מי יציל את ערוץ 10 ממלחמות האגו של המיליארדרים שלו?

ארנון מילצ'ן, שהזרים עשרות מיליוני דולרים לערוץ 10 המפסיד, טוען שרון לאודר התחייב לכסות כל הפסד שלו. לאודר, מצדו, מסרב בתוקף להזרים כסף לכיסו של מילצ'ן - וטוען שלא היתה כל התחייבות. השניים לא נפגשו כבר ארבע שנים

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

רון לאודר. חנוט בחליפה מהודרת ומטפחת לבנה בכיסו, התייצב רון לאודר בסוף 2012 למסיבת עיתונאים בבית סוקולוב בתל אביב והצהיר: "אני מאמין בערוץ 10". הוא התחייב אז להזרים 80 מיליון שקל, אם הממשלה תחתום על ההסכם לפריסת חובות הערוץ. שנה לאחר מכן, לאודר כבר הגיע להזרמות של כ–130 מיליון שקל - שמצטרפות להזרמות של כ–400 מיליון שקל בעשר השנים שבהן הוא שותף בערוץ.

הכסף לא באמת משנה לאיש ששווה 3.3 מיליארד דולר. כעת, אומרים גורמים המכירים מקרוב את האירועים, אלה קרבות כבוד. קצה נפשו של לאודר בבקשות החוזרות להזרמות כשביצועי הערוץ לא ממריאים. גם כך הערוץ היה בין הגורמים להידרדרות ביחסיו עם בנימין נתניהו, והיכולת שלו להשפיע מקרוב על תוכני חברת החדשות של הערוץ מוגבלת.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מיהו הגורו הכלכלי החדש של נתניהו?

פרשנות // כאשר יחימוביץ' והרצוג נאבקים, כחלון עשוי לנצח

ארנון מילצ'ן (מימין) ורון לאודרצילום: מוטי קמחי ודניאל בר און

הקש ששבר את גב הגמל הוא המאבק המכוער והחזיתי שהתפתח מול בעל המניות השלישי בגודלו בערוץ, ארנון מילצ'ן. מילצ'ן השקיע 50 מיליון דולר בערוץ, שאותם כבר הבין כי לא יראה בחזרה. אבל רק בחודשים האחרונים נאלץ מילצ'ן להזרים מכספו 6 מיליון דולר נוספים, כדי לרכוש בחזרה את מניותיו של רפורט מרדוק בערוץ. מילצ'ן טוען כי את הסכום הזה היו אמורים לשלם כל בעלי המניות, ולא הוא לבדו. לאודר הפגוע מסרב בתוקף להזרים כסף שייכנס לכיסו של מילצ'ן - ולא לקופת הערוץ.

באותו אירוע ב–2012 הוצב על דוכן הנואמים שלט עם לוגו של הקונגרס היהודי העולמי, שבראשו עומד לאודר. לשלט הזה יש משמעות: לאודר לא נמצא פה כאיש עסקים, אלא כדמות ציבורית. כיו"ר הקונגרס היהודי העולמי, לאודר לא יכול להיות זה שסוגר כלי תקשורת בישראל ושולח 600 עובדים הביתה.

ארנון מילצ'ן. כשנכנס מילצ'ן להשקעה בערוץ 10, ב–2005, הוא הבהיר מראש שהוא לא בא בשביל עסקים, אלא למטרות ציונות. הוא קיווה שבתוך ארבע שנים יגיע הערוץ לאיזון ויכבוש 40% מנתח השוק. זה לא קרה. מילצ'ן הזרים והזרים, עד שמשך את ידיו. נציגו בדירקטוריון, רו"ח זאב פלדמן, אפילו לא משתתף בישיבות הדירקטוריון בשנים האחרונות.

מילצ'ן שווה 4 מיליארד דולר, והיה יכול בקלות להחזיר את ערוץ 10 למסלול. אבל במלחמת האגו המכוערת שהתפתחה בערוץ, הוא לא מוכן לוותר. נציגיו ועורכי דינו פנו לרגולטורים והתלוננו נגד ההשתלטות של אנשי לאודר על ערוץ 10, בטענה שהדבר נוגד את החוק המחייב שבעל השליטה יהיה ישראלי. כעת הוא גם מסרב לחתום על הבקשה לרשיון של הערוץ - הנחוצה לו כדי להמשיך לפעול ב–2015. לפי המסתמן, אם מילצ'ן לא יחתום, הערוץ לא יקבל רישיון וייסגר.

מה גורם למילצ'ן לפעול בצורה כזאת? בסביבתו הציגו אתמול את הסיפור המלא, לשיטתם, של כניסת מילצ'ן לערוץ. "לאודר הגיע ללוס אנג'לס לפגישה עמו, והציג לו פרזנטציות שהערוץ ירוויח", אומרים גורמים בסביבתו של מילצ'ן. "הוא ביקש השקעה של 10 מיליון דולר והבטיח שגם אם הערוץ לא ירוויח, לאודר עצמו יכסה לו את ההשקעה. זו היתה התחייבות. הוא אמר לו שההשקעה שלו מובטחת".

לטענת הגורמים, כיום הכדור נמצא בידיו של לאודר. במשך שנים מבקש מילצ'ן מלאודר שיעמוד בהתחייבותו, אך ללא מענה. השניים לא נפגשו כבר ארבע שנים. כעת, אומרים אותם גורמים, "המפתח הוא אך ורק בידיו של לאודר. הוא צריך לעשות משהו כדי להוכיח שהוא עומד בהתחייבותו".

מנגד, הכעס על מילצ'ן בקרב אנשי לאודר ובכירי הערוץ עצום. שם מכחישים בתוקף כל התחייבות. "הטענות לא ראויות לתגובה", אומר מקורב ללאודר.

אבי בלשניקוב ומיכל גרייבסקי. שני נציגיו של לאודר בישראל הם עדיין האנשים החזקים בערוץ. אבי בלשניקוב התפטר באחרונה מתפקיד יו"ר הערוץ, והחזירו לבעל השליטה יוסי מימן - בתקווה שצעד כזה ימנע טענות של מילצ'ן על שליטתו של לאודר בערוץ. אבל הוא ומיכל גרייבסקי הם עדיין מקבלי ההחלטות המרכזיים.

פעילותם של בלשניקוב וגרייבסקי הצילה את ערוץ 10 עד כה. הם התבצרו במשרד האוצר בסוף 2012 עד לחתימת ההסכם, הם הובילו את מהלכי החקיקה בכנסת, והם אלה שדואגים לגייס את ההזרמות החודשיות לערוץ, שמונעות בינתיים את קריסתו.
בלשניקוב וגרייבסקי גם עומדים מאחורי המינוי המפתיע של רפי גינת למנכ"ל הערוץ.

המינוי אמור היה לשנות את התדמית של ערוץ 10, ולהפוך אותו לגוף בעל השפעה בישראל. גינת גם הביא עמו נדוניה בדמות קשר עמוק ל"ידיעות אחרונות", העיתון שערך בעבר. שיתופי הפעולה בין העיתון לערוץ הגיע לממדים רחבים, עם סיקור אוהד וחיובי, שיתופי פעולה מסחריים וכתבות קידום נרחבות.

ההתפטרות של בלשניקוב היתה לכאורה רק צעד מול הרגולטור כדי לאפשר לבעל השליטה הישראלי, מימן, לחזור לתמונה. מימן גם אמור היה להיות המבוגר האחראי שינסה לפשר בין לאודר למילצ'ן - שעמו ניהל עסקים. אלא שהצעד מתפרש כעת גם כנסיגה טקטית מקדמת הבמה, כדי שביום שבו חלילה ייסגר הערוץ, לא הוא ולאודר יספגו את האש.

רפי גינת. בשבועות האחרונים ניהל גינת קרב משלו נגד הדירקטוריון. התוכנית הראשונית שהציג, להשקעה של 370 מיליון שקל בערוץ, לא אושרה. הסכום קוצץ פעם אחת ל–325 מיליון שקל, וכמעט קוצץ שוב בעשרות מיליוני שקלים נוספים. גינת נעמד על רגליו, ובישיבת דירקטוריון בשבוע שעבר שארכה שש שעות הצליח לשכנע את הדירקטוריון לקבוע תקציב של 310 מיליון שקל. הישיבה לא היתה פשוטה. גינת לא בחל במלים, והביעה גם דאגה לתוכנית "כלבוטק" - "מפעל חייו", כפי שהוא מכנה אותה.

כבר עם מינויו של גינת התעוררו שאלות לגבי יכולת הניהול שלו. הוא אמנם איש טלוויזיה ותיק ומצליח, אבל אינו מנוסה בניהול לוח שידורים של ערוץ מסחרי, ובוודאי לא בניהול מסחרי של ערוץ כזה. בפועל, עד עתה רשם הערוץ שורה של אכזבות בתוכניות בולטות שהשיק והגיע להפסדים קשים. בחודש האחרון מתחיל הערוץ להתעודד מנתוני חברת החדשות, שהצליחה להגיע לרייטינג דו־ספרתי, אבל המבחן האמיתי יתחיל בסוף דצמבר - אז ישיק הערוץ לוח תוכניות חדש פרי ידיו של גינת, כולל תוכניות ריאליטי ובידור רבות, וינסה להיאבק חזיתית בערוץ 2. התקווה של הערוץ היא להגיע לנתח של 35% מהכנסות שוק הפרסום בטלוויזיה. כיום הוא מגיע לכ–27%. כישלון בחזית זו עלול להיות סופני לערוץ.

אביב גלעדי ולן בלווטניק. אם לאודר אכן יחליט לזנוח את ערוץ 10, שמו של לן בלווטניק עלה כמי שעשוי לקחת את המושכות. בלווטניק, שרכש באחרונה את הבעלות המלאה על כלל תעשיות בישראל, כנראה לא ממש קופץ על המציאה - ולא מעורב אישית בעניין. אביב גלעדי, שותפו בחברת RGE הישראלית יחד עם משפחת רקאנטי - בעלת ערוצי הספורט והילדים - מנהל את הטיפול בנושא. גלעדי, שמחזיק ב–20% ממניות הזכיינית רשת אך לא מעורב בניהול, היה רוצה מאוד לקבל שליטה בערוץ טלוויזיה מסחרי. כאיש שממוקד בעסקי התקשורת וידע עד עכשיו איך לעשות מזה כסף, הוא כנראה גם סבור שיצליח להפוך את הערוץ לרווחי.

גם בלי להביא בחשבון את הבעיה הרגולטורית של השותפות הנוכחית של גלעדי בערוץ 2, הוא לא יהיה זה שייכנס כשותף בערוץ 10. ההערכות הן שהאופציה היחידה שמונחת מבחינתו ומבחינת בלווטניק על השולחן היא לקיחת הזיכיון של ערוץ 10 - כלומר, החברה הנוכחית המפעילה את ערוץ 10 תיסגר ובעלי המניות יטפלו בכל חובות הערוץ, ואילו הוא ייקח לידיו את הזיכיון וחלק מהפעילות. בעסקה כזאת, שמחלצת את כל בעלי המניות מהמשך השקעה בגוף מפסיד, ההערכות הן שגלעדי ובלווטניק יבקשו לקבל את הזיכיון ללא כל תשלום. בשלב זה, מבחינת אנשי לאודר, מתווה כזה אינו עומד על הפרק.

המחוקק והרשות השנייה. אין חולק על כך שסגירה של ערוץ 10 תגרום למכה אנושה לתחרות - הן בשוק הטלוויזיה והן בשוק הפרסום. עבור ראשי הרשות השנייה תרחיש כזה הוא אסון, ולכן מנסים שם לגבש מתווה שיאפשר את המשך פעילותו. על הפרק עומדות כמה הצעות, כמו העברה של חלק מהמניות של לאודר לידי גורם ישראלי - אולי בלשניקוב - כך שתתאפשר בקשה לרישיון על ידי בעלי מניות ישראלים שמחזיקים 51% ממניות הערוץ.

השאלה היא איפה נמצאים ראשי הזכייניות המתחרות בערוץ 2. בתרחיש שבו ערוץ 10 אכן מגיע לקו הסיום, אחת מזכייניות ערוץ 2 עשויה לרכוש את פעילות הערוץ ולבקש רישיון לערוץ חדש. מתווה כזה יצריך תיקוני חוק, אבל אם לא תהיה ברירה, שוב נזדקק למעורבות של פוליטיקאים בשוק הטלוויזיה.

העובדים. למרות הסכנה הקיומית, ועד העובדים נותר בינתיים בצד. ראשיו נמצאים בצד של לאודר, ושלא לציטוט מגנים במלים בוטות את ההתנהלות של מילצ'ן. חלק מהעובדים גם משתמשים בביטויים חריפים נגד מילצ'ן, כמו "סחיטה" ו"רדיפת בצע על חשבון העובדים". עובדים אחרים מציינים את הקשר ההדוק בין מילצ'ן לנתניהו, ומעלים תיאוריית קונספירציה ששוב מדובר ברדיפה פוליטית. אבל בשלב זה הם לא מתכוונים להתערב בקרב בין בעלי המניות. ברגע האמת, לקראת סוף דצמבר, אם לא יימצא פתרון והאמצעי היחיד יהיה לחץ על מילצ'ן, אולי נראה אותם יוצאים להפגין.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker