מלחמות הפרשנים

פוליטיקאים או אנשי אקדמיה - מי ממלא את הקשקשת הטלווזיונית?

בחסות הלחימה המתמשכת בעזה ורצף השידורים הבלתי פוסק, מגיעים לאולפנים גם חשודים בפלילים, 
מורשעים וגם כמה בעלי עניין ■ ניתוח מספר ההופעות של המרואיינים ששוטפים את אולפני החדשות מגלה שכשהתותחים רועמים, עדיף להיות פוליטיקאי מהקואליציה, איש אקדמיה ואפילו עבריין - רק לא אשה

נתי טוקר
נתי טוקר

חברת החדשות של ערוץ 10 קיבלה השבוע החלטה מפתיעה: להדיח משידור כל מי שנחשד ונחקר בפלילים, או כזה שהורשע. אבי בניהו, לשעבר דובר צה"ל שנחקר באזהרה בפרשת הרפז, הוא הראשון שהודח מפרשנות בתוכנית "לילה כלכלי".

ההוראה לעורכים היתה ש"לא צריך לתת במה לגורמים שממרקים את הביוגרפיה שלהם דרך האולפנים הפתוחים של שידורי הלחימה". ההנחיה יכולה לעודד כל מי שניקיון המרחב הציבורי נמצא בראש מעייניו ונאלץ לצפות באנשים מפוקפקים יושבים זחוחים באולפנים. גם התנועה לאיכות השלטון, שבעבר נאבקה ללא הצלחה בבג"ץ בניסיון למנוע את ההופעות של הזמרים אייל גולן ומשה פרץ לאחר שהסתבכו בהעלמות מס, בירכה על החלטת ערוץ 10.

היו שתהו מהם בדיוק הקריטריונים שעומדים מאחורי ההחלטה של ערוץ 10, ואם זו עמדה עקרונית, או שמא מישהו חיפש דווקא את בניהו – יועץ התקשורת המקושר, שייצג בין השאר את נוחי דנקנר וניהל תביעת דיבה נגד איש הפרסום אילן שילוח, שפירסם את מודעת ה"פוטש בקריה" (התביעה הסתיימה בפשרה). ההוראה של ערוץ 10 ניתנה כמה ימים לאחר שהמנכ"ל החדש־ישן, יוסי ורשבסקי, נכנס לתפקידו. "זה מריח כמו קונספירציה", אמרו גורמים בענף התקשורת.

התמיהה גברה למחרת ההחלטה, אז הופיע בערוץ 10 השר לשעבר חיים רמון, שב–2007 הורשע במעשה מגונה. בערוץ טענו שאינם אחראים לכותרות במדורי הברנז'ה, שההנחיות הועברו עוד לפני כניסתו של ורשבסקי לתפקיד, ובשיחות עם העורכים לא הוצגה רשימה של "פסולי שידור" ולא הוצגו קריטריונים ברורים, אלא שיקול הדעת נשאר בידי העורכים; ואם נפלו טעויות הן יתוקנו. אגב, גורמים המסובכים בפלילים זכו לזמן מסך יקר, כמו אייל גולן שביקר פצועים.

בניהו אינו היחיד שמככב באולפנים בימים אלה. בעזרת יפעת מחקרי מדיה בדקנו את כל האישים שהופיעו מתחילת צוק איתן בערוצים 1, 2, 10 וערוץ 9 ברוסית, שגם הוא מקיים גל פתוח. הספירה נעשתה לכל הופעה בנפרד - בין אם זו פרשנות באולפן, ראיון קצר או ציטוט שהובא בכתבה (ייתכן גם בשידור חוזר).

מבין רשימת החשודים בפלילים, בניהו הוא אכן הכוכב הבלתי מעורער של הערוצים בזמן המבצע, עם 21 הופעות - 11 בערוץ 2, שלוש בערוץ 10 ועוד שבע הופעות בערוצים אחרים. נחקר אחר באותה פרשה, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, הופיע פעם אחת בערוץ 2 ופעם בערוץ 10, ועוד פעמיים בערוצים אחרים.

יש גם מורשעים שמופיעים בשידורים. אלה כוללים פוליטיקאים פעילים כמו צחי הנגבי ואריה דרעי, וגם פוליטיקאים שאינם פעילים כמו רמון, שהופיע ארבע פעמים בערוץ 2 ושלוש פעמים בערוץ 10.

הכוכבים הגדולים של השידורים הם ללא ספק הגנרלים לשעבר, אלה שמכירים היטב גם את שדה הקרב וגם את זה התקשורתי. אחד מהם הוא יצחק מרדכי, שהורשע במעשים מגונים ונמצא ראוי לשתי הופעות בערוץ 2. והיו גם גנרלים ששמם נקשר באירועים מביכים, כמו אלי (צ'ייני) מרום, שבילה במועדון חשפנות (22 מופעים בערוצים), ויואב גלנט עם "פרשת הטירה" וחריגות הבנייה (23 מופעים).

מעדיפים את הקואליציה וגנרלים לשעבר

נתוני יפעת מלמדים גם שורת תובנות לגבי המסרים שהטלוויזיה מעבירה לנו בימים אלה. הכוכב הבלתי מעורער הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהופיע בערוצים לא פחות מ–146 פעמים - 62 מהן בערוץ 2 ועוד 50 בערוץ 10, שבהן נאם לאומה ואפילו הסכים באופן חריג למדי לענות לשאלות העיתונאים.

אחת השאלות המציקות היא אם בימים כאלה התקשורת מאמצת את עמדת הממשלה באופן אוטומטי, או שמא נותנת פתחון פה גם לנציגים שאמורים לבקר את הממשלה. בבדיקה, שנערכה באמצעות מאגר נתונים שכלל את כל האישים שהופיעו יותר מעשר פעמים בתקשורת (רוב האישים שהופיעו פחות מ–10 פעמים היו מרואיינים מזדמנים לאירועים נקודתיים), נמצאה הטיה ברורה לטובת נציגי הקואליציה. שרי הקבינט הופיעו 364 פעם, ועליהם יש להוסיף שרים וח"כים מהקואליציה (בהובלת שר התחבורה ישראל כ"ץ) שהופיעו 450 פעם. מנגד, לח"כים מהאופוזיציה ניתנו 287 הופעות בלבד (בהובלת יו"ר העבודה יצחק הרצוג) - כשליש מהסיקור שניתן לשרים ולח"כים מהקואליציה.

כאן לא מסתיים הפער. הנתון המפתיע הוא שיותר משהופיעו נציגי אופוזיציה כיכבו הגנרלים לשעבר, עם לא פחות מ–327 הופעות. איש הצבא שזוכה למופעים הרבים ביותר הוא האלוף במיל' דני רוטשילד, ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי, עם 46 הופעות, ואחריו האלוף במיל' ישראל זיו.

ראשי הערים שספגו את מטחי הרקטות, לעומת זאת, זכו לייצוג נמוך יותר של 225 מופעים. דיפלומטים לשעבר הופיעו 107 פעם ואילו נציגי האקדמיה, שיכולים אולי לתת תמונה רחבה יותר על המאבק, הופיעו 67 פעם בלבד.

לגבי נתון אחד, עצוב במיוחד, אין כל ספק. גם בימי שגרה יש רוב ברור לנוכחות גברית על מסכי הטלוויזיה, אלא שבתקופת הלחימה המרחב התקשורתי נשלט לחלוטין בידי הגברים. על כורסת המגישות של כל מהדורות הטלוויזיה יושבות נשים - יונית לוי, תמר איש שלום ומירב מילר - אבל על הפרשנים הם בעיקר גברים. מתחילת המבצע יש בקרב המרואיינים רוב של 90% מופעים של גברים לעומת 10% של נשים.

גם אם תחת אש אנשי הטלוויזיה לא מצליחים לנהל את השידורים כראוי, העם נצמד למסכים ובוהה ללא הפסקה בדיווחים החיים. מתחילת צוק איתן יושבים מול המרקע בפריים־טיים (20:00–24:00) 1.2 מיליון צופים בערוצים 1, 2 ו–10 - כ–50% יותר מהממוצע בימי שגרה.

לפי פילוח הנתונים, שיעורי הצפייה עולים בקשר ישיר עם ההחמרה במצב. בסך הכל צפו בערב ממוצע (20:00–24:00) כ–1.19 מיליון צופים בימי המבצע. כשהמצב מחריף יש עלייה ברייטינג, אך גם כך - גמר המונדיאל, שהתקיים לאחר תחילת צוק איתן, היה האירוע הנצפה ביותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ