רוצה להיות רה"מ: הכירו את האיש החזק בליכוד

הוא ראש המטה של נתניהו - ודאג שמירי רגב תתברג בצמרת הרשימה ■ ראש עיריית מודיעין ויו"ר המרכז לשלטון מקומי, חיים ביבס, הוא כל יכול בליכוד, אך מאחוריו הרבה סימני שאלה

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים68
שוקי שדה
שוקי שדה

כוכבת בשבוע שעבר היתה , ששובצה בצמרת הרשימה, במקום החמישי. רגב, שמתחילת הקדנציה שלה בכנסת שמרה על פרופיל תקשורתי גבוה תוך לא מעט אמירות קיצוניות, כנראה התחבבה מאוד על פעילי הליכוד. לזכותה עמד פקטור נוסף, שפעל מאחורי הקלעים: ראש עיריית מודיעין ויו"ר המרכז לשלטון מקומי, חיים ביבס, פעיל ליכוד ותיק שמקורב לרבים בצמרת המפלגה, ובמיוחד לראש הממשלה בנימין נתניהו, כרת באחרונה ברית עם רגב.

באותה "ברית" קידמה רגב כיו"ר ועדת הפנים של הכנסת נושאים רבים לטובת השלטון המקומי וראשי הרשויות, כמו ביטול תאגידי המים ברשויות המקומיות והצעת חוק לסגן חמישי לראשי עיריות, מה שככל הנראה מיטיב עם קידום מקורבים פוליטיים.

הקשר בין ביבס לרגב גם בלט לעין במסדרונות הכנסת בשנה האחרונה: "את ביבס ראו המון בכנסת בשנה האחרונה", אומר יועץ אסטרטגי הנוכח באופן קבוע במשכן. "הוא היה בא די בקביעות לישיבות סיעת הליכוד בימי שני. בוועדות הפנים אפשר היה ממש לראות איך רגב נותנת לו כבוד. הוא היה פותח את הישיבה, היא היתה נותנת לו להגיד דברים, ממש אפשר היה לראות את המעמד המיוחד שיש לו שם".

לדברי מקורב לביבס, התמיכה שלו ברגב הוא מהלך טבעי: "אל תשכח שכראש ועדת הפנים היא עזרה המון לרשויות המקומיות. היא היתה קשובה, במיוחד בכל הנוגע לתאגידי המים. אז מה, שחיים יפנה לה עורף? ביבס, יותר מכולם, הוא בן אדם שבקטע הפוליטי עובד עם שכל יותר מאשר עם רגש. בגלל זה הוא עוד יגיע רחוק".

נתניהו וביבס
נתניהו וביבסצילום: תומר אפלבאום

"בפריימריס הקודמים לא סייעתי לרגב", אומר ביבס. "הפעם תמכתי בה, כי היא עשתה עבודה מדהימה כיו"ר ועדת הפנים. היא הגנה על השלטון המקומי מפני חקיקה פופוליסטית של ח"כים שבטוחים שהשלטון המקומי הוא שק חבטות. סייעתי לה בעיקר בכך שדיברתי עם אנשים שאני מכיר. אבל גם כך היא היתה נבחרת. היא הגיעה לאן שהגיעה בזכות, ולא בחסד".

לדברי רגב, היא סייעה לשלטון המקומי "משום שוועדת הפנים היא הבית של ראשי העיריות. עבדתי עם ביבס, איש מצוין, לטובת השלטון המקומי".

זה השתלם לך בפריימריס.

"אז מה. אתה לא עושה דבר כי זה משתלם, אלא כי זה נחוץ לטובת הציבור. אני שמחה על הקשר הטוב שנוצר ביני לבין ביבס. הוא וראשי עיריות תמכו בי, אבל אין בזה שום בעיה".

העוצמה של הקשר בין ביבס לרגב והאינטרסים השלובים בו מומחשת בהצעת החוק בנוגע לתאגידי המים, שלביבס היה בה עניין רב והוגשה חודש לפני הפריימריס (ראה תיבה).

בפריימריס של הליכוד עבד ביבס גם עם גורמים נוספים: הוא היה ראש המטה של נתניהו לבחירתו כראש המפלגה, וסייע לח"כים כמו גלעד ארדן ויולי אדלשטיין. במיוחד בלטה עזרתו לז'קי לוי, לשעבר ראש עיריית בית שאן, ששובץ בהצלחה במקום 18 ברשימה, כנציג מחוז הצפון. לוי הוא בן דודו של ביבס (אמו של ביבס היא אחותה של רשל לוי, אשתו של השר לשעבר דוד לוי, אביו של ז'קי), ובשנים האחרונות הם פועלים כבני ברית במרכז לשלטון מקומי.

הפריימריז בליכודצילום: אילן אסייג

לדברי פעילים בצפון, היה משהו לא הוגן באופן שבו סייע ביבס ללוי. "היה לו כובע כפול - ראש המטה של נתניהו ויו"ר המרכז לשלטון מקומי. לכן, הוא לא היה צריך לנקוט עמדה", אומר פעיל מרכזי בצפון. "ביבס פעל למען לוי כמו מכונה משומנת. בכל מקום הרגישו אותו - מקומות שנחשבו כמעוזים של המתחרה, שוקי אוחנה, התהפכו אחרי שביבס דיבר אתם. הוא אדם עם המון כוח ועוצמה, וההתערבות שלו בהחלט השפיעה, בוודאי בכל הנוגע לשיחות שערך עם ראשי רשויות".

"אני מבין את הטענות של אלה בצפון", אומר ביבס, "אבל מדובר בבן משפחתי, בשר מבשרי. הבהרתי את זה גם לאוחנה. סייעתי גם לאבי דיכטר להיכנס, כי הוא דמות משמעותית ורצינית. הבהרתי בכל מקום שאם התנועה חפצת חיים, צריך להזיז את הפייגלנים הצדה".

"ביבס בהחלט הורגש בפריימריס האלה", אומר ציון פיניאן, ח"כ לשעבר מהליכוד ומהפעילים המרכזיים של ז'קי לוי. "כיו"ר השלטון המקומי, יש לו הרבה השפעה על ראשי רשויות. ההשפעה שלו היא בכל המדינה, אבל במיוחד על ראשי רשויות בצפון ובדרום. הוא פעל גם לטובת ישראל כ"ץ. אל תשכח שראשי הרשויות שהוא דיבר אתם, הם גם אלה שעזרו לו להיבחר לראשות השלטון המקומי. בפעם הבאה, אם הם יתמודדו באיזשהו מקום, הוא יתמוך בהם".

לדברי גורם שעבד בעבר עם נתניהו, ביבס ניחן ביכולת לחבר בין נצים בליכוד - גם ברמה הפרסונלית וגם בין קבוצות שונות בתנועה. לדוגמה, הוא מקובל גם על נתניהו, גם על גדעון סער (שבזמן היותו שר חינוך ב–2012, מינה את ביבס לדירקטור במועצה להשכלה גבוהה, תפקיד שעזב בינתיים) וגם על ישראל כ"ץ (בפריימריס הקודמים ניהל ביבס את הקמפיין שלו). "יותר מכל הוא יודע לגשר", אומר אותו גורם, "זה בן אדם שיודע להסתחבק, לדבר גם בשפה היאפית של מודיעין וגם בשפה של עיירות הפיתוח, איפה שהוא גדל, ואלה בהחלט שתי שפות נפרדות. הוא אדם שיודע לחבר בין צפון תל אביב לנתיבות. כל אחד מרגיש נוח בסביבתו. הוא מאוד אהוד במפלגה, בין היתר כי כרגע אין לו שאיפות פוליטיות מעבר לתפקידים הנוכחיים שלו. אבל לדעתי הוא מכוון גבוה מאוד ושואף להיות שר בשנים הקרובות".

לדברי אותו גורם, "ביבס חי במנגנון הפוליטי של הליכוד ושולט בו. איש שטח חזק מאוד. אין לו בעיה לארגן לביבי חמישה־שישה אירועים בערב, עם 500 איש בכל אירוע, ולדאוג שהכל יתקתק. ביבי סומך עליו מאוד בכל מה שקשור למפלגה". אגב, מי שמכיר את ביבס יודע לספר שהוא גם מקובל מאוד על שרה נתניהו. את נתניהו הכיר ביבס ב–1999, אחרי ההפסד בבחירות לכנסת. לדברי ביבס, מי שהכיר ביניהם היה רופא השיניים ד"ר גבי פיקר, חבר ילדות של נתניהו. לדבריו, הם עמדו בקשר גם בתקופה שבה היה נתניהו מחוץ לפוליטיקה (1999–2002).

דוד ואורלי לוי. "ביבס מדבר בשפה היאפית של מודיעין וגם בשפה של עיירות הפיתוח"צילום: דניאל בר און/גיני

לדברי יועץ תקשורת המקורב לחוגי הליכוד, ביבס נחשב ל"ממליך המלכים" בליכוד, בכל הנוגע לבחירות ברשויות המקומיות. "בליכוד מדברים עליו כמו על מטאור, ברמה של ארדן וסער, אחד שיום אחד יתמודד על ראשות הממשלה. אם הוא היה מתמודד בליכוד עכשיו, אני מניח שהוא היה בחמישייה הראשונה. מה שקרה עכשיו בפריימריס, בכל הנוגע להידחקות של משה פייגלין, זה בהחלט הישג שלו. יש לו כוח פוליטי בליכוד, והוא ידוע להשתמש בו".

"פועל מתוך אינטרסים צרים"

ביבס גם יודע להשתמש בכוחו לא רק כדי לשרת את המטרות של נתניהו או פוליטיקאים אחרים, אלא גם כדי להעביר החלטות המיטיבות עם האינטרסים שלו כנציג השלטון המקומי, ולא תמיד לטובת הציבור. דוגמה לכך הוא האופן שבו הצליח ביבס לסכל ממש ביומה האחרון של הכנסת הצעת החוק שזכתה לכינוי "חוק שוטף פלוס 30", שאותה יזמה לשכת העצמאים בישראל עם ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) וח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו). החוק היה אמור לקבוע שמשרדי ממשלה, רשויות מקומיות וגופים ציבוריים אחרים מחויבים לשלם לספקים תוך 30 יום לכל היותר. כיום רשויות רבות משלמות לאחר תקופה ארוכה יותר, ויש כאלה שמשלמות לספקים גם חצי שנה אחרי מתן השירות ומעבר לכך.

"על החוק הזה היה קונצזנוס מקיר לקיר", אומר גורם שהיה מעורב בחקיקה, "זה לא עבר פשוט מפני שביבס פעל מאחורי הקלעים, ושם וטו על העניין. לכל אורך הדרך הוא היה בישיבות ועדת הכלכלה כדי לוודא שזה לא יעבור. זה הזכיר לי את האופן שבו אנשי ישראל ביתנו הפילו חוקים בימים האחרונים של הכנסת, מתוך האינטרסים הצרים שלהם".

ביבס דוחה את הדברים. "הסכמתי שהחוק יוחל על עסקים קטנים", הוא מסביר, "אבל בחוק הזה ניסו לחבר גם חברות בנייה גדולות, וזה בעייתי מבחינת הרשויות המקומיות. הרי החשב הכללי הוא זה שנותן לנו את הכסף לבניית מבני חינוך ומבני ציבור גדולים. מה רוצים, שאני אקח את הארנונה מהתושבים ואשלם? לשמחתי, היו כאלה, כמו אבישי ברוורמן, שהבינו את עמדתי ונלחצו לעזרה".

שמו של ביבס אומר מעט מאוד למי שלא תושב מודיעין, אבל מאחורי הקלעים הוא נהפך לאחת הדמויות הבולטות בפוליטיקה הארצית והמקומית — קודם כל בזכות הקרבה ההדוקה שלו לנתניהו. הפריימרייס האחרונים היו הפעם השלישית ברציפות שבהם שימש ביבס כראש המטה של נתניהו, דבר שזיכה אותו לשבחים פומביים מעל הבמה במצודת זאב, בשבוע שעבר. בנוסף, זה כשנה משמש ביבס יו"ר המרכז לשלטון מקומי, שמהווה קבוצת לחץ מול הממשלה.

כך, בשקט־בשקט ובמהלכים מחושבים היטב, בונה עצמו ביבס בשנים האחרונות ככוכב עולה בפוליטיקה הישראלית. אם רצה, הוא היה יכול להתמודד כבר כעת לרשימת הליכוד בכנסת, אבל ככל הנראה הוא מעדיף להמתין ולצבור עוד כוח לפני שייכנס בעצמו לזירה. לדבריו, הוא הצהיר בעבר שישרת את עיריית מודיעין לפחות שתי קדנציות, והוא מחויב להצהרה זו. "נכון, אני אהוד מאוד בליכוד ויכולתי להיות בשקט בחמישייה או העשירייה הראשונה. אבל יש לי מלה כלפי אנשים", הוא אומר.

יו"ר החברה למשק וכלכלה, שאול מזרחי
יו"ר החברה למשק וכלכלה, שאול מזרחיצילום: מוטי מילרוד

ביבס נחשב לאיש דומיננטי מאוד באופן התנהלותו, שאף מתנהל לעתים בכוחניות. דוגמה לכך הוא סיפור שנחשף בנובמבר 2013 בערוץ 10, שם נחשפה הקלטת שיחה בינו למבקר הליכוד, שבה ניסה המבקר, שי גלילי, לבדוק טענה של ראשי עיריות בליכוד שלפיה ביבס הציג למרכז הליכוד מסמך שעליהם חתומים ראשי עיריות כתומכים בשינויים בתקנון הליכוד, שהיו מחזקים את כוחו של נתניהו במרכז. כמה ראשי עיריות טענו בפני המבקר שכלל לא ידעו על המסמך, וגלילי ביקש לבדוק זאת עם ביבס. "אני לא מחברי המרכז המטומטמים האלה", נשמע ביבס אומר בשיחה למבקר. "אם אתם רוצים, על הגב שלי תהיה מלחמת עולם". בהמשך תקף ביבס את המבקר וטען שהוא מנסה להפליל אותו.

"אין דבר כזה שביבי לא עונה לו"

ביבס, 45, נולד וגדל בבית שאן. כבן למשפחת לוי, הוא אכל ונשם פוליטיקה מילדות, מוקף בקרובי משפחה שהם דמויות פוליטיות בולטות, והיה פעיל פוליטי כבר בנעוריו בבית שאן ובאוניברסיטת חיפה, שבה למד. הוא בן דודה של אורלי לוי־אבקסיס, ח"כית מישראל ביתנו. קרוב משפחה אחר שלו הוא מקסים לוי המנוח, שכיהן כראש עיריית לוד ויו"ר המרכז לשלטון מקומי ב–1989–1994. אגב, בשנה האחרונה פעל ביבס מטעמו של הדוד, דוד לוי, במרוץ לנשיאות, שבסוף לא התממש.

כאחד מהתושבים הראשונים של מודיעין, ביבס היה מייסד סניף הליכוד בעיר ב–1998, יחד עם ח"כ יריב לוין, עד היום חברו הקרוב. לפרנסתו עבד בסוף שנות ה–90 ותחילת ה–2000 בחברה למשק וכלכלה, חברה בת של המרכז לשלטון מקומי, שבונה מבני ציבור ותשתיות עבור רשויות מקומיות. ב–2003 נבחר לכהונה כחבר מועצת העיר מודיעין, וב–2008 נבחר לראשות העירייה. לפני שנה נבחר גם ליו"ר המרכז לשלטון מקומי, לאחר שגבר על יו"ר המרכז הקודם, שלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות.

גם במודיעין וגם במרכז לשלטון מקומי, לא ידוע עד כמה כוחו של ביבס מסייע באופן ישיר לשני הגופים האלה. "בשלטון המקומי הוא האדם הכי מקורב לנתניהו, אין דבר כזה שביבי לא עונה לו לטלפון", אומר אחד מחברי הנהלת המרכז לשלטון מקומי, "אבל לא בטוח שזה הכי טוב לשלטון המקומי. לביבי זה נוח מאוד שביבס כבש את הפסגה הזאת, כי מבחינתו זה אומר שהמרכז לשלטון מקומי פחות אופוזיציוני מבעבר, דבר שלא תמיד משרת את האינטרסים של הרשויות המקומיות. לדעתי, זה פוגע בבלמים ובאיזונים שבין השלטון המקומי לשלטון המרכזי".

על כך אומר ביבס: "אני רוצה להביא רוח חדשה לשלטון המקומי. אני נגד ההפגנות והמאבקים שהיו בעבר. אפשר להביא להישגים גם בלי מלחמות. לא צריך להיות לעומתי. יחד עם גדעון סער, שר הפנים לשעבר, ניהלנו משא ומתן על מענקי איזון, הבאנו לתוספת של מענקי איזון, הגדלנו ב–3 מיליארד שקל. אפשר לעשות דברים גם בלי לשרוף פחים".

דווקא במודיעין, מעריך אותו מקור, הקרבה יכולה לסייע. "כשמישהו מקורב מאוד לביבי מגיע למשרדי ממשלה, שבהם התקציבים גמישים יותר, אז היותו מקורב לביבי בהחלט מקנה לו יתרון", הוא אומר. עם זאת, במודיעין התמונה מורכבת יותר. ביבס נחשב לראש עירייה די מוצלח. הוא נבחר לכהונה שנייה ב–2013 ברוב של 90%. בעיר בת כ–90 אלף תושבים (כולל רעות ומכבים), שיעור הזכאות לבגרות הוא 84%. כ–30% מהתושבים מועסקים בהיי־טק ו–25% בכוחות הביטחון והמשטרה, למעשה אין מובטלים. במודיעין נבנות כ–1,000 דירות בשנה, ובשנים האחרונות מחיריהן זינקו. לפני כעשור אפשר היה לקנות דירת 4.5 חדרים ב–640 אלף שקל, וכיום מחירה הוא כבר כ–2 מיליון שקל. זו עיר חדשה, שתוכננה מהמסד לטפחות, שבה הפארקים ירוקים ואין שכונות עוני. ביבס מרבה לפנק את תושביו בפסטיבלים ובפעילויות תרבות למיניהן, מה שמקנה לו לא מעט ניראות.

לדברי יקי בז'ה, בלוגר בעל האתר מודיעין־ווטש, המסקר את הנעשה בעיר, יש מקומות שבהם העיר נפגעת מהקשר בין נתניהו לביבס. "מודיעין היא הרבה שנים פרויקט לאומי של הממשלה, לכן אני לא בטוח שהעיר מקבלת יותר דווקא בגלל הקרבה של ביבס לנתניהו", הוא אומר. "מצד שני, ביבס מיישר קו עם נתניהו. לדוגמה, כשביבס התמודד על ראשות העירייה ב–2008, הוא היה שותף למאבק של התושבים בנוגע למסלול הנחיתה של מטוסים בנתב"ג, המהווה מטרד רעש במודיעין. הוא הבטיח לנהל מלחמת חורמה בעניין, אבל כראש עירייה נהג אחרת ויישר קו עם עמדת הממשלה. בשלב מסוים, כשביבי בא לבקר בעיר, הוא הפעיל את מלוא כובד משקלו כדי שהתושבים לא יפגינו בנושא ובכך יקלקלו את הביקור של ביבי. באופן כללי, הוא מקדיש המון זמן לפעילות מחוץ למודיעין - גם בליכוד וגם במרכז לשלטון מקומי. הוא משקיע הרבה זמן בנושאים הקשורים לקידומו הפוליטי, ואני לא חושב שזה משרת את תושבי העיר".

האישה החזקה בליכוד. מירי רגבצילום: אמיל סלמן

קשר הדוק עם חשוד בפלילים

החברה למשק וכלכלה, שם החל ביבס את הקריירה שלו, היא גוף לא מוכר בציבור, אך משמעותי מאוד מבחינה כלכלית בכל הנוגע לרשויות המקומיות. החברה מגלגלת מחזור של 5 מיליארד שקל בשנה, בונה מבני ציבור ומקימה תשתיות עבור רשויות מקומיות, תמורת תקורה לא מעטה של 10%–15%. ביבס, שבא מהבית עם לא מעט קשרים, החל לעבוד בחברה בגיל 28. הוא התגלגל לעבודה במקרה: בשלהי 1996, בהיותו סטודנט, פגש באירוע משפחתי את מנהלת כוח האדם בחברה, והיא אמרה לו שיש משרה פנויה. "התחלתי ממש בקטן, בתפקיד זוטר של רכז", הוא אומר. לאחר מכן התקדם לתפקיד סמנכ"ל בינוי. ב–2004 פתח משרד עצמאי, אך המשיך לעבוד עם החברה כיועץ חיצוני. במקביל כיהן כחבר מועצת העיר מודיעין, תפקיד שאליו נבחר ב–2003. במסגרת זאת, אף היה סגן ראש העירייה ומחזיק תיק התכנון בעיר. בפוזיציה זו, על פניו, היה ניגוד עניינים בין עבודתו עבור החברה למשק וכלכלה לבין היותו סגן ראש העירייה.

בחוזה של ביבס היה סעיף למניעת ניגוד עניינים, אך בינואר 2007, קצת יותר משלוש שנים לאחר כניסתו לתפקיד, הוכנס סעיף מיוחד שאסר עליו לעסוק בעניינים הקשורים למודיעין. עד אז השתתף ביבס בפורום מוסדות ציבור של העירייה שבדק את קצב התקדמות בניית מוסדות הציבור בעיר, ותיאם בין הגורמים הפועלים בעניין, כאשר החברה למשק וכלכלה מעורבת בבניית מוסדות חינוך עבור העירייה. בשלב מסוים הגיש תושב מודיעין תלונה לוועדה למניעת ניגוד עניינים במשרד המשפטים. הוועדה לא קבעה שביבס פעל באופן בלתי תקין או בניגוד עניינים, אך ציינה שכפל התפקידים העמיד אותו בחשש לניגוד עניינים ופגיעה באמון הציבור, וקבעה שעליו לפרוש מתפקידו כמחזיק תיק ההנדסה בעירייה.

ביבס הועסק כיועץ חיצוני של החברה למשק וכלכלה עד נובמבר 2008, עת נבחר לראש עיריית מודיעין. ממידע שהגיע ל–TheMarker, עולה כי תמורת שירותיו הוא קיבל מהחברה מאות אלפי שקלים.

לביבס אף קשר הדוק ליו"ר החברה למשק וכלכלה, שאול מזרחי. לפי בכירים במרכז לשלטון מקומי, מזרחי סייע לביבס בבחירות למרכז מול בוחבוט. "אם מזרחי דיבר לטובתי בבחירות מול בוחבוט, זה בשוליים", אומר ביבס. "הניצחון בבחירות למרכז לשלטון מקומי היה עבודה שלי. צריך לזכור ש–50% מראשי הרשויות שהצביעו היו חדשים בתפקידם, לא הדור שלא ידע את יוסף". מזרחי הוא יו"ר החברה למשק וכלכלה מ–1998, שבחמש השנים הראשונות עשה את התפקיד במקביל לכהונות כראש מועצת גבעת זאב. מ–2003 הוא מכהן רק בתפקיד זה, בשכר, ומקבל שכר של יו"ר חברה ממשלתית (כ–40 אלף שקל בחודש). מזרחי אף לא הוזז מתפקידו למרות חקירה פלילית שנפתחה נגדו ב–2009, בגין עבירות הקשורות בביצוע תפקידו. בנובמבר 2009, לאחר שנה של חקירה סמויה, נעצר מזרחי ל–12 יום בחשד לשורה של עבירות. לפי חשד המשטרה, הוא קידם את ענייניהם של נותני שירותים, קבלנים ובעלי עסקים תמורת שוחד לכאורה. זאת, בשיטה של הטיית מכרזים לטובת קבלנים והעדפה של מתמודדים במכרזים שונים תמורת טובות הנאה לכאורה. אגב, הלוביסט בכנסת של החברה למשק וכלכלה הוא ישראל יהושע, החשוד בתיווך לשוחד בפרשת השחיתות של ישראל ביתנו.

הקדנציה של מזרחי היתה אמורה להסתיים באוקטבר 2012, אך הוארכה שוב ושוב, כאשר ביבס וז'קי לוי היו בין התומכים העיקריים במזרחי. ז'קי לוי היה איש מפתח בעניין, מכיוון שהוא הוגדר כמחזיק תיק החברה למשק וכלכלה במרכז לשלטון מקומי, ובידיו היה גורלו של מזרחי. לוי וביבס תמכו בהארכת כהונתו של מזרחי בזמן שקרובי משפחה שלהם הועסקו בחברות בעלות קשר לחברה למשק וכלכלה. אורי לוי, אחיו של ז'קי, שימש פרויקטור חיצוני של החברה מפברואר 2009 עד אוגוסט 2010, ובחלק מתקופה זו היה ז'קי לוי דירקטור בחברה. תפקידו של אורי לוי, כפי שנמסר מהחברה למשק וכלכלה, היה "לקדם ולשווק פרויקטים של החברה ברשויות בצפון, ועל כך קיבל תמורה חודשית קבועה". משה לוי, אח נוסף של ז'קי ובן דוד של ביבס, עבד אז בחברת כנען מגבעת זאב שסיפקה לחברה למשק וכלכלה שירותי פיקוח ובקרה על אספקת שירותי שמירה ואבטחה ברשויות המקומיות.

כפי שהמליצו לוי וביבס בפברואר 2012, בכנס השנתי של החברה למשק וכלכלה שנערך באילת, כנס מפנק שבו ראשי הערים מרחבי המדינה בילו בבריכה במלון ונהנו ממסאז'ים, כהונתו של מזרחי אכן הוארכה באוקטבר 2012. ביולי 2013 הודיעה הפרקליטות על הכוונה להגיש כתב אישום נגד מזרחי בשתי פרשות, בכפוף לשימוע. בראשונה חשוד מזרחי כי מעצב פנים בשם רולאן חדד נתן לו בחינם שירותי עיצוב פנים ותכנון בדירות שבבעלותו ובבעלות בנותיו. בתמורה, לפי החשד, התערב מזרחי לטובת חדד כדי שיזכה בעבודות תכנון עבור הרשויות המקומיות בשדרות, בצפת ובמודיעין. בכך קיבל לכאורה מזרחי שוחד בעד פעולה הקשורה בתפקידו.

בפרשה השנייה חשוד מזרחי שניצל את כוחו ולחץ על מישל זאהר, בעל חברה לבניין המתמודדת במכרזים של החברה למשק ולכלכלה, לשלם לו דמי תיווך על עסקה שהחברה של זאהר ערכה בגיניאה.

בתקופה מסוימת, בוחבוט, היו"ר הקודם של המרכז לשלטון מקומי, ניסה לפעול כדי להדיח את מזרחי, ללא הצלחה. לא מעט אנשים בשלטון המקומי תוהים כיצד עד היום הוא לא הודח מתפקידו, בעוד שראשי עיריות מכהנים כמו יצחק רוכברגר מרמת השרון, שלומי לחיאני מבת ים ואחרים נאלצו להתפטר מתפקידם אחרי שהוגש נגדם כתב אישום. טענות דומות השמיעה גם התנועה לאיכות השלטון.

לדברי מקורות בשלטון המקומי, הקשר בין ביבס למזרחי גלוי לעין. כך למשל, מדי פעם נוהגים להגיע קבוצת מקורבים לביבס למשרדי החברה למשק וכלכלה בתל אביב, ויוצאים לסעוד עם ביבס ומזרחי במסעדת פאשה בעיר על חשבון החברה למשק וכלכלה (לדברי ביבס, הוא משלם על עצמו). כמו כן, לפני כמה שבועות יצא משלחת גדולה של המרכז לשלטון מקומי לסיור לימודי בסין - האירוח היה על חשבון הסינים, הטיסות על חשבון הרשויות השונות. ומי היה במשלחת? מזרחי וראשי העיריות אלי לוי (מגדל העמק) ואלי ברדה (להבים), המקורבים לביבס.

לא ברור לפי אילו קריטריונים נבחרו ראשי העיריות שנסעו לחו"ל. את לוי, אגב, מינה ביבס לתפקיד ראש הוועדה לקשרי חוץ במרכז לשלטון מקומי, תפקיד רב עוצמה מפני שהוא זה שאחראי בין היתר על פינוקים כמו נסיעות לחו"ל.

"שינהג יותר בצניעות עם המינויים"

מבקריו של ביבס במרכז לשלטון מקומי מצביעים על כמה מהלכים בעייתיים שביצע מאז נבחר ליו"ר, בעיקר בכל הנוגע לאנשי שלומו. המרכז, יש להזכיר, היא בסך הכל עמותה המאגדת את האינטרסים של ראשי רשויות עירוניות בישראל. היא אמנם לא מחויבת בחוק חובת מכרזים, אך לפני כמה שנים נקבע שמדובר בגוף דו־מהותי, כלומר כזה שמחויב גם לנורמות ציבוריות.

בשנה האחרונה נכנסו לעבודה במרכז לשלטון מקומי כמה מקורבים של ביבס. אחד המינויים הבולטים הוא של אלעד שמעונוביץ', דובר עיריית מודיעין ב–2008–2013. לקראת הבחירות האחרונות הוא התמודד ברשימתו של ביבס למועצת העיר, כחבר מועצה, תואר שבו הוא נושא כיום. ככזה, היה חייב שמעונוביץ' לוותר על תפקיד הדובר. ביבס דאג לו לפרנסה במרכז לשלטון מקומי - כיו"ר המטה של יו"ר המרכז.

ביבס ידע לדאוג גם לדנה דקו־מדנס, שהיתה העוזרת שלו כראש עיריית מודיעין, שנאלצה לעזוב את התפקיד ולעבור לצפון בשל תפקיד שקיבל בעלה, איש צבא קבע. כיום, כפי שמתואר באתר האינטרנט של הארגון, משמשת דקו־מדנס יועצת למנכ"ל המרכז לשלטון מקומי, שלמה דולברג. אגב, מי שבא במגע עם ביבס, כלל לא יודע שזה התואר שלה, וממשיך להתייחס אליה כעוזרת שלו. "זה התפקיד שלה? לא ידעתי", אומר חבר הנהלה במרכז לשלטון מקומי. "לפני כמה שבועות דיברתי אתה, כי הייתי צריך משהו מביבס. היא מבחינתי העוזרת שלו. היא אשה מצוינת, אבל היא לא עובדת עם המנכ"ל, למרות מה שכתוב באתר".

מינוי תמוה נוסף לאחר כניסתו של ביבס לתפקיד יו"ר המרכז לשלטון מקומי הוא של רינת לזר, אחותו של יגאל זילכה, מבעלי חברת קווינקו, שבעבר אף הועסקה בחברה זו. זילכה, אגב, הוא אחד מהתורמים בפריימיריס לשר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום. התפקיד שאותו קיבלה לזר במרכז הוא של רכזת מינהל כספים ומשאבי אנוש, בארגון שבו עובדים כמה עשרות עובדים בלבד.

בנוסף, ביבס החל לשכור משרד עורכי דין חיצוני נוסף למרכז לשלטון מקומי, מלבד המשרד הקבוע שאתו עובד המרכז, של עו"ד נועה בן אריה. "ביבס אמנם הכניס רוח רעננה למרכז, אבל ראוי היה שינהג יותר בצניעות מבחינת מינויים שעשה בארגון", אומר בכיר לשעבר במרכז לשלטון מקומי. "עם כל הכבוד ומהיכרותי עם מקום הארגון, גם אלעד, גם דנה וגם רינת הם מינויים מיותרים. המרכז לשלטון מקומי הסתדר עשרות שונים בלי ראש מטה. בוחבוט המציא את התפקיד הזה, וחבל שביבס המשיך עם זה. גם לא ברור למה הוא הביא את משרד עורכי דין חיצוני".

מינוי מעניין נוסף הוא של בועז כבל, אחיו של ח"כ איתן כבל, שהיה בעבר יועצו של יו"ר ההסתדרות עופר עיני ועבד בשביל ביבס בהתנדבות ברשויות הערביות במסגרת הקמפיין שלו מול בוחבוט. כיום משמש כבל יועץ לענייני פריפריה ומגזר ערבי במרכז, כיועץ חיצוני תמורת חשבוניות. "ביבס לא הבטיח לי שום דבר בעת שעזרתי לו בקמפיין", אומר כבל. "יתרה מזו, ויתרתי על הצעת עבודה מפתה במשרד ממשלתי כדי לעבוד במרכז לשלטון מקומי, כדי שאוכל לסייע לביבס".

סוגיית המינויים אינה ייחודית עבור ביבס במרכז לשלטון מקומי. גם בעיריית מודיעין נמצאו תפקידים לכמה ממקורביו, כפי שנחשפו בשנים האחרונות בבלוג מודיעין־ווטש. לאחר שנבחר לראש העירייה מונו שלושה מפעיליו של ביבס לתפקידים בעירייה, כולם באמצעות מכרז. מיכל פרפרי, מספר 4 ברשימתו ב–2008, נהפכה לסמנכ"לית בעירייה, תפקיד שלא היה קיים קודם לכן. שמעונוביץ', דובר הקמפיין, נהפך לדובר העירייה; ודורון ברק, ראש מטה הבחירות, נהפך למנכ"ל החברה הכלכלית לפיתוח מודיעין. בהמשך מונה פעיל נוסף של ביבס, חיים בלאיש, גם כן במכרז, לתפקיד סגן ראש אגף שפ"ע (שיפור פני העיר) בעירייה.

דוברו של שאול מזרחי מסר בתגובה: "הארכת כהונתו של מזרחי בוצעה בתקופת בוחבוט ואושרה כדין בדירקטוריון החברה, שנדרש לכל הטענות שהעלו גורמים פוליטיים בשלטון המקומי ואף דרש, הזמין, קיבל ויישם חוות דעת משפטיות בכל הסוגיות שהועלו במישרין ובעקיפין. לביבס לא היתה השפעה מיוחדת בדיונים אלה, שבהם השתתפו ונכחו עשרות דירקטורים בחברה למשק ולכלכלה.

"מזרחי זוכה להערכה רבה על תפקודו כיו"ר החברה לאור ביצועיה יוצאי הדופן לאורך השנים. החשדות נגד מזרחי לא הבשילו לכדי כתב אישום וממילא לא מתחייבת ולא נדרשים צעדים כלשהם נגד יו"ר החברה. כל המאבקים נגד מזרחי נעשו כחלק ממאבק פוליטי פנימי בשלטון המקומי שאליו נגרר מזרחי בעל כורחו. האמירה 'העסקה בעקיפין' היא דיבתית ונטולת כל משמעות עובדתית. אין לחברה שליטה על גורמים שלא מועסקים על ידה במישרין ואין היא יכולה להגביל עיסוק שכזה מבחינה חוקית. לחברה לא היתה השפעה כלשהי על העסקה כאמור וכל רמיזה בדבר 'העסקה עקיפה' תיחשב על ידינו כשקר. מזרחי לא היה מעורב בקמפיין לבחירתו של ביבס למרות היכרותם.

"בימי חמישי מתקיימות ישיבות שבהן משתתפים ראשי רשויות המגיעים לתל אביב. כל הפגישות נעשות על בסיס מקצועי ואין קשר חברתי לפגישות אלה. חלק קטן מאוד מהפגישות מתקיימות מחוץ למשרד. לא מדובר במאפיין קבוע. הסיור בסין היה לימודי-מקצועי. נסיעתו של מזרחי קשורה בתפקידו ולא בשל קרבתו. המרכז לשלטון מקומי לא מימן את נסיעתו. בסיור השתתפו עוד ראשי רשויות, בהם גם ראשי רשויות מהמגזר הערבי והבדואי".

תגובת פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) בעניין כתב האישום נגד מזרחי: "לאור עומס עבודה יוצא דופן שהוטל על מחלקתנו בתקופה האחרונה, התעכב הטיפול בתיק זה, מעבר למצופה. עתה, משהוקל במקצת העומס, נפעל לקדם הטיפול בתיק דנן בהקדם האפשרי".

ביבס: "גאה בקשרי ההדוקים עם נתניהו ובכירי הליכוד; כל המינויים ראויים"

מטעמו של חיים ביבס נמסר בתגובה לכתבה: "לפני כשנה נבחר ביבס לעמוד בראש מרכז השלטון המקומי (מש"מ) ברוב של שני שלישים מראשי הרשויות. בחירתו הונעה בעיקר על ידי ראשי רשויות חדשים שנבחרו לתפקידם שבועות בודדים לפני הבחירות שהתקיימו לתפקיד יו"ר מש"מ. חיים הוא נבחר ציבור ערכי ונקי כפיים בעל קשרים ענפים בדרג המקצועי והפוליטי בכנסת ובמשרדי הממשלה, פרי עבודה ועשייה של שנים רבות.

"בשנה האחרונה משנה מש"מ את פניו. לא עוד ועד ראשי רשויות, אלא גוף יציג, מקצועי, צרכני וציבורי של השלטון המקומי והתושבים שאותם הוא מייצג. מש"מ הוא גוף מקצועי הפועל מול גורמי הממשלה ועובד מולם כדי להביא תוצאות והישגים באופן ענייני.

"ביבס הוא נבחר ציבור ואיש פוליטי מטעם הליכוד. פעילות זו החלה עוד בהיותו פעיל צעיר בסניף הליכוד בבית שאן. מאז הוא חבר נאמן בליכוד וגאה בקשריו ההדוקים עם ראש הממשלה ובכירי התנועה. מעורבותו הפוליטית גלויה ושקופה לציבור, והוא שימש ראש מטה הבחירות של ראש הממשלה עוד לפני שנבחר לתפקידיו במודיעין מכבים רעות ובמש"מ.

"שיתוף פעולה הדוק ומקצועי בין שר הפנים לשעבר גדעון סער למש"מ הוא הישג חשוב למש"מ. באמצעות הדיאלוג הפורה הזה קודמו סוגיות רבות בעבור הרשויות ותושביהן. בנוסף, נוצר שיתוף פעולה הדוק ומקצועי עם יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב, לשינוי מבנה משק המים בישראל, ביטול התאגידים וטיפול ביוקר המחיה באמצעות הפחתת מחירי המים לאזרחי ישראל. הצלחתו הציבורית של ביבס תלויה בקשר ישיר על יכולותיו לקדם את הנושאים החשובים לרשויות ולתושבים באמצעות קשרי עבודה שוטפים ומקצועיים עם כלל הגורמים במערכת המקצועית והפוליטית, ללא קשר לשיוכם המפלגתי.

"על המאבק הציבורי בנושא המטוסים במודיעין: הטענות כאילו האינטרסים הציבוריים של מודיעין או תושביה שימשו ככלי לסחר פוליטי בידי ביבס הן שקריות, דיבתיות ומשוללות כל יסוד. המאבק העיקש שניהלה העיר בראשותו נגד נתיבי התעופה העוברים מעל העיר החל לפני בחירתו ונמשך ביתר עוז אחרי כניסתו לתפקיד ראש העיר. מדובר במאבק ציבורי שגובה בהליך משפטי עיקש הכולל עתירה שהוגשה באמצעות העירייה נגד רשות שדות התעופה לבג"ץ, שמתנהלת בימים אלה. "לשאלת המינויים: משרות האמון אוישו לפי חוק והמתמנים החליפו נושאי משרות אמון שפרשו מתפקידם. כל המינויים הם מינויים ראויים הן בהיבט האנושי, הן בהיבט של הכשירות וההתאמה המקצועית לתפקיד והן במדדי הביצוע בפועל. ניסיונו של אלעד שמעונוביץ' בכנסת ובתחום המוניציפלי תאמו לדרישות תפקידו כראש מטה יו"ר מרכז השלטון המקומי. ההיכרות המקצועית המעמיקה בין אלעד לביבס היתה ברקע ההחלטה למנותו כמינוי במשרת אמון.

"דנה דקו־מדנס שימשה במשך שנים כעוזרת פרלמנטרית ויועצת חקיקה של ח"כים ממפלגות שינוי והגמלאים. לאחר מכן שימשה במשך חמש שנים כעוזרת ראש עיריית מודיעין. ניסיונה בכנסת ובתחום המוניציפלי תאמו לדרישות תפקידה כיועצת למנכ"ל מרכז השלטון המקומי במשרת אמון.

"בועז כבל עבד במשך שנים ארוכות בכנסת כמנהל סיעת העבודה וכיועץ בכיר למספר שרים. כבל עבד מול ראשי רשויות רבים, במגזר היהודי ובמגזר הערבי במסגרת תפקידיו ולכן ניסיונו רלוונטי לתפקידו במרכז כיועץ חיצוני לתחום הרשויות במגזר הערבי. גם במקרה זה אין כל זיקה מפלגתית בין כבל לביבס. רינת לזר מועסקת במש"מ כמזכירה ורכזת במינהל כספים ומשאבי אנוש לאחר שהחליפה עובדת שסיימה את עבודתה.

"מיכל ענבר פרפרי שימשה יועצת כלכלית בכירה במשרד המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הגליל והנגב, שמעון פרס, וכיועצת מקצועית למנכ"ל משרד התשתיות. היא התמודדה במכרז פומבי לתפקיד סמנכ"לית העירייה שאותו היא מבצעת בהצלחה בשבע השנים האחרונות. לשאלת קיומו של התפקיד בעבר: מודיעין גדלה באופן משמעותי בכל שנה הן בריבוי טבעי, הן בפיתוח עירוני והן בבנייה מואצת של שכונות חדשות, והעירייה צריכה להיערך להתמודדות עם האתגרים הגדלים והולכים והמנגנון העירוני משתנה בהתאם. המשרה אושרה על ידי משרד הפנים.

"דורון ברק, מהנדס במקצועו ובעל תואר שני במשפטים, החל לנהל את החברה הכלכלית לפיתוח מודיעין כשזו היתה חברה גירעונית על סף חדלות פירעון. בתקופתו חל מהפך של ממש והחברה נהפכה לחברה רווחית שרווחיה מושקעים לטובת העיר בפיתוח חברתי, נוער, תרבות ובני הגיל השלישי. סא"ל במיל' חיים בלאיש שימש נציג חיל האוויר בארה"ב, בעברו סמנכ"ל שירות ותפעול בחברת לוגיסטיקה ובחברה עסקית — ונבחר במכרז כדין.

"לגבי החברה למשק וכלכלה: שאול מזרחי משמש יו”ר החברה למשק וכלכלה במשך שנים רבות, טרם היבחרו של ביבס לתפקידו. בשנות כהונתו זכתה החברה להצלחה רבה כאשר כל ההחלטות בעניינו התקבלו לפי תקנון החברה והחלטת הדירקטוריון שלה. מזרחי לא עמד לדין, לא הוגש נגדו כתב אישום והוא לא הורשע בכל עבירה. דירקטוריון החברה האריך את כהונת היו"ר כדין ועל פי חוות דעת משפטית עוד בטרם היבחרו של ביבס לתפקידו, תחת כהונתו של שלמה בוחבוט כיו"ר מש"מ.

"לגבי הנסיעה הלימודית לסין: זו היתה נסיעת גומלין שמטרותיה מקצועיות ולימודיות. בנסיעה השתתפו כעשרה ראשי רשויות והיא לא מומנה על ידי מש"מ. כל ראש וראשת עיר מימנו את חלקם בסיור מתקציב הרשות.

"לגבי הפגישות: בימי חמישי ראשי רשויות מגיעים למשרדי מש"מ והחברה למשק וכלכלה לתל אביב לצורך קידום ענייני הרשויותיהם ולעתים יוצאים להפסקת צהריים, שבה מקפיד היו"ר לשלם על עצמו. עם כניסתו של ביבס לתפקיד יו"ר המרכז, קוצץ תקציב האירוח ביותר מ–50% כחלק מצעדי ההתייעלות הארגוניים.

"לגבי חוות דעת משפטית של אופוזיציה: התלונה הוגשה על ידי יריביו הפוליטיים של ביבס ב–2006 עליה קבעה הוועדה לניגוד עניינים במשרד המשפטים כי אין ניגוד עניינים בפעילותו ובשל כך התלונה נדחתה. לגבי מבקר הליכוד: המכתב האמור כלל לא נכתב או נחתם על ידי ביבס ומדובר במצג שווא של מבקר הליכוד ומאבקיו הפנימיים מול מוסדות הליכוד על גבו של ביבס.

"לגבי לוחות זמנים לכאורה מחוץ לעיריית מודיעין: לוחות הזמנים של ביבס לא השתנו מאז בחירתו ליו"ר מש"מ. בימי חמישי מגיעים רבים מראשי רשויות למרכז השלטון מקומי כדי לקדם את ענייני הרשות ותושביהן, וכך נוהג גם היו"ר. עיריית מודיעין ממשיכה לצעוד קדימה והראיות לכך נראות בשטח".

ג'קי לוי. בחירות רשויות מקומיות בית שאן 2003צילום: אריאל שליט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker