עיר ללא מקלט |

כך נהפכה רמת גן לבור של שחיתות

"היתה לו אובססיה להיות ראש העיר, והוא נכנע לה"- איך המתמודד שהבטיח לנקות את העיר הגיע גם הוא אל ספסל החשודים תוך פחות משנתיים? ■ נציגיו של זינגר: "יריביו הפוליטיים מפיצים בדיות ושקרים"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי עמית
חגי עמית

ישראל זינגר, ראש עיריית רמת גן, ישב על ספסל החשודים בתחילת השבוע מול עשרות המצלמות ולא הוציא מלה. במבט עייף ומבוהל, המתין מי שהיה ההבטחה הגדולה של רמת גן, במשך 40 דקות ארוכות עד לכניסת השופטים. בזמן הזה הוא נשלח כטרף אל העיתונאים והצלמים שהקיפו אותו, מנסים להבין איך קרה שמי שקיבל בעבר אות הצטיינות על הדחת ראש עיר מושחת, הפך בעצמו לחשוד בשחיתות.

מאבקי נדל"ן וניסיונות להרוויח בגדול אינם נדירים ברמת גן. אחרי הכל, מדובר בעיר בעלת הגבול הגדול ביותר עם תל אביב. עיר שכמעט כל פינה בה טומנת בחובה פוטנציאל לרווח נדל"ני גדול על ידי היזם הממולח שינצל את ההזדמנות.

לא רק זאת, אלא שעיריית רמת גן היא גם אחת העיריות העשירות בישראל. היא נהנית מהארנונה שמשלמים מגדלי המשרדים באזור הבורסה - מתחרה מרכזי על תואר אזור התעשייה הגדול בארץ - וחולשת על שורה ארוכה של מוסדות גדולים היושבים בשטחה, כמו בית חולים תל השומר, אוניברסיטת בר אילן ואחרים. אל הקופה השמנה של עיריית רמת גן לטשו עיניים בעבר, וממשיכים ללטוש גם בהווה, אינספור גורמים אינטרסנטיים, שלא סופרים את התושבים המתגוררים בין הנכסים הרבים של העיר.

השבוע, כשזינגר מצא עצמו נחקר במשטרה עם עוד עשרות אנשים הקשורים לעירייה, בחשד לעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון, עבירות מיסוי ועבירות נוספות - התעורר שוב החשש שמי שהיה אמור להיות שומר הסף מטעם הציבור, ולדאוג שאירועים לא כשרים דוגמת אלו שהתרחשו על פי החשד בתקופת ראש העיר הקודם צבי בר לא יישנו - לא היה בהכרח האיש הנכון במקום הנכון.

בעיריית רמת גן היו השבוע גורמים שגרסו שזינגר הוא אדם תמים, שהיה עסוק בשנה האחרונה בניקוי האורוות המלוכלכות שהשאיר קודמו בתפקיד, שהוא פנה בעצמו למשטרה כדי שתחקור את הנעשה במחלקת ההנדסה בעירייה, שנתפר לו תיק על ידי מתחרים, ושלא סביר שהמשטרה תחקור במשך תקופה כה ארוכה מינויים פוליטיים.

אבל בשורה התחתונה נשאלת השאלה מה קרה לזינגר? איך הפך שומר החוק לחשוד בעצמו? החשדות נגדו, חשוב לזכור, עדיין לא אומתו, אך מי שליווה אותו בשנתו הראשונה כראש עיר מספר על איש לא כריזמטי במיוחד, עם רקע בחינוך ותואר בפיסיקה, שרצה להיות ראש עיר ומוכן היה לעשות הרבה מאוד בשביל זה. כל כך להוט היה לכהן במשרה הנחשקת, עד שכעת נטען נגדו שלא הבין לאיזה בור נכנס.

ישראל זינגר בבית המשפט צילום: אילן אסייג

"אובססיה להיות ראש עיר"

בקיץ 2013, כמה שבועות לפני הבחירות לראשות עיריית רמת גן, נאלץ זינגר להתייצב מול המציאות. יועציו בקמפיין הבחירות קראו אותו אליהם והבהירו לו את המצב בלי לייפות אותו - אם ימשיך במסלול הנוכחי שבו הוא פוסע, יפסיד את הבחירות.

עבור זינגר היתה זו בשורה מרה. בגיל 65, היה זה כבר ניסיונו השלישי לכבוש את העיר שאליה הגיע כנער ב–1962 הישר מרומניה. ב–2003, כשפרש ממשרתו כמנהל בית ספר תיכון בליך, הוא ניסה להתמודד לראשונה על ראשות העיר, והפסיד. כך גם ב-2008. בשתי הפעמים ניצב בדרכו ראש העיר המכהן צבי בר, שנאחז בכיסאו מ–1989 ונדמה היה שבלתי אפשרי להזיזו משם.

כשבר נאלץ לבסוף לפנות את מקומו, בין היתר בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו בינואר 2013 בגין קבלת שוחד תמורת קידום פרויקטים נדל"ניים בעיר, ראה לפתע זינגר את הארץ המובטחת. אלא שלדאבונו, הסקרים העידו כי המתחרה הצעיר שלו, כרמל שאמה הכהן, מוביל עליו בבטחה וצפוי להשאיר אותו באופוזיציה למשך חמש שנים נוספות.

שני דברים התרחשו במערכת הבחירות ברמת גן החל ממועד זה: קמפיין נגטיבי חריף נגד שאמה הכהן, שלא ידוע מי עמד מאחוריו, יצא לדרך; ובמקביל, כפי שמגדיר זאת חבר מועצה, זינגר החל "לחבק כל דבר שזז בעיר".

תחקיר שפורסם ארבע שנים קודם לכן נגד שאמה הכהן ומשפחתו רוענן וזכה לפרסום חוזר בעיתונות, ותיבות הדואר של תושבי רמת גן הוצפו בפליירים שבהם הוצג כאדם שקופת שרצים מאחוריו. כפי שאומר עורך הדין רועי ברזילי, העומד בראש רשימת הצעירים בעירייה: "זינגר לא זכה בבחירות, כמו שכרמל הפסיד. הקמפיין הנגטיבי נגד שאמה הכהן כלל סיפורים על הרבה נכסים שיש לו בעיר, לו עצמו ולמשפחתו, ושחלק מהחלטות העירייה עלולות להשפיע על גורל הנכסים האלה. כמובן שדבר מהטענות האלו לא הוכח, אבל הנזק נעשה".

מתחם הבורסה רמת גן
מתחם הבורסה רמת גןצילום: עופר וקנין

הקמפיין הצליח גם בזכות התדמית הנקייה של זינגר עצמו. זינגר, אדם בעל חזות סולידית, עם תואר שני בפיסיקה, שימש במשך 18 שנה מנהל בית הספר התיכון בליך - והיה מוכר לרוב תושבי רמת גן כאיש חינוך שומר חוק. גם העובדה ששימש יו"ר האופוזיציה במשך שנים ארוכות, מול ראש העיר שדירדר את העירייה לשחיתות, ואף זכה בעיטור אומ"ץ על חלקו במאבק להדחת בר - יצרה בקרב התושבים את התחושה שזה המועמד שלו הם זקוקים. אחד מיועציו של זינגר בקמפיין, נמרוד ניר, בנה של ג'ודי ניר מוזס שלום, היה בין הנחקרים במשטרה השבוע.

במקביל, החל זינגר לפזר הבטחות. "ברמה האישית אני מחבב אותו. הוא איש טוב, סוג של גיבור טרגי", מנתח ליעד אילני, חבר מועצת העיר רמת גן, שהתפטר מהקואליציה בספטמבר, במחאה על המינהל הלא־תקין, לטענתו, של זינגר. "היתה לו אובססיה להיות ראש עיר - והוא נכנע לאובססיה הזאת. כדי להגיע לעמדה הנחשקת הוא היה מוכן לעשות המון. הוא רכב על גב של נמר".

חבר מועצה אחר מסכים: "כל מה שזז, הוא הבטיח לו הבטחות בחירות. ראיתי אנשים שהיו להם נאמנויות כפולות - תמכו מבחוץ במועמד אחר, אבל בפועל עבדו עבור זינגר. אנשים קיבלו הוראה להצביע לו. גם ברמת גן, כמו אצל הבדואים יש חמולות, במיוחד בשכונות כמו רמת עמידר ורמת השקמה, אבל גם במקומות אחרים. אלה חיילים שיודעים למלא פקודות, ולבוא לבקש אתנן. החבר'ה האלו ידעו איך לעבוד, וככה גייסו פעילים ומצביעים לזינגר. כשמישהו יודע שהוא מקבל תמורה הוא עושה מה שצריך. ברגע שנסגרו הסכמים, ואנשים ראו שיש כיבודים, הם יצאו מגדרם. הם אמרו 'שווה לעבוד. לא הולכים להצביע, הולכים לנצח".

האסטרטגיה הזאת התבררה כהצלחה גדולה. ביום הבחירות קיבל זינגר 52% מהקולות לעומת 37% לשאמה הכהן. התושבים העדיפו את מי שנראה כפקיד אפור ולא כריזמטי שיעשה סדר - על פני הפוליטיקאי המקצועי והרהוט.

"היינו מופתעים. לא האמנו שהוא יזכה", הודה בפנינו השבוע שאמה הכהן בשיחה מפאריז, שם הוא מכהן כשגריר ישראל בארגון OECD, את תחושתו לאחר ההפסד.

אחד החשדות העיקריים נגד זינגר הוא שהוא העניק לכאורה שוחד בחירות, שהבטיח לאנשים תפקידים בתמורה לתמיכתם בו. כמה קולות כבר אפשר להבטיח באמצעות מינויים?

"צריך לזכור שהבחירות המוניציפליות הן עולם של אחוזי הצבעה נמוכים, וברגע שגייסת לצד שלך כמה מאות אנשים - יצרת מומנטום. חוץ מזה, אנשים שהבטחת להם תפקיד הם אנשים עם מוטיבציה אדירה. אם שכנעת בן אדם להצביע בעדך בחוג בית, הוא לא בהכרח ישכנע גם את השכן שלו או יוציא אנשים אחרים מהבית לבחור בך. לעומת זאת, מי שהבטחת לו את תפקיד מנכ"ל העירייה, הסמנכ"ל, או ראש אגף מחשוב - יתאבד בשבילך ביום הבחירות. הוא יישבע ויאמר על המתחרה שלך שהוא השטן. הבטחות אישיות גורמות לאנשים לעשות את זה.

עו"ד רועי ברזיליצילום: אייל טואג

"הזהרתי מפני הבעייתיות שבזה כבר בישיבת המועצה הראשונה של רמת גן אחרי הבחירות. אמרתי שם שהקמפיין שלו התבסס על חבירה לגורמים עברייניים. אמרתי שמדובר בגורמים שפנו אלי ולא הסכמתי ללכת איתם. אמרתי לו 'רכבת על נמר, אבל בוא נעזור לך. תתנתק מהאנשים האלה, שלא יוכלו לאיים עליך. העירייה תדאג לך לשומרי ראש, אתה לא חייב לקיים את ההבטחות שלך אליהם".

כולם מפזרים הבטחות לפני הבחירות. אליך לא פנו?

"היו אין סוף פניות אלי. התשובות האוטומטיות של זינגר ואנשיו בכל פעם שהתעמתתי איתם בנושא היו בסגנון: 'מה אתה מיתמם. אתה לא הבטחת הבטחות לפני הבחירות?'. ואני אמרתי להם: 'אם תמצאו אדם אחד ברמת גן שהבטחתי לו עבודה - תבואו אלי'. לא הבטחתי כלום לאף אחד".

מה אנשים ביקשו? אילו תפקידים?

"אלה אנשים מאוד מסוימים. כמה מהם אמרו לי 'תסדר לי במחלקת הגבייה', אחרים אמרו 'תסדר לי את הייעוץ המשפטי'. ברגע שהמועמד השני עושה את זה בפס ייצור סדרתי, אם אתה מסרב הם מודיעים לך שהם יילכו עם כל הקולות שלהם למי שכן מבטיח להם תפקידים לכאורה."אלה לא היו רק הבטחות לתפקידים. אתן לך דוגמה, הגיעו אלי חברי הוועד של שכונת מרום נוה, שמה שבוער להם בעצמות הוא הרצון שלפארק שנמצא בשכונה שלהם לא ייכנסו חרדים מבני ברק. הם ישבו איתי ורצו לקבל ממני מכתב התחייבות לכך שאמנע מהפארק להיות מלא בחרדים. אמרתי להם שאני לא יכול, שזה לא חוקי, ושאני יכול רק להתחייב לעשות כל מאמץ כדי לעזור. זינגר, לעומתי, חתם על המכתב וקיבל 80% מהקולות בשכונה. הוא מכר גם הבטחות וגם אשליות, ובמבחן התוצאה הוא הצליח - אבל אני אמרתי לו אחרי הבחירות: 'אתה תקלל את היום שבו נבחרת'".

"זינגר הביא לעירייה אתכל הארחי פרחי של רמת גן"

ספק אם כותלי תיאטרון רמת גן חזו בהצגה ייצרית וסוערת כמו זו שהתרחשה בו בנובמבר 2013. ישיבת מועצת העיר הראשונה של ראש העיר הטרי זינגר הניפה את דגל השקיפות, ומלבד הקהל שהגיע למקום, הישיבה שודרה באינטרנט ועל מסכי ענק ברחבי העיר. בפתח הישיבה הודו חברי העירייה לראש העיר היוצא בר על שנותיו בעירייה, וזינגר הבטיח לו: "אני מקבל לידי עיר זקופת קומה, עיר שצעדה צעדי ענק בחצי היובל שחלף. אני מבטיח לך ולכולם, שבצד השמירה על היסודות שהתווית אדאג להזרים דם חדש, להביא יוזמות חדשות ולהתוות מדיניות חדשה".

אבל את עיקר תשומת הלב משכה בסופו של דבר הצגת היחיד של שאמה הכהן, שהגיע לישיבה נחוש לפוצץ את המסיבה. בשידור ישיר הוא הכריז כי "בבחירות האחרונות, חבריי חברי מועצת העיר, לא היתה חגיגה לדמוקרטיה, אלא חגיגה של הסתה, שקרים, עבריינות, אלימות ושחיתות... רמת גן פיספסה הזדמנות לשינוי, חבריי, חברי המועצה. רמת גן לא בררה ולא בחרה, אלא הוסטה, הופחדה ופחדה. המנצח הגדול של הבחירות הוא הפשע המאורגן... הפירמידה התהפכה. אם פעם השחיתות היתה בלשכת ראש העיר ברמת גן, והשפיעה החוצה - היום באמת יש לנו ראש עיר יותר נקי, שנכנס ויושב על כיסא ראש העיר, אבל היוצאים והבאים בלשכה לא. תראו מה קורה פה, תראו את ערימת המאכערים והקבלנים המושחתים".

כרמל שאמה הכהןצילום: דודו בכר

אחר כך המשיך שאמה הכהן לצאת נגד תומכים ספציפיים של זינגר שישבו בקהל, שלטענתו הם פושעים שהורשעו. בפרט הוא כיוון למינויו של משה רווח לתפקיד ממלא מקום ראש העיר, שאושר באותה ישיבה. רווח הגיש לאחר הישיבה תביעת דיבה נגד שאמה הכהן, בטענה שהאשים אותו בדרישת טובות הנאה מקבלן כדי לקדם תיק בנייה, ובהיותו בלדר של העבריין שלומי עוז ועובד בקזינו לא חוקי. שאמה הכהן ובני משפחתו נזקקו לאבטחה בהמשך האירוע, וגם כשעזבו את המקום.

דבריו של שאמה הכהן נשמעו אז כהתלהמות של אופוזיציונר מתוסכל, שמחפש סיבות לכך שהפסיד בבחירות הדמוקרטיות. אבל מעדויות של חברי עירייה ועובדים עולה כי לא עבר זמן רב עד שכל מי שעיניו בראשו ראה שניקוי אורוות אינו בהכרח הדרך שבה זינגר עומד לנקוט.

"שלא יהיו לך אשליות. בכל המפלגות שהתמודדו על ראשות העירייה הובטחו דברים לכל מיני אנשים", אומר ברזילי. "לכל מפלגה נצמדו עבריינים ודמויות אינטרסנטיות. ברמת גן מכירים את האנשים האלה, כולם התכוונו למנות אנשים שלהם. כך זה ברמת גן וכך זה בכל מדינת ישראל. המקרה של זינגר היה קצת שונה, היות שהיה מדובר במועמד שהיה אמור להפסיד בבחירות - וכנראה שלא היה לו אכפת להבטיח הרבה.

"גם ברמה הפוליטית, אגב, נעשו הסכמים הזויים", טוען ברזילי. "במסגרת ההסכמים הקואליציוניים למשל הוא הבטיח לש"ס תפקיד של סגן ראש עיר, אף שקיבלו מנדט אחד בלבד, מה שיצר חוסר יציבות פוליטית. כך נוצר מצב שבו הבית היהודי קיבלה 10% מהקולות (שלושה מנדטים), ולמרות זאת הועברו תקציבים מקופת התרבות התורנית שלה אל החרדים. המינויים הפוליטיים התחילו מוקדם, אבל באיזה שהוא שלב, כחצי שנה לאחר בחירתו של זינגר, נפרץ הסכר - והתחילה היסטריה של מינויים פוליטיים. כי כשאחד מקבל מינוי הוא רץ לספר לחברים שלו, ואז גם אחרים שעבדו בשביל זינגר דורשים.

"לפעמים עדיף לא לתת כלום לאף אחד מאשר לתת לחלק. המונים ציפו לקבל ממנו עזרה, והוא נאלץ להציב שומר בריון בכניסה ללשכה. אם כבר הגעת למצב הנורא שבו עליך לבחור בין לקיים הבטחות לבין להתמודד עם איום בפגיעה אישית בך, אז או שתעשה את הדברים במינון סביר, ואיפה שאתה יכול תמנה אנשים במשרת אמון, או שתתמודד עם ההבטחות שאתה לא מסוגל לקיים", מסביר ברזילי.

"חודש וחצי לאחרי הבחירות הופעתי כעד במשפט של צבי בר", מספר שאמה הכהן. "עורך הדין שלו ניסה לנגח אותי באמצעות הטענות שלי נגד זינגר, ולהראות שאני יוצא נגד כל ראש עיר שנבחר בטענה שהוא מושחת. התלבטתי מה לעשות, אם לעדן את הדברים שאמרתי על זינגר, ובסוף הלכתי עם האמת. אמרתי שזינגר חבר לגורמי פשע. השופט פתח עיניים, ולדעתי שם נזרעו הזרעים של מה שקורה עכשיו. פשוט העוצמות שבהן זינגר עשה את הדברים היו מפתיעות, וחוסר התחכום שלו היה בעוכריו. הוא הביא לעירייה את כל החבורה של הארחי-פרחי של רמת גן. אלו לא היו עורכי הדין המלוקקים שצבי בר הביא איתו, אלא אנשים שהרגישו שמטרת הבחירות היא לא מי ינהל את העיר, אלא מי יחלק את השלל".

פעילים צבאו על לשכת ראש העיר ודרשו את מה שהובטח להם

חיילי כוח מג"ב ודאי שמחו על המשימה הקלה יחסית שקיבלו לפני כחודש, אחרי המשימות המורכבות שנדרשו למלא בחודשים האחרונים בעימותים בירושלים ובגדה המערבית. אחרי הכל, נעים יותר לבצע פעילות מבצעית בלב גוש דן, בעיר רמת גן, מאשר להתמודד עם הפגנה ומעצרים בכפר פלשתיני בשטחים.

ההסבר למיקום הלא שגרתי שאליו בחר צה"ל להקצות כוחות, היה רצונה של עיריית רמת גן לבצע את הוראת בית המשפט - ולהרוס מבנה לא חוקי שהוקם בשכונת רמת עמידר בעיר. גם כך לא היה קל להוציא לפועל את המשימה. הטרקטוריסט שהיה אמור לבצע את ההריסה ביטל את הגעתו, ולאחר מכן חזר בו מהביטול. חבר המועצה דוד מנחם מש"ס הגיע למקום בניסיון למנוע את ההריסה ברגע האחרון. מנחם, יחד עם עוזרו של זינגר יאיר דווידי, הוא גם זה שניסה לסייע למשפחת עמר, הקשורה לנכס המיועד להריסה, כשהגיעה לעיריית רמת גן בניסיון למנוע את רוע הגזרה.

בסופו של דבר צלחה המשימה, אבל לא עבר זמן רב בטרם המאפייה שפעלה במקום באופן לא חוקי חזרה לפעול. משפחת עמר היא משפחה רמת־גנית הידועה כמקורבת לאיש העולם התחתון עמיר מולנר. שמו של מולנר הוזכר בישיבה האחרונה של מועצת העיר רמת גן, כשאחד מחברי המועצה טען נגד מפלגת ש"ס כי מולנר הוא זה שהיה ערב לחוזה הקואליציוני בין המפלגה לזינגר. כמה מהאנשים שנחקרו השבוע בפרשה קשורים לאנשיו של מולנר. השבוע גם פורסם כי חקירת המשטרה בפרשיות השונות בעיריית רמת גן טירפדה את כוונתם של אנשי מולנר להקים שוק עירוני ליד מתחם איצטדיון וינטר בעיר.

אבל מולנר הוא רק צד אחד בסיפור החשדות. משיחות עם גורמים בעירייה מצטיירת תמונה לפיה הבעיה של זינגר היתה עם כמות ההבטחות שפיזר. חשדות המשטרה הן כי הוא גמל לאנשים לכאורה באמצעות משרות בעירייה או בחברות בנות שלה, חוזי ייעוץ והתקשרויות עם ספקים. גורם בעיריית רמת גן אמר השבוע כי ההערכות הן שיותר ממאה אנשים תוגמלו בדרך זו, ורשימת הממתינים לתגמול מונה עוד 230 איש.

זינגר התקשה כנראה להתמודד עם כמות האנשים שזיהו את ההזדמנות ורצו לנצל אותה, מה שהביא למצבים לא מוכרים בעירייה, למשל כשפעילים צבאו על לשכת ראש העיר ודרשו את מה שהובטח להם. עובדי עירייה מספרים כי היו עדים להתפרעויות בלשכה, עד שהמשטרה נאלצה להתערב. באירוע אחר, הותקף והוכה העוזר האישי של זינגר על ידי אדם שקיבל מזינגר מינוי פוליטי, בגלל ויכוח על מינוי. הסולחה בין השניים נערכה בהמשך בחסות זינגר.

דברים אלה התרחשו אף שכמות הג'ובים שחולקה היתה מרשימה בכל קנה מידה. בתקופתו של זינגר תפקידים חדשים נוצרו, אגפים חדשים הוקמו, ותקנים חדשים נוספו לעירייה יש מאין. כך למשל, הוקם אגף קשרי קהילה ומונתה לו מנהלת המקורבת לזינגר; גם אגף ביטחון ואכיפה חדש נוצר - ובראשו מונה לעמוד מקורב לזינגר; יועץ להפקת אירועי יום העצמאות קיבל תשלום בינואר - ארבעה חודשים לפני האירועים עצמם; עובדים חדשים צורפו למחלקות רכש ותחזוקה; סגנים, ממלאי מקום, יועצים, ומזכירות חדשים הצטרפו למצבת כוח האדם; ושורה של תפקידים אוישה על ידי אזרחים שפעלו לקידום בחירתו של זינגר, בהם ממלא מקום מנהל המרכז למוסיקה, מנהלת מחלקת התעמלות אומנותית, עובד במחלקת רכש ותחזוקה, סגן מנהל אגף משאבי אנוש וממלאת מקום מנהלת אגף החינוך. בעיר גדולה כמו רמת גן היה הרבה מה לחלק.

"אחת החברות הגדולות הפועלות ברמת גן היא מב"ע, מפעלי בית עמנואל. זו חברה עם מחזור של 110 מיליון שקל בשנה, שמעסיקה 700 עובדים קבועים ועוד 400 ארעיים, ומספקת לעירייה את כל השירותים הציבוריים שהופרטו", מספר ברזילי. "הם לקחו על עצמם למשל, את כל מערך שירותי ההעשרה שניתנים לתלמידים בבתי הספר. חוק חובת המכרזים שחל על העירייה לא חל באותה מידה על החברה העירונית, כך שזו החצר האחורית של רמת גן לסידורים". כשזינגר מינה מקורבת לתפקיד מנהלת מחלקת התרבות במב"ע, והתלווה אליה זמן קצר לאחר מכן לנסיעה לרומניה, היה מי שצילם אותם יחד בשדה התעופה. במקביל, המשיכו שאמה הכהן וגורמים נוספים באופוזיציה לעקוב אחר מעשיו של זינגר ולבקר את המינויים הפוליטיים שלו. ישיבות העירייה המשיכו להיות סוערות כמו זו הראשונה, ולאט לאט התחיל הלכלוך לצאת החוצה.

ביוני פוטר מתפקידו אחראי הכספים בקואליציה, אלי מוסרי, לאחר שיצא נגד חריגות הכספים בהוצאות העירייה ביום העצמאות. בספטמבר התפטר חבר קואליציה נוסף, אילני, ששימש יו"ר הפארק הלאומי ברמת גן. אילני טען לאי סדרים חמורים בפארק, בהם השמדת חשבוניות שלא איפשרה לו לערוך ביקורת על הכנסות הפארק, ואמר כי זינגר ביקש להצניח לתפקיד מנכ"ל הפארק מועמד ללא רקע ניהולי מתאים.

"אני לא יפה נפש. גם לברק אובמה ואנגלה מרקל יש מינויים פוליטיים סביבם, אבל יש תנאים בסיסיים - שיהיו במסגרת החוק, ושיהיו לאנשים כישורים", אומר אילני. "בתחילת הדרך תמכנו בזינגר מהסיבה הפשוטה שאנחנו חיים בעולם של דימויים, והציבור ואני הלכנו שבי אחרי דמות המנהל האגדי של תיכון בליך, איש חינוך וניהול וזוכה אות אומ"ץ. סברתי שזה האדם המתאים להחזיר את האמון למערכת. היו לי הרבה שיחות איתו לפני הבחירות, תמיד דיברתי איתו על ביעור השחיתות וקידום האינטרסים של הצעירים, שמדירים רגליהם מהעיר. הדבר המדאיג ביותר מבחינתי הוא אבדן האמון של התושבים במערכת הפוליטית המקומית. אבל המסר שלי הוא שאסור לאבד תקווה. יש במה להאמין. יש במועצה ובעירייה אנשים טובים, ונמשיך להילחם כדי לנקות את כל העשבים השוטים".

"הפגיעה היא בכולנו"

בצהרי יום שלישי השבוע רמת גן מוארת באור השמש, אבל באופן סמלי הפנסים דולקים ברחוב ביאליק מול בית עיריית רמת גן. ייתכן שאיש לא שם לב לכך. ייתכן גם שמישהו מאמין שהאור יכול בכל זאת לנקות את השחיתות שפשתה בעיר.

"ההזנחה פה מורגשת. לא מפתחים פה את התשתיות, היציאות והכניסות לעיר נותרו פקוקות, ורבי הקומות ממשיכים לצמוח בלי אבחנה", אומר לנו תושב מתוסכל שיוצא מבניין העירייה.

"בסוף ייצא שהוא לא אשם", אומרת תושבת אחרת שפגשנו. "הוא בן אדם טוב, סתם רוצים להפליל אותו. עזרתי לו במסע הבחירות, זכרתי לו טובה על כך שלפני שלוש שנים כשהמשטרה נטפלה לבן שלי, הוא תמך בי ונתן לי את הטלפון שלו. מרוב שהוא איש טוב, יצא שאחד מושך אותו לכיוון אחד, השני לכיוון אחר - והוא הפך לקורבן. אבל אל תצלם אותי. עוד יבואו אלי עבריינים ויכו אותי".

"זאת עיר שהולילנד קטנה עליה", טוען אדם קניגסברג, המשמש ראש האופוזיציה מאז ששאמה הכהן עזב את המועצה. "גיליתי פה דברים שלא יאומנו כשהגעתי לעירייה. תמיד האמנתי לכל האנשים, אבל מאז שנכנסתי לכאן אני מתייחס לכל דבר בספקנות. אני חבר בוועדת תכנון ובנייה, וראיתי בה דברים שלא ייעשו. יש איפה ואיפה - קבלנים שמקבלים המון, וקבלנים שמקבלים פחות. יש אנשים שמקורבים למהנדס העיר הקודם, וקיבלו שטחים ואחוזי בנייה לא סבירים. לדאבוני, ראש העיר הזה לא מתאים לנהל עיר. הייתי עד לתופעות שאני לפעמים בולם עצמי ולא מדבר עליהן, כי אני מסתכן".

קניגסברג מלא דוגמאות כרימון. בזה אחר זה הוא מונה באוזנינו את שמות הבניינים שלטענתו במהלך בנייתם או הרחבתם נעשו עבירות, או שאושרו לבנייה רק בעקבות מינהל לא תקין.

אבל יש מי שמאמין שדווקא בתחום זה, בניגוד לקודמו, ניסה זינגר לשנות את המצב. "בסך הכל, בתקופת זינגר, בשונה מתקופת בר, נעשה ניסיון לטפל בתופעת הבנייה הלא־חוקית בעיר", טוען ברזילי. "בשונה מתקופת בר, שבה לא דיברו איתי אפילו, נעשו ניסיונות לבלום תופעות חריגות. למרות העובדה שחלק מהמינויים היו פוליטיים, צריך לזכור שמועמדים לבחירות הרבה פעמים מצמידים לעצמם אנשים עם כישורים ורקע בתחומים הרלוונטיים. גם לא כל מינוי שנובע מקרבה לראש העיר הוא מינוי לא ראוי. מבקר העירייה, מהנדסת העירייה – אלה מינויים ראויים. בסופו של דבר, זה מאוד מעציב שבפרק זמן של פחות משנתיים מוצאים עצמם שני ראשי עיר על ספסל החשודים. אין לי הרבה מה לומר מלבד שזה מעורר עצב רב".

נראה כאילו הגורל של רמת גן רודף אחריה. אפשר לנקות את העיר הזו?

"צריך וחייבים לנקות את רמת גן, אבל נדרש פה מאמץ מיוחד. היום השחיתות קשורה למנגנונים חזקים, שלא בטוח שעובדי העירייה יכולים לפעול מולם. מפקח מסכן עם טוסטוס, שהולך לשים צו הריסה על בית, לא תמיד יודע איך הוא ייצא משם. הוא צריך הגנה.

"סיפור השחיתות ברמת גן מעורר עצב, בעיקר משום שהוא עלול לגרום לאבדן התקווה של התושבים. העובדה שראש עיר שנבחר לאחר שראה את קודמו נופל בגלל שחיתות, מוצא את עצמו גם כן על ספסל החשודים, מקשה עלינו להאמין שאפשר למנוע שחיתות באמצעות ענישה. הפגיעה היא בכולנו".

או כפי שניסח זאת שאמה הכהן: "עד היום אנשים לא מאמינים לי שיכול להיות מישהו עם כוונות טובות בעיר הזאת, וזה מה שעצוב. אנשים איבדו אמון בדמוקרטיה ובשלטון בצורה מוחלטת".

"הטענות בדבר מעורבות גורמי פשע בנעשה בעירייה הן חסרות שחר"

עורך דינו של ישראל זינגר, ינון סרטל, מסר בתגובה: "בימים אלה מתנהלת חקירת משטרה העוסקת, למיטב הבנתנו, בין השאר בנושאים המפורטים בכתבה. בנסיבות אלה, התייחסות ספציפית לדברים העולים מפנייתך עלולה להתפרש כניסיון השפעה על החקירה ושיבוש מהלכיה. נוכח אילוץ זה נתייחס לטענות הכלליות המועלות מפנייתך.

"מר זינגר נבחר לעמוד בראש עיריית רמת גן, מתוך מטרה ברורה להביא לשינוי בפניה של העיר ובשירות שהעירייה מעניקה לאזרחיה. על כן, עם כניסתו לתפקיד החל בהוצאה לפועל של שינויים רבים, שמטרתם אכיפה מוגברת של כללי התכנון והבנייה, קביעת נהלים חדשים להתקשרויות עם יועצים, עירוב מבקר העירייה בביקורת על מכרזים ועוד פעולות רבות, אשר מצבה של העירייה חייבן. פעילות זו היתה לצנינים בעיני יריביו הפוליטיים וגורמי אופוזיציה שונים, אשר החלו להפיץ בדיות ושקרים בדבר מעורבות של גורמים עבריינים בנעשה בעירייה, וטענות נוספות שלהן ולאמת אין דבר. טענות אלה הן חסרות שחר, ואין לנו ספק כי ככל שאלה ייבדקו על ידי גורמי החקירה, אמת זו תתברר גם ברבים.

"כפי שנהג עד כה, בכוונת ראש העיר להמשיך ולענות על כל השאלות שיישאל על ידי גורמי החקירה, ולתת מענה לכל טענה שתוצג בפניו מתוך מטרה לסייע בהוצאת האמת לאור. העובדה כי מתקיימת חקירה בימים אלה לא פגעה, ולא תפגע, בהמשך תפקוד העירייה והעומד בראשה".

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה: "עיריית רמת גן והעומד בראשה פועלים בשקיפות וביושר. מאז כניסתו של ראש העיר זינגר לתפקידו, קידמה העירייה שינויים רבים שנועדו להגביר את אכיפת חוקי התכנון והבנייה ולהנהיג בעירייה נוהלי מינהל תקין. במסגרת זו הוכנו נוהל התקשרויות עם ספקים, נוהל מכרזים, נוהל העסקת יועצים, תוכנית אסטרטגית לשנים הבאות ועוד, דברים אשר לא היו קיימים מעולם בעירייה, ונועדו להבטיח ניהול תקין.

"יתרה מכך, במסגרת סמכות ראש העירייה הקבועה בפקודת העיריות, דרש זינגר לפני כארבעה חודשים ממבקר העירייה, מר דני רייף, ששימש בעבר סמנכ"ל משרד הפנים ואחראי על הביקורת ברשויות המקומיות, לערוך ביקורת מקיפה בקשר לכלל המינויים שנעשו בתקופה שמכניסתו לתפקיד, על מנת להבטיח כי התנהלות העירייה הינה בהתאם לנדרש.

"לנוכח האמור, הרי שהטענות הנשמעות באחרונה בתקשורת בדבר מינויים לא ראויים שנעשו בעירייה הנן משוללות כל יסוד. כל המינויים, שאינם מינויים לתפקידי אמון, נעשו בדרך של מכרזים המבוקרים על ידי יועצים משפטים, מבקר העירייה ומשרד הפנים, ובהתאם לכללי המינהל התקין. הטענות בדבר מעורבות גורמי פשע בנעשה בעירייה הן חסרות שחר. טענות אלה נשמעות בעיקר על ידי גורמי אופוזיציה ויריבים פוליטיים, אולם אין בהן כל יסוד של אמת. חשוב להדגיש, כי מאז כניסת מר זינגר לתפקיד ראש העיר חל מהפך בכל נושא אכיפת דיני התכנון והבנייה בעיר. במסגרת זו מנהיגה העיריה בשנה האחרונה, מדיניות של אפס סובלנות כלפי עבירות בנייה ומבצעת אכיפה של צווים, אשר במשך שנים רבות לא נאכפו. בתקופה האחרונה, עם כניסתה לתפקיד של מהנדסת העיר החדשה, הותוותה על ידי ראש העיר, בשיתוף עם מינהל התכנון הארצי, מדיניות אכיפה חדשה שמטרתה להיאבק בעבריינות הבנייה בעיר.

בשבוע החולף נפתחה חקירת משטרה הבודקת חשדות לעבירות הקשורות, בין השאר, בגורמי העירייה. העירייה תפעל לשיתוף פעולה מלא עם גורמי החקירה במטרה להביא להוצאת האמת אל האור, מתוך אמונה כי אמת זו, לכשתיחשף, תלמד כי העירייה ועובדיה פעלו כשורה וכי לא נפל פגם כלשהו בהתנהלותם.

למרות הקשיים הנלווים לחקירה האמורה, העירייה ממשיכה להתנהל כסדרה וממלאת את תפקידיה למען תושבי העיר. ראש העיר ממשיך לפעול במרץ למען התושבים ועושה כל הנדרש על מנת שגם בנסיבות שנוצרו תמשיך העירייה ותמלא את יעדיה וייעודה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: מבלי להתייחס לפרטים המופיעים בכתבה, איננו מוסרים פרטים אודות חקירות מתנהלות, מעבר להודעות רשמיות של חטיבת דובר המשטרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום