הכל נשאר במשפחה: הדנקנרים עלו יחד - ונפלו יחד

לפני 17 שנה התחילו בני הדודים נוחי ודני דנקנר את הטיפוס המשותף לצמרת, כשהשלימו עסקת קרקעות גדולה ובזכותה קנו את השליטה בבנק הפועלים והתמנו לתפקידי מפתח בו ■ השבוע שניהם רשמו יחד נפילות כואבות, שמסמנות את סיום הדומיננטיות שלהם בשוק ההון הישראלי

שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה

בצירוף מקרים מופלא, השבוע האחרון זימן שלוש החלטות שהתקבלו יום אחר יום, הקשורות בדרכם העסקית והאישית של בני הדודים נוחי ודני דנקנר. בשלישי קבע בית המשפט המחוזי בתל אביב שהשליטה בקונצרן אי.די.בי תעבור מנוחי דנקנר לאנשי העסקים מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין. כעבור יום חתמה מנכ"ל משרד האוצר, יעל אנדורן, על ביטול עסקת קרקעות המלח בעתלית, שבזכותה זינקו שני בני הדודים אל צמרת עולם העסקים. אתמול נגזרה על דני דנקנר, לשעבר יו"ר בנק הפועלים, שנת מאסר בפועל, באחת משתי הפרשות הפליליות שבהן הואשם בשנים האחרונות.

לנוסע בזמן שהיה מגיע לכאן מאמצע העשור הקודם, כל זה היה נשמע בלתי הגיוני. אז שני בני הדודים היו בשיא כוחם. כבעל שליטה באי.די.בי, החזיק נוחי בחברות גדולות כמו כור, שופרסל וסלקום, כלל ביטוח ונכסים ובניין. דני היה סגן יו"ר בנק הפועלים, הגדול בישראל, וב–2007 מונה ליו"ר הבנק. ביחסים בין השניים, נוחי היה החזק והדומיננטי יותר. הם אמנם תמיד הגדירו את עצמם כחברים קרובים, אבל היה זה דני שנהג להתייעץ יותר עם נוחי, ולא להפך. "דני פשוט מעריץ את נוחי ואת האופן שבו הוא בנה את האימפריה שלו", אמר מקורב לשניים בכתבה על דני דנקנר שפורסמה ב–TheMarker. "במובן מסוים, דני היה שבוי שלו".

נוחי דנקנר (מימין) עם בן דודו דני דנקנרצילום: מוטי קמחי

ייתכן שגם קנאה ליוותה את היחסים, כשדני ראה מהצד כיצד בן דודו מבסס לבדו את שליטתה של אי.די.בי במגוון תחומים ושווקים. אבל אם היתה קנאה כזו, היא לא באה לידי ביטוי חיצוני. מי שהכיר את השניים ידע לספר על יחסים קרובים, שהתהדקו עוד יותר כשדני מונה ליו"ר הבנק. עם זאת, לדברי גורמים בשוק ההון, כיום המצב אחר. "נוצר איזשהו ריחוק, אולי כי דני מרגיש שהוא שילם מחיר אישי כבד", אומר בכיר בשוק ההון. "היחסים ביניהם יכולים להיות חומר לרומן. שניהם ביחד, וכל אחד לחוד, עשו דברים שאף אחד לפניהם לא חשב שעשויים לקרות. שנים הם היו ביחד במוקדי כוח מאוד מרכזיים ומשמעותיים. עכשיו כל אחד מהם שקוע בבור משלו".

נוחי, 59, ודני, 53, הם בני הדור השלישי למשפחת דנקנר, אחת ממשפחות ההון הוותיקות בישראל, שבה יש שישה בתי־אב. המשפחה האמידה החלה לצבור הון כבר בשנות ה–20 של המאה הקודמת, ובשנות ה–90 חלשה על עסקים בתחומי הנדל"ן, הכימיקלים, האנרגיה והתקשורת. מנהיג המשפחה באותה עת היה שמואל דנקנר, הדוד של נוחי ודני. בימים ההם נחשבה המשפחה לאחת מחמש החזקות בישראל, אבל שני בני הדודים היו אלמונים עבור הציבור הרחב.

כל זה השתנה ב–1997, כשמשפחת דנקנר נכנסה לשותפות בבנק הפועלים יחד עם איש העסקים תד אריסון המנוח, אביה של שרי, שהביא את רוב ההון ולכן היה בעל השליטה. את העסקה יזם נוחי בניגוד לדעתו של דודו שמואל. חברת תעשיות מלח, שבבעלות המשפחה, שילמה 1.3 מיליארד שקל תמורת 11.6% ממניות הבנק שמכרה המדינה. המימון לעסקה הגיע כולו מהלוואה שנלקחה מבנק לאומי.

העסקה לא היתה יוצאת לדרך אילולא אירוע שהתרחש שנה קודם לכן. ב–1996 הגיעה משפחת דנקנר לסיכום עקרוני עם מינהל מקרקעי ישראל שלפיו בריכות המלח של החברה יוסבו לטובת בנייה - בעתלית למגורים ובאילת לאתר תיירות ונופש. הדבר העלה את שווי הקרקעות באופן משמעותי. קרקעות אלה הן ששועבדו לטובת בנק לאומי כדי להבטיח את החזר ההלוואה. לאחר העסקה, ובמידה רבה בעקבותיה, הסתכסך הצד של נוחי (יחד עם אביו ואחותו) עם שאר בני המשפחה, וב–1999 מכר הענף של נוחי את חלקו בעסקי המשפחה לבתי־האב האחרים תמורת כ–65 מיליון דולר.

הבסיס לעסקת בנק הפועלים, הנדל"ן בעתלית ואילת, היה בעייתי במובנים נוספים. גופים ציבוריים התנגדו לשינויי הייעוד כבר מהיום הראשון. למרות הביקורת, ב–2003 אישר מינהל מקרקעי ישראל, שאותו ניהל אז יעקב אפרתי ובראשו עמד אהוד אולמרט, את העסקה. ב–2010, כשהמאכער שמואל דכנר המנוח הביא לחשיפת פרשת הולילנד, התברר שדני דנקנר הביא לאישור העסקה, לפי החשד, באמצעות מתן שוחד לאפרתי. כיום מתנהל משפט נגד דנקנר בקשר לחשדות אלה.

17 שנות עלייה ונפילה משותפות

צמחו בזמן ששאר המשפחה קרסה

בסוף שנות ה–90 נהפכו בני הדודים לכוכבים עולים. נוחי התמנה לסגן יו"ר הפועלים ודני לדירקטור ויו"ר ועדת האשראי. כעבור שנה, בעקבות הסכם רוטציה ביניהם, הם התחלפו בתפקידים. כיו"ר ועדת האשראי נוחי למד להכיר עמוקות את שוק ההון הישראלי, שבו קונצרן אי.די.בי היה אחד הגופים המשמעותיים ביותר. ב–2003 הוא רכש השליטה בו, שנה לאחר שהתפטר מתפקידו בבנק כדי להתחיל את הליך הרכישה. השנים שלאחר ההשתלטות על אי.די.בי היו שנות הפריחה של בני הדודים: נוחי חיזק והרחיב את התאגיד, ודני התבסס בבנק הפועלים - לא רק כסגן היו"ר, אלא גם כיו"ר החברות הבנות ישראכרט ופועלים שוקי הון.

מי שנהנה פחות היו בני משפחת דנקנר המורחבת. עסקיהם סבלו מאוד בימי המיתון של ראשית העשור הקודם, דבר שהקשה עליהם להחזיר את ההלוואה לבנק לאומי. כדי לחלץ את עצמם הם תיכננו עסקה שבה תרכוש אלרן השקעות הציבורית שבשליטתם תמורת 216 מיליון דולר את אחזקותיהם הפרטיות בשלוש חברות: דנקנר השקעות, דור כימיקלים ותעשיות מלח. באופן זה הם תיכננו לפרוע את החוב ללאומי מבלי לאבד שליטה בחברות. אלא שעסקה זו נכשלה והם נאלצו למכור את דנקנר השקעות, חברת הנדל"ן המוצלחת, ליצחק תשובה, תמורת 58 מיליון דולר. שלוש שנים מאוחר יותר הם מכרו את אחזקותיהם בתעשיות מלח (ולמעשה בבנק הפועלים) תמורת 886 מיליון שקל, מהלך שסימן סופית את אובדן מעמדם.

הקשיים של משפחת דנקנר הכבידו גם על דני, שנותר עם אחזקה של כ–13% בחברת אלרן השקעות של המשפחה. בדצמבר 2005 החלה הפרשה שהסתיימה השבוע בגזר דינו של דנקנר: פרשת הבנק הטורקי. באותו מועד חתם בנק הפועלים על הסכם שלפיו ירכוש את השליטה בבנק פוזיטיף הטורקי תמורת 100 מיליון דולר. בנוסף נקבע בהסכם שקרן ההשקעות RP תרכוש אף היא מניות של הבנק, וסעיף בהסכם קבע שאם הקרן לא תצליח לרכוש את המניות, בנק הפועלים יפצה אותה. מה שדנקנר לא טרח להדגיש הוא ש–RP היתה שותפה עסקית של אלרן כאשר נחתמה העסקה, ושהתקשרות זו סייעה לבני משפחתו: עסקות עם RP הזרימו כספים לקופה המידלדלת של אלרן. ב–2008 נסוגה RP מההשקעה בפוזיטיף בעקבות מכשולים שהציב הפיקוח על הבנקים בטורקיה, ונקבע שבנק הפועלים יפצה את הקרן ב–25 מיליון דולר.

2008 היתה משמעותית מאוד בצומת הדרכים בין בני הדודים. זו היתה שנה קשה לבנק הפועלים, שצבר הפסדים בעקבות המשבר העולמי והשקעותיו באג"ח מסוכנות בארה"ב. ולמרות זאת, חברת כור של אי.די.בי קיבלה ממנו אישור לדחיית פירעון אשראי בארבע עד שש שנים. באותה שנה נכנסה כור להשקעה הגדולה שלה בבנק קרדיט סוויס, השקעה שהתבררה כעבור כמה חודשים כמוצלחת ביותר והשיאה רווח של 4 מיליארד שקל.

דני דנקנר עם נוחי דנקנרצילום: מוטי קמחי

בין 2008 ל–2010 היה נוחי בשיאו. דני, מנגד, התחיל להרגיש את האדמה רועדת. זאת, לאחר שב–2009 דרש נגיד בנק ישראל דאז, סטנלי פישר, מבעלת השליטה בבנק הפועלים, שרי אריסון, להדיח את דני מתפקידו. באותו זמן לא היה ברור מדוע, אך בנק ישראל הבהיר שדנקנר ביצע מעשים חמורים.

ביוני 2009 נענתה אריסון ללחץ ודנקנר התפטר מתפקידו, ומונה למנכ"ל אריסון השקעות, חברת האחזקות של המשפחה. את התפקיד הזה עזב דנקנר על רקע החקירות הפליליות שבהן היה שקוע ב–2010. בפרשה אחת המשטרה חקרה חשדות הקשורים להתנהלותו בבנק, שמהם התברר גם מדוע פישר דרש את הדחתו: דנקנר נחשד, בין היתר, שקיבל הלוואה במרמה מבנק הפועלים בסך 3.4 מיליון שקל, ושנהנה מחשבון הבנק של מזכירתו ולא דיווח על כך. זאת, בנוסף לחקירה בעניין הבנק הטורקי. החקירה השנייה נגעה לשוחד בפרשת קרקעות המלח, והמשפט מתנהל בימים אלה.

בזמן שבן דוד אחד היה מסובך עמוק בפלילים, בן דוד אחר התחיל את נפילתו העסקית. אחד הביטויים המשמעותיים שלה היה הפסד של 3.2 מיליארד שקל ב–2011, שיוחס ברובו להשקעה נוספת בקרדיט סוויס, שלא היתה מוצלחת כקודמתה. השקעות כושלות נוספות של נוחי היו בלאס וגאס, שם השקיע ב–2007 600 מיליון דולר שירדו לטמיון, ורכישת "מעריב" במארס 2011, השקעה שגרמה לקונצרן הפסד של 370 מיליון שקל (העיתון נמכר כעבור שנה וחצי). אלה, כמובן, רק חלק מהסיבות לנפילתו העסקית של נוחי.

לאחר כן הגיעה הסתבכות פלילית גם אצלו. בנובמבר 2012 נעצר נוחי על ידי חוקרי רשות ניירות ערך, בחשד שביצע הרצת ניירות בפברואר באותה השנה, כשיזם את "הנפקת החברים". בהנפקה זו ביצע דנקנר הנפקת מניות של אי.די.בי בסכום כולל של 340 מיליון שקל, שאותן קנו אנשים הנחשבים למקורבים לדנקנר בשוק ההון. כיום נמצא תיק זה בטיפולה של הפרקליטות, שאמורה להכריע אם להגיש כתב אישום בעניין.

ב–2014, 17 שנה לאחר שהתחילו את דרכם העצמאית לצמרת, שני בני הדודים צפויים להיות עסוקים במאבקי הישרדות בתחתית. לדני דנקנר עוד מחכה ההכרעה בפרשת קרקעות המלח. נוחי יצטרך להתמודד, בנוסף לחשדות הפליליים, עם חובות אישיים של מיליארד שקל לבנקים - שבגינם הוא עשוי להיות מוכרז כפושט רגל. קשה לחזות מתי, אם בכלל, ינסו השניים לעשות קאמבק.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker