הדיאטה הטובה בעולם: עבודה באחד ממחסני אמזון

להתרוצץ בין אלפי מדפים כדי לאתר מוצר חדש 
כל 33 שניות, לצעוד 17 ק"מ במשמרת של 
11 שעות ולהיות תחת מעקב של מכשיר אלקטרוני: 
אלה הם רק חלק מתנאי העבודה המחרידים במרכזי ההפצה של אמזון

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשר שכטר

דמיינו שאתם עובדים במחסן עצום בגודלו. כמה עצום? כמו 11 מגרשי כדורגל. ודמיינו שהעבודה שלכם היא בעיקר לרוץ ממקום למקום בתוך המחסן, בין מדפים עמוסים בספרים, בגדים, מוצרי אלקטרוניקה, אביזרי מין וכל דבר אחר שאפשר לדמיין, כשאתם דוחפים עגלה ובידכם מכשיר השולט בכל צעד שאתם עושים. הוא מורה לכם בדיוק לאן ללכת, הוא אומר לכם מה לקחת, הוא מתזמן את הזמן שלוקח לכם להגיע למוצר שאליו שלח אתכם, הוא מצפצף כשאתם טועים או מתעכבים, וגם שולח הודעה לבוסים שלכם, שיידעו. עכשיו דמיינו שאתם צריכים להביא מוצר אחר מדי 33 שניות במשך 10.5 שעות. השכר לא גבוה, השעות קטלניות, הרגליים הורגות אתכם, ובצדק: בסך הכל רצתם 17 קילומטר ב–10 השעות האחרונות. ושלא תעיזו להתלונן.

זו, בקצרה, החוויה התעסוקתית שמצא אדם ליטלר, 23, שהועסק בשבועות האחרונים במחסן של אמזון בסוואנסי שבדרום וויילס בתפקיד ״אוסף מוצרים״. העבודה שלו היתה לאסוף את המוצרים שאתם ולקוחות אחרים של אמזון מזמינים ברשת ולהכין אותם למשלוח. שלא בידיעתה של אמזון, ליטלר לא היה סתם עובד בחברה, אלא כתב סמוי של בי.בי.סי, שהכניס מצלמה נסתרת לתוך המחסן ותיעד את המשמרות שלו עבור תוכנית התחקירים היוקרתית ״פנורמה״, שהחליטה לחקור את תנאי העבודה במחסניה של ענקית הקמעונות המקוונת.

ליטלר, שעבד במקום ארבעה שבועות תמורת 6.5 ליש״ט לשעה, או 8.25 ליש״ט לשעה במשמרות הלילה, הוא אחד מ–15 אלף עובדים זמניים שמעסיקה אמזון במיוחד עבור תקופת הקניות שלפני חג המולד. תקופת החגים היא התקופה הלחוצה ביותר של אמזון. כל מרכז הפצה של החברה מעבד בימים אלה מאות אלפי פריטים ביום. בסייבר מאנדיי לבדו, יום הקניות המקוונות הגדול של השנה, אמזון מכרה ב–2012 יותר מ–25 מיליון פריטים, כלומר יותר מ–306 פריטים בשנייה. המכירות שלה בסייבר מאנדיי השנה עלו ב–47%. מאחורי ההספק המטורף הזה יש עובדים שתפקידם לעמוד בקצב.

קצת רקע: העובדים במחסניה של אמזון, או ״השותפים במרכזי האספקה של אמזון״, כפי שקוראת להם החברה, מחולקים לפי העיתון ״פייננשל טיימס״ לארבע קבוצות עיקריות: עובדים שאחראים לפריקה - תפקידם לפרוק, לבדוק ולסרוק כל מוצר שמגיע למחסן; עובדים שתפקידם לארוז את המוצרים של לקוחות לקראת משלוח; קבוצה נוספת שתפקידה לאחסן את המוצרים ששולחים הספקים של אמזון במחסן - אין המון חשיבה שמוקדשת לתהליך הזה, הרעיון הוא פשוט לתקוע את המוצרים במקום פנוי, המחשבים המתוחכמים של אמזון גם ככה יודעים לאתר כל דבר.

צילום: AP

הקבוצה האחרונה, ״המאתרים״, תפקידה לדחוף עגלות ברחבי המחסנים כדי לאסוף את הזמנות הלקוחות. המחשבים של אמזון מחשבים את הנתיב היעיל ביותר לאיסוף הפריטים, ומוליכים את העובדים ממדף למדף באמצעות הסורק שבידיהם. למרות הנתיבים החכמים, העובד נדרש ללכת הרבה. כמה? עובד אחד איבד קרוב ל–6.5 קילו ממשקלו בשלוש המשמרות הראשונות שלו במחסן. ״אתה כמו רובוט, אבל בצורת אדם. זאת אוטומציה אנושית, פשוט כך״, אמר מנהל באמזון ל״פייננשל טיימס״. במשרה הזאת הועסק ליטלר.

המציאות שליטלר גילה בעבודתו במחסן בסוואנסי, שכבר זכתה לכינוי ״מחנה עבדים״, היא כזו של עבודה ״ששוחקת אותך עד העצם״. ״מעולם לא עשיתי עבודה כזאת בעבר״, הוא סיפר על החוויה לבי.בי.סי. בכל 33 שניות, הוא אומר, הוא היה צריך לאסוף פריט חדש. הלחץ לעמוד ביעדי היעילות של החברה ״היה בלתי ייאמן״. ״אנחנו מכונות, אנחנו רובוטים. אנחנו מדליקים את הסורק שלנו, אנחנו מחזיקים אותו בידינו, אבל באותה מידה היינו יכולים לחבר אותו לעצמנו״, אמר ב"פנורמה". ליטלר לקח איתו מד צעדים, כדי למדוד את המרחק שהוא הולך באותן משמרות מתישות: 17 קילומטר בסך הכל. ״אני שבור לחלוטין. הרגליים שלי הן הדבר שמטריד אותי יותר מכל״.

מבלי לדעת, אגב, בזמן שליטלר נשבר מבחינה נפשית ופיסית, במתקן של אמזון היתה עיתונאית נוספת, הפעם מעיתון ״גרדיאן״, שהסתננה ככתבת סמויה במטרה לתעד את תנאי העבודה במקום.

התחקיר של "פנורמה" נמצא כעת במרכזה של שערורייה בינלאומית הנוגעת לתנאי העבודה הנצלניים במחסניה של אמזון. בעוד בארה״ב, מולדתה, הנשיא אובמה ופוליטיקאים בכירים אחרים מהללים אותה כמופת של חדשנות ויצירת משרות, באירופה גובר בחודשים האחרונים הזעם נגד אמזון, שנואת נפשם החדשה של האיגודים המקצועיים. עובדי החברה בגרמניה מאיימים לשבות, בבריטניה התקשורת תוקפת אותה בחריפות, והפרלמנט בצרפת מתערב כדי להגן על תעשיית הספרים המקומית מפני ההתנהלות הדורסנית שלה.

המייסד והמנכ"ל של אמזון, ג'ף בזוסצילום: בלומברג

אמזון, הקמעונית המקוונת הגדולה בעולם, בנתה את עוצמתה בין השאר בעזרת שירות יוצא מן הכלל ללקוח. בשנים האחרונות היא מתרחבת באופן מאסיבי, עם עלייה שנתית של עשרות אחוזים בהכנסות (27% ב–2012 ל–61 מיליארד דולר) לצד כניסה סוערת לתחומים חדשים - משוק הספרים האלקטרוניים עם פיתוח הטאבלט קינדל ועד לשירותי מחשוב ענן ושרתים. המניה שלה זינקה ביותר מ-400% בחמש השנים האחרונות. אלא שיותר ויותר נראה כי קורבנות הצמיחה המואצת של אמזון הם העובדים במחסניה, שמתקשים לעמוד בעומס.

גם כיום, אין איש שיחלוק על כך שהשירות של אמזון ללקוח הוא ראשון במעלה, אבל מתברר יותר ויותר כי מחיר המצוינות הזו הוא משהו שמזכיר עבדות מודרנית. ״מאפייני העבודה הזאת גורמים לסיכון מוגבר למחלות נפשיות וגופניות״, אמר בראיון ל"פנורמה" מייקל מרמוט, אחד המומחים המובילים בבריטניה ללחץ בעבודה. ״תמיד יהיו עבודות שחורות, אבל אנו יכולים לעשות אותן טובות יותר או גרועות יותר. צריך להיות איזון בין הצורך ביעילות לבין בריאות ואיכות חייו של העובד״.

העסיקו ניאו־נאצים כדי להפחיד את העובדים

ההאשמות נגד אמזון לא נולדו בתחקיר של ״פנורמה״. ב–2011 נקלעה החברה לצרות לאחר שכתב של העיתון ״דה מורנינג קול״ בפנסילווניה הצליח לחדור לראשונה למחסן החברה במדינה ודיווח על התנאים הקשים שבהם הועסקו העובדים. התנאים כללו אילוץ לעבוד שעות נוספות, איומים תכופים בפיטורים אם לא יעמדו ביעדים (עובדים שלא עמדו ביעדים פוטרו ולוו החוצה באופן משפיל, לעיני עמיתיהם), פציעות שהוסתרו מחשש לפיטורים ועבודה פיסית מפרכת בחום של יותר מ–35 מעלות בקיץ, ללא מיזוג אוויר.

כתב העיתון, ספנסר סופר, ריאיין יותר מ–20 עובדים בהווה ובעבר במחסן של אמזון, שהציעו לו מבט נוקב וראשון מסוגו על שיטות העבודה בחברה. רק אחד מהעובדים האלה תיאר את המחסן כמקום עבודה טוב. לבסוף, אמזון נאלצה להתקין מזגנים.

ב–2012 הצליחה כתבת המגזין ״מאדר ג׳ונס״, מאק מקללנד, להתקבל לעבודה במחסן של אמזון באוהיו. גם היא תיארה תנאים קשים של הליכות מפרכות של יותר מ–15 קילומטר ביום, איומים בפיטורים אם תבכה במהלך העבודה או תיפצע, שעות נוספות שחויבה לעבוד, שוקים חשמליים שהעבירו לעתים מדפי הספרים והפסקת מזון של 30 דקות, שבה צריך לחשב גם את הזמן שלוקח לך לעבור סריקה ביטחונית מחשש לגניבות. כל זה, תמורת שכר מינימום של 60 דולר ליום. הפעם אמזון הבטיחה לשפר את התנאים במתקניה, ומנכ״ל החברה, ג׳ף בזוס, אמר באסיפת בעלי המניות השנתית כי החברה תוציא 52 מיליון דולר על התקנת מזגנים בכל המחסנים. בזוס, אגב, הגדיר פעם את התרבות התאגידית של אמזון במלים אלה: ״התרבות שלנו היא ידידותית ואינטנסיבית, אבל במקרה הצורך נסתפק באינטנסיבית״.

הצרות של החברה באירופה התחילו בפברואר האחרון, עם פרסומו של תחקיר בעיתון ״פייננשל טיימס״, שבחן את תנאי העבודה בחברה בבריטניה והשווה אותם ל״מחנה עבדים״. הכתבה, שהתמקדה במחסן ברוז׳לי שבסטאפורדשייר - אחד משמונה מחסנים דומים בבריטניה, חשפה מציאות אורווליאנית. כל צעד של העובדים מפוקח והמנהלים יכולים לשלוח להם הודעות אם הם חושבים שעובד מתעצל, העובדים מוזהרים שלא לדבר זה עם זה כדי שלא יבזבזו זמן, אפילו הפסקות השירותים מתוזמנות, ומי שמעז להתלונן מפוטר מיד. לפני שהעובדים הולכים הביתה, או להפסקת אוכל, הם צריכים לעבור דרך שורה של סורקי ביטחון דומים לסורקים בשדות תעופה, כדי לוודא שלא גנבו דבר. בזמן שהם עושים זאת, הם עוברים ליד דמות קרטון של אישה בלונדינית וחייכנית הלבושה בווסט כתום - כמו אלה שהם לובשים - שאומרת, באמצעות בלון שיחה הסמוך לראשה: ״זאת העבודה הכי טובה שאי פעם היתה לי!״

רוז׳לי היא עיירה קטנה במרכז בריטניה ובה 22 אלף תושבים. בעבר, המנוע הכלכלי של העיירה היה מכרה הפחם המקומי, אלא שהוא לא מתפקד כבר שנים והעיירה סובלת כבר עשרות שנים מדעיכה כלכלית. כשאמזון פתחה את המחסן בקיץ 2011, התושבים המקומיים התרגשו, לפי ״פייננשל טיימס״. אחרי הכל, הנה העולם החדש, הדיגיטלי, המופלא, מידפק על דלתם ומבקש להפוך אותם לחלק מכריע בעיצובו. אלא שההתרגשות מיהרה לדעוך. ״הם לא מעסיקים טובים. הם לא עוזרים לכלכלה שלנו. זה לא עוזר לעובדים״, אמר ל״פייננשל טיימס״ גלן ווטסון, מנהל הפיתוח הכלכלי במועצה המחוזית, לשעבר אחד התומכים הגדולים באמזון באזור.

עובד במרכז ההפצה של אמזון באריזונהצילום: רויטרס

אותו דיווח מקורי ב״פייננשל טיימס״ רחוק מלהיות היחיד שחפר במעמקי האימפריה הקמעונית של בזוס. עוד באותו החודש דיווחה רשת הטלוויזיה הגרמנית ARD כי אמזון מעסיקה במחסניה בגרמניה חברת אבטחה בעלת קשרים לקבוצות ניאו־נאציות, במטרה להפחיד את עובדיה הזרים. עובדי החברה הגרמנית, בעלת השם המתאים HESS (ככל הנראה בהשראת רודולף הס, סגנו של היטלר), צולמו לובשים מדים שחורים ומגפיים, בחורים שריריים ומקועקעים עם תספורות צבאיות. הם הועסקו כדי ״לשמור על הסדר״ בבתי המלון וההוסטלים שבהם שיכנה אמזון את עובדיה הזרים בגרמניה.

באופן קבוע, לפי הרשת, השומרים ערכו חיפושים בחדרי השינה והמטבחים של עובדי אמזון. ״הם אמרו להם שהם המשטרה פה״, התלוננה עובדת ספרדית. עובדים אחדים, לפי הדיווח, עברו חיפוש גופני כדי לוודא שלא גנבו לחמניות מארוחת הבוקר. אחרים סיפרו כיצד פוטרו וצוו לארוז, בזמן שהשומרים מצביעים לעברם עם פנסים בוהקים במטרה להפחידם.

הדיווח הזה היה רק תחילת צרותיה של אמזון בגרמניה, השוק השני בגודלו עבור החברה, אחרי ארה״ב. בשבוע שעבר פתחו בשביתה כ–1,000 עובדים במרכזי ההפצה של אמזון בבאד הרספלד ובלייפציג - קרוב לחמישית מכוח העבודה באותם מתקנים. בסך הכל, אמזון מעסיקה כ–9,000 עובדים בגרמניה בתשעה מתקני לוגיסטיקה והפצה. השביתה היתה האחרונה בסדרת שביתות שבהן פתח האיגוד המקצועי הגרמני ורדי, במחאה על תנאי העבודה והשכר במתקניה של אמזון בגרמניה. הארגון איים לפתוח בשביתות נוספות ולשבש את פעילותה של החברה בעונת הקניות לחגים.

אבל באמזון, לפחות כלפי חוץ, סירבו להתרגש השבוע - או לפני כן - מהאיומים בהשבתה. פחות מ–1,000 עובדים השתתפו בשביתה האחרונה, ציינה השלוחה הגרמנית של החברה, ואין שום סיכוי שהאירועים יובילו לשיבוש בפעילות. ״השלג בחג המולד הוא בעיה גדולה בהרבה, זה מה שמדאיג אותי באמת״, אמר דובר הזרוע הגרמנית של אמזון לרויטרס.

בתוך כך, אמזון מתמודדת גם עם ביקורת מחוץ לבריטניה וגרמניה. באוקטובר פתחה צרפת בשלב חדש במאבקה נגד ענקית הספרים המקוונת, לאחר שהבית התחתון של הפרלמנט אישר פה אחד הצעת חוק שנועדה להגביל את יכולתה של אמזון להציע הנחות לקוני הספרים, ובכך להביס את חנויות הספרים העצמאיות.

בצרפת, שמאז 1981 מחירי הספרים בה קבועים והנחות מוגזמות אסורות, טענו חנויות הספרים הקטנות שהן התקשו להתמודד עם אמזון, מאחר שהעניקה את ההנחה המקסימלית המותרת בחוק הצרפתי (5%), אבל גם הציעה משלוח חינם. החוק החדש שהועבר בפרלמנט, בהפגנת אחדות יוצאת דופן של מפלגות השמאל והימין, אוסר עליה לעשות זאת.

אריזת המוצרים במחסן של אמזוןצילום: REUTERS

בתגובה לטענות שהועלו נגדה באירופה, באמזון אומרים כי החברה מצייתת לחוק, שהעובדים שלה מקבלים שכר הוגן ואת כל ההטבות שהחוק דורש, ושהיא השקיעה יותר ממיליארד ליש״ט ויצרה יותר מ–5,000 משרות קבועות בבריטניה, בנוסף ל–9,000 משרות בגרמניה. ״אנחנו מכחישים בתוקף את הטענה שלפיה אמזון מנצלת את עובדיה בכל דרך שהיא״, כתבה החברה בהצהרה שמסרה ל״ניו יורק טיימס״.

ועדיין, למרות חוקיותם של הנהלים (או חוקיותם החלקית. מומחים שרואיינו לבי.בי.סי טענו שמשמרת של 10.5 שעות במחסן עשויה להיות מנוגדת לחוק, בשל המאמץ הפיסי), סימני השאלה סביב הרגלי ההעסקה של אמזון מתרבים בחודשים האחרונים. באירופה, כלומר. בארה״ב, איך לומר, העיתונות הכלכלית עסוקה יותר מדי בסיפורים אחרים שקשורים לאמזון מכדי שתוכל לחקור את מצב עובדיה.

תראו, מטוס!

כשבזוס, המייסד והמנכ״ל האגדי של אמזון, רכש את העיתון ״וושינגטון פוסט״ באוגוסט, היו רבים שחששו כי הסיבה היחידה שמיליארדר כמוהו קונה עיתון מפסיד כמו ה״פוסט״ היא כדי להשתמש בו לקידום מטרותיה של אמזון בקרב קובעי המדיניות בוושינגטון. בזוס, בתגובה, הבטיח להגן על יושרו העיתונאי של "וושינגטון פוסט" ולא להתערב במדיניות המערכת. בהחלט ייתכן שהוא התכוון לכך, וסביר שהוא לא באמת מעורב במערכת, אבל זה לא מה שחוו קוראי ה״פוסט״ השבוע. מה שהם קראו היה עמוד שלם המוקדש למטוס ללא טייס (מל״ט) החדש של אמזון, ה״אוקטוקופטר״, הכרזה טכנולוגית שכאילו נועדה לפתות את העיתונות האמריקאית ולהרחיק אותה מהצרות האירופיות של החברה. גם אם בזוס עצמו לא התערב, קשה שלא לראות כאן את רוח המפקד.

למעשה, למעט ידיעה קטנה שנלקחה מסוכנות הידיעות אי־פי על השביתה בגרמניה, ״וושינגטון פוסט״ כלל לא סיקר את הטענות הקשות כלפי החברה האם. כתבות, מאמרים, פרשנויות, טורים, מצגות וכתבות רוחב על המל״ט החדש של אמזון ורובוטיקה בעידן הקמעונות הדיגיטלית, לעומת זאת, אפשר היה למצוא בו בשפע בחודשיים האחרונים. ״כך אמזון מתכננת לשלוח את הדברים שלכם ב–2018״, הבטיחה הכותרת הנרגשת לאיור שמסביר, בפרוטרוט, כיצד יעבוד המל"ט, שמבטיח לשלוח לכם את הספרים והדי.וי.די שתזמינו בעתיד בתוך 30 דקות. ״זה אולי נשמע כמו מדע בדיוני, אבל אם זה תלוי בבזוס, משלוחים במל״טים יהפכו למציאות בתוך חמש שנים״, בישרה כותרת המשנה.

״וושינגטון פוסט״, ראוי לציין, רחוק מלהיות לבדו. נדמה שכל העיתונות האמריקאית נשבתה בקסמיה של אמזון השבוע, אם לשפוט לפי הסיקור הנרחב שקיבל האוקטוקופטר. נדמה כי בשבוע האחרון - כנראה בתגובה לגל הפרסומים השליליים נגדה - פתחה אמזון במערכת יחסי ציבור קטלנית שנועדה לחסל כל שביב של ביקורת. זה התחיל בכתבה אולטרה־חיובית בתוכנית ״60 דקות״, שבה לא הוזכרו ההאשמות נגד החברה אף לא פעם אחת, והמשיך בדיווחים הנרגשים־עד־מבוכה של אתרי הטכנולוגיה והחדשות על מהפכת המל״טים הצפויה.

צילום: רויטרס

האוקטוקופטר הוא מעין מסוק שטס בידי שמונה מנועים קטנים ומסוגל לשאת 2.2 קילוגרמים ברדיוס של 16 קילומטר מכל מחסן של אמזון, כשהוא מונע באופן עצמאי ומנווט ליעדו על ידי GPS. כמובן שהוא אינו צפוי להפוך למציאות מתישהו בשנים הקרובות. מדובר, במקרה הטוב, בחלום רחוק שבינו לבין הגשמה עומדות עוד אינספור בעיות טכנולוגיות, חוקיות ולוגיסטיות. במקרה הטוב, לפי בזוס עצמו, הוא יתחיל לפעול בתוך חמש שנים.

אבל המטרה של חשיפת האוקטוקופטר בשלב מוקדם כל כך של פיתוחו הרי לא היתה בהכרח להכין את הקרקע להשקתו. מיד אחרי ההכרזה נשבתה העיתונות האמריקאית והעולמית לחלוטין במהפכת הטכנולוגיה של אמזון, זו שמבטיחה לשלוח לכולנו את העונה החדשה של ״האישה הטובה״ או את הרומן החדש של ג׳יי.קיי רולינג בפחות זמן ממה שלוקח לנו להגיע לבנק. הספין עבד: במקום נוגש עבדים שמתייחס לאנשים כמו רובוטים, בזוס מוצג שוב כאביר החדשנות, יורשו של סטיב ג׳ובס על כיסא האורקל הטכנולוגי המוביל בעולם. ועובדיה האנושיים של החברה? למי אכפת. הם בכלל נחלת העבר.

"דוגמה נהדרת למה שאפשרי"

ביולי זכה המחסן של אמזון בצ׳טנוגה שבטנסי - אחד המחסנים הגדולים והחדישים ביותר של אמזון בארה״ב - לביקור מלכותי מצד הנשיא. אובמה, שהשתמש באמזון בלא מעט נאומים כדוגמה לחברה אמריקאית מצליחה שמייצרת משרות בארה״ב, הגיע למתקן של אמזון כדי לשאת נאום שעסק בחשיבותו של מעמד הביניים לכלכלה. יום לפני הביקור בצ׳טנוגה הודיעה אמזון על כוונתה ליצור 7,000 משרות נוספות בארה״ב.

בשנים האחרונות, אי אפשר להכחיש, ההתרחבות על סטרואידים של אמזון לכל תחום קמעונות אפשרי נהפכה לקטר של יצירת משרות. בשנה האחרונה הגדילה החברה את כוח העבודה ב–40% ליותר מ–100 אלף איש, יותר מאפל וממיקרוסופט, חברות שנוסדו זמן רב לפניה. עובדה זאת הפכה אותה לחביבתם של סנאטורים וחברי קונגרס בארה״ב, שאוהבים להשתמש בה כדוגמה ליצירת משרות ולהתחנף אליה למקרה שתסכים לפתוח מתקנים במדינות ובמחוזות שהם מייצגים.

ואולם העובדה שאמזון מייצרת משרות לא בהכרח אומרת שהן משרות איכותיות. בימים שלפני ואחרי ביקורו במחסן של אמזון ספג אובמה ביקורת חריפה מצד פרשנים ועיתונאים ליברליים, שציינו את תנאי העבודה המחפירים במתקניה של אמזון ואת ההתנהלות הדורסנית שלה בשוק הספרים, שחיסלה אלפי חנויות ספרים בשנים האחרונות ומאיימת לחסל עוד אלפי חנויות נוספות. ״למה אובמה הולך למחסן של אמזון?״, תהה ביולי אלק מקגיליס, עורך בכיר ב״ניו ריפבליק״, ועוד בנאום שמטרתו ״להציע עסקה טובה יותר למעמד הביניים״.

ועדיין, למרות הביקורות בשוליים, אובמה הלך לאמזון כדי לנאום, ומרבית התקשורת האמריקאית עדיין מאוהבת באמזון. בבית הנבחרים, בסנאט, אין כל סכנה כרגע שתתעורר חקירה בנוגע להרגלי ההעסקה של החברה. העיקר שאמזון תמשיך לייצר משרות ותתרום לצמצום האבטלה. עבור פוליטיקאים, איכות המשרות לא משנה כל עוד הם יכולים להתגאות בהורדת האבטלה.

אלא שבינתיים, יותר ויותר פרטים נחשפים לגבי תנאי העבודה באמזון והשיטות השונות שבהן היא משתמשת כדי לשבור את עובדיה ולדאוג שיהיו צייתנים, אוטומטיים, מהירים ובעיקר - יעילים. ״׳דיילי מייל׳ קרא לזה 'כמו להיות גמד בבית המלאכה של סנטה של המאה ה–21'. אם סנטה היה משלם לגמדים שלו שכר מינימום ודוחק אותם עד לקצה גבול היכולת, ואז מפטר אותם אם היו לוקחים שלוש חופשות מחלה בתקופה של שלושה חודשים, ואם חלק מהמודל העסקי של סנטה היה התחא מקות מתשלום מסים - זאת היתה יכולה להיות השוואה מתאימה״, כתבה ב״גרדיאן״ קארול קדוולדר, שהסתננה כעובדת סמויה למתקן של אמזון בסוואנסי, אותו מתקן שליטלר צילם, והועסקה בו שבוע.

אלא שיותר משתנאי העבודה במתקני אמזון מזעזעים, הדבר המטריד יותר הוא העתיד האפשרי שהם מסמלים. בעידן שבו הצרכן הוא חזות הכל, עובדי המחסנים של אמזון, כפי שהיו לפניהם עובדי פוקסקון שקיפחו את בריאותם הנפשית כדי לייצר רכיבי אייפונים ואייפדים בזמן לעונת הקניות לכריסמס, הם הדבר הכי קרוב לעבדים שיש בעולם המערבי. הם שקופים, לגמרי חסרי חשיבות. הם אוטומטונים אנושיים, לא יותר מזה. כל היבט אנושי בהם - הצורך לתקשר עם אחרים, הכאב הפיסי שכרוך בצעידה של 17 קילומטר ביום במשך 10.5 שעות, הרצון לקבל יחס טוב יותר - אינו רצוי ואינו מקובל בתוך המכונה המשומנת של אמזון. במכונה הזאת, מכונת הקמעונות המשומנת בהיסטוריה, הם אפילו לא הברגים, הם השמן. וכאן, אולי, ראוי לציין את המשפט הבולט שאמר אובמה באותו נאום בצ׳טנוגה. ״אמזון״, אמר, ״היא דוגמה נהדרת למה שאפשרי״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום