מה אפשר ללמוד עליכם מתמונה שפירסמתם באינטרנט

מפתחי אפליקציית ההיכרויות הפופולרית טינדר טוענים כי אנשים יודעים לזהות מאפייני אישיות רבים בהתבסס על תמונה ■ מה אפשר ללמוד מסגנון הלבוש וכיווץ השפתיים?

ניו יורק טיימס
ניק בילטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ניק בילטון

בעודי יושב בלובי של מגדל משרדים אפרורי, מחכה שיובילו אותי ללופט הפנטהאוז של טינדר, אפליקציית הדייטינג הפופולרית, הבחנתי כי מדי כמה דקות, נשים צעירים נכנסות ללובי, לבושות בכפכפים, חולצות טי ומכנסוני ג'ינס קרועים, ולאחר מכן עוברות טרנספורמציה רדיקלית. הן החליפו את הכפכפים בעקבי סטילטו, מרחו הר שפתון ולבשו מעילי עור. לאחר החלפת תלבושת בת 30 שניות, הן היו מוכנות לפגישה שלהן בסוכנות דוגמנות בקומת הקרקע. אותן נשים, אישיות שונה לגמרי.

בפגישה עם קבוצה של בכירי טינדר התברר לי כי פעולת ההחלפה המהירה שהייתי עד לה למטה, אף שלא היתה קשורה ישירות לטינדר, דומה למה שקורה בקומה העליונה. מה שאנשים לובשים, לצד שלל רמזים ויזואליים אחרים בתמונות, יכולים לספר כ-1,000 דברים שונים עליהם. וטינדר מאמינה כי רמזים אלה הם המפתח להיכרויות באינטרנט.

בשנתיים שחלפו מאז השקת טינדר, האפליקציה זינקה ועיבדה יותר ממיליארד משיכות מסך שמאלה וימינה (ימינה פירושו כי מישהו מצא חן בעיניך, שמאלה - שלא), ושידכה, לדברי החברה, בין יותר מ-12 מיליון אנשים. טינדר לא מוכנה לפרסם את המספר המדויק של משתמשי השירות, אלא רק כי זהו מספר דומה לזה של רשתות חברתיות אחרות בנות שנתיים. מקורב לחברה טוען כי היא מתקרבת בצעדי ענק ל-50 מיליון משתמשים פעילים.

צילום: KENDRICK BRINSON / NYT

בחברה אומרים כי בממוצע אנשים נכנסים לאפליקציה 11 פעמים ביום. נשים מבלות בה עד 8.5 דקות בכל כניסה; גברים - 7.2 דקות. כל זה יכול להגיע לשעה וחצי ביום. אף שאתרי היכרויות מסורתיים קיימים זמן רב יותר, מרביתם לא מתקרבים לפופולריות של טינדר. חוקרים ומומחי מערכות יחסים טוענים כי ההבדל לא נובע ממה שטינדר מצליחה לעשות, אלא מהטעויות של אתרי ההיכרויות המוקדמים יותר.

אתרים כמו eHarmony ,OK Cupid 
ו-Match.com טענו כי האלגוריתמים שלהם יכולים לחשב אהבת אמת, או שמשוואות מתמטיות יכולות לברור שני אנשים זרים לחלוטין שיחיו באושר ובעושר לנצח. נראה כי זה יותר בדיון מעובדה. לדברי חוקרים שעמם דיברתי מהאוניברסיטאות נורת'ווסטרן ואילינוי, כל מה שחשוב - לפחות בתחילתה של מערכת יחסים - היא איך אנשים נראים (כמובן שחברות אלה חולקות על טענה זו).

לפני שאתם מניפים ידיכם באוויר וטוענים כי הצהרה זו מעידה על הידרדרות חברתית, דעו שכל מה שקורה בטינדר מורכב הרבה יותר. "מתי בפעם האחרונה נכנסתם לבר ומישהו ביקש מכם: 'סליחה, תוכלו למלא את הטופס הזה, ונשדך אותך למישהו כאן?'", אומר שון ראד, מנכ"ל טינדר ואחד ממייסדיה, בהתייחסו לשאלונים במרבית אתרי השידוכים. "אנחנו לא חושבים כך על היכרות עם אנשים במציאות".

בטינדר אין שאלונים: אין דיונים במסלול ההליכה החביב עליכם, המזל שלכם או העדפותיכם המיניות. פשוט נרשמים דרך פייסבוק, בוחרים כמה תמונות המתארות אתכם בצורה הטובה ביותר, ומתחילים לדפדף. נראה כי מה שקורה לאחר מכן צפוי מראש: האנשים שנראים הכי טוב זוכים להכי הרבה לייקים, והיתר נזרקים הצדה במהרה. אבל מומחי היחסים של טינדר טוענים כי משהו אחר לגמרי קורה. "המחקר מראה כי כאשר אנשים מעריכים תמונות של אחרים, הם מנסים להבין התאמה לא רק ברמה הפיסית, אלא גם החברתית", אומרת ג'סיקה קרבינו, מומחית ההיכרויות ומערכות היחסים של טינדר. "הם מנסים להבין: 'האם יש לי משהו במשותף עם האדם הזה?'".

קרבינו סיימה באחרונה דוקטורט באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, שהתמקד בהיכרויות, במערכות יחסים רומנטיות ובשאלה אל מה נמשכים גברים ונשים בעת שהם מעריכים בן/בת זוג פוטנציאלים. היא הצטרפה לטינדר הקיץ כדי לסייע לחברה להבין אילו רמזים ויזואליים יכולים לגרום לאנשים לקבל או לשלול אחרים. היא גילתה כי משתמשי טינדר פיצחו שלל מאפיינים ברורים יותר או פחות לפני שהחליטו לאיזה צד יגררו את התמונה. סגנון הלבוש, כיווץ השפתיים, ואף היציבה, אומרת קרבינו, מספרים לנו הרבה על המעגל החברתי שלהם, אם הם אוהבים לצאת למסיבות ומה רמת הביטחון העצמי שלהם.

טינדר גם ערכה מחקרים כדי לנסות להבין טוב יותר את התנהגות המשתמשים. בסקר אחד התבקשו נשים לברור סדרת תמונות של דוגמנים גברים טובי מראה. כמעט בכל המקרים, נשים דחו גברים עם לסתות מסותתות. כאשר נשאלו מדוע, הן אמרו כי הם נראו להן קרים או מלאי חשיבות עצמית. "גברים עם לסתות רכות יותר מעידות כי יש בהם יותר חמלה", אומרת קרבינו. גם גברים שופטים אטרקטיביות לפי גורמים מעבר לאנטומיה, אם כי באופן כללי, גברים נוטים פי שלושה מנשים לבחור לחיוב בנשים (46% לעומת 14%).

"יש הטוענים כי משיכה נובעת מהשקפה שטחית על אנשים, וזה לא נכון", אומר ראד. "כולם מסוגלים לקלוט אלפי סימנים בתמונות האלה. תמונה של גבר בבר עם חברים מסביבו מעבירה מסר אחר מתמונה של בחור עם כלב על החוף".

צילום: צילום מסך טינדר

האלגוריתם שיביא לך אהבה

שירותי היכרויות דיגיטליים אינם דבר חדש: היכרויות ממוחשבות החלו לצוץ באמצע שנות ה-60, והבטיחו משוואות מתמטיות שיסייעו לאנשים למצוא אהבת אמת. "תמורת 3-6 דולרים, שדכני המחשב מבטיחים לתת לכם את שמותיהם - וכתובותיהם ומספרי הטלפון - של 3-14 ואפילו 100, שידוכים אידיאליים", נכתב במאמר ב"טולידו בלייד" מ-1966. אך מאז, אף שהמחשבים החכימו, יכולתם לשדך בין אנשים נותרה גרועה באותה מידה, להערכת חוקרים עצמאיים.

"אנחנו, כקהילה מדעית, לא מאמינים שאלגוריתמים אלה עובדים", אומר איליי ג'יי פינקל, פרופסור לפסיכולוגיה חברתית באוניברסיטת נורת'ווסטרן. עבורו, אתרי שידוכים כאלה הם "בדיחה, ואין חוקר מערכות יחסים שלוקח אותם ברצינות".

אתרי ההיכרויות חולקים על כך: eHarmony גורס כי שיטותיו נבחנו על ידי מומחים באקדמיה, וכי השקפותיו של פינקל אינן חלק מ"שיח משמעותי שניתן לנהל אודות מדידת התאמה". פינקל עבד יותר משנה עם קבוצת חוקרים בניסיון להבין כיצד אתרי היכרויות ממוחשבים אלה יכולים לשדך בין אנשים. הם לא הצליחו להוכיח כי מחשבים אכן יכולים לעשות זאת. יש אתרים שמתחילים להכיר בכך שהדבר היחיד החשוב בשידוך הוא התמונה. OK Cupid בחן את נתוניו, ומצא כי תמונת הפרופיל "שווה את אותן 1,000 מלים מפורסמות - אך המלים שלכם בעצמן לא שוות דבר". אך אין פירוש הדבר כי רק האנשים בעלי המראה הטוב ביותר מוצאים אהבה. במובנים רבים זה אף הפוך.

פול איסטוויק, חוקר פיתוח אנושי ומדע המשפחה באוניברסיטת טקסס באוסטין, פירסם מאמר שלפיו המראה הייחודי של אדם הוא הדבר החשוב ביותר במציאת בני זוג. "אין הסכמה לגבי מי מושך ומי לא", אומר איסטוויק. "זה נכון גם לגבי תמונות". גם הצוות של טינדר מסכים, ומציין כי אין באתר מנטליות ממוצעת, שבה קבוצה אחת של משתמשים מקבלת את חלק הארי של הלייקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker