הכיבוש הסתיים. לפחות בשוק הנדל"ן

כיצד ייראה השוק לאחר סיכולו של חוק מע"מ 0% וסיום כהונתו של יו"ר קבינט הדיור? שלוש עלויות של חוק שלא עבר

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

1. בחודשי החקיקה הארוכים והמתישים של חוק מע"מ 0%, דובר רבות על עלויותיו הצפויות. לכאורה אמורה היתה עובדת נפילתו של החוק להפוך את הדיון ללא רלוונטי, אך העובדה שהחוק שיזם שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור היוצא, יאיר לפיד, לא אושר בסופו של דבר, אין משמעה שאין לו עלות.

לאחר כמה ימים שייתכן שנדרשו כדי לעכל את אי-אישורו של החוק, מתחילים להתמודד השחקנים בשוק עם משמעויות אי-העברתו של החוק ובראשם - התפרצותם של מה שבמשך יותר מחצי שנת המתנה (מסוף מארס עד סוף נובמבר) כונו "הביקושים הכבושים" לדירות. ובכן הכיבוש תם, הביקוש חזר ובגדול, ואלה מבין רוכשי הדירה הראשונה שהמתינו, גילו שכעת הם הולכים לרכוש את אותה הדירה שתיכננו לרכוש מלכתחילה - רק שככל הנראה כעת הם ישלמו כמה עשרות אלפי שקלים יותר.

2. ייתכן כי גם עבור חלק מהיזמים מהווה נפילת החוק אכזבה, שהרי לו היה עובר, היה הביקוש לדירות אף הרבה יותר גבוה מאשר הוא כעת. אבל בנקודת הזמן הזו, כשהקונים חזרו בהמוניהם, ספק אם עוד אכפת להם. אלא שבתקופת חוסר הוודאות שבה נטו היזמים לצמצם סיכונים, מספר התוכניות שהוגשו לרשויות המקומיות לקבלת היתרי בנייה ירד, ובסך הכל השנה צפויה להסתיים עם כמה אלפי התחלות בנייה פחות ממה שהיתה יכולה להסתיים לולא היתה היוזמה עולה. מדובר, כמובן, בפגיעה בהיצע שמביאה בתורה לעליית מחירים (ראו סעיף 1), אך גם בכסף ממשי שהולך לאיבוד.

צילום: מיכל פתאל

כך, למשל, טענה בעיצומו של המשבר התאחדות בוני הארץ כי הכנסות המדינה ממיסוי של הפעילות העסקית בתחום הבנייה למגורים צפויות להצטמק השנה בכ-6 מיליארד שקל, על בסיס ההנחה שמספר התחלות הבנייה צנח השנה בכ-8,000 דירות. גם אם לבסוף יתברר שהירידה במספר ההתחלות היא מתונה יותר, הרי שמדובר בלא מעט כסף.

3. השבוע תקף לפיד את ראש הממשלה, שירש אותו במשרד האוצר, סביב העברה תקציבית של 108 מיליון שקל להתנחלויות, בין היתר באמצעות החטיבה להתיישבות. מדובר בגוף לא שקוף שעיקר פעילותו נעשית מכספי העברות תקציביות שהוא מקבל לאורך השנה, וכך מסיים כל שנת תקציב בהיקפי פעילות העולים במאות אחוזים על תקציבו המקורי. לאחר אישור המהלך בוועדת הכספים לא חסך ממנו לפיד את שבטו, ותיאר זאת כ"מכירת חיסול של המדינה" וכ"שוחד בחירות" - כיאה לתקופת תחילת קמפיין.

ואולם אין צורך להתרגש. מרבית תקציביה של החטיבה להתיישבות שולמו כסדרם בעת שבתו של שר האוצר על כיסאו. בסך הכל, נכון לאמצע נובמבר, היה סך תקציבה כ-530 מיליון שקל, סכום הגדול בכ-800% מבסיס התקציב שלה, שכל כולו העברות תקציביות שהובאו על ידי האוצר לאישור ועדת הכספים בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי מהבית היהודי.

כיצד אירע הדבר - והרי לפיד אינו מתנחל ואף לא איש ימין? ובכן, כאן מתגלה עלות נוספת של החוק: במסגרת המאבקים שהתחוללו בחודשי הקיץ סביב קידום החוק, עוד בטרם טורפדה העברתו על ידי הסיעות החרדיות, "תקע" סלומינסקי את הדיונים בחוק המע"מ במשך שבועות ארוכים ויקרים, עד שלבסוף התרצה והעלה אותו לדיון לקראת סוף המושב. אלא שהתרצות זו לא היתה, כך מתברר, נטולת מחיר. מבחינה זו, אולי טוב שתקציב המדינה ל-2015 לא עבר, שכן במסגרת מחויבותו הטוטאלית של לפיד לחוק, אפשר רק לדמיין אילו מחירים נוספים היה שר האוצר מוכן לשלם לשותפיו הקואליציוניים כדי שבבת עינו לא תיפגע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker