עידו באום

עכשיו אפשר להבין מה גרם לשופטי בית המשפט העליון לפתוח מחדש את תיק טלנסקי. למקרא חילופי הודעות ה–SMS בין אהוד אולמרט למי שהיתה ראש לשכתו הנאמנה שולה זקן, כדאי להיזכר במה שכתב נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, בערעור של הפרקליטות לעליון בתיק שבו זוכה אולמרט מפרשות טלנסקי וראשונטורס: "לצורכי הבקשה שבה אנו דנים ולגביה בלבד, נראה לכאורה כי נעשו ניסיונות על ידי אולמרט להשפיע על זקן שלא תעיד במשפט". ככה זה באמת נראה.

הודעות SMS שהועברו בין אהוד אולמרט לשולה זקן במהלך משפט הולילנד, לאחר שזקן חזרה בה מעסקת הטיעון, כפי שחשף השבוע ברוך קרא בערוץ 10

19.11.2012

זקן: "נדב היה אצל יוסי בכר ואצל המבורגר בראיונות לעבודה. אנא נסה לעזור!!! חשוב ביותר!!!!"

אולמרט: "מה בדיוק נדב מיועד לעשות אצלם?"

זקן: "לכל עבודה שימצאו לנכון....עדיפות להמבורגר"

אולמרט: "יוסי נפגש אתו ויעשה הכל למצוא לו עבודה, עם יאיר טרם דיברתי. אדבר היום"

אולמרט באמת סידר לבנה של זקן עבודה אצל יאיר המבורגר, אך כעבור חצי יום נדב התפטר.

יו"ר בנק דיסקונט, יוסי בכר. אולמרט: "יוסי בכר נפגש עם נדב ויעשה הכל כדי למצוא לו עבודה"צילום: תומר אפלבאום

26.11.2012

זקן: "בוקר טוב. אנא נסה משהו עם נדב"

אולמרט: "זה מאוד מצער שהוא עזב. אני עושה מאמץ. פונה לידידים ולוחץ עליהם והוא עוזב ביום הראשון. נראה מה ניתן לעשות"

זקן: "אתה צודק, אבל המנהלים ראו שזה קטן עליו בצורה משמעותית!!!"

אולמרט: "אמרתי שאנסה. לפי תחושתי היה צריך להישאר ולבקש לעשות משהו אחר. גם יאיר לא ירגיש נוח שהעובדים יודעים שמישהו יכול לבוא, ללכת הביתה, ואחר כך לקבל הצעה אחרת"

אולמרט טס לניו יורק. משם מבקשת ממנו זקן שידבר עם המיליארדר חיים סבן.

29.11.2012

זקן: "דבר עם סבן"

אולמרט: "על מה?"

זקן: "יש לו בארץ עסקים שאפשר להתחבר אליהם וגם אתה יכול לבקש עזרה כספית"

אולמרט: "אני לא יכול לבקש ממנו עזרה כספית. ממליץ לדבר על כך בארץ ולהיות ממוקד במה שניתן להשיג"

חיים סבןצילום: עופר וקנין

בתחילת 2013 זקן מתכננת חופשה באיטליה, אולמרט הבטיח לדאוג למגורים.

4.2.2013

זקן: "היי יש חדש?"

אולמרט: "לצערי לא. יש בטוסקנה בתים שכל אחד עולה לשבוע עשרות אלפי יורו. לצערי, ברלוסקוני לא מציע לי את הטירה שלו בסרדיניה. אולי עוד יצוץ משהו. בינתיים אין"

זקן: "לא רציתי משהו מפואר. בסך הכל דירת שלושה חדרים. נסה בכל זאת עם החברים שלך"

אולמרט: "אין לי באירופה קשרים מיוחדים. מצטער נורא"

מחברים קרובים לאויבים - יחסי שולה זקן ואהוד אולמרט

זקן ממשיכה לנסות לסדר עבודה לבנה, למשל אצל ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), חברו הקרוב של אולמרט ולשעבר מפקד מחוז ירושלים.

11.2.2013

זקן: "היי בדקת עם מיקי לוי לגבי נדב?"

אולמרט: "לא שוחחת אתי על נדב בהקשר למיקי. על מה בדיוק? עוזר פרלמנטרי? אני מניח כי ממתין עד שיידע אם יהיה שר, אבל מוכן לבדוק מיד"

זקן: "כן, עוזר פרלמנטרי כעת, ואם יקבל שרות יוכל להמשיך אתו"

אולמרט: "אדבר עם מיקי"

לאחר הקמת הממשלה, זקן שוב פונה לאולמרט בעניין.

19.3.2013

זקן: "היי אהוד, עכשיו משהוקמה הממשלה אולי בכל זאת ניתן לבדוק אצל מי מהם תפקיד לנדב כל תפקיד בלשכה"

אולמרט: "אני כרגע בארגנטינה. אשוב לקראת החג. אנסה לבדוק אז"

ביוני, לאחר שנדב עדיין נותר ללא עבודה, הוא פונה ללימודים אקדמיים.

נדב ושולה זקן בבית המשפטצילום: עידו ארז

9.6.2013

זקן: "היי אהוד, נדב שוקל ללמוד תואר ראשון במשפטים. הוא התקבל למכללה למינהל. נשמח מאוד אם תוכל לבדוק על הבינתחומי (רייכמן) כי שם לצערנו הוא לא עומד בתנאי הקבלה"

אולמרט: "הבעיה שלי שהיחסים עם רייכמן לא כל כך משופרים. אני אבדוק ואחזור אלייך"

אולמרט: "מה עם קריית אונו?"

זקן: "זה לא רמה"

ההודעות חושפות רק טפח אחד ממערכת היחסים ארוכת השנים בין זקן לאולמרט. איננו יודעים כיצד התנהלה מערכת היחסים בין השניים לפני משפט הולילנד, למשל, בזמן משפטו הראשון של אולמרט בירושלים, שפרשת טלנסקי מתוכו נפתחת עכשיו. גם המעט שנחשף עכשיו מטריד מאוד.

מרגע שזקן חזרה בה מעסקת הטיעון בניגוד לעצה וללחץ שהפעילו עליה סניגוריה, אולמרט נהפך למממן, מספק עבודה, איש לכל עת. אולמרט יסדר. ואם לא יסדר, לפחות ישתדל. רק ששולה תישאר נאמנה ל"יושר" שלה. אפשר לצפות מהפרקליטות לשקול בכובד ראש הגשת כתב אישום נוסף נגד אולמרט בעבירה של שיבוש מהלכי משפט.

כמו כל עדת מדינה, זקן רחוקה להיות טלית שכולה תכלת. בצדק התעקשה הפרקליטות שזקן תרצה עונש מאסר בפועל. ההודעות ממחישות כיצד היא סחטה את אולמרט ככל יכולתה. מנגד, אולמרט היה מוכן להתאמץ מאוד כדי לשמור על זקן, לאתרג אותה ואת משפחתה.

אהוד אולמרט ושולה זקןצילום: אמיל סלמן

ההודעות מגלות איך עבדו הדברים מאחורי הקלעים: אולמרט מדבר עם בכירי המשק ומסדר עבודה לבנה של זקן. כשהבן לא מצליח להשתלב בתפקיד, אולמרט מבטיח לדבר עם מי שצריך כדי לבדוק אם אפשר לשלבו בכנסת או בתפקיד ממשלתי. גם ב"יש עתיד" יש לו חברים. אולמרט מתגייס לחפש בעלי הון שיעסיקו את שולה, ידאגו לדמי מחיה, ואפילו משתדל למצוא בשבילה דירת נופש בטוסקנה. רק שלושה חדרים היא מבקשת. הרי צריך גם לנוח, הפרשה כולה באמת מלחיצה את כולם.

מה יכול אולמרט לומר על הדברים האלה להגנתו? לכאורה, הוא נהג בצורה שאינה שונה מהפרקליטות. הפרקליטות הרי שילמה כספים לעד המדינה המנוח שמואל דכנר בפרשת הולילנד, מימנה את מחייתו עד פטירתו. מה ההבדל בין דאגתה של הפרקליטות לעדי מדינה לבין אולמרט הדואג לשולה? אולמרט יכול לנסות להציג את כל מערכת היחסים באור רחמני, ממש מחווה הומניטרית של הבוס לשעבר שמתנהל עדיין בחוג הסילון לרל"שית המסכנה שהידרדרה מדחי אל דחי.

ראשית כל, בית המשפט העליון לא ראה זאת כך. זו כנראה הסיבה שתיק טלנסקי נפתח מחדש ונשלח לבית המשפט המחוזי. שנית, בית המשפט העליון כבר קבע בעבר כי מה שמותר לפרקליטות לעשות ביחסיה עם עדי מדינה, אסור לחשוד בפלילים לעשות. הסיבה פשוטה: הפרקליטות פועלת משיקולים ציבוריים, יש לקוות. לעומת זאת, אולמרט פועל למען עצמו.

לפני יותר מעשור הורשע מו"ל "מעריב" לשעבר, עופר נמרודי, בעבירות של שיבוש הליכי משפט בכך ששילם כספים לשני חוקרים פרטיים כדי שלא יגלו שהוא זה שהזמין מהם האזנות סתר. לימים הגיע נמרודי בפעם השנייה לבית המשפט באשמה שפעל לשבש את החקירה הראשונה. שופטת בית המשפט העליון דאז, דליה דורנר, קבעה כי נמרודי צריך להיעצר עד תום מתן העדויות של עדי המדינה נגדו. היא נימקה זאת בעוצמתו של נמרודי, "עושרו, מעמדו כבעלים של עיתון חשוב וקשריו עם רשויות השלטון".

יאיר המבורגר, יו"ר קבוצת הראל ביטוח ופיננסיםצילום: ורדי כהנא

עוצמתו של אולמרט אינה פחותה מזו של נמרודי. השפעתו וקשריו רבים. מארג הקשרים שנחשפו ביחסי אולמרט־זקן מעלה הרהור נוגה על העובדה שהוא מתהלך בחופשיות כזו.

תגובות

מצוות ההגנה של אולמרט נמסר: "זקן היא שפנתה פעם אחר פעם ביוזמתה לאולמרט וביקשה להתייעץ עמו בענייינים שעמדו על הפרק ובכלל זה בנושא עסקת הטיעון. מההקלטות עולה כי זקן הפצירה בו שיביע את דעתו וישיא לה עצות בעניין. את השיחות היא הקליטה ואחר כך טענה כי הוא זה שלחץ עליה לא לחתום על עסקת טיעון. בעניין בקשותיה של זקן הרי שאולמרט סייע לה, לפי עדויותיה, מהיום שבו הכיר אותה וללא כל קשר למהלכיה המשפטיים, כמו במימון הדירה הראשונה שבה התגוררה, בסך מיליון שקל".

"איני מכיר את פרטי הפרשה ואיני מעורב בה. כמו כן, אהוד אולמרט לא פנה אלי ולא שוחח אתי בנושא", אמר לנו מיקי לוי בתגובה לפרסום הודעות ה–SMS. יוסי בכר, חיים סבן ויאיר המבורגר סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום