממשלות, ולהציב מגבלות על שימושים אלה.

לחלק מהבעיות יש פתרונות טכניים. קליפורניה דורשת כיום כי לסמארטפונים יהיה "כפתור השמדה עצמית", שיאפשר למשתמשים לנעול את מכשיריהם מרחוק אם הם נגנבים, וכך לא רק יוקטן הפיתוי לגנבים, אלא גם יוגן המידע האישי המוחזק במכשירים. הגרסאות האחרונות של מערכות ההפעלה של אפל ושל גוגל מצפינות באופן אוטומטי את המידע האישי של המשתמשים בסמארטפונים בצורה שרק המשתמשים יכולים לפענח.

אז מה באמת עושים המכשירים לבני אדם? ייתכן כי השאלה היסודית ביותר בנוגע לעולם הנזיל של הסמארטפון היא אם בסופו של דבר יקרבו זרמיו בין אנשים או ירחיקו ביניהם. הנוסעים כפופי הצוואר הממוקדים במסכיהם ברכבות ובאוטובוסים נראים מבודדים יותר זה מזה מבעבר. ב–2013, סרטון אבטחה ברכבת עירונית בסן פרנסיסקו הראה כמה נוסעים שאינם מבחינים באדם המשחק באקדח עד שירה במישהו.

אך מנגד, המכשירים כן מקרבים בין אנשים. הם עושים זאת בצורה אגבית, בכך שהם מבטיחים כי תמיד יש עם מי לשחק או להיפגש. הם עושים זאת בצורה מסחרית, כשהם מתאימים בין אנשים הזקוקים לעובדים לבין עובדים הזקוקים לעבודה, ובין אנשים שרוצים לקנות מוצרים למי שרוצים למכור אותם. הם עושים זאת בצורה לא אישית, באמצעות תמונות סלפי של ידוענים הנשלחות להמוני עוקבים, ובצורה אינטימית, בשיחות כמעט בלתי פוסקות עם משפחה וחברים שאולי היו הולכים לאיבוד במהלך החיים. הם יכולים לעשות זאת באופן המאפשר לאנשים להדיר קולות שאינם מסכימים איתם, או בדרכים בנאליות להחריד. הם יכולים לעשות זאת בצורה שונה לפי גיל ומגדר - המחקר מראה כי לפחות בחלק מהתרבויות, נשים משתמשות בסמארטפונים להעשרה ולחיזוק קשרים חברתיים, למשל באמצעות שיתוף תמונות, בעוד גברים משתמשים בהם כדי ליצור קשרים חדשים אך חלשים יותר המבוססים על תחומי עניין דומים. אך הם עושים זאת בכל מקרה.

הנטייה של המחשוב החדש לנזילות צפויה ככל הנראה להעיד כי צורתו הנוכחית של הטלפון לא תתקיים לנצח - אך כוח המחשוב האישי שמאפשרים הטלפונים צפוי לשרוד. אנשים יחיו במגע תמידי הן זה עם זה והן עם כוח המחשוב של הענן.

כדאי לזכור שלאוד לא היו רק שני מוחות - האחד בראש והאחר ביד - אלא גם מוח שלישי, כוכבי, המשותף לכולם באופן טלפתי. ייתכן שהאנושות בדרכה לעולם כזה, עם הטלפונים בידיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker