זו השיטה

"הקלטות שולה" חושפות את מפת הקשרים, הכוח והכסף בישראל

הסערה סביב עדותה של שולה זקן קצת פיספסה את התמונה הגדולה: זה לא רק אולמרט - זו השיטה המעוותת שפותחה במועדון ההון והשלטון ■ שיטה שבה החברים מרוויחים על חשבון כל האחרים

רותם שטרקמן
שרון שפורר
רותם שטרקמן
שרון שפורר

לשכות התעסוקה של האנשים הרגילים סגורות כבר כמה שבועות. שביתה. זה מעצבן ולא נעים אך לא עד כדי כך משנה, שכן הכל יודעים שגם כשהלשכות של משרד הכלכלה פתוחות הן לא ממש אפקטיביות ולא מספקות עבודה למובטלים. בניגוד אליהן, לשכות התעסוקה של מועדון האלפיון עובדות כל הזמן - וביעילות. כאן אין שעות, אין שביתות, אין תירוצים. הכל מתקתק. לא צריך לקחת אוטובוס למרכז העיר, לעמוד בתור ולהחתים כרטיס. בשביל ג'וב חלומי מספיק מסרון קטן. ואם משהו במקרה לא עובד, מיד מסדרים ג'וב חלופי.

השבוע נחשפו חלק מהשיחות (בבית המשפט) והמסרונים (אצל ברוך קרא, בערוץ 10) שהועברו בין ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לבין מי שהיתה במשך שנים אשת אמונו, שולה זקן. השניים, שבמשך שנים ניהלו את עיריית ירושלים ואחר כך משרדי ממשלה חשובים כמו משרד התמ"ת ומשרד האוצר, ולבסוף גם התיישבו בלשכת ראש הממשלה, דנים בלי בושה כמה כסף ואילו הטבות תקבל זקן לעצמה ואצל מי ואיזו עבודה אפשר לסדר לבנה נדב. השיחות האלה חושפות כיצד בכירים במגזר העסקי התגייסו כדי לסייע לאולמרט לרפד במזומנים את החיים של משפחת זקן.

גם אם נשכח לרגע את עצימת העיניים של אנשי העסקים שאתם מדבר אולמרט - שהרי כל ילד יכול לחשוב שבקשת עזרה כזאת חשודה בסוג של "שיבוש הליכי משפט" - נשאלת השאלה מדוע. מדוע אודי אנג'ל, הבעלים של זכיינית ערוץ 2 רשת ובעל מניות גדול בקבוצת החברות של משפחת עופר, מדוע יוסי בכר, שהיה מנכ"ל משרד האוצר וכיום יו"ר בנק דיסקונט, מדוע יאיר המבורגר, הבעלים המיליארדר של חברת הביטוח הראל, שמנהלת כספי ציבור בהיקף של 140 מיליארד שקל - מדוע שלושת האנשים החזקים האלה נענים לבקשות המפוקפקות של אולמרט? האם הם חייבים לו משהו? האם הם יצפו לתמורה בעתיד?

אהוד אולמרט (מימין) עם עקיבא מוזס, רם כספי ואלפרד אקירוב במסעדת פרונטו, 2012צילום: דודו בכר

מדוע לראש הממשלה לשעבר ולמנהלת לשכתו אין שום בעיה לחשוב על דמויות כמו יצחק סוארי, רואה החשבון של הטייקונים, ואלפרד אקירוב, אחד מאנשי הנדל"ן העשירים במשק, כמי שיכולים להמטיר עליהם מכל טוב? מדוע אפשר להעלות את שמו של חיים סבן ("יש לו עסקים בישראל", אומרת זקן) כמי שיכול לסדר לה ג'וב, של עורכי הדין היקרים של אולמרט (נבות תל צור, אלי זהר ורועי בלכר) כמי שאולי יארגנו לנדב התמחות, של אוריאל רייכמן, מייסד המרכז הבינתחומי הרצליה, שיסדר לו לימודי משפטים יוקרתיים, אף שהוא לא עומד בתנאי הקבלה (דווקא במקרה הזה אולמרט אומר שהוא לא יכול לעזור) ושל סגן שר האוצר מיקי לוי כמי שייקח אותו להיות עוזר פרלמנטרי (אם יישאר ח"כ פשוט), או יותר טוב, עוזר שר (אם יקבל לוי מינוי מלפיד)?

היה נחמד אם אפשר היה לראות בפרשה הזאת סיפור בודד על ראש ממשלה מושחת - שהשחית את כל מי שסבב לו. סיפור שהיה ונגמר. אלא שזו תהיה טעות בהבנת הנקרא. "קלטות שולה" אמנם יצרו סערה ציבורית, בעיקר בגלל ההפללה העצמית של אולמרט, אבל הסערה של יום ראשון ושני השבוע קצת פספסה את התמונה הגדולה: זו השיטה המעוותת שפותחה במועדון ההון והשלטון. שיטה שבה חברי המועדון מרוויחים על חשבון כל האחרים. המסרונים חושפים רק מקטע קטן של מפת קשרים לא מקרית, שכבר אי אפשר להחביא. מעגל סגור של פוליטיקאים, בנקאים בכירים, אנשי ביטוח, יבואני רכב וסתם עשירים ובעלי עמדות כוח שזוכים להטבות ובדרך משפיעים לא מעט על מבנה המשק הישראלי, על הדמוקרטיה - ואפילו על יוקר המחיה.

את שמותיהם של האנשים האלה, אותם שמות שחוזרים על עצמם שוב ושוב, אפשר לראות כבר שנים במדורי הרכילות. פעם בערבי גאלה של העמותות שבהן הם יושבים, פעם בערבי עיון של האוניברסיטאות שלהן הם תורמים, פעם באגודת ידידים של בית החולים שבה הם מכהנים ופעם באירועי הבר מצווה והחתונות שבהם הם מתרועעים. אנשים שנמנים עם אותו מעגל סגור ומסוגר שפועל על פי כללים וקודים שזרים לרוב הציבור בישראל. כפי שאמרה זקן בעדותה, "אני רואה איך הוא חי, איך הילדים שלו חיים, שעליזה אולמרט מחפשת בניין לקנות בתל אביב, כן, אני מקנאה, כולם מקבלים כסף מסביבו".

אז את אולמרט תפסו פעמיים על שוחד (פעם אחת הורשע ופעם אחת הוא מואשם), אבל מה עם יתר המקרים שאנחנו לא יודעים עליהם וכנראה לא נדע לעולם? כמה עוד הקלטות כאלה שומרים חברי המועדון זה על זה? ואפילו אם אין הקלטות של סודות אפלים - מה עם כל הטובות הקטנות שהתרגלו נבחרי הציבור לעשות למקורביהם ולהפך? נכון, לפעמים יש כללים של צינון ומניעת ניגודי עניינים - אז מה עושים? עוקפים. מצליבים. שמור לי ואשמור לך בגרסת סדר לאחותי ואסדר לאחותך.

הכוורת של אולמרט

"יוסי בכר יעשה הכל"

אחד השמות המפתיעים שעברו בסמסים כמסדר עבודה לזקן הצעיר היה יוסי בכר. זקן מדווחת לאולמרט שנדב היה כבר אצל בכר בראיון עבודה (וגם אצל יאיר המבורגר), ואולמרט שואל אותה: "מה בדיוק נדב מיועד לעשות אצלם. למה הוא התראיין?". זקן משיבה: "לכל עבודה שימצאו לנכון". אחרי בדיקה, אולמרט עונה לה: "יוסי יעשה הכל למצוא לו עבודה". מדוע יו"ר בנק דיסקונט, ששולט על פיקדונות ציבור בהיקף של 145 מיליארד שקל ושרוב מניותיו בידי הציבור, היה על קו הסיוע המהיר של אולמרט? קשה לדעת. הרי בכר לא ידוע כאבטיפוס של מועדון ההון־שלטון. בכר זכור בעיקר כמי שהוביל את אחת הרפורמות הפיננסיות החשובות שנעשו בישראל, שהפרידה את קופות הגמל וקרנות הנאמנות מהבנקים. יחד עם שר האוצר דאז בנימין נתניהו עמד בכר בלחציהם של הבנקים, שכרגיל גייסו סוללת לוביסטים, יח"צנים ועורכי דין, וכמובן את הוועדים ואתם את ההסתדרות (שנשלטה אז על ידי עמיר פרץ) תחת השקר הרגיל - שבעקבות הרפורמה יפוטרו מאות עובדים.

אולי בכל זאת זה לא עד כדי כך מפתיע, שכן בכר - אולי כמו הבוס שאתו הוביל את הרפורמה ההיא - השתנה מאז 2003. בכר הוא זה שסגר באחרונה עם יו"ר ההסתדרות לשעבר עופר עיני דיל, שלפיו עיני יקבל 50 אלף שקל בחודש מהבנק וייצג אותו במגעים לפיטורי עובדים. תפקיד שכלל לא בטוח שיש בו צורך, שכן עוד לפני שנכנס עיני אליו התברר שהבנק כבר הפעיל תוכנית פרישה מרצון נרחבת. בכר היה גם בין המשתתפים הרבים שגדשו את חתונתו של עיני בספטמבר האחרון, חתונה שיותר מהכל היתה מפגן של עוצמה עושר וקשרים.

שולה זקן. "היי אהוד, עכשיו משהוקמה ממשלה אולי בכל זאת ניתן למצוא אצל מי מהם תפקיד לנדב. כל תפקיד בלשכה. מעריכה מאד"צילום: מוטי קמחי

אז מה עיני עושה עם בכר בדיסקונט? ייתכן שלא יזיק להזכיר שההסתדרות בראשות עיני סייעה בשתיקתה לאחד המאבקים המשפטיים הכי חשובים שניהל בכר - להביא לפרישתו של ראש הוועד הקודם בדיסקונט, ריקי בכר (אין קשר משפחתי), שמיאן לעזוב את התפקיד גם אחרי גיל הפנסיה. יוסי בכר גם חתום על התוצאות הכספיות של דיסקונט, שמגלות שמדובר בבנק הגרוע במערכת הפיננסית הישראלית. זה לא הפריע לו להביא הביתה שכר בעלות של 19 מיליון שקל בארבע שנים. רק באחרונה הוא ניסה לסדר לעצמו בונוס גדול - אך ויתר בעקבות ביקורת ציבורית.

אבל בכר היה רק השני בתור המעסיק המועדף אצל זקן. הראשון היה הבעלים של חברת הביטוח הראל - יאיר המבורגר - "עדיפות להמבורגר", כתבה זקן. "היכן שלא תהיה - אלה החברים שלך שיוצרים את עולמך", מצטט נדב זקן את ויליאם ג'יימס בפייסבוק, ומסכם בכמה מלים את הסיפור כולו. אלא שזקן הצעיר לא החזיק מעמד אצל המבורגר, ואחרי חצי יום פרש מקריירת הביטוח שאולי ציפתה לו. "מתנצלת אבל נדב חזר הביתה", כותבת האמא המודאגת לאולמרט. ואולמרט כועס: "אני עושה מאמץ, פונה לידידים ולוחץ עליהם והוא עוזב ביום הראשון. נראה מה ניתן לעשות", הוא עונה. צחוק הגורל שדווקא נדב, שלו בעיקר ניסה לדאוג אולמרט - אם לא מחשיבים את הווילה בטוסקנה שבה רצתה זקן לנוח ואולמרט לא הצליח לארגן - היה זה ששיכנע את אמו להעיד בסופו של דבר נגד אולמרט. המבורגר סירב להגיב.

בכר והמבורגר, שפועלים שניהם במערכת הפיננסית, היו מעורבים בסיוע לעוד כמה מיקירי המועדון: לנוחי דנקנר ושותפיו לשליטה בחברת אי.די.בי, משפחת מנור ומשפחת לבנת. משפחת מנור היא יבואנית פיג'ו וסיטרואן ובעלת השליטה בבנק איגוד, וגם משפחת לבנת נמנית עם המשפחות העשירות בישראל, ושולטת על קבוצת תעבורה. אז למה שלוש המשפחות העשירות האלה היו צריכות סיוע מבכר ומהמבורגר? כי באותה תקופה אי.די.בי שבשליטתן, ששלטה על קבוצת החברות הגדולה במשק אך היתה תחת איום של קריסה, יצאה להנפקת מניות ואף אחד לא רצה להשקיע. זה פשוט לא היה כלכלי. אז דנקנר ביקש מהחברים לסייע.

כמו אולמרט, גם דנקנר היה כבר על הקרשים - על סף פשיטת רגל עם חובות ענק. אבל במועדון שלנו לא משאירים פצועים בשטח. אף שהמשתתפים בהנפקת החברים ידעו שלפניהם הצעה הפסדית, עשרות אנשי עסקים הסכימו לשים אצלו מיליונים - ובמקרה שלנו המבורגר תרם מכספו האישי ובכר דאג לתרומה מכספי ציבור (באמצעות חברת החיתום של דיסקונט). ההנפקה דווקא האיצה את נפילתו של דנקנר והבריחה את משפחות לבנת ומנור מהספינה הטובעת שלו, וכיום הוא מואשם בפלילים.

אולי זה לא מפתיע לגלות שבאותו זמן אולמרט היה יו"ר קבוצת לבנת - משפחת לבנת גייסה אותו לתפקיד די מהר לאחר התפטרותו בבושת פנים מראשות הממשלה. גם כיום, אחרי כל מה שנודע על השחיתות שלו, אולמרט יושב בבטחה על כס יו"ר קבוצת לבנת. איך הוא השיג את הג'וב? נראה שלזקן היה הרבה מה ללמוד מהבוס. הגרסה הרשמית היא שאברהם (בונדי) לבנת, מייסד הקבוצה, מרגיש שהוא חב את חייו לאביו של אולמרט, שאימץ אותו כשעלה לישראל. ועם זאת כדאי להזכיר שכשהיה שר התמ"ת סייע אולמרט ליצרנית המלט הגדולה בישראל, שבשליטת לבנת ואי.די.בי, כשהטיל מס יבוא על המלט. אולמרט גם סייע למשפחת דנקנר כאשר כשר תמ"ת ואחראי על מינהל מקרקעי ישראל וכשר אוצר אישר את שינוי הייעוד בקרקעות חברת המלח שהיו בבעלותם. שווי הקרקעות, הצפוי לעלות בשל שינוי הייעוד, איפשר למשפחת דנקנר להשתלט על בנק הפועלים באמצעות הלוואת ענק מבנק לאומי. קבוצת לבנת סירבה להגיב.

הבן של זקן הוא לא היחיד שהועסק על ידי מועדון האלפיון. זקן הזכירה בעדותה גם כי חברה שבה השקיע איל היהלומים בני שטיינמץ, שרשומה בהולנד ויש לה משרד בניו יורק, העסיקה את שאול אולמרט, בנו של אהוד אולמרט.

רשת של קשרים

גם אודי אנג'ל, הבעלים של זכיינית ערוץ 2 רשת ובעל מניות בכיר בחברה לישראל שבשליטת עידן עופר, מתבלט בשיחות בין אולמרט לזקן. לפי המסרונים שנחשפו אצל קרא, אנג'ל העביר צ'ק לזקן כחלק מסדרה של צ'קים שהיתה אמורה לקבל ("שמחתי לשמוע מאנג'ל שהצ'ק הראשון נחתם, כן ירבו. גם ההמשך יהיה"). ממשרדו של אנג'ל נמסרה הכחשה מוחלטת על צ'קים כלשהם שעברו לזקן, אבל אפשר להניח שהכוונה של אולמרט היא לצ'קים (7,500 שקל בחודש, לא כולל מע"מ) שקיבלה זקן במשך שנה וחצי מארגון וראייטי, שבראשו עומד אנג'ל. מווראיטי נמסר כי "זקן עבדה בגיוס תרומות לסניף ירושלים, עשתה זאת בהצלחה וסיימה את תפקידה". בהצלחה או לא, המסרון מאולמרט מסגיר את השיטה: לא מתקבלים לעבודה בצינורות המקובלים - קורות חיים, ראיון, התמודדות מול מתחרים - אלא מדברים עם הראש והכל מסתדר. כמה אירוני שהתפקיד של זקן אצל אנג'ל בווראייטי הוא גיוס תרומות.

אהוד אולמרט. "לצערי ברלוסקוני לא מציע לי את הטירה שלו בטוסקנה"צילום: רויטרס

אנג'ל ואולמרט חולקים חברה משותפת, דליה איציק, שהיתה יו"ר הכנסת כשאולמרט היה ראש ממשלה. גם איציק מועסקת בעמותה שאנג'ל עומד בראשה, "סיסמה לכל תלמיד". איציק היא גם חברה של זקן, ובקטע וידאו מבר המצווה של בנה הצעיר של זקן מ–2012, שנחשף באחרונה בתוכנית "אנשים" בערוץ 2, נראית איציק כשהיא עומדת בין זקן לבעלה כשאולמרט מברך את חתן השמחה. זקן נראית באותו שלב נסערת ומזילה דמעה.

אנג'ל מתחזק באחרונה גם את קשריו משכבר הימים עם נתניהו (היו יחד בקורס קצינים), שהחליף את אולמרט בתפקיד. באחרונה, בעת שעתידו של ערוץ 2 כולו מונח על הכף, הוא נפגש עם נתניהו בביתו. רעיית ראש הממשלה, שרה, השתתפה כמומחית ופסיכולוגית ילדים בסרט ששידרה רשת. גם שר האוצר יאיר לפיד, חבר קרוב של אולמרט, עבד בעבר ברשת. עינת שרוף, חברתו של לפיד, מקורבת גם היא לאנג'ל - והוא אף לקח אותה במטוסו הפרטי ללונדון להופעה במסיבה שערכה שם משפחת עופר. באחרונה הודיע לפיד שלא יצביע בוועדת השרים לחקיקה על חוק "ישראל היום", בגלל "הקשרים שלו ב'ידיעות אחרונות'". "ידיעות" הוא עיתון הבית של אולמרט.

סגנו של לפיד במשרד האוצר, מיקי לוי, אוזכר כאמור במסרונים כאחד שעשוי לסייע להעסיק את נדב זקן. לוי הוא גם חבר קרוב של אולמרט, עוד מימיו כמפקד מחוז ירושלים במשטרה, ואולמרט מבטיח במסרון לזקן לדבר עם לוי ולבדוק אם נדב יוכל להיות עוזר פרלמנטרי שלו. לוי בתגובה אמר שאולמרט לא פנה אליו והוא כלל לא יודע במה מדובר.

איש עסקים נוסף שמוזכר על ידי זקן הוא חיים סבן (המקורב לאיציק). זקן ביקשה מאולמרט לדבר עם סבן, אבל אולמרט הוריד אותה מזה ואמר שהוא אינו יכול לבקש מסבן תמיכה כספית. סבן התחיל את המגעים לרכישת השליטה בבזק, יחד עם איפקס, כשאולמרט היה שר התקשורת - והעסקה נחתמה לאחר שאיציק החליפה אותו בתפקיד.

יו"ר בנק דיסקונט, יוסי בכר. אולמרט: "יוסי בכר נפגש עם נדב ויעשה הכל כדי למצוא לו עבודה"צילום: תומר אפלבאום

בחלופת המסרונים בין זקן לאולמרט מופיע פעמיים שמה של המכונית אאודי והחברה המייבאת אותה לישראל - צ'מפיון מוטורס. על פי אולמרט, מישהו מצ'מפיון אמור להתקשר לזקן ולהעניק לה "מתנה". כעבור זמן מה זקן מוטרדת מכך שאף אחד לא התקשר, אך אולמרט מרגיע אותה וכותב: "יתקשרו". לפי הפרטים שנחשפו עד כה, אין לדעת אם מישהו אכן התקשר ואם בסופו של דבר היא קיבלה את המתנה. גם אין לדעת אם צ'מפיון ומנהליה מעורבים בעניין או שצד שלישי היה אמור להעניק לזקן את המתנה שקשורה לצ'מפיון, אך האזכור של צ'מפיון לא מפתיע בהכרח. מצ'מפיון מוטורס נמסר בתגובה כי "לחברה לא ידוע דבר בעניין מתנה".

הדמות החזקה בצ'מפיון הוא רו"ח יצחק סוארי, יועצם הקרוב של רבים מחברי מועדון ההון - למשל המבורגר ואנג'ל. סוארי העסיק את בן אחיו של המבורגר, גדעון, וטס עם אנג'ל למשחקי כדורגל באירופה. מקורבים נוספים לסוארי הם יצחק תשובה, צדיק בינו, גבי רוטר, אליעזר פישמן ונוחי דנקנר, שלו סייע סוארי בעסקה השערורייתית ביותר בשוק ההון - עסקת ישראייר, שבה העביר דנקנר חובות פרטיים לציבור. סוארי יושב מדי פעם בוועדות שמקימה המדינה. הוא האיש שקבע לפני שנים כיצד ייקבע מחיר החלב, מה שעד היום משפיע על מחיר המילקי. הוא גם עמד בראש הוועדה שהמליצה על המבנה הארגוני של רשות המסים.

כאמור, סוארי טס עם אנג'ל מדי פעם למשחקי ליגת האלופות באירופה. גם לאולמרט חיבה למשחקים האלה. יחד עם גבי רוטר (מבעלי קסטרו), יאיר סרוסי וציון קינן (יו"ר ומנכ"ל בנק הפועלים), צדיק בינו (בעל השליטה בבנק הבינלאומי ובפז) ויורם טורבוביץ' (שהיה ראש לשכתו של אולמרט וכיום מכהן כדירקטור אצל סוארי בחברת אלייד), בילו סוארי ואולמרט במסעדת יוקרה במדריד בארוחת ערב חגיגית שערך המיליונר דוד פתאל, מיד לאחר שצפו יחד בגמר האלופות. ממשרדו של סוארי מסרו בתגובה: "רשמתי את ההודעה, אם לא חזרתי אליך אז הוא לא מגיב".

השמות האלה ואחרים חוזרים בהרכב כזה או אחר מדי תקופה. כך למשל, סוארי נוהג לשבת בימי שישי לקפה עם בכר מדיסקונט ועם זוהר גושן, לשעבר יו"ר רשות ניירות ערך. אין כל פגם בחברות אישית שמתהווה בין אנשי עסקים שמסתובבים באותם חוגים, הבעיה מתחילה כשהקשרים האישיים האלה מתועלים להשגת טובות על חשבון אנשים אחרים. סוארי, שבנו הוא העוזר האישי של קינן (הפועלים), אחרי שעבד אצל גושן ברשות, הוא בעצמו אחד ממעסיקי "הבנים של" הגדולים במשק. במשרדו עברו בשנים האחרונות רוני אראל, בתו של עמי אראל מאי.די.בי; אריאל רוטר, בנם של גבי ואתי רוטר; נמרוד בורוביץ', בנם של דדי ותמי בורוביץ'; וקרן קינן, בתו של אלוף במיל' אהרון זאבי פרקש, שהתחתנה ב–2010 עם בנו של ציון קינן, איתי. על פי הפרסומים במדורי הרכילות, מיד בסיומה של אותה חתונה עלה אולמרט על מטוסו הפרטי של רמי אונגר וטס אתו ועם דן חלוץ, רמטכ"ל מלחמת לבנון השנייה, לטיול של עשרה ימים במזרח הרחוק. אונגר, שמייבא את מכוניות קיה לישראל, הוא חבר של אולמרט מזה שנים ותורם גם לקמפיינים שלו. ייתכן שילדי מועדון ההון כולם מוכשרים וראויים למשרות, אבל הבעיה במקרים האלה עלולה להיווצר בהליך בחירתם לאותן משרות. מרמי אונגר לא התקבלה תגובה.

אודי אנג'לצילום: אייל טואג

במסיבת יום ההולדת לאשתו של סוארי התייצבה שוב נבחרת האלפיון, ובה גם אנג'ל, עורך הדין רם כספי ואלפרד אקירוב. אקירוב, המקורב לאולמרט מזה שנים ושתמונות שציירה אשתו, עליזה אולמרט, מפארות את קירות משרדו, סייע גם הוא להעסקת זקן בתקופת המשפט. חברת אלרוב, הנסחרת בבורסה ונשלטת על ידי אקירוב, העסיקה את זקן לפי דבריה ב"בשיווק אירועים לבתי המלון בירושלים, תמורת 12 אלף שקל בחודש, כנגד חשבונית". זקן הודתה בחקירתה במשטרה כי זו היתה "העסקה פיקטיבית" - ואקירוב נחקר על כך במשטרה.

אקירוב גם היה שותף בארוחה שנקלטה במצלמתו של צלם TheMarker דודו בכר, במסעדת יוקרה במרכז תל אביב, יחד עם אולמרט, טרובוביץ' ורם כספי. אקירוב הוא גם אחד מהמשקיעים הגדולים בבנק לאומי, שבמכרז למכירתו היה מעורב אולמרט. מדובר בפרשה מהימים שבהם היה אולמרט שר האוצר. על פי החשד שנחקר בעבר במשטרה, אולמרט פעל למכירת הבנק לשני משקיעים זרים (יהודים־אוסטרלים) המקורבים אליו - פרנק לואי ודניאל אברהמס, שעמדו בראש קבוצה שהתמודדה במכרז, שבה היה שותף לפרק זמן גם אקירוב. מי שייצג את הקבוצה הוא עו"ד יוסי גרוס, מחותנו של אולמרט (בנו של אולמרט נשוי לבתו של גרוס), מבעלי אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל. הטענה אז היתה שאולמרט נמנע מליידע את בכירי האוצר על קשריו עם הקבוצה.

הפרשה לא הגיעה לבית המשפט, שכן פרקליט המדינה משה לדור החליט לסגור את התיק. לטעמו, המשטרה לא ביססה מספיק את החשד כי אולמרט הטה במכוון את המכרז לטובת מקורביו. תנועת אומ"ץ הגישה עתירה לפסילת החלטת לדור, ושופטי בג"ץ - שדחו את העתירה - מתחו ביקורת על התנהלותו של אולמרט. "התמונה המצטיירת מהראיות מדאיגה. התנהלות אולמרט אינה תקינה, ויש בה יותר מטעם לפגם", כתבו השופטים. שנים לאחר מכן גם אברהמס נזעק לסייע במימון ההגנה של זקן, והעביר 50 אלף דולר לצורך זה. השבוע נחשף בהארץ כי אברהמס העביר ב–2012–2013 1.25 מיליון דולר לחברה שבבעלות אולמרט.

בהחלטתו שלא להגיש כתב אישוב כתב לדור על הקשרים בין לואי, אקירוב ואולמרט: "ב-9 בספטמבר 2005 השתתף אולמרט בארוחת ערב לכבודו של פרנק לואי בביתו של ידידם המשותף, אלפרד אקירוב. מחומר הראיות עולה כי אולמרט נהג להשתתף בארוחות שאורגנו לכבוד לואי בעת שזה ביקר בישראל, ובכלל כך גם בביתו של אקירוב. במהלך האירוע, הציע אולמרט ללואי לחבור למורט צוקרמן, איש עסקים אמריקאי שאף הוא ידידו של אולמרט, לצורך התמודדות בהליך המכירה. ככל הנראה, בעקבות שיחה זו נוצר הקשר בין השניים, שהוביל לגיבושה הראשוני של הקבוצה יחד עם שותף נוסף, ג'וזף ספרא, שגם אתו נפגש אולמרט בעבר".

יצחק סוארי. לפי אולמרט, צ'מפיון מוטורס שבשליטת סוארי היתה אמורה להעניק "מתנה" לזקןצילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker