"אם לא תאכפו את לימודי הליבה תהיה כאן חברה חולה שלבסוף תיחרב"

סטנלי גולד, המשקיע הזר הוותיק בישראל, כועס על המדינה והממשלה ,שלדעתו מפחדת מהאזרחים; "הנטל על המגזר היצרני יגדל כל כך שאנשים יתחילו לעזוב את המדינה, ואלה שעוזבים הם פרופסורים בקולומביה ובשיקגו"

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשר שכטר

סיעות הקואליציה אולי מתקוטטות בימים אלה בנוגע לסנקציות שיוטלו (או לא יוטלו) על חרדים שלא יתגייסו לצבא, אבל סטנלי גולד - יו"ר עמותת חדו"ש ארה"ב (לחופש דת ושוויון בנטל) ונשיא ומנכ"ל שמרוק נכסים, חברת ההשקעות של רוי דיסני - לא מתרשם מכל הדיבורים האלה על שוויון בנטל.

בימים אלה גולד בעיקר זועם: על ישראל, שלדעתו הורסת את עצמה; על הממשלה, שבעיניו מפחדת להתעמת עם החרדים על הנושאים החשובים באמת; על "הפוליטיקאים החדשים" יאיר לפיד ונפתלי בנט, שלטענתו לא מיישמים את הדברים שלשמם נבחרו.

גולד, לשעבר בכיר בדירקטוריון דיסני, הוא אחד המשקיעים הזרים הוותיקים בישראל, אם לא הוותיק שבהם. במשך השנים הוא ביצע כאן השקעות בסך יותר ממיליארד דולר, בחברות כמו פלאפון, אהבה וכור, אותה רכשה שמרוק ב-1996 (ומכרה אותה ב-1997). לפני כחמש שנים הוא ייסד את חדו"ש יחד עם הרב הרפורמי אורי רגב.

לטענתך, החיבור של הדת והמדינה בישראל הוא הדבר שמטריד אותך יותר מכל. למה?

"יותר מדי מאוכלוסיית ישראל לא מוכנים או לא יכולים להשתתף בכלכלה. איש לא מכין אותם מבחינת חינוך או דואג שיהיו להם את המיומנויות הדרושות. המגזר היצרני בישראל מצטמצם והמגזר הלא־יצרני גדל. זה לא יכול להימשך לנצח. בסוף, שני העובדים היחידים פה יהיו אתה ואני".

סטנלי גולדצילום: בלומברג

מה צריך לעשות כדי לפתור את המצב הזה?

"לאכוף את תוכנית הליבה. יש כבר חוק שקובע שכולם צריכים ללמוד לימודי ליבה, וזה לא סוד שהחוק הזה לא נאכף. כשלילד אין מיומנויות, אין לו סיכוי לחיים טובים. צריך להפסיק לתת כסף למוסדות שלא מלמדים לימודי ליבה".

קל לומר את זה, אבל קשה לבצע.

"ממשלות לא יכולות לפחד מהאזרחים לנצח. אם ישראל לא תעשה את זה עכשיו, תהיה לה חברה חולה. אם לא תאכפו את החוקים - כולם יתחילו לבוז לחוק והחברה האזרחית תיחרב. הנטל על המגזר היצרני יגדל כל כך שאנשים יתחילו לעזוב את המדינה, ואלה שעוזבים הם פרופסורים בקולומביה ובשיקגו. האנשים האלה דרושים כאן".

אולי הידברות עדיפה מכפייה?

"אני גם בעד הידברות, אבל חוק הוא חוק. צריך לאכוף את תוכנית הליבה. כל פתרון אחר הוא פלסטר. אם היה כאן המון נפט אז מילא, אבל ישראל צריכה להתחרות בעולם המודרני, וכדי לעשות את זה אתם צריכים שכל אדם שמסוגל לעבוד - יעבוד, ישלם מסים ויתרום לחברה. אני לא אנטי־חרדי, אבל למה שלהם יהיה מונופול על היהדות? אני יהודי בדיוק כמוהם".

אבל למה אכפת לך כל כך? אתה הרי חי בלוס אנג'לס.

"כי אני משוכנע שאיכות החיים שלי בגולה תלויה בחוזק ובבריאות של ישראל. אחרי שישראל קמה ונהפכה למדינה למופת, מצבם של היהודים בגולה השתפר - כיבדו אותנו יותר והיתה פחות אנטישמיות. אם ישראל תיפול, החיים שלי ושל ילדי ונכדי יהיו גרועים יותר. אנחנו שותפים בדבר הזה שנקרא העם היהודי ותלויים אחד בשני".

אי אפשר פשוט להפריד בין דת ומדינה בן לילה. זה נושא נפיץ.

"אז אל תשנו כלום. תשאירו את הסטטוס־קוו ולא יישאר אף אחד במדינה חוץ מהחרדים והערבים. כולם יילכו, ואני אפסיק להשקיע".

זה מה שאתה חושב שיקרה?

"נראה לך שאני מוותר? אני עוד פה, משקיע, נלחם. אני לא הולך לשום מקום".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker