החלום הנוצץ של לפידות |

מה מסתתר מאחורי בעלי הבית החדשים של הפניקס

עם קשרים לבעלי הון ולראש הממשלה בישראל ומעמד של סלבריטאים בארה"ב, אבק הכוכבים שמפיצים בעלי הבית האפשריים של הפניקס עשוי לסנוור את השוק המקומי ■ מה עומד מאחורי החליפות היוקרתיות והשמלות הנוצצות של משפחת קושנר הניו־יורקית

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי עמית

בעלי הבית החדשים של אחת מארבע חברות הביטוח הגדולות בישראל עשויים להיות מראה חדש בנוף בעלי השליטה שאליו התרגלו אזרחי ישראל - לפחות ככל שמדובר במוסדות הפיננסיים הגדולים המנהלים את חסכונותיהם. זאת, בהנחה שהחברה המשפחתית של האחים קושנר אכן בחברת הביטוח הפניקס מידי קבוצת דלק, כפי שפורסם השבוע.

על רקע הנטייה של המשפחות המחזיקות בחברות הביטוח הגדולות בישראל להתרחק מהתקשורת - אם זו משפחת אליהו, המחזיקה במגדל, משפחת המבורגר, המחזיקה בהראל, או משפחת גורביץ', המחזיקה במנורה - ארבעת האחים למשפחת קושנר, בני 29–35, מתנהלים בניו יורק כבר שנים ארוכות בפרופיל תקשורתי גבוה, תוך שהם מפזרים סביבם לא מעט אבק כוכבים.

הדבר אינו נובע רק מהזוגיות המצולמת ללא הפסקה של האח הדומיננטי ברכישה של הפניקס - ג'ארד קושנר, הנשוי לאיוונקה טראמפ, בתו של איל הנדל"ן הססגוני דונלד טראמפ; ולא רק מבעלות המשפחה על שבועון מפורסם - "האובזרבר" הניו יורקי, שמבטיח לה חשיפה גבוהה. האח הצעיר, ג'ושוע קושנר, משקיע הון סיכון בן פחות 30, העומד בראש קרן ההון סיכון Thrive Capital, התפרסם בזכות השקעות מוצלחות בחברות סטארט־אפ שנמכרו לפייסבוק ולסקייפ, ובמיוחד בזכות השקעה באינסטגרם, ימים ספורים לפני שזו נמכרה במיליארד דולר. הוא מושקע גם בחברה העוסקת ברשתות חברתיות בברזיל.

כמו אחיו הגדול, גם ג'וש קושנר מככב בחודשים האחרונים במדורי הרכילות - כבן זוגה של "מלאכית" של חברת ויקטורייה'ס סיקרט - דוגמנית ההלבשה התחתונה קרלי אלזבת קלוס. גם האחות הצעירה בשנתיים מג'ארד, ניקול מאייר, עושה כותרות - הן בזכות תפקידה כמעצבת בחברת האופנה ראלף לורן, והן בזכות כהונתו של בעלה כמנכ"ל "האובזרבר". ג'וזף וניקול מאייר מתגוררים בדופלקס בן עשרה חדרים בשדרה השמינית בניו יורק, שנקנה באחרונה ב–8.5 מליון דולר. האחות הבכורה, דארה, היא היחידה שמתרחקת מאור הזרקורים, ומסתפקת בתואר "עקרת בית" בלבד.

ג'ארד קושנר איוונקה טרמפצילום: AFP

היעדר הפחד של הקושנרים הצעירים מהתקשורת מפתיע מעט, לאור ההיסטוריה של המשפחה. הפרשות שבהן היה מעורב אביהם, צ'ארלס קושנר, לפני כעשור, זכו לסיקור תקשורתי כה גבוה - שניתן היה לצפות כי ילדיו יתרחקו מהזרקורים ככל האפשר.

הקושנרים הם סיפור הצלחה אמריקאי, שכאילו נכתב כדי לתאר את ארה"ב כארץ ההזדמנויות הבלתי־מוגבלות. ג'וזף ורעיה קושנר, הוריו של צ'ארלס, היגרו לארה"ב מבלארוס ב–1949. ג'וזף קושנר החל את דרכו כפועל בניין ונהפך לקבלן בניין עצמאי, שעם השנים בנה אלפי דירות בניו ג'רזי. בנו הבכור צ'ארלס השתלב בעסקים של אביו, וב–1985 הקים בשותפות עמו את קבוצת קושנר - חברת נדל"ן שתימצא בבעלות השניים. כמה חודשים לאחר הקמת החברה, נפטר ג'וזף קושנר משבץ, וצ'ארלס הכניס את אחיו מורי ושתי אחיותיו לתוך החברה. לקראת גיל 50 עמד צ'ארלס קושנר בראש אימפריית נדל"ן ששווייה יותר מ–2 מיליארד דולר.

קושנר האב היה אחד התורמים הגדולים של הקהילה היהודית, ומלבד בתי כנסת ומוסדות צדקה שבהם תמך, הוא הקים ישיבה אורתודוקסית תיכונית על שם אימו ובית ספר לעברית על שם אביו. במקביל, הוא טיפח עוצמה פוליטית, והיה תורם מרכזי של המפלגה הדמוקרטית. ביל קלינטון, אל גור והסנאטור ג'וזף ליברמן הם רק חלק מהפוליטיקאים שנחשבו מקורבים אליו. אחד הפוליטיקאים המקורבים ביותר אליו היה מושל מדינת ניו יורק באותן שנים, ג'ים מקגריווי, שקושנר נחשב למגייס התרומות הראשי עבורו.

צ'ארלס קושנר היה מעורב גם בזירה פוליטית שבצד השני של האוקיאנוס האטלנטי. מי שבראשית שנות ה–2000 היה אזרח פרטי - וראש ממשלה לשעבר - בנימין נתניהו, זכה לבקר במשרדים של קושנר בניו ג'רזי, הגדיר את קושנר כידיד, ואף העניק הרצאה בבית כנסת בניו ג'רזי שקושנר שילם לו עבורה 100 אלף דולר (לפי תביעה אזרחית שהוגשה נגד קושנר). כשנחשפה ב–2007 רשימת התורמים הפוטנציאלים לקראת קמפיין הפריימריז של נתניהו, השם צ'ארלס קושנר לא היה חסר בה. במקביל עמד קושנר בראש קבוצת משקיעים ששאפה להתמודד על רכישת בנק דיסקונט שהופרט באותו זמן, עד שנעצר.

קין והבל, גרסת המיליארדרים

כשהוא בשיא הצלחתו הפיננסית ועוצמתו הפוליטית, נפל צ'ארלס לתהום שהוביל אותו לכלא הפדרלי. הסיבה לכך היתה סכסוך עמוס יצרים ומסוקר בינו לבין אחיו. צ'ארלס ומורי תוארו אז בעיתונות האמריקאית כ"קין והבל המודרניים". עיון בכתבות מאותה תקופה מציג עימות עסקי לגבי הדרך שאליה החברה אמורה לפנות - שמהר מאוד נהפך לעימות אישי, שבו אחיו ואחותו של צ'ארלס מתייצבים נגדו.

דונלד טראמפ ויצחק תשובהצילום: עודד הירש

ביולי 2004 הסגיר צ'ארלס עצמו ל–FBI, וחודש לאחר מכן הוא הודה בסדרת האשמות: הסתרת תרומות בלתי־חוקיות לקמפיין פוליטי, ניסיון להדחת עד, הגשת מסמכי מס כוזבים, ומעל הכל ניסיון לנקום באחותו - שנהפכה לעדת מדינה - באמצעות שכירת שירותיה של זונה שתפתה את בעלה. הוא נשפט לשנתיים בכלא, ובסופו של דבר בילה שנה בכלא במונטגומרי שבאלבמה, כחלק מתוכנית מיוחדת לאסירים יהודים אורתודוכסים.

כניסת האב לכלא הביאה את הדור הצעיר לקדמת הבמה, ובראשם ג'ארד קושנר, שקיבל את המושכות לידיו. במועד שבו אביו נכנס לכלא, ג'ארד קושנר, יליד 1981, היה סטודנט בשנה השלישית בתוכנית ללימודי מינהל עסקים ומשפטים ב–NYU. במקביל לטיסותיו לאלבמה בכל סוף שבוע, כדי לבקר את אביו, הוא ניהל את את עסקי הנדל"ן של המשפחה.

גם כשהאב יצא מהכלא נשאר ג'ארד בחזית, וקבוצת קושנר נמצאת כיום בבעלות דארה, ג'ארד, ניקול וג'ושוע קושנר. אף שמי שעשה עסקים עם החברה המשפחתית יכול להעיד כי האב בהחלט נמצא עדיין בתמונה, עברו המשפטי של האב הביא לכך שככל שמדובר בפעילות פורמלית - החזקה בנכסים, או נטילת אשראי - צאצאיו מבצעים את עיקר הפעילות. גם כשמדובר בתרומות לפוליטיקאים בארה"ב, נטלו אשתו של צ'ארלס, סיריל, וארבעת ילדיו, את מקומו.

כשביצע ג'ארד את רכישת הדגל של החברה המשפחתית, בניין 666 בשדרה החמישית בניו יורק, תמורת 1.8 מיליארד דולר - הסכום הגבוה ביותר ששולם בזמנו עבור בניין משרדים יחיד בארה"ב, לפי פרסומים של ניו יורק מגזין - הסכימו הבנקים UBS וברקליס להעמיד אשראי של 1.6 מיליארד דולר לטובת העסקה, בתנאי שצ'ארלס לא ישמש בה בתפקיד ציבורי.

מלבד בניין 666, המשיכו הקושנרים לבצע עסקות רבות נוספות. מוקד פעילותם נותר השקעות בנדל"ן מניב בניו ג'רזי - הן דרך רכישת בנייני משרדים והן דרך רכישת קומפלקסים של דירות להשכרה. החברה עוסקת גם ברכישת מבנים, שיפוצם והשבחתם לצורך מכירה, ומתפרשת גם לפנסילבניה, מרילנד ואוהיו.

ב–2006, כהפקת לקח מכך שהקושנרים סבלו לא מעט מהסיקור העיתונאי את שערוריותיו של האב - והאשימו את התקשורת בחלק ניכר מהצרות שלהם - רכש ג'ארד את "האובזרבר" ב–10 מיליון דולר. העיתון נהפך במהרה ל"בייבי" שלו. על חשיבות הדרך שבה העיתון מתנהל עבורו מעידה העובדה שבשבע השנים האחרונות התחלפו חמישה עורכים אחראים ב"אובזרבר".

רכישת "האובזרבר" הפכה את קושנר הבן לרווק־סלבריטי מבוקש. בהתאם, כמה חודשים לאחר מכן הוא החל לצאת עם איוונקה טראמפ. ההיכרות הבשילה לחתונה לא לפני שטראמפ הסכימה להתגייר - עניין שהיה קריטי מבחינת האב, צ'ארלס. במקריות מעניינת, הרב שגייר את טראמפ הוא מכר של יצחק תשובה מבית הכנסת שבו הוא מתפלל בניו יורק.

בהתחשב בכך שהחברות שלהם אינן ציבוריות ושמדובר בעסקי נדל"ן שבהם שווי הנכס אינו משקף את ההון העצמי שהושקע בו - קשה להעריך את שווי המשפחה. מאז 2007 השלימה קבוצת קושנר עסקות נדל"ן בשווי של יותר מ–10 מיליארד דולר. ב–2009, מעט אחרי המשבר העולמי, הוערכו נכסיהם ב–2 מיליארד דולר. לפי הדיווחים באתר החברה, בסוף 2013 החזיקה החברה 20 אלף דירות משפחתיות ו–2.3 מיליון מ"ר של משרדים, שטחי מסחר ואזורי תעשייה.

שותפים בקרן 
השקעות ישראלית

ההודעה על רכישת הפניקס חשפה את הישראלים למשקיע שלא הכירו קודם לכן - אבל משפחת קושנר פעילה במשק הישראלי שנים ארוכות. כבר לפני כעשור היה צ'ארלס קושנר שותף של חברת הנדל"ן הוותיקה האחים דוניץ, בפרויקטים שבנתה בראשון לציון - שותפות שאותה שני הצדדים השתדלו לשמור חשאית. במסגרת זו, קושנר שימש דירקטור בשתי חברות נדל"ן פרטיות בישראל: ניצקו ורלז.

ב–2007 חברה משפחת קושנר לקבוצת גרופמן־שובל, שאותה מובילים שלמה גרופמן, לשעבר מנכ"ל אפריקה ישראל והמשנה למנכ"ל בנק לאומי - יחד עם שגריר ישראל בארה"ב לשעבר, זלמן שובל. ב–2007 נכנסה המשפחה כשותפה לקרן פייר - קרן השקעות פרטית המתמחה בנדל"ן ישראלי ואמריקאי, שאותה מובילים גרופמן ושובל.

אייל לפידותצילום: עופר וקנין

"הם שותפים שלנו בהשקעות בישראל כבר שנים", אמר השבוע שלמה גרופמן. "יש לי היכרות חברית ועסקית עם צ'ארלי ועם ג'ארד, ואני מאוד מכבד אותם. ההיכרות הראשונית בינינו נוצרה כמו שקורה בהרבה הזדמנויות בקהילה היהודית בארה"ב - בבית הכנסת השדרה החמישית. זה בית כנסת מאוד ידוע והרבה פעמים נוצרות שם היכרויות כשעושים קידוש. כבר באותו שבוע נפגשנו שוב, והצעתי לצ'ארלי להשקיע בקרן השנייה שלנו. הוא מיד נענה ונכנס כמשקיע משמעותי. הקרן הזאת בנתה 1,500 דירות ברחבי המדינה לשביעות רצונם ושביעות רצוננו".

הקרן השלישית של פייר גייסה 300 מיליון דולר. לדברי גרופמן, "אם בקרן השנייה הם היו רק משקיע אחד מתוך כמה, לקרן השלישית כבר הלכנו במשותף, לצורך הקמה של נדל"ן למגורים בישראל ובארה"ב. ושם כבר יש להם תפקיד פעיל בכל מה שקשור להשקעות של הקרן בארה"ב. הם זוג מקסים. גם האב ואשתו, וגם ג'ארד ואיוונקה - שבעצמה עושה חיל בעסקים".

גרופמן צירף אליו את ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ לרוד שואו שביצעה הקרן השלישית, בניסיון לגייס משקיעים. הם התלוו אליו בסיורים בנכסים בהם משקיעה הקרן, כמו גם לפגישות עם משקיעים פוטנציאליים. אחד המקומות שאליהם הובא הזוג היה ועדת ההשקעות של הפניקס. מנהלי השקעות שנכחו בפגישות ציינו כי טראמפ ריכזה את עיקר תשומת הלב של הנוכחים בחדר.

גם אם היא זכורה בזכות הרקע שלה כדוגמנית, איוונקה טראמפ היא אשת עסקים בזכות עצמה. היא מעורבת עמוקות בעסקי הנדל"ן של אביה, ומחזיקה במותג אביזרי אופנה על שמה. גם היא באה מבית המקורב לראש ממשלת ישראל הנוכחית. אביה קרא במערכת הבחירות האחרונות לציבור הישראלי להצביע בעד נתניהו. דונלד ואיוונקה טראמפ מכירים גם את המוכר של הפניקס באופן אישי. כאשר הושק מלון הפלאזה של תשובה בניו יורק, ביצעו השניים, שהיו בעלי המלון לפני תשובה - סיור מתוקשר בליוויו במקום.

השנה, בפעם הראשונה, חברות הנדל"ן של המשפחות של בני הזוג הצעיר ישתפו פעולה. במאי האחרון דיווח "וול סטריט ג'ורנל" כי קבוצת קושנר תבנה יחד עם טראמפ בניין דירות להשכרה בג'רזי סיטי. טראמפ הבת לא היתה מעורבת במגעים למכירת הפניקס, ונכון להיום כל מי שמעורה במשא ומתן בין משפחת קושנר לקבוצת דלק בנוגע למכירת הפניקס מעיד כי התוכנית של הקושנרים היא לרכוש את חברת הביטוח ללא שותפים.

סטארט־אפיסטים של ביטוח

אם תרכוש משפחת קושנר את הפניקס, לא יהיה זה המוסד הפיננסי הראשון שבו היא מחזיקה. לפני הנפילה הגדולה שלו החזיק צ'ארלס קושנר בבנק השקעות קטן בניו ג'רזי, בשם Norcrown Bank, שהוא נאלץ למכור עקב ההאשמות נגדו במשפט של 2004. החברה מחזיקה ברישיון בנקאות בארה"ב עד היום. בתחום הביטוח, לעומת זאת, עשתה החברה צעדים משמעותיים בשנים האחרונות.

לפני כשלוש שנים היה ג'ושוע קושנר אחד ממייסדיה של חברת ביטוח רפואי הפועלת בניו יורק, בשם אוסקר. מעניין לבחון את המודל של החברה, לאור הסינרגיה האפשרית בינה לבין הפניקס. אוסקר היא מעין סטארט־אפ אינטרנטי, שהוקם בעקבות רפורמת הבריאות של ממשל אובמה. באתר שלה, מעידה על עצמי החברה כי היא "סוג חדש של חברת ביטוח בריאות המשתמשת בטכנולוגיה חדשה כדי להפוך את הביטוח לפשוט, אינטואיטיבי ואנושי".

כחלק משירותי הביטוח שהיא מציעה, לקוחות החברה יכולים להשתמש בתוכנה המוצעת על ידי אוסקר, ומדרגת את הרופאים הזמינים לטפל בבעיה שלהם בהתאם לעלות הטיפול לעומת דירוג האיכות שלו זכו הרופאים במערכת של החברה מלקוחות קודמים שלה. ההשקעות האחרונות בחברה נעשו לפי שווי של מאות מליוני דולרים, והחזון של משפחת קושנר הוא לשכפל את הפעילות שלה בניו יורק ברחבי ארה"ב - וגם מחוצה לה.

מתוקף עיסוקו כאיש נדל"ן, ג'ארד קושנר בוודאי מודע גם לבונוסים בדמות נכסיה של הפניקס בתחום. הפניקס מחזיקה ברשת הדיור המוגן עד 120. היא מחזיקה בנוסף, יחד עם קבוצת אי.די.בי, בחברת מהדרין, החולשת על כ–20 אלף דונם של אדמות חקלאיות ברחבי המדינה.

משפחת קושנר מודעת לעובדה שהפניקס עומדת למכירה כבר כשנתיים. מי שהניח לפני כתשעה חודשים את שמה של קבוצת קושנר על שולחן הדיונים של קבוצת דלק, כמועמדת לרכישת הפניקס, היה המנכ"ל הנוכחי של חברת הביטוח, אייל לפידות. את המשא ומתן מול ג'ארד קושנר כבר ניהל מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, כשהוא מסתייע בבנק ההשקעות האמריקאי וולס פארגו. תשעה חודשים של משא ומתן הובילו לכך שבתחילת השבוע נחתם מזכר הבנות בין קבוצת דלק לקושנר, שלפיו 47% מתוך 52% ממניות הפניקס שמחזיקה קבוצת דלק יימכרו לידי חברת קושנר פאנדינג (Kushner Funding), תמורת כ–1.7 מיליארד שקל. מחיר המגלם להפניקס שווי של 3.62 מיליארד שקל, גבוה ב–16% ממחירה בבורסה במועד בו נודע על העסקה.

חלק ממימון העסקה על ידי הקושנרים עשוי להיעשות בהלוואת מוכר של מאות מיליוני שקלים שהם יקבלו מקבוצת דלק. ספק אם הקושנרים היו נכנסים לעסקה אם לא היו בידיהם 3 מיליארד השקלים הנדרשים כדי לממן את העסקה ולהעמיד את הבטוחות הנדרשות על ידי הרגולטור הישראלי - ועדיין, מבחינת הציבור הישראלי, חשוב לבחון היטב את הדרך שבה תמומן העסקה. סביר גם להניח שמשפחת קושנר רואה לנגד עיניה ברכישת הפניקס את העובדה שמדובר בחברה יציבה, בעלת כרית ענפה של הון עצמי, שתאפשר לבעלים החדש למשוך ממנה דיווידנדים. עודף ההון של הפניקס, המסתכם בכ–1.3 מיליארד שקל, מאפשר למשוך ממנה כ–900 מיליון שקל בתקופה הקרובה. עם זאת מבחינת ציבור החוסכים, רכישה ממונפת של חברת הביטוח המנהלת את כספיו על ידי קונה שמעוניין לשרת את ההלוואות שנטל כמה שיותר מהר באמצעות משיכת כסף מהחברה - אינה בשורה טובה.

בשוק ההון העריכו השבוע כי ג'ארד קושנר עשה עסקה טובה. טרנס קלינגמן, מנהל מחלקת המחקר פסגות ברוקראז', אמר כי "המחיר מאוד הוגן ותואם את מחיר היעד שלנו לחברה. מחיר שכלל - מעבר לשווי הכלכלי - דיסקאונט בגלל אי־הסחירות במניות הפניקס. בגלל אי־הסחירות, הרוכש לא שילם פרמיית שליטה. המחיר נמוך מזה ששלמה אליהו שילם על חברת מגדל.

"גם אחרי הרפורמות שהכבידו על ענף הביטוח, הפניקס עדיין מספקת תשואה דו־ספרתית להון, ברמה של 10%–12% - מה שאומר שזו עסקה לא רעה בכלל. ברמות שבהן הפניקס נמצאת בענף הביטוח, אתה צריך בעיקר לדאוג לנהל את העסק בצורה מבוקרת - ולהוציא את התשואה השוטפת. אני לא חושב שברמת ההשבחה יש משהו דרמטי שצריך לעשות".

לדבריו, "צריך לזכור שזו מכירה מאולצת מבחינת דלק - בגלל החלטות ועדת הריכוזיות ובגלל העובדה שקבוצת דלק שמה לעצמה מטרה ליהפך לקבוצה שמתמקדת בתחום האנרגיה והגז. צריך לשים לב גם שעוד לא צוין אם הפניקס תחלק דיווידנד לפני המכירה לבעלים הנוכחיים שלה. אם קבוצת דלק תמשוך דיווידנד, זה ישפר את התשואה שהיא רואה כמוכרת".

"מזכר ההבנות הנוגע לעסקה הוא כנראה מאוד כללי, ויש עוד הרבה דברים שהם יצטרכו לדון בהם - ולכן שוק ההון גם לא הגיב בצורה משמעותית לעסקה. שוק ההון למד גם מהעסקה שהתבטלה עם הסינים שלא בטוח שהרכישה הזו תעבור את כל המכשולים", אומר קלינגמן, ומתייחס להודעת אי.די.בי ממאי על פיצוץ העסקה למכירת כלל ביטוח לקבוצת רוכשים סינים - בעקבות חוסר רצונה של הממונה על שוק ההון והביטוח, דורית סלינגר, לאשר את העסקה.

מכירת הפניקס אולי היתה עסקה שנכפתה על ידי הרגולטור, אבל לבד מיצחק תשובה וג'ארד קושנר, קיים גורם משמעותי נוסף שמקווה מאוד שהיא תצא אל הפועל: מנכ"ל הפניקס, לפידות. עבור לפידות, שמנהל חברות בקבוצת דלק כבר תשע שנים ומוביל את הפניקס מאז 2009, העסקה היא הזדמנות להגשים את חלומו - ליהפך ממנהל שכיר למנכ"ל שותף. לפי הסיכומים הנוכחיים, הוא אינו חלק מהעסקה - אך הוא מיועד לרכוש את 5% ממניות הפניקס שיישארו בידי קבוצת דלק, ואינם אמורים להירכש כרגע על ידי קושנר. לפידות כיכב בכותרות בשנים האחרונות בעקבות דרישות השכר הגבוהות שלו, שזכו לאחרונה לביקורת פומבית מידי שר האוצר, יאיר לפיד. המפקחת על שוק ההון והביטוח נאלצה לפעול באופן ישיר כדי לדרוש מדירקטוריון הפניקס לרסן את הדרישות.

הפניקס מצליחה מאוד בשנים האחרונות תחת ניהולו של לפידות. החברה סיימה את 2013 עם רווח שיא של 744 מיליון שקל - הרווח הגבוה בענף הביטוח ב–2013. עם זאת, היחסים בין לפידות ולבין תשובה בשנים האחרונות אינם טובים כבעבר. גורם בשוק ההון המכיר את השניים אמר השבוע כי "מערכת היחסים בין תשובה לאייל לא תקינה כבר שלוש שנים בערך. אלה יחסים קורקטיים, אבל לפידות לא נמצא בחצר הקרובה של תשובה כבר הרבה זמן. יצחק מאוד לא מרוצה מהדרך שבה אייל התנהל בסוגיית השכר שלו והדרישות המוגזמות שלו". כך, מבחינות רבות מכירת הפניקס תהווה היפרדות מבורכת והיפטרות מכאב ראש על ידי שני הצדדים - תשובה ולפידות.

קושנר, לעומת זאת, הוא מהרבה בחינות הרוכש והשותף המועדף עבור לפידות. בין השניים נוצר קשר טוב. לפידות הוא אף זה ששידך לקושנר את עורך הדין דוד חודק, המייצג אותו בישראל כיום. מבחינת לפידות, חברה משפחתית שבעליה שוכנים מעבר לים תאפשר לו להמשיך להיות דומיננטי בניהול, ועדיפה על רכישת הפניקס על ידי תאגיד פיננסי גדול, למשל, שינחית עליו תכתיבים מלמעלה.

הדרך לסגירת העסקה הזאת עוד ארוכה. כפי שאומר קלינגמן, "יש כמה בעיות בדרך לרכישת חברת ביטוח בישראל. לא בטוח שמשפחת קושנר תעבור את משוכת הרגולציה הישראלית, ויש את הויה דלורוזה שצריך לעבור אצל התקשורת. זה תהליך יקר, ואתה לא יודע אם בסוף תקבל אישור. דרישות ההון המינימליות מהרוכש הן גבוהות (משפחת קושנר תצטרך להעמיד הון עצמי של יותר מ–3 מיליארד שקל כדי לממן את העסקה ולהעמיד את הבטוחות הנדרשות על ידי הרגולטור; ח"ע). הם לא יוכלו לרכוש ולקחת מינוף, ויצטרכו להוכיח שיש להם הרבה יותר הון עצמי ממה שהם מכניסים לעסקה.

"הם גם יצטרכו להציג הרבה מידע לגבי המשפחה, ואם ירצו להכניס עוד מישהו לגרעין השליטה - גם הוא יצטרך לעבור את הרגולטור. ועדיין, בסופו של דבר כן מדובר פה בבעל שליטה שיש לו יותר סיכוי לקבל אישור של בנק ישראל מאשר הקבוצה הסינית שרצתה לרכוש את כלל. מבחינת הרגולטור הישראלי בארה"ב, הדברים שקופים יותר מאשר בסין".

עם זאת, אם בסופו של דבר יבצעו הקושנרים את רכישת הפניקס, זו עשויה להוות כניסה משמעותית של משפחה יהודית דומיננטית - שעד היום שמרה בישראל על פרופיל נמוך - להשקעות במשק הישראלי. נכון להיום, בני המשפחה הם אורחים בישראל כשהם מגיעים לביקורים, ומתגוררים בבתי מלון. המצב הזה עשוי להשתנות אם הם ירכשו את אחת מחברות הביטוח הגדולות במשק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker