באיחור אופנתי קל: היחצ"ן החדש של ירושלים מופיע במלוא הדרו

מלון וולדורף אסטוריה בירושלים נפתח באיחור של ארבע שנים ■ 
המלון נפתח בשנים שבהן התיירות הנכנסת לישראל נמצאת במגמת עלייה ■ ב–2013 נרשמו כ–3.1 מיליון לינות תיירים בירושלים, כ–2.6 מיליון מהן במערב העיר

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

באיחור לא כל כך אופנתי של כארבע שנים ממועד הפתיחה המתוכנן, ייפתח בירושלים בחודש הבא מלון היוקרה של מותג רשתות מלונות הילטון, וולדורף אסטוריה, בבעלות חברת IPC של משפחת רייכמן הקנדית. במלון הושקעו עד כה 150 מיליון דולר. בניית המלון, על 226 חדריו ו–30 דירות המגורים שבו, לא היתה פשוטה, בגלל החובה לשמר את הקיר החיצוני המרשים של הבניין ההיסטורי שבו פעל בעבר (מ–1929) מלון פאלאס.

לדברי גיא קליימן, מנכ"ל המלון, זו היתה הסיבה לעיכוב בפתיחה: תוכנית השימור דרשה עבודה אטית ועדינה, בשל החשש להתמוטטות הקיר החיצוני. "חששנו שהחזית תיפול בעת החציבה של פנים המלון לעומק של 20 מטר ואז כל הפרויקט יפול. לכן העדפנו שזה ייקח קצת יותר זמן, אבל שיהיה בטוח. כדי שתבינו את המורכבות: את אחד הסלעים באולם האירועים לקח לנו חצי שנה לפורר".

חזית המלון שומרה, יסודותיה חוזקו, וגרם המדרגות הפנימי של המלון שוחזר כפי שהיה במלון הקודם. בלובי ובאולמות האירועים תלויות נברשות מקריסטל, שמורכבות מאלפי חתיכות שנתלו בעבודת יד בשווי 1.5 מיליון יורו; הספות והכורסאות נקנו ב–8,000–10,000 יורו לפריט. בחדרי האמבטיה הותקן חימום תת־רצפתי ומסכי טלוויזיה במראות, בכל חדר יש אייפד לשימוש האורחים, וגם מסך טלוויזיה שלדברי קליימן יובא במיוחד עבור המלון. "מהעץ המלא של השולחנות ועד השיש, החלונות, הסדינים והשטיחים, לא חסכו כאן בכלום", הוא אומר בגאווה.

מלון וולדורף אסטוריה ירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

גם אם בהנהלת המלון היו רוצים לחסוך, הם לא היו יכולים. כדי להשתמש בשם וולדורף אסטוריה צריך לעמוד בסטנדרטים של הרשת, החקוקים בספר נהלים קפדני שחייבים לפעול לפיו. הקריטריונים וההנחיות תקפים לכל ההיבטים: העיצוב, סוג העץ, הטקסטיל, הצבעים ועיצוב החדרים. "הספר הזה הוא בעצם מכון התקנים שלנו. אנחנו שולחים הכל לבדיקות .לפני פתיחת המלון מגיע צוות שמוודא שכל הסטנדרטים הניהוליים, האופרטיביים והעיצוביים יושמו.

"המותג שלנו ייתן לתיירים דחיפה להגיע"

המלון נפתח בשנים שבהן התיירות הנכנסת לישראל נמצאת במגמת עלייה, שמשפיעה על התיירות בירושלים — שלפי הנתונים, 80% מהמבקרים בישראל מגיעים אליה. ב–2013 נרשמו כ–3.1 מיליון לינות תיירים בירושלים, כ–2.6 מיליון מהן במערב העיר. אמנם נתון זה מהווה ירידה של 2% לעומת 2012, אך הוא נובע מהפגיעה בתיירות הנכנסת לישראל כתוצאה מפעילות עמוד ענן שהשפעתו ניכרה בתחילת השנה שעברה. אלמלא הירידה בלינות ברבעון הראשון של השנה שעברה, שנרשמה בכל ישראל, בתי המלון בירושלים היו מציגים עלייה לעומת שנים קודמות. גם הישראלים מגיעים אליה, הרבה יותר מבעבר: ב–2012 וגם ב–2013 חל גידול של 11% במספר לינות הישראלים בעיר, שהגיע ל–837 אלף בשנה שעברה.

מלון וולדורף אסטוריה ירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

תחום שיכול להיות רלוונטי למלון כמו וולדורף אסטוריה, שמחזיק את אולם האירועים הגדול בעיר, הוא תחום הכנסים הבינלאומיים, שבזכותו מגיעים לישראל עשרות אלפי תיירים בשנה. ב–2010 השתתפו 3,800 איש בכנסים בינלאומיים בעיר, וב–2013 כבר השתתפו כ–18 אלף, מתוכם כ–9,600 תיירים מחו"ל. באותה שנה הכנסות בתי המלון מקטגוריה זו בלבד היו 15 מיליון שקל.

התועלת האמיתית מהגעת המותג הבינלאומי לירושלים היא בתחזית לגידול בתיירות לעיר הבירה. קליימן מספר כי בשיחותיו עם אנשים שמעולם לא היו בישראל, הבין איך היא מצטיירת בעולם: "הם לא רואים אותנו כמדינה מודרנית במיוחד, ומייחסים אותנו למדינה מזרח־תיכונית ולא מדינה אירופית. השם המוכר של המלון והמיתוג העולמי יאפשרו גם לאנשים שלא מכירים את ישראל או לתיירים שלא חשבו בעבר להגיע לישראל ביטחון במוצר התיירות שלנו, שלא היה להם קודם לפני כן. אף אחד לא יבוא רק בגללנו, אבל השילוב של עיר כמו ירושלים והמותג שלנו יכול לתת דחיפה למי ששוקל להגיע. אנחנו חלק ממועדון לקוחות שחברים בו 10 מיליון איש, להילטון יש 4,000 בתי מלון בכל העולם. זה אומר שיש לנו אנשי מכירות ברחבי העולם שימכרו גם את ישראל".

לוולדורף אסטוריה 24 בתי מלון ברחבי העולם, ו–13 בתי מלון נוספים שנמצאים בפיתוח. רק בחודשים האחרונים נפתחו בתי מלון בבייג'ין ובדובאי, ובמאי הקרוב צפוי להיפתח וולדורף אסטוריה גם באמסטרדם. הרשת מצטרפת לריץ קרלטון בהרצליה, אחרי כמעט שני עשורים שבהם שלא נכנסה לישראל רשת מלונאות עולמית. בעוד כשנה חברת סטארווד, בעלת רשת המלונות שרתון ורשת המלונות W, תקים את מלון W הראשון בישראל, ביפו העתיקה, וגם רשת מלונות היוקרה הבינלאומית קמפינסקי תפתח בקרוב מלון ראשון בישראל על קו החוף של תל אביב.

צילום: אוליבייה פיטוסיצילום: אוליבייה פיטוסי

לרשת הילטון יש היסטוריה עם ישראל: גם עם מלון מצודת דוד בירושלים שניהלה עד 2001 וגם עם מלון קראון פלאזה ירושלים שניהלה עד 1993, וכמובן עם מלון הילטון התל־אביבי, שנחשב לאחד ממלונות הדגל של הילטון בעולם. לדברי קליימן, הרשת מתכננת לפתוח בתל אביב מלון של 200 סוויטות שימותג אף הוא כוולדורף אסטוריה, בשטח של מתחם מלון הילטון. "כרגע אנחנו נמצאים בשלב של קבלת אישורי העירייה. ברמות התפוסה של הילטון תל אביב אנחנו יכולים להרים עוד מלון בעיר ושניהם יישארו מלאים ומצליחים".

חלק נכבד מהדיון הציבורי בנושא בתי המלון בישראל נוגע ליוקר הנופש ולניסיון להוזיל אותו, אך נראה כי את הלקוחות של המלון החדש המחיר יעניין פחות, אם בכלל. המחירים מתחילים ב–600 דולר לחדר זוגי ללילה ומגיעים גם ל–1,370 דולר, תלוי בסוג החדר. ולא, ארוחת הבוקר לא כלולה במחיר. "אם מסתכלים על התפוסות של מלונות היוקרה בירושלים, רואים שהן תמיד גבוהות יותר מאלה של בתי מלון ברמות נמוכות יותר. לתחום היוקרה יש דרישה", אומר קליימן. להערכתו, בשנה הראשונה התפוסה במלון תהיה 65% (בדומה לתפוסה השנתית הממוצעת בירושלים), 
וב–2015 הוא צופה תפוסה של 75%.

מלון וולדורף אסטוריה ירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות