נסיכי ההסתדרות יזקפו קומתם

שלטונו הריכוזי של עיני גרם לכך שרבים בהסתדרות הורידו פרופיל בתקופתו

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

עופר עיני, שהשבוע הודיע כי יפרוש בעוד פחות משלושה חודשים מראשות ההסתדרות, משאיר מאחוריו ארגון חזק מבפנים, אך לא בהכרח חזק כלפי הממשלה והמעסיקים.
מבפנים, ההסתדרות נהנית מגל של מצטרפים חדשים: עובדים במאות מקומות עבודה שהחליטו להתארגן ולהקים ועדים הפועלים במסגרת הארגון. ההסתדרות גם הבריאה כלכלית - היא אמנם לא חיסלה את גירעונותיה הישנים, אך תקציבה כיום מאוזן. ואולם כלפי חוץ העניינים מורכבים יותר: ההסתדרות בראשות עיני לא הצליחה לחדש את פעילותו של השולחן העגול המשותף לה, לממשלה ולמעסיקים, וכוחו הפוליטי של יו”ר ההסתדרות נמצא בירידה, גם במפלגת העבודה שבה הוא חבר.

האנשים שעיני מותיר אחריו יצטרכו כעת להמשיך את המשא ומתן על כמה רפורמות חשובות במשק - בשירות המדינה ‏(לרבות רשות מקרקעי ישראל‏), בתעש, ברכבת, בחברת החשמל וזו הבוערת ביותר: בנמלי הים. האיש שאמור לטפל בכל אלה מבחינת ההסתדרות והעובדים הוא עו”ד אבי ניסנקורן, 46, כיום יו”ר האגף לאיגוד מקצועי בארגון, שעיני רואה בו את יורשו.

ניסנקורן חסר את הכריזמה שאיפיינה את רוב ראשי ההסתדרות לדורותיהם, אך נחשב מקצוען, יעיל, מבריק, בעל תושייה וחרוץ להחריד. וכן, הוא לעולם, אבל לעולם, לא נתפש מתלהם. משרד האוצר והמעסיקים עשויים לשמוח על כך שדווקא הוא יעמוד בראש הארגון, אך אין לטעות: ניסנקורן אמנם ימשיך בקו המתון של עיני של מיעוט שביתות גדולות, אך גם לא ימהר לעשות הנחות לממשלה ולמעסיקים.

שלטונו הריכוזי של עיני גרם לכך שממלאי תפקידים רבים בתוך הארגון הורידו פרופיל בתקופתו, כדי לא להאפיל על הבוס. עכשיו הם יכולים להתחיל להרים את ראשם. כך, למשל, פרישתו של עיני צפויה לחזק את אבי אדרי, יו”ר ארגון עובדי התחבורה שבמסגרת ההסתדרות. אדרי, בעבר יו”ר ועד עובדי המכס, מעורב במו"מ עם הממשלה על הרפורמה בנמלים, וכאשר פרץ המשבר סביב הרפורמה ברכבת, לפני שנה וחצי, היה האחראי להדחת גילה אדרעי מראשות ועד עובדי הרכבת, בעקבות הסערות שחוללה סביבה.

עופר עיני ואבי ניסנקורןצילום: מוטי מילרוד

אדם אחר שישפיע כעת על התנהלות ההסתדרות הוא ארנון בר דוד, שבעצמו מונה על ידי עיני ונחשב למקורבו. בר דוד הוא יו”ר הסתדרות המעו”ף ‏(הפקידים לשעבר‏) - האיגוד המקצועי החזק ביותר בהסתדרות המונה יותר מ–100 אלף חברים, רובם עובדי הרשויות המקומיות.

עיני גם מותיר מאחוריו את בת זוגו, רוית דום, שאותה מינה לפני כשלוש שנים לתפקיד הנחשק של מנכ”לית רשת בתי הספר המקצועיים עמל, השייכת להסתדרות. זהו למעשה התפקיד הניהולי הבכיר הראשון שדום ממלאת בחייה ‏(קודם לכן היתה ראש המטה של עיני‏). מינויה לראש הרשת שמגלגלת חצי מיליארד שקל בשנה עורר בשעתו ביקורת, בגלל היעדר הניסיון של דום בתחום החינוך, אך עמל כבר ידעה מנהלים חסרי ניסיון בתחום ותפקודה של דום אינו נופל משלהם.

בהסתדרות גם יישאר ידידו של עיני, ח”כ לשעבר אבי יחזקאל, כיום יו”ר אגף מרחבים בארגון, שהקפיד לא לבלוט בתקופת כהונתו של עיני. בתפקיד מנכ”ל ההסתדרות יישאר לפי שעה עמרי כהן ‏(קרוב משפחתו של השר סילבן שלום‏), שאף הוא הובא על ידי עיני ‏(שהוא עצמו חבר ילדות של שלום‏). בצמוד לכהן עובדת בת זוגו, חניטל סוויסה, יו”ר אגף ההתארגנות בהסתדרות, אגף חדש שעיני הקים כדי לטפל בגל העובדים המתארגנים במסגרת ההסתדרות ומקימים ועדים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום