הכירו את גיבורת פרשת השחיתות: פאינה קירשנבאום - אשת הברזל של ישראל ביתנו

סגנית שר הפנים, שעומדת 
במרכז פרשת השחיתות, ידועה בקשריה ההדוקים עם לוביסטים ובהתבטאויות חריפות נגד המחאה החברתית

שוקי שדה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה
צבי זרחיה

גיבורת פרשת השחיתות שהתפוצצה השבוע היא ח"כ פאינה קירשנבאום, סגנית שר הפנים והאשה החזקה במפלגת ישראל ביתנו, לצדו של היו"ר אביגדור ליברמן, וזו שנחשבת השולטת על מנגנון המפלגה. הפרשה נוגעת גם בסביבתה הקרובה ביותר של קירשנבאום - בתה, רנית, נעצרה ונתונה כיום במעצר. היא חשודה כי לקחה שוחד, יחד עם אמה. שמה של בתה השנייה, מיטל, עלה בהקשר לקבלת תפקיד בהתאחדות מגדלי הבקר, מינוי שנחקר כעת על ידי המשטרה. בנוסף, עובדת הכפופה לקירשנבאום באופן ישיר נעצרה אף היא בפרשה.

קירשנבאום, 59, שעלתה לארץ ב–1973, היא תושבת ההתנחלות ניל"י ובעלת תואר שני במינהל עסקים ממכללת דרבי. היא נבחרה לכנסת ב–2009 ומ–2013 מכהנת כסגנית שר הפנים. עוד קודם מילאה תפקידים ציבוריים שונים, והיא מכהנת כמנכ"לית ישראל ביתנו מ–2003. כח"כ היא לא הותירה חותם משמעותי. בתחום המדיני היא התבלטה בהתבטאויות חריפות נגד הציבור הערבי ובתחום הכלכלי הביעה עמדות בעד הטייקונים בכל הקשור לחוק הריכוזיות והתבטאה נגד המחאה החברתית.

ב–2011 הגישה קירשנבאום את חוק העמותות, שנועד לסכל העברת תרומות ממדינות זרות לארגוני זכויות אדם, חוק שבסופו של דבר לא קודם. באופן אירוני, פרשה זו עוסקת גם בתחום העמותות - ששימשו על פי החשד כצינור להעברת כספים למקורביה של קירשנבאום.

השבוע נחקרה קירשנבאום שעות ארוכות אך לא נעצרה, בשל החסינות הפרלמנטרית שלה. על פי החשד, ביחד עם כפופים לה ועובדי ציבור אחרים, התנהלה קירשנבאום באופן מושחת כאשר דאגה לטובות הנאה אישיות למקורבים אליה ואל מפלגת ישראל ביתנו, תוך שימוש בכספי משלם המסים.

"אני לא מבינה מה קורה"

חומרי החקירה מעלים חשד לעשרות מקרי שוחד, במיליוני שקלים שהועברו לגופים שונים - עמותות, איגודי ערים, מועצות אזוריות ועוד. על פי החשד, קירשנבאום היתה זו שקישרה בין הדמויות השונות ברשת המאורגנת של השחיתות, וחלק מהכספים הגיעו אליה לצרכיה הפרטיים.

השבוע אמרה קירשנבאום לערוץ 2 בנוגע לחשדות, כי "אני לא מבינה מה קורה, ואני רוצה לבדוק במה מדובר. אני שומעת בתקשורת, אבל אני לא יודעת. אני בטוחה ביושר שלי. כבר זימנו שרים לחקירה, וזימנו גם ראשי רשויות לחקירה, אני לא יודעת, אני אשמח שיחקרו... וכמו שיצאו בפרסום מאוד גדול על מה שקורה אני אשמח שגם אחר כך יפרסמו את הנתונים".

קשה היה למצוא השבוע אנשים במערכת הפוליטית שממש הופתעו מכך שחשדות שונים נקשרים בשמה של קירשנבאום, לנוכח העובדה שהיא היתה ידועה בקשריה ההדוקים עם לוביסטים מחברות שונות. בפרשה זו עולים שני שמות של לוביסטים. הראשון הוא ישראל יהושע, מוותיקי סניף ירושלים בליכוד, שבשנים האחרונות נהפך למקורב מאוד לאביגדור ליברמן.

סגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאוםצילום: מוטי מילרוד

בכנסת האחרונה יהושע אמנם לא החזיק באישור כניסה לכנסת, אך הוא עוסק בלובי כבר הרבה מאוד שנים, כולל בקדנציה האחרונה, שבה נראה פעמים רבות בסביבת אנשי ישראל ביתנו. יהושע חשוד בקשירת קשר לקבלת כספים מתקציב המדינה במרמה ובתיווך למתן שוחד, ונתון כעת במעצר.

הלוביסט השני הוא סטיבן לוי מחברת אימפקט שבבעלות בועז רדאי. לוי חשוד במתן שוחד לקירשנבאום בתמורה לקבלת תקציבים ובתיווך לשוחד בפרשיות נוספות, וגם הוא נמצא כעת במעצר. "לחברת אימפקט כללי עבודה ואתיקה מחמירים, ואנו בטוחים שלוי עבד לפיהם. אנחנו מקוויים שהחקירה תסתיים בהקדם והוא יוכל לשוב במהרה לביתו ולעבודתו", נמסר מחברת אימפקט.

לדברי גורם המעורה בנעשה בכנסת, "קירשנבאום היא הדמות המרכזית בישראל ביתנו בכל הנוגע לקשר של המפלגה עם לוביסטים. איכשהו אפשר היה לראות לא פעם שהיא תומכת בעמדות שהלוביסטים הציגו, גם אם הן שונות מהעמדות של הציבור, והיא תמיד יודעת איך להסביר את זה".

בין היתר, בקדנציה הקודמת הצביעה קירשנבאום נגד העלאת המס על דלק הפטקוק, שבו השתמשה אך ורק קבוצת אי.די.בי (לצורך מפעל המלט נשר), אז בשליטת בנוחי דנקנר. מי שייצג את אי.די.בי בנושא זה היה משרד הלובי גורן־עמיר.

החיבור של "פוליסי" ל"ישראל ביתנו": ליברמן מיודד עם קרסני

יו"ר ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן, הוא חבר קרוב וותיק של בוריס קרסני, הבעלים של פוליסי. פוליסי מייצג בין היתר את בית החולים אסותא בקרב נגד המלצות ועדת גרמן להטלת הגבלות על בתי החולים הפרטיים. ליברמן, ישראל ביתנו וח"כים בליכוד התנגדו לסעיף שהוצע על ידי גרמן, שלבסוף לא קודם בשל הקדמת הבחירות.

"פוליסי" מייצג גם את לשכת עורכי הדין המתנגדת להצעת חוק לבנת פורן המגבילה את שכר הטרחה של עו"ד במסגרת החוק להגבלת שכר הטרחה חברות למימוש זכויות שהוגשה על ידי ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה).

בקדנציה הנוכחית, כסגנית שר הפנים, קידמה קירשנבאום את חוק תעודת הזהות החכמה, שקודם על ידי הלוביסטים של חברת פוליסי. לקירשנבאום, כאמור, יש קשרים הדוקים עם לוביסטים רבים, אבל היא נחשבת לבעלת קשרים טובים במיוחד עם שני המשרדים הגדולים - גורן־עמיר ופוליסי (יצוין שלשני המשרדים אין כל קשר לפרשת השחיתות).

רומן גורביץ, לוביסט בפוליסי, נחשב מקורב לסגנית השר פאינה קירשנבאום. במערכת הבחירות הקודמת לקח גורביץ חופשה ללא תשלום  מפוליסי ועבד כיועץ בקמפיין בחירות של ישראל ביתנו שנוהל על ידי המזכ"לית קירשנבאום.

משרד פוליסי הוא בבעלותו של בוריס קרסני, שידוע בקשריו הטובים עם אביגדור ליברמן. בפוליסי מועסק גם הלוביסט רומן גרביץ, מאז 2009, לפי אתר האינטרנט של החברה, אדם הנחשב מקורב מאוד לח"כ קירשנבאום. בבחירות האחרונות היה גרביץ גם יועץ לישראל ביתנו, בצוות של קירשנבאום. לאחר מכן הוא חזר לעבוד בפוליסי. לדברי גרביץ, בתקופת הבחירות הוא היה יועץ חיצוני של פוליסי ועבד במקביל גם במטה ישראל ביתנו, גם שם כיועץ חיצוני לקמפיין, בצוות של קירשנבאום. כיום, לדבריו, הוא עובד שכיר של פוליסי.

מפוליסי נמסר שבפגרת הבחירות האחרונה לקח גרביץ חופשה ללא תשלום מפוליסי, ועבד במטרה הבחירות של ישראל ביתנו.

מינוי תמוה בהתאחדות מגדלי הבקר

דבר נוסף שעולה מהפרשה שנחשפה השבוע הוא סידורי העבודה של קירשנבאום. בשנה האחרונה עלה שמה של ישראל ביתנו לכותרות בהקשר של התנגדות לרפורמות בקק"ל. זה לא היה מקרי: הארגון עתיר הקרקעות והמזומנים הוא גם כר נוח למינויים של מקורבי המפלגה - וכך, בארגון מועסקים רנית קירשנבאום וגם חתנה של ח"כ קירשנבאום.

בעוד רנית קירשנבאום נתונה במעצר וחשודה כי לקחה שוחד ביחד עם אמה, השבוע הוזכר גם שמה של אחותה, מיטל, שבעבר הועסקה כמנהלת הלשכה של ישראל ביתנו בכנסת - ולפני כשנה מונתה לתפקיד אחראית רגולציה בהתאחדות מגדלי הבקר, תפקיד שלא היה קיים לפני כן.

ביום רביעי, יום התפוצצות הפרשה, שודר בגלי צה"ל ראיון עם גורם בהתאחדות מגדלי הבקר, שטען כי בתה של קירשנבאום מונתה לתפקיד בגלל קשריה הפוליטיים, ואין לה כל הבנה בנושאים שבהם מטפלת ההתאחדות. בהתאחדות מגדלי הבקר טענו, מנגד, שמיטל קירשנבאום מונתה לתפקיד לפי כל הנהלים.

בהקשר זה יש לציין שרמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות, המשרד האחראי על התאחדות מגדלי הבקר, נעצר אף הוא במסגרת הפרשה. כהן, הנמצא כיום במעצר, חשוד כי נתן שוחד לקירשנבאום ב–2010 ושקיבל שוחד כמנכ"ל משרד החקלאות. כמו כן, הוא חשוד כי תיווך בשוחד בכמה הזדמנויות עבור גורמים שונים במשרדי ממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker