"לאזרח הפשוט אין מה לפחד מהלוויינים - לא רוצים לבזבז עליו דלק"

השבוע שוגר לחלל הדור הבא בסדרת לווייני הריגול הישראליים - הלוויין אופק 10 ■ מה הוא יוכל לראות, כמה הוא עלה והאם אפשר לישון בשקט או שצריך לפחד מ"האח הגדול" המשוטט מעלינו?

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי עמית
חגי עמית

יצחק בן ישראל, יו"ר סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, מה היתרון של אופק 10 על כל לוויין אחר ששיגרנו קודם לכן?

"אופק 9 היה לוויין עם מצלמה אופטית, בעוד שאופק 10 הוא לוויין עם מכ"ם, שיש לו יכולת ראייה ביום ובלילה. הוא לא צריך אור. בנוסף, למכ"ם יש יכולת לראות דרך עננים, מה שאין למצלמה רגילה".

אז למה לא כולם משגרים לוויינים עם מכ"ם?

"קשה מאוד לייצר לוויין עם מכ"ם שיראה ברזולוציה דומה לזו של מצלמה אופטית. אם היינו רוצים מכ"ם כזה, היינו זקוקים לאנטנה בגובה של כמה ק"מ. אבל על לוויין יש יכולת לשים רק אנטנה בגובה של כ–4 מטרים. הפתרון הוא לחבר את יכולות הקליטה של אנטנה כזו על פני זמן. הלוויין הרי מכוון כל הזמן לאותו מיקום. אתה לוקח את יכולת הקליטה של האנטנה בנקודה מסוימת, ואחרי שהלוויין זז במסלול שלו, אתה לוקח את יכולת הקליטה שלו בנקודה הבאה. בסוף אתה מחבר את תרומות הקליטה של 1,000 נקודות כאלה ומגיע ליכולת קליטה שהיתה יכולה להיות לאנטנה גבוהה.

"הלוויין המכ"מי היחיד בעולם שיש לו יכולת להגיע לרזולוציה כמו שלנו הוא לוויין אמריקאי ששוקל פי עשרה משלנו, כך שיש פה הישג טכנולוגי עצום. לנו אין יכולת לשגר לוויין כזה באמצעות טילי ענק כמו של האמריקאים. אם לא די בכך, אנחנו חייבים לשגר את הטילים שמרימים את הלוויינים לכיוון הים התיכון, נגד כיוון סיבוב כדור הארץ, כי בכל כיוון אחר - הטיל שמשוחרר מהלוויין ייפול בשלב מסוים על שכנינו, וזה לא יהיה נעים. המשמעות היא הפסד של המון אנרגיה. לכן אנחנו חייבים שהלוויינים והטילים שלנו יהיו קלים מאוד".

מה הלוויין הזה יכול לראות?

"מפאת צורכי ביטחון, אנחנו לא יכולים לומר מה הרזולוציה. אני יכול רק להזכיר שכששיגרנו את אופק 9 ב–2010, שאלו אותי אם אפשר לראות אתו את אחמדינג'אד. כבדיחה אמרתי ש'רואים גם את כוס הקפה שאחמדינג'אד שותה'. בתגובה, התפרסמה בעיתונות האירנית כתבה שמצטטת אותי ואומרת שהישראלים משקרים, כי אם הם היו רואים את אחמדינג'אד באמת - הם היו יודעים שהוא שותה תה ולא קפה. מהדברים האלה אפשר להבין את הרזולוציות שעליהן אנחנו מדברים.

"יש גם לוויין שבנינו ואנחנו עומדים לשגר עם עמיתינו הצרפתים, שמצלם את כדור הארץ, אבל לא כדי לדעת מה רוחאני עושה, אלא למשל, לצורך ניטור זיהומים במים, או מצב של שדות חקלאיים - עד לרמה שבה אפשר לדעת אם 'לשדה זה וזה לא מגיע מספיק מים'. בנוסף, אנחנו עומדים לפני התנעת תוכנית עם האיטלקים, שבה נוכל לאתר מולקולות של רעלים באוויר. פרויקט אחר הוא שהמצלמה של הלוויין לא תכוון לכדור הארץ, אלא לחלל החיצון - ותצלם התפוצצויות סופר נובה רחוקות מאוד ממעטפת היקום".

לאזרחים יש מה לחשוש מפני "האח הגדול" שמחוץ לאטמוספירה, המצלם אותנו ומשגיח על כל צעד שלנו?

"הכלל הפשוט כאן הוא שאם אתה רוצה להסתובב בעירום, תסתובב בתוך הבית. אם תסתובב בחוץ, לא רק לוויינים יוכלו לראות אותך, אלא גם השכנים. בניגוד לאמונה המקובלת, לוויין לא מרחף סביב כדור הארץ ומצלם כל הזמן. הוא מצלם פריימים - כמו שאתה מסתובב עם מצלמה בכיס ומוציא אותה מדי פעם, מכוון למשהו ומצלם, גם הלוויין צריך מישהו שיכוון אותו ויגדיר לו מה לצלם. לכוון את המצלמה של הלוויין זה דבר שצורך המון דלק - ובסופו של דבר כשהדלק נגמר הלוויין מסיים את חייו, כך שאפילו אם האזרח הפשוט כן מחליט שהוא רוצה להשתזף עירום במרפסת, יש סיכוי של 99.9% שגם 1,000 לוויינים שעוברים מעל ראשו לא יצלמו אותו, פשוט כי הם לא רוצים לבזבז עליו דלק".

ומה המחיר של כל התענוג הזה? בעבר פורסם אופק 9 היא 300 מיליון שקל.

"העלויות הן ביחס ישיר למשקל. השקענו המון מחקר ומאמץ כדי לייצר את הלוויין מחומרים קלים. כשסיימנו גילינו שיש לנו ביד נכס שיש לו יתרון כלכלי. כדי להעלות משהו לחלל אתה משלם לפי ק"ג. אם יש לך צעצוע שאתה רוצה לשגר לחלל - החברות שעוסקות בשיגור יגידו לך שהעלות היא בערך 20 אלף דולר לק"ג, והלוויינים שלנו שוקלים 300 ק"ג".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker