רוב פרויקטי מימון ההמונים בישראל - בתחום האמנות

למיזמים ישראליים המעוניינים במימון יש כיום אפשרויות רבות

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשלוש השנים האחרונות צבר מימון ההמונים תאוצה גם בישראל. חברות סטארט־אפ ישראליות שמנסות לגייס מעדיפות בדרך כלל אתרים בינלאומיים כמו קיקסטארטר ואינדיגוגו, שלו מנהל קהילה בישראל, כדי לקבל חשיפה עולמית. יזמים קטנים יותר מעדיפים להשתמש בפלטפורמות המקומיות.

האתר הישראלי הפופולרי ביותר למימון המונים הוא Headstart, שעלה בסוף 2011, ובו גייסו מאז יותר מ–400 פרויקטים סכום כולל של כמעט 18 מיליון שקל. מדי שנה הסכום המגויס יותר ממכפיל את עצמו. בין הפרויקטים שגייסו בהצלחה באחרונה נכללים הסרט התיעודי "איפה אל־קרי ומה קרה לנוריקו־סאן" של דבורית שרגל, האלבום השלישי של הזמרת יעל דקלבאום והפרויקט "אורחים לשבת" לזכרו של רס"ן בניה שראל שנהרג במבצע צוק איתן.

יוסי מאירי, ממייסדי Headstart, אומר כי רוב פרויקטי מימון ההמונים בישראל - כמו בעולם - מגיעים מתחום האמנות. "ב–2012, שנת הפעילות המלאה הראשונה שלנו, 85% מסך הגיוסים היו לתחום האמנות - מוסיקה, ספרים והצגות", הוא מספר. 28% מסך הגיוסים היו בתחום המוסיקה ו–20% מתחום הספרים. הוא מדגיש כי גם בארץ, כמו בעולם, הגיוסים שמגייסים מיליונים הם חלק מזערי מכלל הגיוסים באתר. לדבריו, התומכים בפרויקטים באתר משקיעים כ–190 שקל בממוצע לאדם, לעומת כ–30 דולר בממוצע בעולם, והפרויקטים נהנים משיעור הצלחה של 45% בגיוס, לעומת כ–40% בקיקסטארטר.

"האג'נדה של Headstart היא עידוד יזמות ומוצרים חדשים. אנחנו לא מאפשרים לאנשים להגיד 'אני צריך 100 אלף שקל, אבל אם אשיג 1,000 שקל אקבל אותם'. אנשים צריכים לגייס את הסכום שהם זקוקים לו, ולפרט מהו. הפרויקט לא יכול להתרחש עם 1% או 10%. התורמים לא יקבלו תמורה", מסביר מאירי את עקרונות הגיוס של Headstart, הדומים לאלה של קיקסטארטר.

לגבי בעיית ההונאות האפשרית, מסביר מאירי כי "זה חלק מחוכמת ההמונים. אם מישהו לא מתפקד והוא הבטיח מוצר ל-300 אנשים, הוא צריך להתחמק. אם מרסל מוסרי שגייסה כסף לספר מכמעט 2,000 איש לא תספק אותו, יהיו עכשיו 2,000 איש זועמים ברשת. חוכמת ההמונים דואגת לעצמה. הרשתות החברתיות יוצפו בזה. ליזמים יש אינטרס לעדכן כל הזמן את התומכים שלהם".

אתר ישראלי נוסף הוא מימונה, שבו מגייסים בעיקר יוצרים ואמנים, ואשר בניגוד לפלטפורמות אחרות מאפשר ליזמים לקבל את הכסף גם אם לא גייסו את מלוא הסכום במועד שנקבע, בניכוי עמלות גבוהות יותר. יש גם אתרים המוקדשים למטרה ספציפית יותר: Insider, למשל, הוא אתר מימון המונים חדש שהוקם למען ניהול והפצת מאבקים ציבוריים.

לחברות סטארט-אפ מתחילות יש כיום אפשרויות נוספות, כמו OurCrowd, שהיא למעשה פלטפורמה סגורה רק למשקיעים שרוצים להשקיע בסטארט־אפים, או iAngels, פלטפורמה שהוקמה לפני כשנה ונועדה לחבר בין משקיעים פרטיים מהעולם שרוצים להצטרף להשקעות בסטארט־אפים ישראלים לאנג'לים ישראלים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker