הכיבוש הסיני

"אי אפשר להמציא את העולם כל פעם מחדש. אפילו אפל לא עושה את זה"

תשע שנים לאחר שחברה סינית אלמונית השתלטה על חטיבת המחשבים האישיים של יבמ, אי אפשר להתעלם מלנובו ■ דיוויד רומן, סמנכ"ל השיווק, אומר שהם רק בתחילת הדרך וחושף את התוכניות לשוקי הסלולר ■ כתבה ראשונה בסדרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השנה היתה 2005. ארה"ב החלה להתאושש ברצינות ממשבר פקיעתה של בועת הדוט.קום והטכנולוגיה, והשווקים החלו בדהירה, כשלנובו, חברה סינית לא ידועה במיוחד, קנתה את חטיבת המחשבים האישיים של יבמ. היה זה אחד הרגעים המהדהדים בהיסטוריה של עסקי הטכנולוגיה. העברת הלפיד נעשתה לא רק מידיה של חלוצת המחשוב האישי והאייקון האמריקאי לידיה של חברה שבאה מתעשייה שהיתה באותה עת שם נרדף לאיכות ירודה וחקיינות זולה: הלפיד הועבר מידי מעצמת הייצור הדועכת של ארה"ב לידיה של סין המתעוררת, בית החרושת של העולם.

כשהעסקה הוכרזה היא עוררה ספקות רבים: עסקי המחשבים האישיים היו בדעיכה, ואלה של יבמ במיוחד; השם של לנובו לא היה מוכר, והמוניטין של הסינים בתחום האיכות היה דל למדי. עתה, כמעט עשור לאחר מכן, יכול דיוויד רומן, סמנכ"ל השיווק של לנובו מאז 2010, להגיב בלי שום עלבון לאותם ספקות כשאנחנו מזכירים לו אותם. "זה לא רק אתם. הרבה אנשים הטילו ספק בעסקה", הוא אומר בפגישה במשרדי לנובו ישראל בפתח תקוה, יומיים לפני שהחברה פירסמה תוצאות כספיות מצוינות לרבעון הרביעי, זמן קצר לאחר שרכשה את עסקי השרתים הקטנים של יבמ ואת יצרנית הסלולר מוטורולה מוביליטי מידי גוגל.

המותג לנובו צעיר ביחס למותגים מבוססים בתחום המחשבים כמו אפל, סוני או סמסונג, ולמעשה הוא אומץ על ידי חברת לג'נד הולדינגס רק לפני כעשור, אז שונה שם החברה ללנובו. החברה הסינית הוקמה לפני שלושה עשורים על ידי 11 אנשים בתוך בית קטן עם השקעה ראשונית של כ–25 אלף דולר, וכעבור ארבע שנים עברה להונג קונג ושינתה את שמה מניו טכנולוג'י דוולופר ללג'נד. את המחשב הראשון שלה הציגה החברה רק ב–1990, אבל אם שופטים לפי אתר האינטרנט של לנובו, ההיסטוריה של החברה מתחילה בכלל ב–1981 עם הצגת ה–PC הראשון של יבמ, והיא מציגה את שלבי התפתחות חטיבת המחשבים של החברה האמריקאית כחלק בלתי נפרד מההתפתחות שלה.

אשטון קוצ'ר מציג את הטאבלט "יוגה" של לנובו

סין, שהחלה לצמוח בשנות ה–90 במהירות מסחררת, אימצה את המותג לג'נד המקומי, שעד 1995 כבר הוביל את השוק הסיני. עד מהרה הבינו ענקיות התוכנה והחומרה כמו מיקרוסופט ואינטל כי כדאי לשלב ידיים עם החברה הצומחת. הראשונה חתמה עם לג'נד על הסכם שיתוף פעולה ב–1997, ויו"ר אינטל המיתולוגי, אנדי גרוב, הגיע לחגיגות ייצור המחשב המיליון של לנובו. ב–2000 היא נהפכה לאחת מעשר יצרניות המחשבים הגדולות בעולם, וכעבור שנה מונה למנכ"ל החברה יאנג יואנצ'ינג, שיחד עם רומן נחשב לאחד מהמנועים העיקרים לקידומה של לנובו מאותה חברה סינית אפרורית להצלחה מסחררת.

לנובו לקחה את החטיבה הדועכת של יבמ, ועל רקע של האטה מובהקת במכירות המחשבים האישיים בעולם הצליחה לזנק למעמד היצרנית הגדולה ביותר בענף הנחלש. בעזרת סדרת רכישות ושילובן המוצלח הצליחה לנובו לכבוש לעצמה מעמד בעולם רב התהפוכות של האלקטרוניקה הממותגת. מגזין הפרסום AdAge הכתיר את לנובו כאחת החברות החדשניות ביותר בתחום השיווק; מגזין "טיים" קבע כי היא אחת החברות המנוהלות בצורה הטובה ביותר בסין; אי־פי טענה כי אפל וסמסונג צריכות להיות מבוהלות מ"ענקית הסמארטפונים הגלובלית".

גלובליות היא מילת מפתח עבור לנובו, בהצהרה ובמעשה. רומן, לדוגמה, הוא יליד אוסטרליה שבסיס הבית שלו הוא עמק הסיליקון בקליפורניה, שם מתגוררים אשתו וילדיו. יש לו שלושה משרדים - אחד בראלי, צפון קרולינה, שם היה מרכז הפעילות של יבמ; אחד בבייג'ין; ואחד בקליפורניה. שלושה שבועות בכל חודש, הוא מספר לנו, הוא נוסע בעולם. את לנובו הוא מתאר כ"תאגיד הגלובלי של הדור הבא", עם מטות שונים המפוזרים בכל רחבי תבל, והנהלה הנוסעת סביב העולם ונפגשת מדי חודש במקום אחר.

"לנובו היא חברה מסוג אחר", פותח רומן את הראיון. "אנחנו באמת מנוהלים כחברה גלובלית - אנחנו 15 מנהלים בכירים מלאומים שונים, שבאים מהמטות של החברה ברחבי העולם".

דוגמה להתנהלות ארגונית שונה של לנובו, אפילו אם מדובר בתעלול יח"צני, אפשר לראות בחלוקת הבונוסים האישיים שעורך בשנתיים האחרונות המנכ"ל יאנג עם יתר עובדי החברה. בספטמבר פירסמה לנובו הודעה שלפיה יאנג יחלק בין 10,000 עובדי החברה בונוס של 3.25 מיליון דולר שמומן מכיסו. יאנג שקיבל ב–2012 שכר שנתי של 14.6 מיליון דולר ומחזיק ביותר מ–7% ממניות לנובו, חילק באותה שנה 3 מיליון דולר בין עובדיו.

האם זה לא מסובך מבחינה תפעולית לתאם בין כל כך הרבה אנשים במקומות שונים, מתרבויות שונות?

דיוויד רומן. "השינויים העיקריים יהיו בממשק"צילום: תומר אפלבאום

רומן מסכים שאין זה פשוט, אולם טוען: "זה הופך אותנו להרבה יותר אפקטיביים. אלה לא רק המטות. אנחנו מנהלים את החברה בצורה כזו".

בחודש האחרון הכריזה לנובו על מהלך התרחבות באפריקה. "הפוטנציאל שלהם גדול והשוק צומח מהר. הטכנולוגיה משחקת חלק גדל בצמיחה: אנחנו יודעים להתמודד עם שווקים מתעוררים מבחינת הפצה. הצמיחה הגדולה ביותר שלנו בסמארטפונים היתה באינדונזיה, שהיא שוק דומה: יש שם אוכלוסיה צעירה, כולם משתמשים בסמארטפונים. זה היה שוק שלא מסובסד על ידי חברות הסלולר, ואין מחסומי כניסה".

האוכלוסיה הצעירה חשובה ללנובו לא רק באינדונזיה. "בתחום הטכנולוגיה, שוק הנוער הוא הקריטי. כולם קונים, אבל לצעירים אכפת, וכדי להיות קול צריך לשבות את לבם. הצעירים דומים מאוד בכל העולם: לסטודנט בתל אביב יש דברים במשותף עם סטודנט בג'קרטה או בייג'ין, והתפישה של מותגים נבנית שם, אצל הצעירים. לכן הקמפיינים שלנו בפייסבוק באינדונזיה יכולים להצליח גם במקומות אחרים. תפישות המותג והמסרים דומות".

המטרה בישראל: 
לקנות טכנולוגיות

הגישה של לנובו לניהול גלובלי שונה ממה שאנשים חושבים בדרך כלל על גלובליזציה. בעוד שהדגם הקלאסי של התאגיד הגלובלי הוא של חברת ענק שבסיסה במדינה מפותחת - ארה"ב או אחת הכלכלות החזקות של אירופה - עם קווי ייצור בעולם השלישי, כמו סין, וייטנאם או בנגלדש, ורישום במקלט מס כמו אירלנד או איי התעלה, לנובו עושה אופטימיזציה לכל שוק בנפרד, ושואבת מכל שוק את היתרונות הנחוצים כדי לקדם את עסקיה לרוחב העולם.

בברזיל, למשל, הדרך לכיבוש הפסגה בשוק המחשבים האישיים היתה ברכישה של חברה מקומית. בארה"ב, "אנחנו החברה הראשונה שמייצרת PC בצפון אמריקה", מבהיר רומן. עיצוב ותכנון המחשבים נעשה במקומות שונים בעולם - ה–Think Pad, מחשב הדגל של יבמ, תוכנן ביפן, ולכן ההנדסה של המוצר נשארה שם. "זו גישה פולי־צנטריסטית", אומר רומן. "אנחנו מתמקמים במקומות שבהם נמצאים האנשים והמומחיות. כשחושבים במונחים של שוק גלובלי זה מאוד יעיל, זה מאפשר לנו לנוע מאוד במהירות".

המסר המרומז בביקורו בישראל - במה שהוא בעיקרו משרד מכירות קטן למדי שהצליח לכבוש את שוק ה–PC המקומי בצורה מרשימה - הוא שלנובו מבקשת לא רק למכור כאן מחשבים אישיים, אלא לקנות טכנולוגיות. "אנחנו לא חברה רב־לאומית קלאסית", מסביר רומן, "שבאה ממדינה אחת, וכל המומחיות והמנהלים וכוח הייצור שלה מבוססים על המורשת של אותה מדינה. אין לנו מבנה היררכי, אלא רשתות של אנשים ולקוחות ושותפים. המפגש ביניהם יוצר את הצמתים שעושים את העבודה. השותפות מגדירה מחדש את החלל התאגידי. ואת זה אנחנו עושים עם הלקוחות והשותפים שלנו".

רומן, שלמד אדריכלות ועיצוב באוסטרליה, הגיע ללנובו מתפקיד מנהל הפרסום, המדיה והשיווק 
ב–HP. לפני כן היה נשיא הפרסום והמותג באפל. משנתו הראשונה בלנובו החל בקידום אגרסיבי של החברה באמצעות יחסי ציבור ומדיה חברתית.

האם המודל שלכם הוא חברה כמו אפל, או כמו סמסונג, שנהפכה מיצרנית המונית של מוצרי תעשייה זולים למותג צרכני נחשק?

"אנחנו רוצים להיות החברה מספר אחת בטכנולוגיה בכלל. אנחנו קובעי את היעדים שלנו לפי המקום שאנחנו נמצאים בו עכשיו. לפני כמה שנים סימנו את שוק ה–PC. עכשיו אנחנו מגדירים את השוק ממש אחרת, אנחנו קוראים לזה PC Plus - בצד אחד יש טאבלטים וסמארטפונים, ובצד השני יש מוצרים לשוק העסקי, כמו השרתים".

רכישתה של חטיבת השרתים הקטנים של יבמ הגדילה בערך פי עשרה את ההכנסות של לנובו בשוק הזה, שמגלגל 50 מיליארד דולר בשנה בעולם. עם הרכישה מקבלת לנובו 7,500 עובדים ואת מנהל החטיבה של יבמ.

כשסמסונג יצאה לכבוש את עולם האלקטרוניקה הממותגת לפני 20 שנה, תחילה כיצרנית של טלוויזיות ומוצרי אלקטרוניקה גדולים ואחרי כן כיצרנית מכשירים ניידים וסמארטפונים, היא היתה חברת תעשייה ענקית ומבוססת. מה שמשותף לה וללנובו היה המוניטין של מוצרי צריכה נחותים ולא סקסיים. אך סמסונג כבשה את העולם באסטרטגיה השיווקית שלה וניצחה אפילו את אפל בשוק הסמארטפונים.

לנובו פסעה בנתיב דומה מבחינה שיווקית במהלך השנים האחרונות, שבו יישמה גרסה המותאמת לעולם הרשתות החברתיות ותרבות הידוענים: החברה השיקה עם יוטיוב תחרות מדע לצעירים שבה הזוכים קיבלו הכשרה כאסטרונאוטים ברוסיה. הסרטונים המשותפים של הקמפיין נהפכו ויראליים. כשהחברה בחרה באשטון קוצ'ר כמי שיקדם את קו הטאבלטים החדש שלה, יוגה, קוצ'ר הוצג לא כפרזנטור, אלא כמהנדס מוצרים של החברה. "עם אשטון קוצ'ר יש לנו שותפות - הוא בא ואמר לנו שהוא רוצה להיות מהנדס פיתוח של לנובו", אומר רומן. קוצ'ר, אגב, הוא זה ששלח את רומן לבקר בישראל: "הוא אמר לי - 'אתה חייב להגיע לישראל כדי לראות מה קורה שם'. הוא אמר שכל הבאזז קורה עכשיו בישראל".

זהו ביקורו הראשון של רומן בישראל, כאורח בכנס טכנולוגי. "זה חדש עבורי. קודם כל, ישראל מאוד מרגשת מבחינה טכנולוגית. יש כל כך הרבה דברים שקורים מבחינת פיתוח תוכנה. ישראל היא אחת המדינות המגוונות בעולם מבחינה אנושית, ויש בזה יתרון. יש לכם עקביות מדהימה בצמיחה הכלכלית, וזה מקל מאוד על הרבה דברים. שיעור האבטלה כאן נמוך. אנשים יכולים להיות יותר יצירתיים. יש הרבה הון, יש סביבה עסקית מטפחת לסטארט־אפים".

האבולוציה של ה–PC

צילום: בלומברג

המרוץ של לנובו בשוק המכשירים הניידים הגיע לנקודה קריטית כשלנובו רכשה בתחילת השנה את מוטורולה מידי גוגל, שהתייאשה מייצור טלפונים בעצמה. לנובו שילמה 2.9 מיליארד דולר. "אנחנו במקום הרביעי בעולם בסמארטפונים כעת. הנוכחות העיקרית שלנו שלנו היא בכלכלות המתעוררות: סין, הודו, אינדונזיה, רוסיה, מדינות המפרץ. למוטורולה היתה נוכחות בשווקים אחרים, והיתה לה מומחיות שלנו לא היתה. הרכישה תעזור לנו להאיץ את הצמיחה".

עם רכישת מוטורולה נהפכת לנובו ליצרנית השלישית בגודלה בעולם. לאחר שהתמחתה במכשירים זולים הציגה לנובו גם דגמים לשוק הפרימיום, כמו וייב אקס. מכירותיה ברבעון בשוק הסמארטפונים גדלו ב–47% ל–13.9 מיליון יחידות. תוצאותיה הכוללות ברבעון הראו עלייה של 29% ברווח הנקי ל–265 מיליון דולר, ומכירות שגדלו ב–15% ל–10.8 מיליארד דולר.

ללנובו יש רקורד מעורר קנאה בתחום שילובן המוצלח של רכישות, כולל חטיבת המחשבים האישיים של NEC היפנית. רוב הפרשנים העניקו הערכה חיובית לרכישת מוטורולה בהתבסס על ההצלחה של לנובו במינוף ה–Think Pad של יבמ. חטיבת המחשבים של יבמ הפסידה כסף בעת שנרכשה ב–2005. במשך שנתיים ספגה לנובו ירידה חדה ברווחים, ולאחר מכן התאוששה בזכות יכולתה להפחית עלויות ולמזג את העסק בשרשרת האספקה שלה. "לנובו היתה מוצלחת מאוד בשילוב של החברות האלה", אומר רומן. "כשאנחנו מביאים חברה חדשה אנחנו מגדירים את לנובו סביב החלל החדש הזה".

מוטורולה מוביליטי וגם חטיבת השרתים של יבמ שנקנו על ידי לנובה מפסידים כעת: מוטורולה הפסידה יותר ממיליארד דולר ב–2013. אולם רומן רואה יתרונות רבים ברכישה, שעליה הוציאה לנובו כמעט שליש משווי השוק שלה. "יש להם מוצרים נהדרים. הרכישה כוללת גם תיק של 2,000 פטנטים והסכם פטנטים צולב עם גוגל, כך שזה מושך עבורנו מבחינת קניין רוחני".

לדברי רומן, עדיין לא הוחלט כיצד ימותגו הסמארטפונים של לנובו ברחבי העולם לאחר שילוב המוצרים של מוטורולה, "אבל מוטורולה הוא מותג נהדר בארה"ב. רייזר ומוטו אקס הם מותגים נהדרים וזה מלהיב אותי כאיש שיווק. אם תתבוננו בהיסטוריית הרכישות שלנו, אנחנו שומרים על המותגים, כמו Think Pad, שהשקענו בחיזוקו. גם את NEC שרכשנו ביפן השארנו, כי הוא היה מותג חזק שם".

בדומה לרכישת יבמ, הנכסים אינם המותג והמוצרים בלבד, אלא גם האנשים והמומחיות שלהם: "3,500 אנשים ממוטורולה (שעברו ללנובו ברכישה) משלימים מאוד את המומחיות שלנו. הם עובדים עם ספקיות שירותי הסלולר, הם טובים בהשגת אישורים ומה שצריך כדי למכור מכשירים - כי יש שווקים שבהם אין ללנובו מומחיות בכך".

בשנים שמאז פריצת הדרך שעשה האייפון, השיפור בסמארטפונים הוא הדרגתי. נדמה שאין בשורות גדולות. מה לדעתך תהיה פריצת הדרך הבאה?

"אני רוצה לשים את זה בקונטקסט. אי אפשר להמציא את העולם מחדש כל פעם. אפילו אפל לא עושה את זה. ככל שהתעשייה גדלה ומבשילה - יש כיום יותר ממיליארד יחידות - השינוי נהפך לתדיר יותר וקטן יותר. השינוי עדיין משמעותי - גודל המסך, זיהוי קול ומחוות - אבל קטן יותר. עם גדילתו השוק מתרחב גם מבחינת ההיצע: יש סמארטפונים ב–100 דולר ופחות. זה שינוי די מדהים. לכן לנובו נמצאת במקום טוב: אנחנו יודעים להביא מוצרים בעלי ערך ולהביא טכנולוגיות חדשות לשוק במהירות. אמנם השינויים קטנים, אבל קצב הבאתם לשוק מהיר מאוד. זה הופך את זה למאוד אטרקטיבי לנו.

"אני חושב שהשינויים העיקריים יהיו בממשק המשתמש. זה מה שטוב במוטורולה: הם יודעים להגדיר טוב את חוויית המשתמש. שילוב קול, זיהוי פנים, זיהוי מחוות. הרבה מזה יהיה האינטראקציה עם הצרכנים. דבר נוסף הוא השילוב של הטלפון עם מוצרים אחרים דרך הענן- בטאבלט, מתקנים לבישים, מכונית, הכל. טכנולוגיה נגישה יותר גורמת ליותר אנשים לרצות ולהשתמש במכשירים".

עסקי ה–PC הולכים ודועכים בעולם, אולם הם עדיין מהווים מה שנקרא במונחים עסקיים "פרת מזומנים". בשנה שעברה צנחו מכירות המחשבים האישיים לרמה הנמוכה ביותר מאז 2009, הירידה החריפה ביותר בהיסטוריה של הענף. אולם לנובו נהנתה מגידול של 6.6% במכירות, ותפסה 18.1% מהשוק. עד כמה עלול מקור עצום זה להכנסות ורווח להסיט את תשומת הלב מתחומי הצמיחה החדשים? "האסטרטגיה שלנו היתה פשוטה", אומר רומן, ופוצח בשרשרת שבחים למנכ"ל של לנובו, שעשה לעצמו שם כאחד החדשניים והמצליחים בעידננו. "הרעיון של איזון העסק על ידי שילוב של הגנה והתקפה. אנחנו מגדירים את חלקי העסק שהם מרכזי הרווח והם הליבה. אנחנו מגינים על העסק הזה, כי זה מה שמייצר את זרם ההכנסות. ובאופן סלקטיבי, אנחנו תוקפים חלקים אחרים של השוק".

במקרה של לנובו, ה–PC הוא החלק של ההגנה. "יש לנו מומחיות בהוצאת רווחים מהתחום הזה, ואנחנו אפילו צומחים בו. אנחנו משתמשים בזה כדי לתקוף תחומים חדשים. וכך, אנחנו ממשיכים להעריך את כל ההזדמנויות שלנו במונחים של הגן ותקוף. כל מי שעובד בלנובו מבין את האסטרטגיה הזו".

אתם צומחים מהר בתחום הטאבלטים. עד כמה זה עלול לפגוע ב–PC?

"אני לא חושב ככה. PC הוא עסק מאוד גדול - 300 מיליון נמכרים מדי שנה. בתוך השוק הזה יש תחומי צמיחה; הטאבלט יוגה למשל, ומחשבי השולחן - אלה שאפשר להניח שטוחים על השולחן. החידושים האלה מאפשרים לנו להגדיר פלחים חדשים. הטאבלטים עושים דברים רבים בצורה מצוינת: הם נדלקים מהר, האפליקציות, הטאץ', ויש להם חיי סוללה ארוכים. מה שקרה זה שהדברים האלה חזרו ושולבו במחשבים אישיים - נוטבוקים דקים, עם מגע, חיי סוללה ארוכים. הטאבלטים ישחקו תפקיד רב, ונראה מה יהיה האיזון עם המחשבים. משקיפים ממשיכים לחזות שה–PC עומד למות כבר שנים, והם ממשיכים לטעות. 
ה–PC עובר אבולוציה למשהו חדש".

"התחרות לא קשורה רק לעלויות כוח האדם, אלא גם להשקעה בחינוך"

בשבוע שבו הגיע הנה דיוויד רומן הודיעה ג'נרל מוטורס כי תפסיק לייצר מכוניות באוסטרליה, מולדתו. דעיכתה של תעשיית הרכב האוסטרלית על רקע תלותה הגוברת של המדינה במשאבי הטבע שהיא מוכרת לסין מעוררת חשש כי המדינה לקתה במחלה ההולנדית. במקביל, בסין מתפתח מעמד בינוני מבוסס. האם היא תוכל לשמר את היתרון התחרותי שלה בעולם?

רומן חושב שהמהלך האוסטרלי חיובי דווקא: "תעשיית הרכב האוסטרלית היתה מאוד מוגנת: מכסות ומסים מיוחדים הגנו על היצרנים המקומיים. בשוק גלובלי יש פחות היגיון לפתח עסקים בצורה כזו. עסקים צומחים כשיש בהם היגיון. כשמגנים על משהו, לא מאפשרים יצירה של משהו חזק שמביא ערך. זה לא עניין של עלויות - יפן וגרמניה מאוד יקרות אבל הן מתמקדות בעסק שמביא ערך לשוק. הן עושות את זה ביעילות. אנחנו עושים זאת כחברה: אנחנו מייצרים מחשבים בארה"ב, למשל, כי זה הגיוני עבור הלקוחות שלנו.

"אני לא מומחה לסין. אבל אני יכול לומר שבתחום הטכנולוגיה, וכיום רוב האלקטרוניקה מיוצרת בסין, חלק ניכר מההצלחה נובע מהשקעה בתשתיות: לוגיסטיקה, איך שהכל מנוהל, ההפצה. זה לא קשור רק לעלויות כוח האדם. הן כבר לא חלק גדול מהעלויות של ייצור אלקטרוניקה. אנרגיה היא דבר חשוב אחר: הייצור מתחיל לחזור לארה"ב בגלל עלויות האנרגיה הנמוכות. כך שהתחרותיות מורכבת יותר. עוד דבר הוא חינוך: רוב הייצור היום לא מופרד מאוד מהנדסה, וחלק ממערכות החינוך מוציאות מהנדסי ייצור טובים מאוד. זה משחק תפקיד חשוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker