עופר עיני - האיש שלא מוטרד ממחיר המילקי

עופר עיני, מזל טוב, סיימתם לספור את הצ'קים? "אני לא מעוניין לדבר, זה אירוע אישי פרטי" ■ עיני מתעקש שהמעשים שלו כבר לא צריכים לעניין אותנו. אם כך, מה עשו בחתונתו חצי ממשלה, רבע כנסת, נשיא המדינה, טייקונים וראשי הבנקים שמנהלים את הכסף של הציבור?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"אתמול בצהריים היתה חתונה שהוזמנתי אליה. אתמול בצהריים זה גם הזמן שאני אוסף את הלל ונעמי מבית הספר. אתמול בצהריים, אחרי הצלצול ומהומת התלמידים היוצאים מבית הספר, כשהתמקמנו במכונית אמרתי לנעמי והלל שהייתי ממש עכשיו צריך להיות בחתונה. הם התעניינו של מי. סיפרתי להם. הם אפילו לא התעניינו למה אני עמם ולא בחתונה. שעה אחר כך, כששיחקנו בחדר העבודה שלי, ראיתי בסמארטפון תמונות ראשונות בזמן אמת מהחופה - נשיא המדינה, שרים, טייקון, עורך דין חלקלק, ראשי משק, יו"רים של בנקים, עולם שלם של אנשים שהכסף הוא נשמת אפם (אבל רק כסף גדול).

'תראי', אמרתי לנעמי. 'הנה החתונה שהייתי צריך להיות בה. הנה תראי, זה הנשיא והנה כל מיני אנשים חשובים שם'. 'אל תדאג סבא', אמרה נעמי, 'טוב שבחרת להיות עם אנשים כמונו. גם כיף לנו לשחק יחד'.

מזל טוב לזוג המתחתן. אני מאחל להם חיים טובים מאוד. אני נשאר עם אנשים כמונו".

עופר עיניצילום: מוטי מילרוד

את הדברים האלה פירסם בדף הפייסבוק שלו יו"ר ועד עובדי הבנק הבינלאומי, חנוך ליבנה. הוא אמנם לא כתב על מי ועל מה הוא מדבר, אבל לאף אחד לא היה ספק - זוהי החתונה של יו"ר ההסתדרות עד לא מזמן, עופר עיני, עם בת זוגו, מנכ"לית רשת עמל, רוית דום, שנערכה לפני כשלושה שבועות בקרית שדה התעופה.

ליבנה צדק. זה שנים שלא זכורה חתונת ראווה כזאת, שאליה עולים לרגל לא רק הנשיא, חצי ממשלה ורבע כנסת, אלא גם כמה טייקונים (וטייקונים לייט), מנהלי בנקים, עורכי דין, יחצ"נים, ראשי ועדים, רמטכ"ל לשעבר וכמה סלבס מתחום הכדורגל.

אי אפשר לחשוד בליבנה שהוא נגד עבודה מאורגנת. למעשה, מדובר באחד מראשי ועדי העובדים המיליטנטיים בבנקים ומי שבניגוד, למשל, לעמיתו הוותיק לשעבר שרלי אמזלג מבנק הפועלים, לא תמצאו מתחבק עם ההנהלה. הפוסט של ליבנה זכה בסך הכל לכ–100 לייקים, אבל לא במקרה אף לא אחד מהם היה מחבר הסתדרות. כנראה שהם עדיין פוחדים מהבוס לשעבר ומיורשיו.

בשנים האחרונות ישראל התרגלה לחתונות של סלבס מהתחום העסקי, כמו החתונות שערכו נוחי דנקנר, שרי אריסון, ציון קינן ויצחק תשובה לילדיהם, שנהפכו למפגן ראווה של קשרי הון־שלטון. אלא שאצל עיני זה היה צורם במיוחד. הרי רק עד לאחרונה הוא היה ראש איגוד העובדים הגדול בישראל. אפשר היה לצפות שעיני יהיה מזוהה יותר עם מי ששלחו אותו לתפקיד ועם כל השאר יהיה ביחסי עימות כלשהם, או לפחות לא ביחסי חיבוק־נשיקה־מתנה.

מי שמכיר את עיני יודע שגם כשהיה מנהיג עובדים הוא לא התנזר ממנעמי החיים. הוא התגורר בדירה שנרכשה במיוחד עבורו על ידי ההסתדרות ברמת אביב ג', דירה שעומדת ריקה כבר יותר משנה. בנוסף לשכרו בהסתדרות (כ–40 אלף שקל בחודש), הוא לא היסס לקבל גם יותר מ–100 אלף שקל בשנה על תפקידו כדירקטור מטעם ההסתדרות בבנק יהב, תפקיד אותו מילא 14 שנה, ובאופן כללי ניהל מערכות יחסים ידידותיות עם אנשי ההון. אבל גם מי ששיפשפו עיניים למראה החוגגים בחתונתו, לא האמינו שימים ספורים לאחר ששבר את הכוס, ישבור עיני עוד שיא - מעתה הוא יוציא מדי חודש חשבונית על סך 50 אלף שקל לבנק דיסקונט.

עופר עיני בכינוס של ההסתדרותצילום: דודו בכר

"או קיו ייעוץ והשקעות בע"מ" יהיה כתוב בראש החשבונית של חברת הארנק החדשה שהקים עיני מיד אחרי פרישתו. הנהלת הבנק, בראשות היו"ר יוסי בכר והמנכ"לית לילך אשר טופילסקי, שכרה אותו לנהל מטעמה את המו"מ לפיטורי 250 עובדים, ולמעשה לדאוג שההליך יסתיים בנזק המינימלי לבנק ולתדמיתו. בלי צינון ובלי חשבון, פחות מחצי שנה לאחר פרישתו מההסתדרות, עיני עובר לייצג הנהלה של בנק. בעצם למה הוא צריך צינון? האם עיני לא שירת את הנהלות הבנקים עוד קודם? ורגע, אם תמורת שכר של כמה מאות אלפי שקלים בשנה הוא יכול לסדר את יחסי העבודה בבנק הכי חלש במערכת, מדוע לא עשה זאת קודם מכיסאו של יו"ר ההסתדרות?

בפוסט נוסף בעניין, ליבנה כבר נקב בשמו של עיני. "מי יגול עפר מעיניך יצחק בן אהרון", כתב וסיפר על היכרותו עם מי שהיה מנהיג פועלים אמיתי ומזכ"ל ההסתדרות בתחילת שנות ה–70. "על הקיר בחדר ההמתנה בלשכת היו"ר יש לוח עם תמונותיהם של כל מנהיגי ההסתדרות בעבר. אני לא מצליח להבין", סיים ליבנה, "איך התמונה של בן אהרון ושל עיני נכנסת לאותו לוח".

הפרסום על ההתקשרות בין עיני לדיסקונט עורר סערה. לא רק ח"כ איתן כבל, "החשוד המיידי", יצא נגדו. ח"כ שלי יחימוביץ', שהלכה עם עיני יד ביד במשך שנים, התעצבנה: "הוא יותר גרוע מניר גלעד", אמרה עליו בראיונות בתקשורת, שנראו קצת כמו ניסיון לתקן את ההשתתפות הלא מוסברת שלה בחתונת ההון־שלטון. האמת שעוד לפני הידיעה על דיסקונט הרגישה יחימוביץ' לא בנוח. "באתי לשמוח בשמחתו של מי שאמנם היו לי עמו לא מעט מחלוקות, אבל גם צבר לא מעט הישגים כיו"ר ההסתדרות, היה שותף אפקטיבי שלי לאורך שנים לחקיקה ולפעילות למען עובדים, וגם חבר בכיר במפלגתי", אמרה לנו יומיים אחרי החתונה.

את, רם כספי, רני רהב, יצחק תשובה, אלפרד אקירוב רוני מאנה וחצי ממשלה רוקדים יחד?

יחימוביץ': "אני מדירה רגלי מאירועים שבהם יש חיבורים בין הון לשלטון, ונדהמתי מתמהיל הנוכחים. להגיד שלא הרגשתי בנוח יהיה אנדרסטייטמנט. אני כבר שמונה שנים בפוליטיקה, אבל מתברר שתמיד יש מה ללמוד, ולמדתי לקח: להבא להסתפק במברק ברכה חם".

מה הבאת?

"יין מיקבי רמת הגולן ב–132 שקל, ואני מאחלת לזוג הרבה אושר".

שלי יחימוביץ' בחתונת עיניצילום: אסף לב

ח"כ מירי רגב: "לא מבינה את הביקורת"

ח"כ מירי רגב שלום, מה עשית בחתונה של עיני?

"נו באמת, הלכתי כי אני חברה שלו כבר שנים ארוכות, ורציתי לכבד אותו ואת רוית דום".

מאיפה אתם חברים?

"גם הוא דרומי. הוא מבאר שבע ואני מקרית גת והכרנו אני לא זוכרת איך בדיוק, גם כי יש לנו חברים משותפים ובוודאי לאורך השנים מעבודה משותפת".

על מה עבדתם?

"עבדנו בוועדת הכספים יחד, אני לא זוכרת על מה".

את מבינה את הביקורת?

"לא, אני לא מבינה. מתוקף עבודתו כיו"ר ההסתדרות, עיני היה צריך לגשר בין כולם — העובדים, המעסיקים והממשלה".

חשבתי שמתוקף תפקידו עיני היה אמור לייצג את העובדים.

"בעיקרון התפקיד שלו זה באמת לייצג עובדים, אבל כשאתה מייצג עובדים אתה גם מגשר, כי אתה רוצה לתמוך בהם, אבל אם תהיה טוטאלי לא תשיג כלום. וזה המשולש שאפשר היה לראות בחתונה - עובדים, מעסיקים וממשלה. פגשתי המון יושבי ראש של ועדים, כמו יו"ר ועד העובדים של עיריית בית שמש ושל עוד עיר בצפון שאני לא זוכרת כרגע, וגם את יו"ר עובדי הדואר".

הבאת מתנה?

"ברור. כשאני מגיעה לחתונה אני מביאה מתנה".

מחשבונך האישי?

"לא, מכספי ציבור. נו, ברור שבאופן אישי".

שמעתי מאורחים בחתונה שהמינימום המקובל היה שם 1,000 שקל לאדם. גם את הבאת סכום כזה?

"לא יודעת מה עם אחרים. לי אין כל כך הרבה כסף".

"ברור. כשאני מגיעה לחתונה אני מביאה מתנה".צילום: אוליבייה פיטוסי

את הדרך לגן האירועים אווניו שבמתחם איירפורט סיטי זכרו חלק מהאורחים - לפחות אלה המקושרים להסתדרות - בקלות. המקום, שמגדיר עצמו כ"יוקרתי בישראל, שמגשים חלומות ומקסים אורחים", אירח רק באחרונה אירוע יקר של ההסתדרות שגרם לרבים מהנוכחים להרים גבה. ואולם באותם צהרי שישי שלפני ראש השנה זה היה משהו אחר. יותר מ–1,000 האורחים שעברו ליד נהגי מכוניות המנהלים המפוארות שהמתינו בחוץ "בהיכון" ועל פני הכנריות בשמלות הסגולות שניגנו לצד דוכן הסושי, היו בקלות יכולים לסגור בכמה דקות את הדיונים על תקציב 2015. נכון, לכל מי שהיה לאורך שנים בתפקידים מסוג זה יש בטח שניים־שלושה מכרים עשירים ומפורסמים, ואין סיבה שלא יוזמנו לשמחה. אבל כאן היה ברור שמדובר במפגן של כוח ועושר.

יו"ר דיסקונט, יוסי בכר, בוא נדבר על עיני.

"כל ההתנהלות העסקית מול עיני ודיסקונט קשורה להנהלה ואני כיו"ר הבנק לא מתעסק עם זה".

לפי מה שפורסם אתה ניהלת את המגעים עמו.

"אני בידידות אתו עוד מהתקופה שהייתי מנכ"ל האוצר, אבל הנהלת הבנק ניהלה את המגעים".

לא הבנתי, אז אתה תיווכת כידיד והם המשיכו את המו"מ המקצועי?

"אמרתי לך שכל ההתנהלות העסקית מולו התנהלה על ידי הנהלת הבנק".

הבאת מתנה מטעם הבנק או באופן אישי?

"באופן אישי".

כמה?

"נו באמת, מספיק. בואי נעצור כאן, אני מבקש".

אז רק שאלה אחרונה. תגובתך בנוגע לתגמול של עיני בבנק, 50 אלף שקל בחודש?

"אני לא יודע מה נסגר אתו".

מלבד הבוסים החדשים של עיני בדיסקונט, בכר וטופילסקי, הגיעו לחתונה גם יו"ר ועד עובדי דיסקונט לשעבר, ריקי בכר, מי שלפי פרסום ב"מעריב" היה בסוד המגעים עם עיני במשך חודשים ארוכים. בכר פרש באחרונה מהבנק עם חבילה של 12 מיליון שקל, כך שהוא בוודאי יודע שבדיסקונט יודעים לשלם.

עוד שני בנקאים שנכחו במקום הם מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן (שכר של כ–10 מיליון שקל בשנה), והמנכ"ל לשעבר של בנק מזרחי טפחות, אלי יונס, שלקח בשנים האחרונות רבע מיליארד שקל הביתה. יונס יכול ודאי לתת כמה טיפים לעיני, אחרי שב–2003, עת כיהן כמנכ"ל הפועלים, פיטר 900 עובדים.

גם היורש שעיני מינה לעצמו בהסתדרות, משל היתה זו משפחת מלוכה שמעבירה נכסים בירושה, אבי ניסנקורן, בא לברך את הבוס לשעבר. למחרת, בראיון לערוץ 2, ניסה ניסנקורן להסביר את השתתפותו בחתונה השנייה של עיני (וגם של דום) בכך שמדובר ב"אירוע של פעם בחיים". אחר כך, משהתברר עניין דיסקונט, ניסנקורן נאלם. בניגוד לעיני שדווקא נוהג לענות ולדבר בפתיחות יחסית עם עיתונאים, ניסנקורן סירב להתייחס להשתתפותו בחתונה וגם לא אמר מהי עמדתו בנוגע להפיכתו של עיני מנציג עובדים ליועץ להנהלת בנק. בינתיים ועד עובדי דיסקונט הודיע שלא ישתף פעולה עם עיני, למרות שהאחרון הסביר שהוא בא לדיסקונט רק אחרי שווידא שהוועד קיבל זאת בברכה. הסתירה בגרסאות מעוררת כמה תהיות: האם עיני לא דיבר אמת? האם הוא יפרוש מהתפקיד לפני שהחל אותו בעקבות חוסר שיתוף הפעולה של הוועד? וכיצד יתמודד ניסנקורן עם העימות המתקרב עם מי שמינה אותו?

לדברי בכיר לשעבר בהסתדרות, העובדה שעיני החל לייעץ לדיסקונט יוצרת בעיה גדולה לניסנקורן ולהסתדרות, שכן הוא בפועל מינוי של עיני גם אם לא באופן פורמלי. "עיני החזיר אותו מלכתחילה להסתדרות ומינה אותו לתפקיד בכיר, ואז החליט שהוא יחליפו. על ניסנקורן לפסול את עצמו מטיפול בדיסקונט, ואם יהיו עוד כמה 'דיסקונט' כאלה לעיני, זו תהיה בעיה עבור ניסנקורן וזה יעקר את יכולתו להתערב בסכסוכי עבודה. זו בעיה שלא נובעת מהאיש ניסנקורן, אלא מאופן מינויו".

יו"ר דיסקונט יוסי בכר עם המעטפהצילום: אסף לב

עיני: "אני איש פרטי"

שלום, זה עופר עיני?

"כן".

מזל טוב, מה שלומך?

"הכל בסדר".

איך היתה החתונה?

"היה על הכיפאק".

סיימתם לספור את הצ'קים?

"אני לא מעוניין לדבר, זה אירוע אישי פרטי".

1,000 איש באו לברך אותך, כולל אנשי ציבור, טייקונים, בנקאים.

"אני לא רוצה לדבר על זה, אני לא חייב כלום לאף אחד".

כמה עלתה החתונה?

"אני לא מעוניין לדבר, כל טוב".

האם קיבלת הנחה מבעלי אווניו?

"לא מעניין אותך מה קיבלתי ומה לא קיבלתי".

האם קיבלתם מתנות בשווי מיליון שקל?

"את יכולה להירגע".

המשכנתא בסך 2 מיליון שקל שנטלת על הדירה שרכשת ברמת השרון ביותר מ–3 מיליון שקל, נלקחה מבנק הפועלים?

"למה את שואלת?"

כי ציון קינן היה אחד האורחים בחתונה.

"זה חטטני מדי. כבר נתתי לכם ראיון מאוד חושפני עם פרישתי ואמרתי לכם את זה".

לא אמרת מאיפה לקחת את המשכנתא.

"אז אין לי מה להוסיף".

איפה אתה הולך לעבוד? כפי שפורסם בעבר אצל אנשי העסקים יקיר גבאי או מני ויצמן, שהאחרון הוא גם חבר טוב שלך ומקורב להפועל תל אביב בכדורגל?

"לא, ואת זה אני אומר באופן חד־משמעי, ואני גם לא הולך לעבוד אצל אלפרד אקירוב".

עופר עיניצילום: מוטי מילרוד

אז אתה הולך לעבוד אצל תשובה?

"אני לא יכול להתייחס לכל שם. היו אצלי הרבה אורחים בחתונה, ואני לא אתחיל להתייחס לכל אחד ואחד. וזה גם בכלל לא עסק שלכם".

בכלל, מה הסיבה שתשובה, אקירוב, כספי וקינן היו בחתונה?

"אני עושה את צעדי הראשונים במגזר העסקי. אמרתי כבר שזה לא עסק שלכם. אני לא חייב דין וחשבון לאף אחד".

אתה מבין שזה נראה מוזר שטייקונים, בנקאים ונציגיהם מגיעים לחתונתו של מנהיג עובדים. מה לך ולהם?

"אני כבר ארבעה חודשים לא בתפקיד. הזמנתי אנשים כי אני מעריך אותם".

אז אתה רוצה לומר שהכרת אותם בארבעת החודשים האחרונים?

"אני איש פרטי ואני לא חייב לך שום דבר".

בכל זאת, אתה לא פרטי לגמרי, את רוב האנשים הכרת בתפקידיך הציבוריים, חלקם אנשי ציבור. חוץ מזה, אתה ממלא עכשיו תפקיד ציבורי של יו"ר ההתאחדות לכדורגל.

"אז שכתב ספורט יתקשר אלי. זה תפקיד בהתנדבות, החתונה היתה אירוע פרטי".

בוא נדבר על המינוי של אשתך למנכ"לית עמל בזמן שהיתה בת זוגך.

"הכל כבר פורסם, לא היו בינינו יחסים באותה תקופה. אתם מממחזרים חומרים, גם על הדירה. ואלה סתם שאלות חטטניות".

שלושה ימים בלבד לאחר השיחה הזאת התברר כי מלבד תפקידו של עיני כיו"ר ההתאחדות לכדורגל (בלא שכר אך עם החזר הוצאות), עיני ייעץ לדיסקונט. במקביל, נודע כי באותו היום נהפך עיני גם לשותף עסקי של שרגא ברוש, לשעבר נשיא התאחדות התעשיינים ומי שמבקש לכבוש את התפקיד מחדש. עיני מחזיק ב–45% מהחברה הקרויה עושרד גז טבעי, שבה מחזיקים ברוש ואחיו יריב ב–45%. ברוש, אורח נוסף בחתונה, הוא כבר שנים חבר אישי קרוב של עיני ובעל ברית אסטרגית עמו. הקרבה הזו מעט משונה בהתחשב בכך שהשניים ניצבו בשני צדי המתרס, בשעה שהאחד אמור לשרת את האינטרסים של המעסיקים והשני את אלה של המועסקים.

למי הקשרים ההדוקים בין השניים עשו טוב? הנה סיפור מ–2009, שבו חתמו ברוש, שהיה אז יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ועיני על הסכם, שלפיו המעסיק יורשה לחדור לתיבת הדואר האלקטרוני של עובד ללא אישורו וידיעתו, אם יש חשד שהעובד נוהג שלא כחוק. מה קורה אם אין חשד? גם אז אפשר להיכנס לתיבת הדואר ללא אישורו והסכמתו של העובד, בתנאי שיהיה נוכח בבדיקה.

"יש חוסר הסכמה ביני לבין ברוש לגבי יחסי עובדים־מעסיקים", אומר צביקה אורן, נשיא התאחדות התעשיינים שהחליף את ברוש ועתה מתמודד מולו שוב. "התזה של ברוש ועיני היתה שאל השולחן העגול המעסיקים והעובדים צריכים להגיע כאשר הם מסכימים על כל נושא, כי המטרה המשותפת היא להשיג הישגים מול המדינה. אני לא חושב ככה. צריכה להיות הידברות בין המעסיקים לעובדים קודם לכן, אבל צריך להגיע לשולחן העגול פתוח, כי לפעמים יש למדינה הצעות מעניינות".

שלום שרגא ברוש, רציתי לשאול על החברה החדשה שהקמת עם עיני.

"על העסקים הפרטיים שלי אני לא מדבר. אני איש פרטי".

אתה מתמודד על תפקיד ציבורי עכשיו.

"אני לא מדבר על העסקים הפרטיים שלי וגם כשהייתי בהתאחדות בפעם הקודמת לא דיברתי עליהם. נקודה. אפשר לשאול אותי על התאחדות התעשיינים".

בעבר נמתחה עליך ביקורת על כך שלא דאגת לעסקים הקטנים אלא לגדולים ועל כך ששיתפת פעולה עם עיני.

"מעולם לא נמתחה עלי שום ביקורת. להפך. ביקשו ממני להאריך את הקדנציה וגם עכשיו פנו אלי יותר מ–300 תעשיינים בבקשה שאחזור".

שרגא ברושצילום: תומר אפלבאום

שני האורחים העשירים ביותר שלקחו חלק בחתונה היו תשובה ואקירוב. אבל מה הקשר שלהם לעיני? שניהם הרי אינם ידועים כמעסיקי עובדים במאסות. בכיר בעולם הפיננסים אמר לנו על כך: "אף אחד לא מגיע לאירועים האלה בלי איזה אינטרס. רק שלא תמיד אנחנו יודעים את האינטרסים מאחורי הקלעים". אימות לדברים אלה אפשר לשאוב מנוכחותם של מנהלי דיסקונט בחתונה ימים לפני שהתברר שהם ישתמשו בשירותיו של מי שהרגע רקדו בחופתו.

ומה לגבי דמויות אחרות שמפארות את תמונת ההון־שלטון בישראל, עו"ד רם כספי, היחצ"ן רני רהב והמתווך רוני מאנה? מרבית האורחים שעמם שוחחנו אמרו שהגיעו לחתונה מתוך כבוד והערכה לעיני. ומתי אתם הלכתם בפעם האחרונה לחתונה רק בגלל הערכה וכבוד?

שלום עו"ד כספי, מדוע הלכת לחתונה?

"למה לא? מה הבעיה? היה שם איזה כתב מעיתון אחר ואמרתי לו שהראש שלי לא בחתונה בכלל, הוא בכלל ברמאללה".

מה אתה יכול לספר על החתונה?

"זה מעניין, 80% מהנוכחים שם היו גברים. עוד לא ראיתי חתונה כזאת. בדרך כלל יש 50%–50%. פה היו רק גברים".

איך אתה מסביר את זה?

"אולי זה קשור לכך ש–90% מהאורחים היו אנשי ועדי עובדים".

כמו מי?

"אני לא יודע".

אז מאיפה הגעת לשיעור הזה?

"אם אני לא מכיר אותם, אז הם מוועדי העובדים, והכרתי בערך 10% מהאורחים. אני מלווה אותו עשר שנים כבר מהתקופה שהיה יו"ר ההסתדרות, ואני חושב שהוא איש רציני. אני זה שנתן לו, כלומר עם עוד אנשים, אות כבוד מטעם ארגון CFO (ארגון מנהלי הכספים), כי הוא גילה אחריות גדולה בכל מערכת היחסים שבין המשולש הקדוש ממשלה־עובדים־מעסיקים".

מה זה מלווה אותו?

"הוא חבר. בעצם לא חבר, ידיד. הוא תרם תרומה גדולה למשק. הלכתי לחתונה שלו מתוך הערכה לתרומתו למשק, שבגללה נתנו לו גם אות לפני כמה שנים".

עבדת מולו פעם?

"לא עבדתי מולו. רגע, תני לי לחשוב. אני לא רוצה להטעות. אני לא חושב שעבדתי מולו".

בעצם הלכת לחתונה של אדם שאין לך שום דבר אתו.

"הלכתי מתוך הערכה לאדם שתרם תרומה גדולה למשק. אגב, אני לא מייצג כיום ארגון עובדים, אבל אני בא מבית של עובדים. הייתי בשומר הצעיר פעם".

מי עוד היה בחתונה? יו"ר ועד העובדים החזק בישראל, זה של חברת חשמל, מיקו צרפתי, שרק באחרונה הצליח להפיל שוב את הרפורמה בחברה. לא רחוק ממנו נצפה שר האנרגיה, סילבן שלום, שאחראי בין היתר לכישלון של אותה הרפורמה. בכלל, שרים וח"כים הפגינו נוכחות מלאה, אפילו יותר מנוכחותם בכנסת. שר הכלכלה נפתלי בנט הסתודד עם תשובה, שר הפנים גדעון סער הגיע עם גאולה אבן, וכן היו שר התחבורה ישראל כ"ץ, שר המדע יעקב פרי, שר התקשורת גלעד ארדן, שרת התרבות והספורט לימור לבנת והשר לאיומים אסטרטגיים יובל שטייניץ.

לא רחוק משרת המשפטים ציפי לבני היה אפשר לזהות שני חשודים בפלילים, איש העסקים ג'קי בן זקן והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי (היו"ר שלו לשעבר בחברת שמן). השרה לבני סירבה להשיב על חלק מהשאלות בנוגע לחתונה ואורחיה, ורק שיגרה את התגובה הבאה: ״אני מכירה את עופר מהחיים הציבוריים, ובאנו לשמוח אתו בחתונתו, ולא ביקשנו לקבל את רשימת האורחים כתנאי מוקדם״.

ישראל כ"ץ שיגר את התגובה הבאה: "השר ניהל מאבק עיקש וארוך מול עיני סביב הרפורמות שיזם בתחום התחבורה. מדובר במאבק שלווה בעימותים קשים וחריפים סביב הרפורמות שהשר ביצע בין השאר בנמלים, ברכבת ישראל, בתעופה ובענף הרכב. כ"ץ היה השר היחיד שעמד איתן מול ההסתדרות והעומד בראשה, ולא נכנע לתכתיבים שההסתדרות ניסתה להוביל. עיני שלח הזמנה אישית לשר התחבורה, למרות העימותים שהיו ביניהם. השר נענה להזמנתו, איחל לזוג מזל טוב והמשיך משם לדרכו. השר לא נתן מתנה לעיני ורעייתו, הוא אינו נוהג לתת מתנות באירועים".

ההתייצבות של ח"כים ממפלגת העבודה היתה המרשימה מכולם: בין השאר, אפשר לציין את אראל מרגלית, איציק שמולי, מיכל בירן, וכמובן את יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. מהליכוד באו רגב, גילה גמליאל, יריב לוין וחיים כץ. כמובן שגם דליה - מה אתם רוצים שאני אעבוד אצל עניים - איציק פקדה את החתונה שבועיים לפני ביקור גומלין של עיני בחתונת בנה.

ג'קי בן זקןצילום: נמרוד גליקמן

מתווך, לא מנהיג עובדים

החתונה מנקרת העיניים והמשרה החדשה בדיסקונט ממחישים לא רע את הקשר המעוות בין בעלי ההון והפוליטקאים במפלגות הגדולות לבין ראשי כמה מהוועדים הגדולים; קשר שמשמר את המבנה הבעייתי והתקוע של שוק העבודה ושל הכלכלה הישראלית בכלל. זה גם מרמז על תפקודו של עיני בהסתדרות. לא מנהיג עובדים עם ערכים ותפישת עולם, אלא מתווך עם יכולת דילוג, חיבור, כיפוף וליקוק. מעין מידל־מן שיכול לשמש גם יו"ר ההסתדרות, אבל גם איש שיווק מצטיין. זה אמנם דורש כישרון ושארם, ולעיני יש משניהם בשפע, אך לא מנהיגות.

בשנות כהונתו נמתחה על עיני לא פעם ביקורת על כך שלא את טובתם של העובדים הוא מחפש. עם פרישתו ב–2014 אמר יוסי לוי, יו"ר ועד עובדי אל על עד לפני שנתיים: "זוהי בשורה משמחת לציבור השכירים. עיני היה טוב לחזקים, ולא טוב לחלשים. הנמלים הם מוקדי כוח חזקים, ולכן כשלא קיבלו תלושים לסטקייה, מיד הוכרזו עיצומים בגיבוי ההסתדרות. תראו כיצד התרבו תופעות עובדי הקבלן בתקופתו. היורש ניסנקורן הוא בדיוק כמו עיני. שניהם לא מייצגים את העובדים, אלא רק את עצמם. אני בז להם".

לוי אמר את מה שרבים חשבו אך פחדו להגיד. במשך שנים איפשר עיני, בתמיכת הפוליטיקאים, ליו"ר ועד העובדים החשוד בפלילים של נמל אשדוד, אלון חסן, לבצר את שליטתו בנמל ולעשות בו כרצונו. כמו בכירים אחרים בהסתדרות, גם עיני היה מודע לכך שחסן מנהל עסקים במיליוני שקלים תוך פוטנציאל לניגוד עניינים חמור, אך לא עשה דבר. גם לאחר סדרת תחקירים על חסן ב"הארץ־TheMarker" המשיך עיני לגבות את חסן, ורק בעקבות הלחץ הציבורי העצום שהתעורר בעקבות פרסום בערוץ 2 - הוא התנער ממנו. וגם אז, זה היה באופן חלקי, שכן חסן נוקה על ידי ועדה שהקים עיני והוחזר לתפקידיו במהירות.

חסן, בניגוד ליושבי ראש הוועדים בנמל חיפה וברשות שדות התעופה, נעדר מהחתונה. חסן ועיני, רחוקים שניהם שמים וארץ מהתפישה המסורתית של מנהיגי העובדים בישראל ובעולם כולו, קרובים בתפישתם זה לזה. הם, למשל, יתמכו בהפרטה, אין להם כל בעיה לשתף פעולה עם טייקונים, וכאשר מדובר בעובדים שישרתו אותם אישית, התגלה כי הדאגה לזכויות העובדים לא בראש מעייניהם. כך, את דירתו של עיני שמומנה על ידי ההסתדרות ניקתה עובדת קבלן; ועובד החברה הפרטית של חסן, טען כי שולם לו פחות משכר מינימום (החברה הגיעה עמו להסדר פשרה).

לנהל מו"מ מול חבר?

שלום לח"כ מיכל בירן, מדוע הלכת לחתונה?

"בגלל רגשי הערכה לעיני. גם בגלל המהלך בהסתדרות של החזרה לארגן עובדים. לפני תקופתו של עיני ההסתדרות הפסיקה לארגן עובדים. כל הוועדים החדשים זה עבודה של עיני ושל ניסנקורן, שהיה לו תפקיד חשוב. חוץ מזה, גם בגלל כל הנושא של צו הרחבה לפנסיה חובה, שזה גם היה נושא התזה שלי - דיברתי עם הרבה אנשים וכולם אמרו ל שזה קרה בגלל הברית של עיני וברוש".

אז הלכת בגלל הערכה לעיני?

"אני לא מכחישה שהוא גם נתן לי גב ותמך בי בפריימריס".

היה לך נוח בכל הסיטואציה של החתונה הזו?

"לא במיוחד. אבל אני לא רוצה להתייחס לזה".

למה לא?

"אני מגיעה להרבה אירועים, והאדם שמזמין לאירוע הוא זה שבוחר איך האירוע ייראה ואיזה אנשים יהיו בו. אני מגיעה לאירועים של אנשים שאני מעריכה".

מה הבאת?

"לא הבאתי כסף. ח"כים לרוב לא מביאים כסף. אני חושבת שזה מה שצריך להיות באופן גורף. בדיוק כדי לחסוך את השאלות האלה. לצערי, לא כל הח"כים מיישרים עם זה קו. אני מביאה כסף רק לאירועים שאני באה אליהם כאדם פרטי".

מדוע לדעתך היו בחתונה של מנהיג עובדים לשעבר גם בעלי הון?

"באמת שאין לי דרך להעריך את זה. היו שם המון אנשים ללא ספק. בדיחה שהסתובבה על זה היתה שאפשר לסגור את תקציב 2015 באיזו פינה באולם".

בין פקידי ממשלה הבכירים שנכחו בחתונה היה גם יו"ר רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, שרק השבוע העביר בקבינט הכלכלי חברתי החלטה להנפיק בבורסה את רוב החברות הממשלתיות, דבר שמנוגד לעמדת ההסתדרות, שבעקבות ההחלטה אף הכריזה על סכסוך עבודה ב–11 חברות ממשלתיות.

עניין נוסף שקשור ליוגב הוא העבודה של עיני בבנק יהב. זה שנה וחצי, מאז הכתבה ב–TheMarker על שכר הדירקטורים שמשלם בנק יהב לעיני, יוגב קיבל מכתבים מהתנועה לאיכות השלטון. ההסתדרות והמדינה מחזיקות יחד (דרך חברה בשם החברה למפעלי כלכלה ותרבות לעובדי המדינה) ב–50% ממניות הבנק (בשליטה מחזיק בנק מזרחי). במשך זמן רב כיהנו רק שני דירקטורים מטעם המדינה וההסתדרות בבנק - עיני ויו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקבי, שניהם ייצגו את ההסתדרות ולא את המדינה. התנועה לאיכות השלטון ביקשה להבין מדוע המדינה מפקירה נכס שלה ולא ממנה דירקטורים, מדוע אין נהלים ברורים, ובנוסף מדוע שני הדירקטורים מטעם ההסתדרות נוטלים את שכר הדירקטורים, כ–180 אלף שקל בשנה, לעצמם, אף שהם ממלאים את תפקידם מטעם ההסתדרות. כבר בסוף 2013 השיבה רשות החברות כי היא בודקת את הטענות.

מלבד מכתב זה, רשות החברות בניהולו של יוגב מרחה את הזמן והתעלמה ממכתבי המשך שלה, ובינתיים המשיכו עיני ויעקבי ליהנות מהסדר התשלומים הנדיב. רק בשבוע שעבר, יומיים לאחר פניית TheMarker, התקבל במשרדי התנועה מכתב מטעם רשות החברות שמודה כי המדינה למעשה לא בדיוק יודעת מדוע עיני מושך את השכר הביתה ושאין נהלים ברורים. במקביל חזר אלינו דובר משרד האוצר מטעם רשות החברות במייל וכתב תגובה שקרית: "הרשות בכלל לא קיבלה פניות בנושא זה". כך או כך, ימים לאחר שתי ההתפתחויות האלה התפטר עיני מדירקטוריון יהב. השאלות שנשארות פתוחות - האם היה ראוי שעיני יקבל שכר באופן אישי ואם לא, האם יוגב יהיה מסוגל לדרוש ממנו להחזירו, וכיצד יוגב יתמודד עם המו"מ מול ההסתדרות על ההפרטה המתוכננת.

מימין לשמאל: דוד (מיקו) צרפתי, עופר עיני, סילבן שלום, אורי יוגב, אלי גליקמןצילום: עופר וקנין

יוגב לא היה פקיד השלטון היחיד בחתונה. היו שם עוד לשעברים כמו אילן לוין, שהיה הממונה על השכר (שעובד כיום בייעוץ להנהלת הבורסה מול ועד עובדיה); וכן הממונה על השכר באוצר כיום, קובי אמסלם.

פקידי האוצר מגלים במשך שנים אוזלת יד בהתמודדות מול ועדי העובדים הגדולים ומסיימים מו"מ כשידם על התחתונה. קשה להבין כיצד למשל, נשמרת התופעה של הנפוטיזם בחברות הממשלתיות, דבר שפוגע בשוויון ההזדמנויות. לדברי כלכלן בכיר, "אם אני מנהל מו"מ מול מישהו ואנחנו מגיעים להסכם ובדרך בלילות הארוכים באמת יש קרבה, דאחקות ובדיחות, זה לא הופך אותו לחבר שלי. אם זה כן הופך אתו לחבר שלי, מתעוררת שאלה: איך יתנהל המו"מ הבא. כדי לקיים את אמון הציבור ששני הצדדים שומרים על האינטרסים שאותם הם מייצגים יש להימנע מחברויות אישיות. חברויות אישיות נהוגות אמנם אצל עורכי דין משני צדדים, אבל לא צריך להיות נהוג במקרה של הרגולטורים. הבעיה היא שזו לא רק נראות. פעמים רבות האוצר וההסתדרות הם בעלי אינטרסים זהים למרות שהם אמורים להיות מנוגדים.

לדברי פרופ' ירון זליכה, אי אפשר להתמודד עם אדם במו"מ כאשר אתה מנהל אתו מערכת יחסים חברית או אישית. "אני סבור שיש להימנע ממערכת יחסים כזאת כאשר צורכי התפקיד שלך מחייבים אותך להתנהל ביריבות, ואף תוך ניגוד אינטרסים עם אותו אדם", הוא אומר. "יש הבדל בין הערכה מקצועית וניהול מערכת יחסים קולגיאלית, לבין קרבה אישית שמקשה על מקבל ההחלטות לנקוט מהלכים הפוגעים באינטרסים של אותו אדם ושל המוסד שהוא מייצג".

במשרד האוצר לא רק שסירבו לאפשר לנו לשוחח עם יוגב ואמסלם בנוגע לנוכחותם בחתונה, אלא סירבו גם לומר אם הם הביאו לזוג מתנה או צ'ק. עם זאת, דוברת האוצר מסרה כי הם "הגיעו כאורחים פרטיים".

מצדו של עיני, כמובן שמגינים על הקשרים האישיים עם פקידי האוצר. "תארי לך", אומר מקורב לעיני, "שהיית מדברת אתי כמה פעמים בשבוע, כמו שעיני דיבר לפעמים עם הממונים על השכר או רשות החברות הממשלתיות. לרוב זה על עבודה, אבל לפעמים זה גם גולש לפסים אישיים, כי מדברים על הילדים וכו'. אז ברור שנוצר קשר אישי, ואז מזמינים גם לאירוע, זה לא בהכרח נובע מאינטרס, אלא מיחסים שנרקמים בין אנשים. זה לגיטימי".

לדבריו של אותו מקורב, עיני טוב מאוד ביצירת קשרים אישיים. הוא טוב באחד על אחד הרבה יותר מאשר במינגלינג. הוא מאוד לא לעומתי, אלא אדם של פשרות. יש לו אינטליגנציה רגשית מעולה, הוא לא מנסה לכופף את הצד השני, אלא לזהות את החולשות והחוזקות שלו - ולהשיג את המטרה המשותפת. ולמרות הקרבה והחברות בין השניים, עדיין הצליחה החתונה, ובמיוחד האורחים בה, להדהים את אותו מקורב.

"לא חשבתי שזה יהיה ככה. לא האמנתי שזה יהיה אירוע של האלפיון. הופתעתי, בין היתר, כי עיני הוא לא אדם כזה של מינגלינג. בדרך כלל בחתונות ובאירועים הוא הולך לעשן סיגריה בצד. חשבתי שיהיו מעט אנשים מהדרג המקצועי, אבל בטח שלא תיארתי לעצמי שיגיע נשיא המדינה ואנשים כמו תשובה, אקירוב, קינן וכספי. עיני מעדיף פשרות וזה יוצר תחושה שהוא בכיס של מישהו, אבל זה לא נכון. עם זאת, אני לא יודע הכל. אני מודה ומתוודה. הוא משאיר את הקלפים קרוב לחזה. הוא אדם חשדן, שאף פעם לא מספר הכל. עם זאת, אני לא חושב שהוא בחר את האורחים בפינצטה. לדעתי, הוא פשוט שלח הזמנות לכל מי שאפשר ואנשים הגיעו. אני לא יכול להעלות על הדעת שום קשר שהיה לו עם ציפי לבני, למשל. אז למה היא הגיעה? כמו כולם. אנשים יודעים שזה אירוע חברתי. זה לא כי הם באמת חברים. אם רני רהב או נוחי דנקנר עושים אירוע ומזמינים אלפי אנשים, זה אומר שכולם חברים? ברור שלא. לי, למשל, יצא לחלק המון כרטיסי ביקור בחתונה. ככה זה באירועים כאלה. זה המשחק בספירה הזאת שנקראת האליטה החברתית־כלכלית של ישראל".

ההיתממות של עיני בשיחת הטלפון עמו - "מה אתם רוצים, אני איש פרטי" - אינה במקומה. האירוע הגדול והמפואר שהרים הוא בעיקר הודות לעבודתו וקשריו בשירות הציבור. אפילו את הכספים שקיבל כמתנה, וזה כלל לא סכום קטן (ועוד פטור ממס), אפשר לשייך במידה מסוימת לקשרים שנטוו באותן שנים. זאת ועוד, עיני משמש גם כיום בתפקיד ציבורי, גם אם בהתנדבות, כיו"ר ההתאחדות לכדורגל, שאחראית על עשרות אלפי שחקנים, יותר מ–1,000 קבוצות וכמובן על הנבחרות הלאומיות.

מי שאמור לפקח על כל זה היא שרת התרבות והספורט לבנת, שהיתה גם היא בחתונה. האם זה לא נראה לה מוזר? "ללבנת ולעיני היכרות ארוכת שנים במסגרת התפקידים הציבוריים שמילאו - היא כשרה והוא כיו"ר ההסתדרות. נוכח אותה היכרות, והעובדה שעיני גם נבחר באחרונה ליו"ר ההתאחדות לכדורגל, אך טבעי ויש לומר אף אנושי, שהשרה לבנת כשרת הספורט תשתתף בחתונתו. יצוין כי השרה אינה ממנה את יו"ר ההתאחדות", נמסר מלשכתה של לבנת.

ואולם קצת מוזר לקבל תגובה כזאת ממי שמסע הלחצים שלה סייע להדחתו של יו"ר ההתאחדות הקודם אבי לוזון (שגם הוא עובד בדיסקונט) ולהחלפתו בעיני, ובעיקר ממי שגם אם לא ממנה את היו"ר, אמורה לפקח על ההתאחדות. לבנת סירבה להשיב בנוגע לניגוד עניינים זה ובנוגע לסוג המתנה, ואם בכלל הביאה לבני הזוג. מי שסירב אפילו להתייחס לשאלותינו בעניין החתונה היה בנט, שבימים רגילים לא מסרב לתקשורת.

עופר עיני ורוית דום בחתונתםצילום: אסף לב

"בחיאתכּ, אני לא מעוניין לדבר על מדיניות הצ'קים שלי"

שלום לח"כ אראל מרגלית. מה אתה עשית בחתונה?

"אני מכיר את עופר מאז שנכנסתי לפוליטיקה לפני שנה ושמונה חודשים, ובאתי להגיד מזל טוב. באתי לזמן קצר יחסית והלכתי. אני לא נשאר הרבה בחתונות. חשבתי שחשוב שאומר מזל טוב. יש לי כבוד לעופר וגם לרוית, כי אני מכיר אותה מעבודה משותפת עם רשת עמל".

הרגשת בנוח עם הסיטואציה שבה בילית בחתונה עם נציגים מובהקים של מועדון ההון בישראל?

"לא ראיתי מי היה. דווקא היו הרבה חבר'ה מההסתדרות, מקרית שמונה ומנהריה. הוא איש עם עוצמה באישיות שלו. הוא אדם פרטי ויכול להזמין את מי שהוא רוצה. אולי היו שם טייקונים, אבל זה לא המילייה שלי. באתי, אמרתי מזל טוב ונסעתי לפגוש את הבת שלי שיצאה מהצבא. היא משרתת בחיל הים. לא הרגשתי לא בנוח, אבל לא התעמקתי. הנחתי שיבואו הרבה אנשים, הוא מאוד מוכר, הוא הזמין, ומן הסתם הם יבואו".

הוא מן הסתם גם השפיע על בחירתך לכנסת, לא?

"אני לא יודע. אני מקווה. אולי. אני מרגיש שזה הגיע בעיקר מהשטח, שם קיבלתי תמיכה גדולה מפני שאני קשור ליצירת מקומות תעסוקה".

הבאת צ'ק?

"בחיאתכ".

בחייאתכּ זה כן או לא?

"אני לא מעוניין לדבר על מדיניות הצ'קים שלי. זה לא לעניין".

אתה נבחר ציבור.

"ח"כים בדרך כלל לא מביאים צ'קים, הם באים ומכבדים בנוכחותם".

מה זה אומר בדרך כלל? זה אומר שהפעם הבאת צ'ק?

"אני לא מעוניין להגיב".

אם לא הבאת, אז מה הבעיה?

"אני לא מרגיש בנוח לומר בכתבה אם אני מביא מתנה או לא".

ובכל זאת, אני מנסה בפעם האחרונה.

"אני לא רוצה לענות. אני רק אומר שהמדיניות שלי היא לא להביא מתנות, אלא לכבד בנוכחות".

אראל מרגליתצילום: מוטי מילרוד

"החתונה מקבעת את דמותו של עיני כמי שעמד בראש ארגון של ועדים גדולים, ארגון שאין דבר וחצי דבר בינו לבין מצוקות העובדים החלשים והלא־מחוברים", אומר ד"ר דורון נבות, מבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה. "רשימת המוזמנים לחתונה מגלמת וממחישה את תפישת עולמו של עיני, שלפיה על ההסתדרות לשתף פעולה עם בעלי ההון הגדולים, ולא להתעמת עמם. זה גם מגלה מי שייך למועדון שמרכיב את התופעה הידועה בשם הון־שלטון, או במלים פשוטות - מי חלק מהאוליגרכיה הישראלית. למעשה, החתונה לא רק מגלה לנו את מבנה הכוח החולש על הכלכלה הפוליטית, אלא היא מתחזקת את מועדון ההון־שלטון. חתונות כאלה הן חלק ממה שמאפשר לאוליגרכיה לשמור על לכידותה ולהעביר מידע בלתי פורמלי לחבריה".

לדברי נבות, "חתונה היא אירוע פרטי, וכל אחת ואחד מזמין את מי שהוא רוצה. מה שמעניין ברשימת המוזמנים הוא שהאנשים שעיני מרגיש נוח בחברתם ומעוניין לחגוג ולציין אתם את חתונתו הם אנשים שעם חלקם לפחות הוא היה אמור להיות מסוכסך. אנשים שהוא אמור היה להיות בקשר מנוכר, או לכל היותר קורקטי. 'אמור היה להיות', אם עיני היה נלחם על זכויות העובדים הפשוטים, נגד הניצול והאופן שבו התפתח הקפיטליזם הישראלי. ואולם מכיוון שעיני העדיף לאורך רוב הקריירה את שיתוף הפעולה עם ההון הגדול, חרף ניגוד עניינים מבני ועמוק בין העובדים הפשוטים לחלק מבעלי ההון, ניגוד העניינים לא קיבל ביטוי בדמות מאבק של עובדים למען זכויותיהם. לכן, לחתונתו עיני הזמין את הטייקונים ואת פרקליט הצמרת מאבות שיטת השקשוקה. הם חברים של עיני, כשם שהוא חבר שלהם".

בראיית נבות, "מכיוון שעיני מאמין בשיתוף פעולה כזה, הוא לא רואה בעיה בנראות הציבורית של האירוע. הוא לא מרגיש לא נוח להתהדר בקשריו עם בעלי הון, פוליטיקאים, גנרלים בדימוס ופקידים בכירים באוצר. מבחינתו, אין בכך בושה, עקב תפישת עולם שהפנימה את האינטרסים של בעלי ההון על חשבון הציבור. מעניין לראות מי עוד הופיע - גנרלים לשעבר, פוליטיקאים רבים מהימין הכלכלי והמדיני, שלכאורה אמורים להיות אויביו הגדולים של נציג העובדים והשמאל, ובכירים באוצר שמזוהים עם הפרטה בכל מחיר, גם אם המחיר הוא היעדר תחרות ופגיעה בשוק החופשי".

לדברי נבות, "יש שתי בעיות עם התפישה השיתופית של עיני. ראשית, היא פוגעת בעבודה המאורגנת ובזכויות העובדים החלשים. עיני מעולם לא ייצג את האינטרסים האמיתיים שלהם, לכל היותר ייצג אותם באופן פורמלי, לא באופן מהותי. שנית, כאשר העבודה המאורגנת פועלת בשיתוף פעולה כה הדוק עם ההון הגדול, בעלי ההון יכולים להגביר את הריכוזיות במשק, לפגוע בתחרותיות, לטרפד את השוק החופשי ולפגוע ברווחה של כולנו בקלות רבה יותר.

"מבחינה מעשית, עבודה מאורגנת שמייצגת את העובדים כולם היא אחד הבלמים בפני כוחם של טייקונים להרוס את הקפיטליזם ולפגוע בכולנו. אבל כאשר מי שעומד בראש העבודה המאורגנת מאמין בשיתוף פעולה עם ההון הגדול, אזי אחד הכוחות בעלי הפוטנציאל המשמעותי ביותר לרסן את מהלכיהם של בעלי הון גדולים כנגד השוק החופשי ונגד טובת הציבור - איננו. ארגון העובדים אינו מייצג עוד עבודה מאורגנת, אלא את העובדים המאורגנים, המקומבנים, המסודרים, המשפיעים והופך לחלק מהאוליגרכיה ולא חלק מהתרופה נגדה".

במרבית השיחות שערכנו עם אנשים שהשתתפו בחתונה, הם נתנו לעיני קרדיט בעיקר על קידום שני נושאים - השינויים בהעסקת עובדי הקבלן והסכם פנסיית חובה. אלא שבחתונה לא היה זכר לעובדים החלשים במשק, ודווקא אלה ששכרם קבע שיאים חדשים של חזירות, לא התביישו להסתובב בה. כך, למשל, אחד האורחים היה אייל לפידות, מנכ"ל חברת הפניקס, שמשרד האוצר נלחם באחרונה לקיצוץ שכרו. בחשבון הבנק של לפידות נחים עשרות מיליוני שקלים, שקיבל מהחברות הציבוריות שבהן עבד.

אורח אחר היה השר פרי, שלפני שהצטרף ליש עתיד היה ידוע באופיו הקפיטליסטי והנהנתני, כמי שכיהן ביותר מעשרה תפקידים ייצוגיים ברובם, חלקם במקביל זה לזה, תמורת מיליוני שקלים. כשעמד בראש חברת מגל בעת שקיצצו לעובדיה 10% משכרם, סירב פרי לספוג קיצוץ בשכר בעצמו, בתואנה שאינו רוצה לפתוח מחדש את הסכם הגירושים שלו.

אף שעיני חזר והתעקש על כך שהחתונה היא אירוע פרטי, היו בכל זאת דברים שאליהם התייחס. כך, למשל, הוא אמר בשמץ של גאווה: "אצלי בחתונה לא היו זמרים". אבל מי צריך זמרים כשהסטנדאפיסט המפורסם בישראל, שהוא גם נשיא המדינה רובי ריבלין, לא רק בא לחתונה לסעוד ולעשות קצת מינגלינג, אלא גם נושא ברכה תחת החופה.

מה עשה שם הנשיא? האם האזרח מספר 1 הרגיש בנוח בין הטייקונים והבנקאים, וכמה כסף הביא לחתונה? זה מה שאמרה לנו דוברת בית הנשיא: "נשיא המדינה הוזמן לברך את בני הזוג לרגל חופתם ונענה בשמחה, על רקע יחסי העבודה הנרקמים בין בית הנשיא לעיני בתפקידו הנוכחי כראש ההתאחדות לכדורגל. במסגרת זו מקודמות יוזמות רבות הקשורות למטה המאבק באלימות, בין היתר, בתחום הספורט. הנשיא רואה זכות גדולה ביכולתו לקחת חלק בשמחות כאלה, יהיו האורחים אשר יהיו, בהינתן קשר אישי ורלוונטי של הנשיא לחוגגים. מתוקף תפקידו לוקח הנשיא חלק בשמחות רבות מדי חודש, ולכן הוא מכבד את האירוע בנוכחותו בלבד".

גורם בהתאחדות לכדורגל אמר בתגובה כי נכון שצוות הנשיא היה עמם בקשר, אך הנשיא עצמו כלל לא עבד על פרויקט עם עיני. פגישה אחת היתה לשניים, והיא נמשכה שעה. האם הנשיא הולך לחתונה של כל מי שמשתף פעולה עם בית הנשיא? הדוברת של ריבלין לא ענתה לשאלה זו.

"תחליף אותי מישהי בשם רוית או רונית"

שלום לח"כ יצחק הרצוג, מדוע הלכת לחתונה?

"אני אוהב את עופר ורואה בו חבר. אנחנו מכירים הרבה שנים והוא צילצל והזמין אותי, אז באתי בשמחה. בתור שר רווחה קיבלתי ממנו בזמנו גיבוי שלא היה כמוהו למהפכות בתחום העבודה הסוציאלית. מגיע לו כרטיס לגן עדן על שני דברים - ההסכם הקיבוצי של עובדי הקבלן והפנסיה חובה. הוא איש מדינה. הוא עשה מהלך עצום של הגנה על יחסי עבודה במשק. הוא חיזק את העובדים, ומבחינתי הסתדרות חזקה זה חיוני לציבור העובדים".

אלון חסן, למשל, זה תוצר הגיבוי של עיני.

"מה שהוא עשה למען עובדי הקבלן זה חסר תקדים. יש אדם מושלם? ברור שלא. אמרתי לו שיש טעויות שעשה".

הלכת רק בגלל תרומתו לעובדים או בגלל תרומתו לניצחונך בפריימריס במפלגת העבודה?

"ברור שהיתה לו השפעה על הפריימריס. עיני הוא בכיר ובעל השפעה במפלגת העבודה. האם לא אלך רק בגלל שהוא תמך בי? אני מאוד אוהב אותו".

לימור לבנת ויצחק (בוז'י) הרצוגצילום: אסף לב

היה לך נוח בחתונה הזאת?

"הייתי רק בחופה ויצאתי אחריה".

מעניין. זה מה שרוב הפוליטיקאים ענו לנו - יכול להיות שאף אחד לא נשאר אחרי החופה?

"שמחתי לראות הרבה חברים בחופה והתחבקתי עם הזוג. אחרי זה ראיתי הרבה חבר'ה ואמרתי שלום לכולם. אין לי בעיה, אני לוחץ ידיים לכולם ולא מתבייש".

אז לא היתה לך בעיה עם מפגן ההון־שלטון?

"אני מוזמן להרבה חתונות, והמזמינים משום מה לא מתייעצים אתי - לא על התפריט, לא על המקום וגם לא על מי שמזמינים. יש גבול שבו אתה צריך להבין שבני אדם הם בני אדם, והם צריכים לבוא ולכבד אנשים ביום שמחתם. אם יש חברים ואתה מבלה אתם ומנהל שיחות נפש ועוזר לעם ישראל, אז זכותך להזמין את מי שאתה רוצה".

הבאת מתנה?

"לא. אני הולך לכל כך הרבה אירועים שאמרתי לעצמי שבגיל הזה זה בסדר לא להביא מתנות, זה לא קובע. בתור ח"כ אני ממעט להביא מתנות".

מפריע לך שעיני מינה את חברתו דאז ואשתו כיום למנכ"לית רשת עמל שנשלטת על ידי ההסתדרות?

"אני לא יכול להיות שיפוטי לנסיבות שאני לא מכיר. עופר הציג תשובות מלאות ומפורטות. הדבר האחרון שאני רוצה זה להרוס לזוג שבונה חיים חדשים. אני רק אגיד שבממשק שלי עם עמל רוית עשתה דברים נפלאים".

רשת עמל, שנוסדה ב–1928 ומנהלת יותר מ–140 מוסדות שבהם לומדים עשרות אלפי תלמידים, מקבלת יותר מחצי מיליארד שקל בשנה מתקציב המדינה. כל זה לא הפריע לעיני להפוך אותה למגרש המשחקים והכיבודים שלו. לפי תחקיר של תוכנית "המקור" בערוץ 10 ששודרה ב–2011, מינה עיני מקורב שלו (יצחק כהן צדק) לתפקיד בכיר בשכר גבוה, סגר דיל עם ציפי ישי, אשתו של אלי ישי, יו"ר ש"ס דאז ושר בכיר בממשלה, וגייס את משרד הפרסום שעזר לו בבחירות (ג'י.פי.אס) לקמפיין מיתוג כושל. ואולם השיא היה מינויה של דום למנכ"לית.

עיני אולי הצליח להתחמק מבדיקות בעניין, שכן ההכרזה הרשמית על הקשר בין השניים היתה חודשים אחרי שדום כבר כיהנה בתפקיד, אך השאלות נותרו פתוחות. כבר בשנה הראשונה לתפקיד, ב–2011 נהנתה דום משכר בעלות של כ–1.9 מיליון שקל, שהיה אז גבוה לעין שיעור מקודמיה. ב–2012 היא קיבלה עוד 740 אלף שקל. ב–2013 וב–2014 היא שילשלה לכיסה כמה מאות אלפי שקלים לכל הפחות, אם כי הנתונים לגביהן עדיין לא פורסמו.

כיצד היא קיבלה את הג'וב? בתחקיר "המקור" מ–2011 צוטט ראש עיריית דימונה דאז ושר הרווחה כיום, מאיר כהן: "התקשר אלי מנכ"ל עמל הקודם, שהוא באמת בחור מצוין והיה פשוט תענוג לעבוד אתו, ומודיע לי, אומר לי, 'מאיר, אני עוד שבוע גומר את תפקידי'. אמרתי לו מי מכרז, מה מכרז, אומר לי, 'לא, תחליף אותי מישהי בשם רוית או רונית'. למה? מה קרה? שתק. עצם זה שהוא מילא פיו במים, אתה מבין, בדרך כלל ציפיתי שהוא יסביר לי למה, מה קרה, קרה משהו. שתק. אמר לי 'מאיר, אני פעם אפגוש אותך ואגיד לך למה'".

כך כתב רביב דרוקר על הפרשה בבלוג שלו: "מה הכשיר את דום לתפקיד? היא עורכת דין, אבל בוודאי שאין לה ניסיון בניהול מערכת של 570 מיליון שקל בשנה. בכירי ההסתדרות ורשת עמל לא ביקשו הסברים למינוי. הם ראו בדום כבר תקופה ארוכה בת זוגו של עיני. עיני הכחיש את היחסים ביניהם בנחרצות ואמר שהיחסים הרומנטיים החלו אחרי שמונתה, אך תמונות שצולמו ביוזמת אחד מיריביו ממחישות כי הצהרה זו לא מדויקת. אחרי שעיני ודום הודו ביחסים הרומנטיים, התפטרה דום משורה של מועצות מנהלים חשובות. בזכות עיני היתה דום חברה במרכז הפועל, נעמת, קרן ההשתלמות רעות, הוועד האולימפי, החברה למפעלי כלכלה ותרבות, בנק יהב, בית ליסין, והיא גם נציגת ההסתדרות בארגונים בינלאומיים שונים. החברות במועצות המנהלים הללו שווה כוח, מעמד, קשרים. דמיינו לעצמכם שר שממנה את בת זוגו לתפקיד חשוב תחתיו. האם זה היה עובר בשקט? בהסתדרות של עיני כולם דיברו על הבעייתיות, לכאורה, במערכת היחסים בינו לבין דום. אף אחד מהם לא העז להביע את זה בקול".

קשר של דום עם דיסקונט, עוד לפני עיני, אפשר למצוא כבר ב–2010, כשבין שלל תפקידיה מונתה לדירקטורית בחברת פאלאס, שהיתה שייכת למתיו ברונפמן, בעל השליטה לשעבר בדיסקונט (ובשופרסל). כעבור חודשיים, לאחר שבחברה פרץ סכסוך עבודה, התפטרה דום בנימוק של "עומס עבודה חריג שלא צפתה". בתגובה מסר לנו עיני: "רוית התפטרה אחרי ישיבה אחת מיד עם פרוץ המשבר, כדי שלעולם לא תעלה על כך ביקורת. היא גם לא קיבלה תגמול כספי כלשהו".

בנק הפועלים, שמנכ"לו קינן התארח בחתונה, היה ב–2012 אחד התורמים הגדולים לעמל. יחד עם חברת ישראכרט של הפועלים, תרם הבנק כמעט 400 אלף שקל, לעומת תרומות זניחות אם בכלל בשנים שקדמו למינויה. בבנק סירבו לענות לכל השאלות שלנו, למשל, בנוגע למתנה שהביא קינן לבני הזוג ואם היא מומנה על ידי הבנק וכן לגבי ההיכרות בין השניים: "שאלותיכם הן בגדר רכילות חסרת עניין, והבנק אינו רואה כל מקום להתייחס אליהן".

ציון קינן צילום: מוטי מילרוד

גם זליכה רואה בקידום של דום את הבעיה העיקרית כאן: "מדאיג אותי שלאף אחד מהאורחים בחתונה לא היתה בעיה להגיע, אף שעיני התחתן עם אדם שהוא עצמו מינה לתפקיד בלי לגלות להנהלת ההסתדרות שהוא במערכת יחסים אתו. זו התנהלות לא תקינה. מדובר באדם הכפוף לו. לכן אין סיכוי שהייתי מגיע לחתונה כזאת".

עו"ד נחום פינברג, אתה מייצג בדרך כלל מעסיקים גדולים וחזקים בסכסוכים עם ועדי עובדים, מה תוכל לספר לנו על החתונה?

"אהבתי מאוד את החתונה. קודם כל בפן האישי של שני אנשים מבוגרים שמוצאים אחד את השנייה, וזה לא טריוויאלי. זה היה אותנטי מאוד. ושנית, מכיוון שהוא הזמין את כל מי שהיו חיילים שלו".

חיילים?

"כן, חיילים. לא מהמגזר העסקי והמדינאים, אלא את אנשי מועצות הפועלים וחברי הוועדים".

לנו היה נראה שהיו שם בעיקר טייקונים ופוליטיקאים.

"לא, זו היתה חתונה עממית מאוד. באמת חתונה עממית. חתונת עם ישראל. עופר הוא איש אותנטי מאוד, לכן היו גם הרבה אנשים מצד המעסיקים. אני כבר לא מדבר על שרגא ברוש שהיה שם אתו ותמיד היה אתו ביחסים מיוחדים. אני מדבר על הרבה מעסיקים אחרים. זה בגלל האישיות של עופר עיני. אני תמיד מייצג מעסיקים, והוא תמיד היה אומר, 'הנה איש שתמיד מופיע נגדי'. זו היתה חתונה אותנטית".

כמה מביאים לחתונה עממית ואותנטית שכזאת?

"אני לא רוצה להיכנס לזה".

אמרו לי שהצ'ק המינימלי לאדם היה על סך 1,000 שקל.

"אני לא יודע. לדבר על החתונה ברמת TheMarker אני מוכן, אבל לא ברמת רכילות של כמה הבאתי. אני גם כבר לא זוכר".

ח"כ חיים כץ, מה טיב קשריך עם עיני?

"הקמתי בעבר סיעה בהסתדרות והיו לי קשרי עבודה אתו. בנוסף להיותי ח"כ, אני מכהן כיו"ר ארגון עובדי התעשייה האווירית, אז עיני לצורך עניין, כיו"ר ההסתדרות, היה הבוס שלי".

אז מצד אחד הוא הבוס שלך מצד שני אתה ח"כ, זה מסתדר לך עניין הכובעים?

"בית המשפט קבע שזה מסתדר".

הרגשת בנוח להיות בחתונה שנהפכה למפגן הון־שלטון?

"ישבתי בשורה הראשונה עם חברי רובי ריבלין. אחרי החופה אמרתי מזל טוב לחתן ולכלה, ואז נפגשתי עם גדעון סער וגאולה אבן, ואחרי כמה דקות הלכתי".

למה לא נשארת?

"היו לי עוד כמה מחויבויות".

כמה כסף הבאת?

"זו שאלה חוצפתית. אני לא רוצה להגיד. זה ביני לבינו".

אתה איש ציבור, למה שלא תהיה שקוף בעניין?

"כשאני מביא מכספי האישי אני לא חייב לאף אחד הסבר. זו פשוט שאלה חוצפתית. אני שואל אותך כמה כסף את מביאה לחתונות? אם אני ח"כ אז אני צריך לתת דין וחשבון כמה אני מביא לחבר, או כמה פעמים ביום אני אני מחייך לאשתי? אתם יורדים למקומות לא נכונים ולא בריאים. רק מחפשים צהוב. מי את שאני צריך להגיד לך. נתנו לך עט ואת כותבת מה שאת רוצה".

חושב שהיית עושה את זה יותר טוב?

"כן. אני הייתי מעלה את הרמה למאיר שלו או לנחום ברנע, סימה קדמון ודן מרגלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker