טלי חרותי-סובר

ה-20 במאי 2014 היה יום חג בהסתדרות החדשה: בטקס רווי חיבוקים וצ'פחות העביר עופר עיני את שרביט היו"ר לאבי ניסנקורן. אלא שהחודשים חולפים, ולא מעט גורמים בהסתדרות ומחוצה לה טוענים כי העובדה שניסנקורן הוא היו"ר המוכתר, לא הופכת אותו למי ששולט במנגנון - ייתכן שבדיוק להפך. "ניסנקורן חושק היטב על ידי עיני, שיצר בהסתדרות מנגנון המורכב מבכירים שמונו על ידו, ממקורבים ומבני משפחה", אומר מקורב לארגון. "ניסנקורן אמנם הביא אתו עוזרת אישית וראש מטה - ובתמורה קיבל את ראש המטה של עיני כמנכ"ל - אבל מעשית הוא לא יכול לזוז בלי אנשי עיני. ייתכן שלא היתה לו ברירה: הוא הרי זכה במפעל הפיס שנקרא יו"ר ההסתדרות על מגש של כסף שניתן לו על ידי, נכון, עיני".

ניסנקורן עזב את ההסתדרות ב-2003 ושב אליה ב-2010, בזכות עיני שמינה אותו ליו"ר האגף לאיגוד המקצועי, האגף החשוב ביותר בהסתדרות. "הוא מקצוען ולא תוקע סכינים בגב. רוחשים לו כבוד כי הוא אלוף במידע", אומר מקורב אחר. "עיני לא יכול היה לבקש יורש טוב ממנו, בין היתר, כי הוא ידע שאם המנגנון יישאר נאמן לו - ניסנקורן לא יעצור את זה".

אבי ניסנקורן ועופר עיני. "מעט מאוד אנשים מתקבלים מבחוץ"צילום: תומר אפלבאום

בדיקה של רשימת האנשים הסובבים כיום את ניסנקורן מוכיחה כי הרשת שעיני פרש אכן צפופה, ולכל בעלי התפקידים בהסתדרות יש זיקה חזקה ליו"ר היוצא. בראש פירמידת הנאמנות עומד בני עיני, אחיו הצעיר. "בני הוא משגיח הכשרות הראשי", אומר מקורב. "הוא אינו מוכר לתקשורת, אבל מיום שעופר נבחר ליו"ר ההסתדרות נהפך אחיו לאחד האנשים המשפיעים בהסתדרות, מכיוון שהוא עומד בראש סיעת עוגן, סיעת הבסיס של הקואליציה הפוליטית הגדולה והשלטת בהסתדרות, עוגנים, שעל פיה יישק דבר".

בני עיני, 51, היה עובד זוטר בחברת החשמל בבאר שבע, עד שפרש ב-2008, על פי חברת החשמל, "על רקע בעיות רפואיות". במקביל לעבודה הזו, קיבל תפקיד ניהולי בחצי משרה בקאנטרי קלאב השייך להסתדרות בבאר שבע. ב-2005 נעצר עיני על ידי המשטרה בחשד לאחזקת סמים, ועבודתו בקאנטרי הופסקה. בפסק דין ללא הרשעה שניתן בבית המשפט בבאר שבע בינואר 2008 נכתב: "הנאשם הודה במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום מתוקן בעבירה של החזקת קנאביס במשקל 170 גרם וכן סם מסוג MDMA (אקסטזי, טח"ס) במשקל של 0.11 גרם לשימוש עצמי...לאור הודאת הנאשם נקבע כי יבצע 140 שעות לתועלת הציבור".

עורכי דינו של בני עיני מסבירים שביטול ההרשעה נעוץ בסיבות רפואיות: "באירוע שהתרחש לפני שנים רבות, שקשור למחלת מרשנו שבגללה סבל כאבי תופת, החזיק מרשינו קנאביס להפגת הכאבים", הם כותבים ומוסיפים: "יובהר כי מרשינו מעולם לא השתמש בחומר מסוג אקסטזי, וככל שהנושא עלה נבע הדבר משרידים בכמות אפסית שככל הנראה היו בשקית שנמסרה למרשינו עם הקנאביס".

בני עיני עזב את חברת החשמל והגיע להסתדרות, הפעם כמנכ"ל סיעת עוגן במשרה מלאה ובשכר. גורמים בהסתדרות טוענים כי התפקיד מעולם לא היה בשכר, בוודאי ללא הטבות כמו מכונית צמודה, ונתפר למידותיו של האח כדי לסייע לו להתפרנס. באחרונה עבר עיני הצעיר מבית צנוע בבאר שבע לווילה בעומר. לשאלתנו אם התפקיד נהפך לתפקיד בשכר עם הגעתו, ענה עיני כי "עלות שכרו אינה חורגת מעלות שכר של בכירים בהסתדרות". מהי "עלות השכר של בכירים בהסתדרות"? לא ברור, שהרי ההסתדרות, כאגודה עותומנית, אינה מפרסמת את דו"חותיה לציבור. מדוע מקבל בני עיני משכורת עבור תפקיד שלא נעשה בשכר בעבר? על כך אין תשובה.

כדי להבין את מידת השפעתו הנוכחית של בני עיני, יש להכיר את החלוקה הפוליטית בהסתדרות. בעיקרון כל אדם יכול להתמודד על תפקיד היו"ר, אך מעשית הוא חייב לעמוד בראש סיעה שבאופן מסורתי מייצגת מפלגה פוליטית, ממש כמו בכנסת. עמיר פרץ הקים בזמנו את סיעת עמלים, לאחר שיריבו חיים הברפלד עמד בראש סיעת העבודה. עופר עיני, שקיבל בירושה את התפקיד מפרץ, הקים את סיעת עוגן, שחברה למפלגות נוספות ונהפכה לקואליציה פוליטית בשם עוגנים: עוגן עם 53 נציגים, עוז של חיים כץ עם 25 נציגים, העבודה עם 14, הליכוד עם 11 וש"ס עם שמונה. יחד אחראית עוגנים ל-111 חברים מתוך 171 איש בבינ"ה (בית נבחרי ההסתדרות), שהיא "הכנסת" של ההסתדרות. שלוש הסיעות האחרות קטנות וכוחן דל: למרצ יש תשעה נציגים, לתמורה עשרה נציגים, ולבית חברתי של איתן כבל יש 41 נציגים. "המספרים מוכיחים שאופוזיציה אין שם", אומר מקורב. "בני עיני שולט בסיעה הגדולה, בעצם הבלעדית בהסתדרות. עוגנים יכולה להעביר בבינ"ה כל נושא באופן אוטומטי, ובני עיני הוא הקומיסר, הפוליטרוק. תפקידו להשגיח פוליטית על ניסנקורן, ולפקח עליו שלא יעשה שטויות. הוא הדמות המקשרת בין המוריש - עיני, והיורש - ניסנקורן".

לא מעט אנשים טוענים כי נאמנותו של המנגנון לעופר עיני נובעת מהחטא הקדמון: ניסנקורן לא נבחר ליו"ר ההסתדרות בבחירות דמוקרטיות, אלא קיבל את התפקיד בירושה. הדבר קרה על אף שעיני הודיע כי "אינו יכול עוד" בחלוף שנה וחצי בלבד, או פחות ממחצית הקדנציה, מאז שנבחר בפעם האחרונה. על פי תקנון הסתדרות היסטורי, שבו השתמש חיים רמון כדי למנות את עמיר פרץ ליורשו, וגם פרץ כשרצה להמליך את עיני תחתיו, רשאי יו"ר ההסתדרות בלבד להמליץ על מועמד אחד בלבד בפני בינ"ה. עיני רצה להפעיל את הסעיף אך נתקל בכבל, שהתמודד נגדו בבחירות הכלליות וזכה ב-33% מן הקולות. כבל דרש בחירות כלליות והגיע עד בג"ץ, שהמליץ להסתדרות לבדוק שוב את התקנון, אך לא פסל את הסעיף. במאי 2014 הצביעה בינ"ה בעד המינוי החדש, ואף אחד לא הופתע. "היו"ר הלך, המנגנון נשאר", אומר מקורב. "לניסנקורן יש עוד שנתיים וחצי בתפקיד. הוא יודע שבלי עיני הוא לא היה מגיע לאן שהגיע, וגם יודע שבלי גיבוי המנגנון, שנאמן למשפחת עיני, הוא לא ינצח בבחירות הבאות. לכן, עד תום הקדנציה הזו אנחנו צפויים לאפס שינויים בהסתדרות. הוא לא מנהל כלום. המנגנון והוועדים הם כולם אנשי עיני".

אנשי עיני בהסתדרות

למה ניסנקורן מסכים לזה?

"נכון לעכשיו זה נוח: למה הוא צריך להתחנף, לרוץ אחרי אנשים? הכל קיים, הכל מסודר - בעלי התפקידים, המשכורות, הנסיעות לחו"ל, הג'ובים. ניסנקורן הוא איש ישר, ולא איש של אנשים וג'ובים, אבל בשנתיים וחצי הקרובות, עד לבחירות לראשות ההסתדרות, נוח לו שיהיה אחד שמתעסק בהשלטת השקט בארגון. חשוב לזכור שמבחינת הסיעה, ניסנקורן לא יכול להעביר אף החלטה בלי בני עיני, על אף שהוא היו"ר ובעל זכות חתימה, ואולי הוא לא באמת רוצה כי הוא מעדיף מנגנון שקט. את המלחמות שלו הוא רוצה לעשות בחוץ, כדי להבהיר שתדמית ה'חנון' שדבקה בו לא נכונה. כבר כיום הוא מחזק את הקשר עם הוועדים מעל ראשי המרחבים, ומנהל מלחמות, כמו המלחמה על דואר ישראל, שאין כל פרופורציה בין חשיבותן לרמת הנשק שהוא משתמש כדי לנהל אותן. אנחנו צפויים לעוד הרבה כאלה: את כל השרירים שהוא לא מפעיל בפנים, הוא יפעיל בחוץ".

עופר עיני עזב, אז למה חשוב לו כל כך לשמור על הקשר החזק הזה עם ההסתדרות?

"כי ההסתדרות היא ארגון רב כוח, ארגון כלכלי־עסקי אדיר. מדובר במוטת שליטה פיננסית הכי חשובה במשק אחרי הממשלה, רבת ג'ובים וטובות הנאה. גם אחרי שהחליט לעבור לחיים נוחים, עם 100% פינוק ו-0% אחריות, עיני רוצה לשמור על המקום הזה קרוב, ואכן כולם מוברגים היטב במנגנון: אחיו, אשתו, מקורבים הנחשבים לנאמנים. בצורה כזו קל מאוד למשוך בחוטים".

מקורבת אחרת של עיני - אולי המקורבת ביותר - היא אשתו רוית דום, המכהנת כמנכ"לית רשת עמל, השייכת להסתדרות. דום הגיעה להסתדרות בסוף שנות ה-90 ובמשך 12 שנה עבדה בצמוד לעיני בתפקידיו השונים. בין השאר, היתה ראש לשכתו כשעיני היה יו"ר ההסתדרות, ונחשבה לדלת הכניסה אליו. בינואר 2011 החליטה דום שמיצתה את התפקיד, ורצתה תפקיד אחר. הכיסאות המוסיקליים בהסתדרות החלו לפעול שוב, ובינואר 2011 היא מונתה למנכ"לית עמל, אף שאין לה כל רקע בחינוך. באותה שנה טבעה הרשת בגירעון של כ-18 מיליון שקל, אך זה לא מנע מהדירקטוריון של עמל - שבו ישבו גם אנשי ההסתדרות זאב חושינסקי ודוד גיל, מקורבי עיני - לאשר לה העלאת שכר של כ-40% - מה שהביא את עלות שכרה באותה שנה לכמיליון שקל.

עופר עיני ורוית דום בחתונתםצילום: אסף לב

למבקר הפנים אין ניסיון בביקורת?

בני עיני הוא רק אחד מבכירי ההסתדרות שנחשבים לאנשיו של עופר עיני. כזה הוא גם מנכ"ל ההסתדרות מאז ספטמבר, קובי טריפטו. טריפטו לא מגיע משום מקום: בארבע השנים האחרונות הוא עמד בראש המטה של עופר עיני, ונחשב לאחד האנשים הקרובים אליו. במסורת הדאגה לנשות הבכירים, אשתו של טריפטו, דינה, משמשת מנהלת משאבי אנוש בחברה למרכזי תרבות וספורט, השייכת להסתדרות.

טריפטו נכנס לנעליו של עמרי כהן, אחיינו של השר סילבן שלום, ששימש כמנכ"ל לפניו. השר, כמו עיני, מגיע מבאר שבע, והשניים מכירים זמן רב. כהן הוחלף, אבל נותר במערכת: כיום הוא מנכ"ל המכון הבינלאומי למנהיגות, המוגדר כבית הספר לוועדי עובדים של ההסתדרות, שמשמש כמעין אתנחתא לבעלי תפקידים עד לתפקיד הבא. לפני ששימש כמנכ"ל ההסתדרות עבד כהן שש שנים כסמנכ"ל משאבי אנוש ברשת עמל, השייכת להסתדרות ומאז 2011 מנוהלת על ידי אשתו של עיני, דום, אז בת זוגו. הנה עוד משהו שנשאר בתוך המשפחה: זוגתו הנוכחית של כהן גם היא עובדת בהסתדרות (שם הוא פגש אותה), ובן משפחתו, שהוא גם אחיין אחר של סילבן שלום , עמי כהן, היה יועצו של עיני, וכיום הוא כלכלן חיצוני המועסק על ידי ההסתדרות.

מינוי אחר של עיני הוא מבקר הפנים של ההסתדרות, רו"ח רמי בוהנא, שמונה ביוני 2013 אחרי שנתיים כמנכ"ל המכון למנהיגות בינלאומית. בוהנא מגיע מסניף מס הכנסה בבאר שבע, המקום שבו התחיל עיני את הדרך למעלה. בוהנא נבחר לתפקיד המבקר ללא מכרז, ומינויו עורר מהומה קלה, מכיוון שעל פי תקנון ההסתדרות נדרש מבקר הפנים לניסיון של שנתיים לפחות בביקורת פנים, והיה מי שטען כי לבוהנא אין כזה. בבינ"ה, שמינתה את בוהנא בעקבות המלצתו החמה של עיני, ונשלטת לחלוטין על ידי עוגן בראשות בני עיני, לא התרגשו. הוסבר להם כי דווקא יש לו ניסיון משיק. הבעיה היא אחרת: בין היתר, אמור בוהנא לבקר את פעילות הסיעות הפוליטיות בארגון. בתגובה הבהיר בני עיני: "סיעת עוגן אינה עמותה והיא כפופה לביקורת של מבקר ההסתדרות". האם המקורב שמונה על ידי האח הבכור יכול לבקר באובייקטיביות את פעילות האח הצעיר? לעיני הפתרונים.

מקורב אחר של עופר עיני הוא זאב חושינסקי (לעתים חושן), לשעבר עובד רשות המסים, המשמש, בין היתר, יו"ר הוועד המנהל של המכון הבינלאומי למנהיגות, דירקטור בהוצאת הספרים עם עובד השייכת להסתדרות, דירקטור ברשת עמל ובעוד ארגונים השייכים להסתדרות. בתחילת 2010 מונה חושינסקי, שהוגדר כיועץ הכלכלי ונחשב לאחד ממקורבי המקורבים של עיני, לראש אגף הפנסיה והביטוח של ההסתדרות, במקביל לשירותו בכל הדירקטוריונים. בקרוב, ועל פי הסכמה מראש, יקבל אותו ניסנקורן קרוב עוד יותר: ב-1 בנובמבר יחליף חושינסקי את ישראל אפרת, ראש אגף הכספים של הארגון, שיוצא לפנסיה. חברותו בדירקטוריונים תיבחן אז שוב.

מקורב אחר הוא דודי גיל, שבינואר 2011 מונה על ידי עופר עיני למנכ"ל חברת העובדים, אחד התפקידים הבכירים בהסתדרות. במקביל הוא משמש חבר ועדה בהתאחדות לכדורגל ובעבר היה חבר מזכירות וחבר הנהלה בהתאחדות - מקום העבודה החדש של הבוס הישן שלו. לפני שעיני נבחר לתפקיד בהתאחדות, גל שמועות קבע כי גיל מתכוון להתמודד על תפקיד היו"ר, אותו תפקיד שעיני קיבל בסופו של דבר.

הנה עוד קצת כיסאות מוזיקליים: גיל הוא בכיר לשעבר בבנק יהב, ש-50% ממנו שייכים להסתדרות. בנק יהב היה המקום שנתן לעופר עיני 150 אלף שקל בשנה כשכר דירקטור, על אף שייצג את ההסתדרות, כאשר לא מקובל לקבל שכר, בוודאי לא כה גבוה, כאשר אתה נציג הבעלים.

הבנק צ'יפר את עיני, אבל לא רק אותו. אריאל יעקובי, יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אף הוא מקורב לעיני, גם הוא דירקטור ביהב מטעם ההסתדרות, ומתפקיד זה משלשל לכיסו עשרות אלפי שקלים בשנה.במקביל ליעקובי נמצא ארנון בן דוד, יו"ר הסתדרות המעו"ף, מקורב מאוד לעיני. גם שם הכל נשאר במשפחה: בת זוגו של בן דוד היא עובדת שלו לשעבר, שמונתה בשל מערכת היחסים לתפקיד בכיר אחר בהסתדרות המעו"ף. אמה של זוגתו גם היא עובדת הסתדרות ותיקה, בכירה במשען וחברת בינ"ה. מקורב נוסף לעיני הוא אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה. אדרי נחשב לבן טיפוחיו של עיני מאז ומתמיד, וחולש על הוועדים הגדולים דוגמת הנמלים או הרכבת.

ההסתדרות לא חייבת להסביר דבר

אחד מחמשת התפקידים הבכירים בהסתדרות הוא יו"ר אגף ארגון ומרחבים, החולש על כל מרחבי ההסתדרות. בראשו עומד הח"כ לשעבר אבי יחזקאל, המקורב מאוד לעיני, שגם מינה אותו לתפקיד. "תפקידו של יו"ר האגף הזה הוא לשמור על הקשר עם השטח", אומר מקור המכיר את ההתנהלות. "ראשי המרחבים רובם ככולם היו אנשים ראויים שצמחו מהשטח, הם חיילי המפקד של מפלגת העבודה. עיני שינה את זה והביא לתפקיד אדם מבחוץ, שהיה ח"כ מטעם העבודה, שנהנה מכימיה טובה עם היו"ר לשעבר. ב-2007, כשנהפך למובטל מכיוון שלא נכנס לכנסת, עיני מינה את יחזקאל ליו"ר מרחבים, כי חשש שמשם תבוא הסכנה הפוליטית לכיסאו, ורצה אדם נאמן. יחזקאל מקורב מאוד, ומעולם לא הסתיר את חיבתו לעיני".

מקור אחר מוסיף: "כיו"ר המרחבים, יחזקאל ממונה על התקציבים שזורמים אליהם, וגם מאשר את המינויים והקידומים, ולא ראשי המרחבים עצמם שנחשבים לממליצים בלבד. בתקופת עיני, הוא היה מעורב בכל קידום, גם הזוטר ביותר - ככה משמרים את הכוח. אם אתה לא נחשב נאמן ליו"ר, ידאגו שמישהו יוצב במקומך, ויחזקאל יושב בדיוק במקום המשפיע הזה". אכן, כל 28 ראשי המרחבים הם חברי קואליציית עוגנים. יחזקאל היה ברשימת בכירי ההסתדרות ששימשו כדירקטורים בשכר בחברות פרטיות שבהן שלטו טייקונים, ושימש כנציג הבעלים בנייר חדרה, שהיה אז נוחי דקנר, תמורת יותר מ-60 אלף שקל בשנה. היום, לדברי ההסתדרות, הוא אינו דירקטור באף חברה חיצונית.

כיצד אפשר לשחק את משחק הכיסאות המוסיקליים הזה, שכולו מעבר מקורבים מתפקיד לתפקיד? מה מאפשר יצירת מנגנון כה נאמן? התשובה פשוטה: ההסתדרות, אגודה עותמנית, אינה מחויבת בחוק המכרזים וגם אינה מחויבת לפתוח את דיווחיה לגורמים חיצוניים, כמו מבקר המדינה. "כל בעלי התפקידים החשובים ממונים על ידי היו"ר", אומר גורם שמכיר היטב את ההתנהלות בארגון. "מעט מאוד אנשים מתקבלים מבחוץ, וגם אז רק לתפקידים זוטרים. אף שההסתדרות חיה על כספי ציבור כמו דמי חבר, אין חובת מכרזים מכל סוג, גם לא בנושאי כוח אדם, כספים או רכש. מכיוון שהיו"ר הוא כל יכול בבינ"ה, הוא יכול להעביר כל החלטה, כולל שינוי תקנונים או מינויים. ניסנקורן מכיר את ההתנהלות היטב ולמרות הצהרותיו בדבר שקיפות, דבר לא ישתנה, בודאי לא בקרוב, כי עמימות טובה גם לו. רק אם בעוד שנתיים וחצי יגיע מועמד עצמאי שיכבוש את מקומו בבחירות דמוקרטיות, אנשיו, ואולי גם רוחו של עיני, ייעלמו מן ההסתדרות".

מההסתדרות נמסר בתגובה: "רעייתו של קובי טריפטו עובדת בחברה למרכזי תרבות וספורט (מת"ס) אשר כפופה לחברת העובדים, ואין בינה לבן זוגה כל קשרי עבודה. במסגרת תפקידו, טריפטו לא פועל בעניינים הקשורים לחברת מת"ס והוא מנוע מכל מעורבות הקשורה לפעילות בת זוגו בחברה. רמי בוהנא הוא רואה חשבון מוסמך מ-2002. הוא שימש שש שנים כמפקח מס בכיר ברשות המסים. ב-2005–2009 שימש בוהנא כמרכז בכיר לביקורת ואכיפה באגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר. תפקיד זה כלל ביקורות בגופים המוסדיים, חברות ביטוח, קופות גמל וקרנות פנסיה. חמותו של ארנון בר דוד עובדת כ–30 שנה בחברת משען ומכהנת כיו"ר ועד עובדים עוד לפני שבר דוד נכנס לעבוד בהסתדרות. לגבי השאלה אם אבי ניסנקורן מחושק על ידי המנגנון: שאלה זו אינה ראויה לתגובה והיא מופרכת מכל יסוד".

תגובתו של עופר עיני לא התקבלה עד מועד סגירת הגיליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker