קואליציית האינטרסים נגד הורדת מחירי הדירות

מחירי הדירות: מי שמזהה - לא יורה

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לא ברור מה ניסה מבקר המדינה לעשות כשהחליט לכתוב בדו"ח הביקורת שלו על כשלי ממשלת ישראל בשוק הדיור שממשלת נתניהו זיהתה את המשבר בשוק הדיור ואילו ממשלת אולמרט לא זיהתה. האם רצה לעשות הבחנה בין אולמרט, שלא עשה דבר, לבין נתניהו, שלשיטתו לפחות זיהה את המשבר? האם ניסה לרכך את הביקורת על ממשלת נתניהו, ונתן לו ציון על זיהוי כדי שיוכל להיאחז במשהו מול מתקפות יריביו הפוליטיים? או שמא זהו ציון גנאי כללי לבעיה של ממשלות נתניהו, שכושלות ביכולת הביצוע שלהן אף שהן יודעות לזהות בעיות?

ניתן למבקר את הקרדיט שהוא לא ניסה לרכך דבר או להקל על נתניהו, אלא עשה את האבחנה בין יכולת זיהוי ליכולת ביצוע כדי שנדע מהי הבעיה בשוק הדירות. אין בעיה של דיאגנוזה, אלא של פרוגנוזה, אומר המבקר. לא שצריך אותו כדי לדעת שהממשלה יודעת שיש בעיה בשוק הדירות אך נכשלת בפתרונה, אבל אפשר אולי לקחת את המקרה הזה ולהקיש ממנו על תחומים אחרים שבהם יש זיהוי מוצלח של בעיה וטיפול כושל.

למעשה, אפשר לכתוב שלל דו"חות ביקורת נוספים על תפקוד הממשלה שמסקנותיהם יהיו זהות: הממשלה זיהתה את הצורך ברפורמה במשק החשמל - אך נכשלה בביצוע. הממשלה זיהתה את הצורך ברכבת קלה בתל אביב - אך נכשלה בביצוע. הממשלה ודאי מזהה שנדרש טיפול בתקציב הביטחון ועלויותיו האסטרונומיות - היא הרי מקימה ועדה לטיפול בנושא מדי שנתיים - אך נכשלה בפתרון. הממשלה יודעת שהמגזר הציבורי זקוק לניעור וייעול - אך היא נכשלת בביצוע. הממשלה גם זיהתה את בעיית העוני (הקימה ועדה!) ואת הבעיות המערכת הבריאות (הקימה ועדה!) ואת כשלי מערכת החינוך - אך כל אלה נותרו ללא מענה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו. האם ימשיך להיות הראשון לזהות והאחרון לפתור?צילום: תומר אפלבאום

זה אומר שאפשר לקחת את דו"ח המבקר הנוכחי על כשלי שוק הדיור לעשות לו קופי פייסט, ורק להחליף בו את המלה דיור בבריאות/עוני/חינוך/אנרגיה - והרי לכם ייעול של המערכת הציבורית. אין צורך באלפי שעות ביקורת נוספות כדי להגיע למסקנה שבממשלת ישראל מי שמזהה - לא יורה.

השאלה שנשארת פתוחה היא מה עושים עם המסקנה הזאת. מה עושים עם העובדה שממשלת נתניהו הנוכחית וזו שקדמה לה וגם ממשלת אולמרט - כל אחת ותרומתה למשבר הנוכחי - חסרות יכולת ביצוע בנושא מהותי לחיי האזרחים כאן. האם הבעיה היא רק של הפוליטיקאים או שמא גם של דרגי ביצוע, כמו רשות מקרקעי ישראל, אגף התקציבים באוצר, הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה, משרד הפנים? לפי מבקר המדינה, כל הגורמים האלה אחראים אף הם למשבר. הם לא יוצאים נקיים מהדו"ח.

אבל הבעיה בשני המקרים היא של מי שעומד בראש המערכת. מזה נגזרת השאלה - מה יקרה אם נחליף את מי שעומד בראש המערכת? נניח שראש הממשלה אחרי הבחירות הקרובות יהיה בוז'י או ציפי או בנט או לפיד או כחלון. האם אז נראה יכולת ביצוע טובה של יותר של הממשלה? ייתכן שאחד מהם או כמה מהם או כולם אנשי ביצוע טובים מנתניהו, האם זה אומר שהם יידעו להתמודד טוב יותר עם המשבר בשוק הדירות? האם די בכך שאתה יודע לזהות ולבצע כדי לפתור בעיה, או שיש כאן חולי קשה ושורשי יותר? יכולת ביצוע קשורה לא רק למציאת פתרונות טכניים, כמו הגדלת כמות הדירות המתוכננת, אלא בעיקר ליכולת להתמודד עם שלל התנגדויות גלויות וסמויות של גורמים שאין להם עניין או מוטיווציה לפתור את הבעיה. או שמא, אין להם עניין שפתרון הבעיה יהיה רשום על שמו של מישהו אחר.

מבקר המדינה עוסק בדו"ח שלו בעיקר בסיבות הגלויות לכישלון הטיפול של הממשלה במשבר הדירות. אילו המבקר היה חוקר את המוטיווציות של השחקנים בשוק הדירות, הוא היה יכול לזהות שיש גורמים רבי עוצמה שכלל אין להם סיבה לפתור את המשבר. מבחינתם זה בכלל לא משבר. להפך. זו הזדמנות. החל ממשרד האוצר, שראה בעליות המחירים בשוק הדירות הזדמנות להעשיר את קופתו באמצעות גביית מסים; דרך קבלנים וחברות בנייה, שנהנו מעליות המחירים בשוק; דרך בנק ישראל, שחושש ממשבר פיננסי ועל כן נקט פעולות שהרתיעו קבלנים ובנקים מלבנות ולממן פרויקטים חדשים ולכן ויסתו את קצב התחלות הבנייה; דרך רשויות מקומיות, שגוררות רגליים באישורי תוכניות כדי לסחוט הטבות לעצמן; וכלה בממשלת ישראל עצמה, שנהנית מכך שבעלי דירות חווים תחושת עושר עקב הזינוק במחיריהן בשנים האחרונות.

כ-70% מאזרחי ישראל גרים בדירות בבעלותם, בין אם נרכשו בעבר הרחוק ובין אם נרכשו בשנים האחרונות. כל אלה נהנו מהזינוק במחירים. חלקם נטלו הלוואות משכנתא גדולות בשנים האחרונות, ושינוי במצב השוק, כמו עליית ריבית וגרוע מכך - עלייה באבטלה - יכול לערער את מצבם הכלכלי. כל אלה מרחפים אף הם במערכת השיקולים וקבלת ההחלטות באוצר, בממשלה ובבנק ישראל. הכוחות האלה כאן כדי להישאר, בכל ממשלה שהיא. גם אתם יצטרך מי שיעמוד בראשות הממשלה הבאה להתמודד. לא רק עם יכולות ביצוע עלובות.

נ.ב

ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר להכניס את דו"ח המבקר לפרופורציות, כשאמר משהו כמו "יאללה יאללה, דירות זה חשוב וביקורת זה נחמד אבל הכי חשוב זה אירן". הוא לא אמר את זה ממש כך, אבל זו רוח הדברים. המסר של נתניהו הוא שאין לו יכולת באמת לדאוג ליותר ממשימת העל שלו - הנושא האירני. הוא סימן לעצמו מטרה אחת ובה הוא ממוקד, או לפחות זהו הדגל שהוא מניף. זו התייחסות מדאיגה. הנושא הביטחוני בכלל והאירני בפרט יהיו אתנו בטווח הנראה לעין. ומה אז? כל הנושאים יידחקו מפני הסוגיה הזאת? ונניח שנתניהו ייבחר ויגיד שהוא ימשיך להתמקד בסוגיה הזאת כי היא החשובה בעיניו, האם הוא ייתן לאחרים לעבוד כדי לקדם את הפתרון לבעיית הדירות ולבעיות אחרות שמחכות מעבר לפינה? האם הוא ימשיך להיות הראשון לזהות והאחרון לפתור?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker