850 מיליון ש'? אפשר להקים רשות שידור לתפארת עם חצי מהסכום

על נתניהו, ארדן ולפיד לבנות רשות שידור חדשה שתהיה מנותקת מהם כמה שיותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשניים משיאי הסרט המעולה "המדריך למהפכה" של דורון צברי ואורי ענבר, רואים את המנהלים הכל יכולים של רשות השידור, אורי פורת ויוסף ג'ו בראל, נאלצים לפרוש מתפקידם, כשהם מובסים ומושפלים מול חברי מליאת רשות השידור. "ניצחנו. בראל הודח", אומר צברי בעיניים נוצצות. הסוף ידוע: פורת הודח ובראל הודח, ומשה גביש, שבא אחריהם וניסה להוביל רפורמה ברשות, פרש. בראל הודח, אבל הציבור הפסיד. הרשות נותרה מקום חולה, מושחת ורקוב.

מי שרואה כיום את הסרט, שהוקרן לראשונה ב–2010, עלול להיתקף במרה שחורה. הסרט אמנם מקורי, מצחיק ואפילו מבריק באופן שבו הוא מתאר ומתעד את מערכת הקשרים העקומה והכוחנית בין הפוליטיקאים המופקדים על הרשות לבין מנהליה, אך הוא גם מלמד שאין שום משמעות לשאלה מי עומד בראשה. הלך אחד, יבוא שני, יגיע שלישי, והרשות לעולם נותרת בחולייה. עכשיו אולי יש לה אפשרות מסוימת להינצל. זה תלוי רק באדם אחד: ראש הממשלה בנימין נתניהו. אבל לא בטוח שיש לו עניין בהצלתה או בהפיכתה לגוף תקשורת חזק ועצמאי. בשביל מה לו?

הורידו את האפליקציה החדשה של TheMarker לאנדרואיד

בנימין נתניהו בדיונים על הרפורמה ברשות השידור, ב-2010 צילום: תומר אפלבאום

לאחר אינספור רפורמות ורעיונות לרפורמות שלא בוצעו, שאמורות היו להבריא את רשות השידור, החליטו לפני כמה חודשים שר התקשורת גלעד ארדן ושר האוצר יאיר לפיד לבטל את היוזמה לבצע רפורמה ברשות, ולהקים ועדה בראשות רם לנדס שתמליץ על רפורמה חדשה. הם הגיעו למסקנה הזאת לאחר שהשתכנעו שהמתווה הקודם של הרפורמה לא יכול היה להביא להבראת הרשות. הוא אמנם התייחס לכל ההיבטים הרלוונטיים - כוח אדם, מבנה ארגוני, תוכן, טכנולוגיה ונדל"ן - אך לא היו בו שני דברים חשובים אף יותר: ניתוק של הרשות מהפוליטיקאים ובנייה של תרבות ארגונית חדשה. בנסיבות האלה, גם אם יפוטרו מאות עובדים, ייבנה מבנה ארגוני קצת שונה, יושקעו מיליונים רבים בטכנולוגיות וייעשה סדר בנדל"ן היקר של הרשות - נישאר עם מערכת חולה.

לנדס הוא איש מקצוע ותיק, שהיה שותף להקמת חברות החדשות של ערוץ 2 ועמד בראש חברת חדשות 10 בזמן הקמתה. יש לו קילומטרז' כמעט בכל גופי המדיה בישראל - טלוויזיה, רדיו, עיתונות, כבלים. מלאכתו אינה מסובכת. יש אינספור ניירות עמדה וחוות דעת שהוכנו במהלך השנים על רשות השידור. יש בהם שפע של רעיונות טובים ותיאור די מדויק של חוליי המערכת. לא מסובך לאתר את הסעיפים הטובים והראויים, לערוך התאמות מתחייבות למציאות ולעידן הדיגיטלי - ולגנוב רעיונות טובים מגופי מדיה מתפקדים.

לבנות מחדש את רשות השידור

אפשר להניח שלנדס יבין שהדרך היחידה להציל את רשות השידור היא לבנות אותה מחדש. לא להסתפק שוב בתיקונים קוסמטיים ובשורה ארוכה של מהלכים שנשמעים טוב בתחום התקציבי, אבל לא מקדמים את תרבות הניהול של הרשות לשום מקום. אין דרך לבנות תרבות ניהולית חדשה עם הרשות הקיימת. הדרך היחידה היא לבנות את הרשות מחדש. צריך לסגור את הרשות הנוכחית ולבנות אחרת, שתקלוט את הכוחות הטובים (יש אנשי מקצוע טובים ברשות השידור) ואת נכסי הרשות (ארכיון, טכנולוגיה). כל מנהל יודע שהדבר המסובך ביותר בניהול הוא לבנות תרבות ארגונית חזקה וטובה. יותר קשה מלפטר עובדים, לקצץ תקציבים או לבצע שינוי ארגוני. המלצות ועדת לנדס אמורות להיות מוגשות בעוד כחודש.

סרטם של דורון צברי ואורי ענבר

כל גורם מקצועי שיבחן את תקציב רשות השידור - כ–850 מיליון שקל בשנה - את המבנה הארגוני העקום, את התרבות הניהולית המושחתת ואת הנכסים העומדים לרשותה, יגיע למסקנה שבמחצית מהתקציב הזה אפשר להקים רשות חדשה ומודרנית, להקים מערכת חדשות חזקה ויעילה שתקלוט את עיתונאי ערוץ 1 וקול ישראל ותכניס אותם לעידן הדיגיטלי, לייצר תוכן מעולה, שיענה על הדרישות של שידור ציבורי איכותי וראוי, להפעיל שלוש תחנות רדיו טובות ואיכותיות, ולהפוך את רשות השידור לאלטרנטיבה לערוצים המסחריים ולמגבלות של גופי מדיה קיימים, שמושפעים מדי מלחצים כלכליים ומסחריים. למעשה, כל הדברים האלו היו אפשריים גם לפני חמש או עשר שנים - אבל לאף פוליטיקאי לא היה עניין בכך.

לפני 20 שנה זה היה יותר מסובך, מפני שהטלוויזיה המסחרית והרדיו האזורי היו בראשית דרכם, לא היה אינטרנט, והטלוויזיה הרב־ערוצית היתה בחיתוליה. התלות ברשות השידור על ערוציה השונים בטלוויזיה וברדיו היתה רבה. שביתה בערוץ הראשון היתה יכולה לעצור את המדינה כפי שרק סגירת שדה תעופה יכולה לעשות. כיום זה שונה. אם תהיה שביתה בערוץ 1 סביר להניח שייקח כמה ימים עד שנחוש בכך.

על פי נתוני איגוד השידור האירופי, נתח הרייטינג של השידור הציבורי בישראל בערוצים האלקטרוניים (טלוויזיה, רדיו ואינטרנט) נמוך להחריד: 3% בלבד מסך הרייטינג, לעומת 44.4% בבריטניה, 43.4% בגרמניה ו–31.7% באירלנד. הנתון הנמוך נובע מכך שלשידור הציבורי אין פעילות אינטרנטית של ממש, ובגלל נחיתותו של ערוץ 1 מול הערוצים המסחריים. ברדיו יש לשידור הציבורי עדיין מעמד, אבל התענוג הזה עולה לנו ביוקר. תקציב הרדיו הוא כ–280 מיליון שקל בשנה, בעת שעלות של תחנת רדיו איזורית היא כ–25 מיליון שקל בשנה.

הנחיתות של השידור הציבורי וחוסר היעילות המשווע שלו הם תנאים אידיאליים למי שרוצה לחולל רפורמה. נכון שיש ועדי עובדים שיכולים לעשות רעש, אבל סגירת רשות השידור במתכונתה הקיימת אינה בגדר גזירה שהציבור אינו יכול לעמוד בה. אדם משוק הטלוויזיה סיפר השבוע שבכל פעם שעובר אמבולנס ביללת צופרים קורה אחד משניים: עוד צופה של ערוץ 1 הולך לעולמו, או שנולד תינוק חדש שלעולם לא יצפה בערוץ 1. לנדס נדרש להמליץ על מודל שבכל זאת יאפשר לתינוק הזה ליהנות משידור ציבורי.

נ.ב

צילום: איור:ערן וולקובסק

ארדן הוא פוליטיקאי צעיר, שלקח את תפקידו הקודם, במשרד להגנת הסביבה, ברצינות - ורוצה להטביע חותם גם בתפקיד הנוכחי. ללפיד יש ניסיון מר עם רשות השידור, שבה עבד בעבר והתפטר. שניהם יכולים להוביל מהלך היסטורי להקמת רשות שידור חדשה. השאלה היא אם לנתניהו יש עניין בכך. איזה ביבי נראה כאן כשיתפרסמו המלצות ועדת לנדס? האם נראה את ביבי הפוליטיקאי, שעושה חשבונות קטנים של החזקת רשות השידור כמשקל נגד לכוחם של אויביו הפוליטיים והתקשורתיים - או את נתניהו הרפורמטור, שמתעב מערכות ציבוריות יקרות ולא יעילות, או לפחות מצהיר על עצמו ככזה?

לנתניהו יש רקורד בעייתי בטיפול במערכות ציבוריות. איכשהו, יש לו יותר קבלות על מהלכים במגזר העסקי (ועדת בכר, חוק הריכוזיות) מאשר על מהלכים במגזר הציבורי (נמלי ישראל, שוק הדיור הרותח). רשות השידור יכולה להיות המקום שבו הוא יוכיח שהוא יודע לטפל גם במערכות ציבוריות. אם נתניהו, ארדן ולפיד רוצים לדעת איך הבחישה הפוליטית והפארסה של ניהול השידור הציבורי נראים מבחוץ, הם צריכים לצפות כבר בסוף השבוע הזה ב"המדריך למהפכה" של צברי וענבר. יש הרבה לקחים שיוכלו להפיק מהסרט, אבל אחד מהם הוא הכרחי בכל מצב: עליהם לפעול בניגוד לאינטרס שלהם - ולבנות רשות שידור חדשה שתהיה מנותקת ומרוחקת מהם כמה שיותר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker