ממשה שרת ועד מושיקו גלאמין: ההיסטוריה של בית רה"מ שלפני עידן נתניהו

מתי נהפך הבית הירושלמי המרשים בפינת הרחובות בלפור וסמולנסקין למעון ראש הממשלה הרשמי, מי היו הראשונים שהתגוררו בו ומה חשב עליו משה שרת? ההיסטוריה שלפני עידן נתניהו

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה
שוקי שדה

באוקטובר 1953 עבר משה שרת, אז שר החוץ, לדירת השרד החדשה שלו, שנקנתה שנה קודם לכן על ידי המדינה. "הבית עצום ורב", כתב ביומנו שרת, "נפשי עודנה סולדת בו. איך נשתלט על כל המרחבים וכיצד ננצלם מבלי ללכת בתוכם לאיבוד? כל פרשת בחירתו של הבית זה היתה מלאה בעיות כרימון, אך בלית ברירה נפל הפור".

הבית העצום והרב הזה הוא כיום מעון ראש הממשלה הרשמי (מאז 1974), הניצב בפינת הרחובות בלפור וסמולנסקין בירושלים, על גבול השכונות טלביה ורחביה. הבית עמד השבוע במרכז הדיון הציבורי, בעקבות דו"ח מבקר המדינה על חגיגות הבזבוזים במעון המגורים של בני משפחת נתניהו בירושלים ובביתם הפרטי בקיסריה.

לכתבות נוספות באתר TheMarker

דעה: שרה נתניהו, איך את לא מתביישת?

האם נחשף ההסכם הסודי בין בני הזוג נתניהו למעצב מושיק גלאמין?

יום לפני פרסום הדו"ח העלה המעצב מושיק גלאמין סרטון בן 15 דקות לאינטרנט, שבו הוצג סיור שערכה לו אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו (בעלה הסביר שהוא צריך לצאת לעבודה). הסרטון זכה למאות אלפי צפיות ברשתות החברתיות, ובו חזר והודגש מצבו המוזנח של הבית (גם מבקר המדינה, אגב, ציין בדו"ח שהבית במצב פיזי ירוד).

הבית, שבסרטון ראו רק את קומתו הראשונה, ללא הקומה השנייה שבה נמצאים חדרי המגורים של משפחת נתניהו והמטבח המודרני והמאובזר (לעומת המטבח הפשוט שהוצג בסרטון), משתרע על 675 מ"ר, ובנוי על מגרש של דונם וחצי — כך לפי הנתונים המופיעים באתר האינטרנט של עיריית ירושלים. במלים אחרות, וילה גדולה מאוד עם חצר רחבת ידיים, מספיק מקום למשפחת נתניהו לארח ראשי מדינות או חברים שלהם ושל הילדים, וגם הרבה מאוד מקום לבנות בובות שלג, כפי שהם נוהגים לעשות (ולצלם).

בני הזוג נתניהו והנשיא אובמה בבית ראש הממשלהצילום: אבי אוחיון / לע"מ

שמאי המקרקעין הירושלמי קובי ביר, שבדק את הנתונים באתר העירייה, מעריך את שווי הנכס בסביבות 40 מיליון שקל. לדברי ביר, הנכס מוגדר לשימור, ויש בו זכויות בנייה של לפחות 90%, מה שמאפשר בניית עוד כמה מאות מטרים על המגרש. "נכון, הבית לא משופץ", הוא אומר, "אבל אם מישהו רוצה לקנות בית פרטי גדול באזור היוקרתי הזה, איזה עוד אופציות יש לו?"

למעון ראש הממשלה, המכונה גם בית אגיון, יש היסטוריה ארוכה. היא מתחילה ב–1935, אז סוחר יהודי אמיד ממצרים בשם אדוארד אגיון, שהיה פעיל בתנועה הציונית, רכש את המגרש לבניית ביתו על גבול השכונה שבה התגוררו בכירי האקדמיה והממסד הפוליטי של היישוב היהודי (רחביה), ושכונת טלביה, שבה התגוררה האליטה הפלסטינית של תקופת המנדט, כולל כמה מעשירי התקופה. מי שתיכנן את הבית, בסגנון הבאוהאוס שאיפיין את שנות ה–30, היה האדריכל היהודי הבכיר ריכרד קאופמן, שתיכנן גם את שכונת רחביה ושכונות גנים אחרות בירושלים, וכן את המושב נהלל, עם צורת העיגול המפורסמת.

משפחת אגיון התגוררה בבית כמה שנים, ואז השכירה אותו לדיירים מזדמנים — אחד מהם היה פטר, מלך יוגוסלביה, שגר בו שנה בערך. לדברי דוד קרואינקר, היסטוריון אדריכלות של ירושלים, בית אגיון היה חלק ממגמה של בנייה חדשה. "אלה היו בתים של אנשים אמידים שרצו בניין ברוח מודרנית, לא משהו בסגנון ישן, שלקחו את האדריכלים הכי טובים ותיכננו את הבית שלהם. קאופמן תיכנן עוד הרבה בתים של אנשים אמידים ברחביה", הוא אומר.

מהפך ב–74'

כאמור, בתחילת שנות ה–50 נהפך הבית לקניין מדינת ישראל ולמעונו הרשמי של שר החוץ. מלבד שרת, התגוררו בו גם שרי החוץ גולדה מאיר ואבא אבן. משהו מסגנון הבאהואוס של הבית הוצג גם בסרטון של גלאמין, כמו החדר העגול, שלפי הסרטון הוא חדר העבודה של שרה נתניהו. לדברי קרואינקר, מלבד החדר העגול, סגנון הבאוהאוס הקלאסי מתאפיין גם בגרם מדרגות פנימי המתעקל באלגנטיות לקומה השנייה, קומת המגורים של המשפחה.

קרואינקר, שגדל בבניין הסמוך, מספר שהבית עבר תהפוכות משמעותיות לאחר רצח יצחק רבין, בשל דרישות האבטחה, ובין השאר נבנתה חומה גבוהה ונוספו סידורי אבטחה אחרים. "כיום אי אפשר להכיר את הבניין הזה", הוא אומר, "פעם היתה לבית חומה נמוכה מאוד בגובה של מטר וחצי. אחרי הרצח הוסיפו לו את הברקידות סביב הבניין, ובכניסה הוסיפו מבנה עם שמירה. זה אחד הבניינים היפים ביותר בירושלים, בגלל האגפים הקמורים והבנייה בסגנון הבינלאומי, אבל כיום פשוט אי אפשר לראות את זה. עד רצח רבין כמעט לא הרגשת את נוכחותו של משכן ראש הממשלה בשכונה, חוץ משומר שעמד בכניסה. כיום המצב שונה לחלוטין".

עם השנים, השטח הבנוי של הבית גדל והלך. ב–1974, למשל, אז הוא נהפך מדירת השרד של משרד החוץ למעון ראש הממשלה, היה שטחו הבנוי 380 מ"ר בלבד. לדברי ביר, הפעם האחרונה ששטח הבית גדל היה ב–1997, אז נוספו לבית 45 מ"ר, בעיקר לצורך הארכת מוסכי המכוניות. ב–1974, לפני שעברו להתגורר בו יצחק ולאה רבין, הדיירים הראשונים כמשפחת ראש ממשלה, הבית עבר שיפוץ.

מאז, מדי כמה שנים, הבית משופץ, בעיקר כאשר נכנסים דיירים חדשים. כך, למשל, בקדנציה הראשונה של נתניהו כראש ממשלה בשנות ה–90, הוא התגורר כמה חודשים בדירה בשכונת בית הכרם בירושלים, בשל שיפוץ במעון. גם לפני שאהוד אולמרט נכנס לבית נערך בו שיפוץ, והמטבח החדש אף הוצג בסרט שהוקרן בערוץ 10 לפני כמה שנים. לפני שלוש שנים, כאשר בני הזוג נתניהו התגוררו במעון, נעשו בו שיפוצים בעלות של 95 אלף שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker