"מדיניות הממשלה שגורסת שעליה להקטין את מעורבותה בחלקים חברתיים 
זה אם כל חטא"

אחרי שייעץ למחאה החברתית ב–2011, פרופ' יוסי יונה, שהלך למעט בריתות, בדק כל שטר שקיבל וחושב שהחולשה של יצחק הרצוג היא העוצמה שלו - עשוי למצוא עצמו בכנסת הבאה

ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י

בנוסף לסתיו שפיר ואיציק שמולי, שהתברגו השבוע בצמרת הפריימריז במפלגת העבודה, עוד חבר מימי המחאה עשוי לחבור אליהם בכנסת הבאה - פרופ' יוסי יונה, אחד מראשי צוות ספיבק־יונה שייעץ למחאה החברתית בקיץ 2011 - שהגיע למקום 23 ברשימה.

פרופ' יונה, לברך אותך ביום כזה?

"כן, הברכה היא קודם כל למפגן המאוד יפה של המפלגה".

ולך באופן אישי?

יוסי יונהצילום: תומר אפלבאום

"אני חושב שאני במקום ריאלי ומקווה שאני לא הקו התחתון, שעוד ייכנסו אחרי".

בכל זאת, לא מאוכזב קצת ממקום 23?

"ברור שכשאתה נמצא במאבק אתה רוצה להגיע כמה שיותר גבוה, זה טבעי והגיוני. יש לי שאיפות ויומרות".

אולי לא היית במספיק בריתות ובר מצוות.

"דווקא הייתי, אבל במעט. חוץ מזה, בשנתיים האחרונות פקדתי חלק ניכר מהסניפים, פרשתי בפני הקהל את משנתי ודיברתי על כלכלה וחברה, במובן הזה עבדתי קשה מאוד".

כמה כסף השקעת בקמפיין?

"70–80 אלף שקל. החלק הגדול השקעה שלי, והשאר מתרומות".

מי תרם?

"כל מיני. אני יכול להגיד לך שבדקתי את הצבע של כל שטר שקיבלתי".

לפי תוצאות הפריימריס, האג'נדה החברתית השתלטה על המפלגה.

"מבחינת האדם הממוצע, הסוגיה המדינית עדיין חשובה, אבל היא נהפכה לאבסטרקטית. ביום־יום המשכנתא, החשבונות בסופר - אלה הסוגיות שמידפקות לו על החיים".

והעבודה מציעה פתרונות לבעיות האלה?

"לכל אחד מהמתמודדים יש משנה סדורה בנושאים האלה. לא רק תפישה ערכית של ערבות הדדית וערכים נשגבים, אלא שלערכים האלה ניתן תרגום אופרטיבי, צעדי מדיניות קונקרטיים. המרכזי ביותר, שאני חושב שעליו יקום ויפול דבר, הוא התביעה להגדיל באופן הדרגתי את ההוצאה האזרחית. המדיניות של הממשלה שגורסת שעליה להקטין את המעורבות שלה בחלקים חברתיים, זה אם כל חטאת, כי היא מעבירה את האחריות אל האזרחים - וזה לא הגיוני".

רעיונות חדשים הם יפים, אבל בישראל אין המשכיות שלטונית, וברגע שמתחלף שלטון כל הרפורמות שהשרים הקודמים הנחילו נעלמות, כמו ועדת העוני.

"ועדת העוני זו חרטה גדולה. משעה שהיא קמה, האוצר אמר שאין לה שום גיבוי. היו אנשים שהתלבטו אתי אם להיכנס לוועדה, ואז בא אלי אלאלוף, לחצו אותו והוא אמר: 'אנחנו לא ועדה שמצביעה על מקורות המימון, אלא על הבעיות ועל העלויות'. אבל מה זה שווה, זאת ועדה קוסמטית".

ותוכלו ליישם את הרעיונות שלכם?

"זה מצריך הנהגה נחושה ונחרצת. אחר כך יש אילוצים קואליציוניים שניאלץ להתחשב בהם וודאי ישפיעו. מצע הוא מחוז החפץ שצריך לגבש בתום לב, האם אפשר ליישם אותו כלשונו - אני לא בטוח. זה לא פגם, זוהי מהות".

אתה מאמין שהרצוג הוא מנהיג נחוש ונחרץ?

"אני חושב שאם בוחנים את פעולתו ותפקודו של המנהיג הנוכחי, בנימין נתניהו, רואים כישלון מהדהד. לכן צריך לתת תקווה לאדם חדש. ביבי פועל ככוח צנטריפוגלי, והרצוג יודע לשתף. החולשה שלו היא העוצמה שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker