"בן צבי עשה טעויות לאורך כל הדרך; הוא הרס אותנו - אני לא מבוטחת לפנסיה"

עובדי "מעריב" קיבלו שלשום הודעה על יציאה לחופשה ללא תשלום, שממנה כנראה כבר לא יחזרו ■ "שאף אחד לא ישלה את עצמו - 'מעריב' מת ונקבר", אומרת העיתונאית חן קוטס־בר

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לפני שנה וחצי עלה קמפיין שבו העיתונאית חן קוטס־בר סיפרה על עבודתה וקראה לאזרחי ישראל לרכוש מנוי לעיתון "מעריב", כדי להציל אותו מסגירה. נאמני העיתון אז ניסו לשקם אותו לאחר הקריסה תחת שליטתו של נוחי דנקנר, והחליטו לקחת את הכתבת הוותיקה כדי להיות הפנים של העיתון.

שלשום קיבלה קוטס־בר שיחת טלפון שחתכה את החוט העבות בינה לבין המקום שהיה לה בית בכל חייה המקצועיים. היא, כמו יתר 184 עובדי העיתון, עברה עוד יום שחור בהיסטוריה של העיתון המוכה. הם קיבלו הודעה על יציאה לחופשה ללא תשלום, ומהחופשה הכפויה הזו קוטס־בר כבר יודעת שהיא לא תשוב.

"'מעריב' מת", היא אומרת. "לא הייתי כל כך אבלה וכעוסה אלמלא המותג 'מעריב' היה נשאר. יש אנשים אצלנו שעדיין חיים בהדחקה. אבל שאף אחד לא ישלה את עצמו. ביום ראשון, בהקפאת ההליכים, הוא מת, ושלשום בפיטורים הוא נקבר".

בשנות עבודתה יצאה קוטס־בר לשטח וסיקרה מקרוב את המלחמות, המבצעים הצבאיים, הפיגועים הקשים, וגם הביאה סיפורים אנושיים קורעי לב. מבעד לקו הטלפון הקול שלה נשמע רועד, אבל היא לא בוכה. "בימים האחרונים היו לי המון זיכרונות. חשבתי על החייל שניצל מאסון המסוקים ופגשתי אותו יורד מהמסוק, על חולת הסרטן דסי רבינוביץ׳ שליוויתי עד מותה, על הכניסה ללבנון, על התחקירים, וחשבתי לעצמי 'מה, במלחמה הבאה אני לא אהיה שם?'. התחושה שלנו היא שנפלה עלינו פצצה ובודקים מי נשאר".

בשבוע שעבר הגיש בעלי העיתון, שלמה בן צבי, בקשה להקפאת הליכים ב"מעריב" בשל חובות כבדים, ובית המשפט העביר את העיתון לידיו של הנאמן שהחליט, בתמיכת בן צבי, לנסות למכור אותו - אך בינתיים להיפטר מעלויות השכר של רוב העובדים. לכולם ברור כי הסיכוי שיימצא רוכש לעיתון ושהוא ימשיך לצאת לאור קלושים.

קוטס־בר, 43, עורכת דין בהכשרתה ואם לשניים, היתה נאמנה ל"מעריב" במשך כל השנים. "אתה לא עוזב קבוצה גם כשהיא מפסידה. היו לי הצעות אחרות, אבל נשארתי בעיתון. לא חשבתי שזה ייגמר ככה", היא אומרת. "ספגנו במהלך השנים מכות, אבל נשארנו נאמנים לעיתון ולמקצוע. היה לי הזכות לעשות את הדבר הכי נפלא שיש".

את זעמם מפנים כיום עובדי "מעריב" כלפי בן צבי, שנטע בכולם תקוות שווא כי יצליח להבריא את העיתון. השבוע הם שוב הפגינו ושאלו את בן צבי היכן כספי הפנסיה שלהם. "הוא עשה טעויות לאורך כל הדרך", אומרת קוטס־בר. "אתה לא יכול לשנות צביון של עיתון בצורה כל כך מהירה. היו טלטלות כל הזמן, החלטות חפוזות, לא התייחסו לזה ברצינות. זה נהפך ל׳מעריב׳ אחר. גם בתקופות הרעות הרמנו את הראש, אבל עכשיו בן צבי הרס אותנו. הוא שיקר לנו. חברת הביטוח שלי הודיעה לי שאני לא מבוטחת כי הוא לא שילם פנסיה. אני יודעת שעשיתי הכל למען 'מעריב', ואני לא יודעת עדיין מה אעשה בהמשך, אבל העיתונות תישאר אתי תמיד".

תגובת הנהלת "מעריב": "בניגוד לטענות, קבוצת מעריב חתמה בדצמבר 2013 עם קופות הפנסיה והביטוח על הסדר המבטיח את הזכויות הסוציאליות של העובדים באופן מלא. ההסדר נכנס לתוקף ובינואר ובפברואר הועברו לקופות כספים. המשך ההסדר ימומש בהתאם לפסיקות בית המשפט והליך הקפאת הליכים. אין בכוונתנו להתעמת עם עובדת ראויה שזה עכשיו יצאה לחל"ת מהעיתון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker