"ברשות השנייה חסר הומור וקשר למציאות. אני לא נתפש בציבור כעבריין ולא מרגיש עבריין"

השבוע צונזרה פרסומת לקטנוע בכיכובו של "האופנובנק", רוני ליבוביץ', שלא מבין את החלטת הרגולטורים ■ בינתיים, הוא ימשיך לתת הרצאות בצבא, במשטרה, בבתי ספר ואפילו בבנקים

חגי עמית
חגי עמית

רוני ליבוביץ', "האופנובנק", חזר השבוע למרכז תשומת הלב הציבורית, כשפרסומת לקטנוע בכיכובו הורדה משידור, ולאחר מכן חזרה בגרסה מצונזרת.

בפרסומת המקורית נראה שודד הבנקים שהסעיר את המדינה ב–1990 כששדד יותר מ–20 סניפים - עולה על קטנוע ביציאה מסניף בנק ומסביר את יתרונות הקטנוע רגע לפני שהוא נמלט מהמשטרה. "סתם שודדים אותנו", אומר ליבוביץ', בהתייחסו להנחה בביטוח שיקבלו רוכשי הקטנוע.

הפרסומת, שברשות השנייה טענו כי היא מעודדת עבריינות בניגוד לכללי האתיקה בפרסום של הרשות, הזכירה את העובדה שכמעט חצי יובל אחרי שליבוביץ' נשפט ל–20 שנות מאסר (מתוכן ריצה שמונה) הציבור בישראל זועם יותר מאי פעם על התאגידים ששולחים את ידם לכיסו. קיבלנו לכך תזכורת באחרונה עם תפיסתה של מנהלת החשבונות של חברת yes, שלפי החשד מעלה בכספי החברה בהיקף של כ–30 מיליון שקל: "לא כואב לי על החברה, מספיק הם שודדים אותנו לאורך שנים", קראו הטוקבקים.

ליבוביץ' מבהיר השבוע כי הוא לא מעוניין להתנגח בבנקים ואין לו דבר נגדם: "מאחורי המעשים שלי לא עמד מניע רובין־הודי. אני לא חילקתי את הכסף שגנבתי לאף אחד. רובין הוד גנב מעשירים ונתן לעניים - זה לא מה שאני עשיתי".

פרסומות לקטנוע דיאלים, רוני ליבוביץצילום: צילום מסך

ועדיין, נהפכת לסוג של גיבור בזמנו.

"הבנקים נתפשים אצל רובנו כזרוע של השלטון. הם שם גם כשטוב לנו, ויותר מזה - הם שם בעיקר כשרע לנו. אין מה לעשות, התדמית שלהם ברצפה. כל נפגעי הבנקים הרגישו שאני נלחם את מלחמתם. לא היה לזה קשר למציאות, אבל כך זה נתפש".

כיום הבנקים נתפשים אחרת?

"היחס לבנקים כיום רק נעשה גרוע יותר. המצב הכלכלי לא רק שלא השתפר, הוא הולך מדחי אל דחי. גם בשנות ה–90 דיברו אותו דבר נגד תאגידים גדולים, אבל לא היו אז תקשורת ועיתונים כלכליים כמו היום. כל אחד עשה כישר בעיניו, ולא היה מי שינעץ שיניים בעוולות".

וביחס של הציבור אליך היה שינוי?

"בזמן המחאה החברתית ביקרתי בשדרות רוטשילד והתקבלתי שם בזרועות פתוחות, כאילו הובלתי איזה מהלך חברתי".

גם בסיפור מנהלת החשבונות של yes ראינו שוב תגובות בסגנון "מגיע להם, השודדים האלה". למרות המעשים החמורים, הרמאות והמעילה באמון, אתם נתפשים גיבורים.

"הסיפור הזה שונה משלי. אני לא גנבתי מחברה ספציפית. אם יורשה לי לומר, וחלילה שיישמע שאני מצדיק את מה שעשיתי, 20 שנות המאסר שקיבלתי זה עונש כבד. אני שמעתי על מישהי שגנבה את הבנק כולו - וקיבלה רק 17 שנה".

מה אתה חושב על זה שצינזרו את הפרסומת שלך?

"זו זכותם של הרגולטורים ועדיין, מישהו ברשות השנייה חסר חוש הומור וחסר קשר למציאות. קיבלתי מאות תגובות וטלפונים, וכולם תוהים ולא מבינים את הרגולטורים".

מאז שהשתחררת אתה נותן הרצאות על סיפור שלך. אתה מרגיש שהתגובות אליך השתנו לאורך השנים?

"אני מרצה יותר מ–90 פעם בשנה - בצבא, במשטרה, בבתי ספר, בחברות, בחוגי בית ואפילו בבנקים, ואני נתקל רק בתגובות חיוביות. אני לא נתפש בציבור כעבריין ואני לא מרגיש עבריין. אני האדם היחיד בתולדות ישראל שהחזיר את כל הכסף שהוא לקח עוד לפני המשפט".

הקהל שלך מגיב בכעס כלפי הבנקים?

"לא בכעס, אבל יש כאלה שמתבטאים בסגנון של 'אם היה לי אומץ, הייתי עושה אותו דבר".

אז בעצם הבנקים והמשטרה שמשלמים לך על הרצאות - מפרנסים אותך כיום.

"אם המשטרה מזמינה כגוף - כמובן שזה בתשלום. אם מדובר בהרצאות לנוער שוליים שהמשטרה מארגנת - זה בהתנדבות, בשביל המצפון".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker