מי פנוי בהסתדרות? |

המקלות בגלגלים של גט טקסי

בדרך למימוש החזון על שינוי הדרך שבה אזרחי העולם צורכים תחבורה, ובעודה עסוקה בכיבוש ניו יורק, מוסקווה ולונדון, נתקלה החודש גט טקסי במכשול לא צפוי: נהג המונית הישראלי, שהחליט שהגיע הזמן להתאגד

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי עמית
חגי עמית

ביקור במשרדיה של גט טקסי ברמת החייל ממחיש כמה גדול הפער בין חברת הסטארט־אפ, שמתיימרת לשנות את ענף המוניות, לבין עולמם של האנשים שעליהם היא משפיעה באופן דרמטי. חלל העבודה גדול ופתוח, ללא מחיצות, ומנכ"ל החברה מארק און מדגיש שהעיקרון המנחה של החברה הוא לגייס רק צעירים עם ברק בעיניים, "אנשים שרוצים לכבוש את העולם, שמאמינים שהם עומדים לשנות משהו".

חייו של נהג מונית ממוצע רחוקים מהתיאור הזה. הם מתאפיינים בשעות ארוכות מחוץ לבית, במלחמה על כל נוסע ובחוסר ודאות. לכל נהג יש סיפור: אחד הוא בעל עסק שפשט את הרגל ונוהג במונית של חבר שאינה רשומה על שמו, השני איש קבע שמצא עצמו בפנסיה מוקדמת והחליט להעביר את השנים שנותרו לו בשוק העבודה במונית, השלישי הוא סטודנט שעובד על המונית של אבא בחופשות, והרביעי רק משלים הכנסה. "אני לא נהג מונית טיפוסי, זה לא המקצוע העיקרי שלי" היא האמירה השכיחה בענף.

הקשר היחיד בין משרדי גט טקסי לבין עולמו של נהג המונית הוא הצבע הצהוב השולט במשרדים, שנועד להזכיר את המונית הצהובה מהמיתולוגיה הניו־יורקית. ריח הסיגריות היוצא מהמזגן והריפוד ספוג הזיעה במושב האחורי של המונית הישראלית הממוצעת לא נמצאים כאן. הרי את זה בדיוק התיימרה גט טקסי לשנות: החברה מקפידה לעבוד רק עם מוניות חדשות ומציעה חיבור WiFi ואפשרות לטעון את הסמארטפון, והנהגים מחויבים לקוד התנהגות כלפי הלקוחות וחתומים על אמנה לשמירה על ביטחונם.

גט טקסי החלה את דרכה בישראל כחברה אהודה מאוד, לאחר שלקחה שוק מיושן, עם סטנדרטים נמוכים של שירות, ושינתה אותו לגמרי. הזמנת מונית היתה כרוכה באופן מסורתי בטלפונים לכמה תחנות, ואחרי כמה דקות המתנה המוקדנים היו מבשרים כי "אין מוניות פנויות". התשלום למונית היה במזומן בלבד, כך שלעתים היה צריך לפקוד את הכספומט לפני הנסיעה, רק כדי לגלות שלנהג המונית "אין עודף מ-200". לא פעם הנהג עישן או דיבר בטלפון בקול רם, ובכל מקרה - אחרי שנעלם, היה קשה לאתר אותו אם שכחת משהו במונית.

גט טקסי הציעה שיטה שונה לגמרי. כדי להשתמש בשירותי החברה יש להתקין על הסמארטפון את האפליקציה החינמית של החברה. כשנזקקים למונית מפעילים את האפליקציה, שבודקת את מיקומו של המזמין באמצעות ה-GPS במכשיר. הקריאה נשלחת לנהגי גט טקסי הנמצאים באזור, ומי שמעוניין בנסיעה מאשר את הקריאה. המערכת בוחרת את הנהג הקרוב ביותר ומציגה בפני הנוסע את שמו, את מספר הטלפון שלו, את מיקומו ואת משך הזמן שייקח לו להגיע. ההזמנה כולה מתנהלת באופן אוטומטי דרך הטאבלטים של הנהגים, ללא סדרן, מבלי לעמוד בפינת הרחוב ובלי הדיבורים האינסופיים ברשת. עם תום הנסיעה אפשר לדרג את הנהג באפליקציה, כך שנוסעים פוטנציאלים יוכלו לקבל החלטה מודעת יותר.

הצלחתה של החברה עוררה התנגדות בקרב תחנות המוניות הוותיקות, שחשו שמישהו "הזיז להן את הגבינה". בפניות למשרד התחבורה הן דרשו לבחון אם לגט טקסי יש רישיון להפעיל תחנות מוניות, אם היא מעסיקה קציני בטיחות ואם היא משלמת על חניות קבועות, כמו תחנות אחרות. החברה טענה בתגובה כי היא אינה תחנה, אלא אמצעי לקישור בין הנוסע לנהג. תחנות המוניות הוותיקות מיהרו להקים אפליקציות מתחרות, כמו ביפ טקסי או קליק למונית.

שחר וייסר (סמירין), מיזמי גט טקסיצילום: דניאל בר און

שלוש שנים לאחר הקמתה, גט טקסי כבר מציעה את האפליקציה שלה בניו יורק, במוסקווה, בסנט פטרסבורג ובלונדון ומכניסה 130-120 מיליון דולר בשנה מפעילותה ברחבי העולם. און אומר בחיוך כי עוד יבוא היום שבו נראה בשוק גם "גט פיצה" ו"גט גלידה". אלא שבדרך לשינוי העולם, מצאה את עצמה גט טקסי בשבועות האחרונים במאבק חזיתי עם העולם הישן - נהגי המוניות הישראלים, שהתקשו להתמודד עם השינויים שהחברה מעוניינת להשית עליהם.

הסיבה לכך היתה מהלך שעשתה החברה בתחילת אוקטובר: היא חייבה את נהגיה להפסיק לחייב את נוסעיהם בדמי הזמנת המונית שנהגה לגבות - בדיוק כמו תחנות המוניות הוותיקות - בסך 5.2 שקלים. נהגים רבים התקוממו באמצעי התקשורת על הפגיעה בפרנסתם, פייסבוק סער, והחברה שהתרגלה ליחסי ציבור חיוביים מצאה את עצמה בלבו של סיקור שלילי.

לפתע נזכרו הנהגים להתרעם על כך שהם מחויבים לרכוש חולצות של החברה בעשרות שקלים, שאם הנוסע משלם בכרטיס אשראי ומוסיף בו את הטיפ החברה מקבלת חצי מהטיפ כדי לכסות את עלויות הסליקה, ושהם מחויבים להשתתף בעלות המטענים הסלולריים שגט טקסי מציעה לנוסעים במוניות. חלקם לא השתכנעו שהחברה ביטלה את דמי ההזמנה לטובת הלקוחות, אף שסמנכ"ל השיווק נמרוד מאי אומר: "הכל לטובת הנהגים וכמובן הלקוחות. אנחנו רוצים להיות ספק הנסיעות הגדול והאיכותי ביותר". השבוע נפוצו שמועות על נהגים שנוקטים עיצומים ולא לוקחים נוסעים בשעות מסוימות ובאזורים מסוימים, אך החברה הכחישה מכל וכל ששביתה כזו מתרחשת.

בגט טקסי הופתעו מהאירועים. הסטארט־אפיסטים מצאו את עצמם בצד של הרעים, ולא הבינו מדוע - שהרי כל מה שרצו היה להוריד את המחיר לנוסע. "האג'נדה שלנו היתה להוריד את מחיר הנסיעה, מה שיביא יותר נסיעות ויוריד את הקילומטראז' שהנהג עובר עד לנוסע", מסביר און. "כיום מחזיקה גט טקסי ב-10% משוק המוניות. אם נגיע ל-30%, המוניות שלנו לא יצטרכו לנסוע אפילו מטר כדי לאסוף את הנוסע".

החברה גייסה את שמעון יוסף, הנהג מספר אחת בדירוגי החברה, המבוססים על דירוג הנוסעים ואחוזי ההיענות, כדי להסביר את ההיגיון בצעד. "אני דרשתי שיפסיקו לגבות את ה-5.20 האלה, כי זו צביעות לגבות אותם בחברה כזו. במדינה הזו שכחו כבר מזמן מה זה לתת שירות. נהגי המוניות שמתלוננים היום - איפה הם היו כשבתחנות המוניות גבו מאתנו דמי סדרנות גבוהים פי שניים מאלה שאנחנו משלמים לגט טקסי? הרי הנהגים הראשונים שהצטרפו לגט טקסי היו חאפרים, שלא היתה להם תחנה. חאפר לא יודע מה זה 5.2. הוא ממילא לא עובד על בסיס הזמנות טלפוניות. שום דבר לא השתנה בעולם נהגי המוניות בעקבות ההחלטה הזו: אם הנהג יראה את אמא שלו במעבר החצייה וכמה מטרים בהמשך איש עם מזוודה, הוא ידרוס את אמא שלו בשביל הנסיעה".

"המהלך הזה ישבור את כל השוק"

בניגוד ליוסף, רבים מהנהגים של גט טקסי לא השתכנעו שהמהלך הזה, שגורע 5.2 שקלים מהתשלום שהם מקבלים עבור כל נסיעה, ישתלם להם בטווח הארוך. "כבר אסור לדבר עם לקוחות, אתה לא יודע מי יעלה לך למונית", אומר איציק, נהג מונית שעובד עם גט טקסי. "מה שקרה בתחילת החודש היה מהלך לא תקין של החברה. תראה אותך בתור נוסע: עמדת ברחוב, הזמנת בטלפון מונית והגעתי אליך תוך דקה. אבל אני כנהג מונית נוסע לפעמים 10-7 דקות כדי להגיע למי שהזמין אותי, ובדיוק בגלל זה החוק מאפשר לגבות דמי הזמנה. עם כל הכבוד לגט טקסי שנלחצו מהתחרות, מי שמשלם על המהלך הזה ועל הנחמדות שלהם לנוסעים זה הנהגים".

גט טקסי אכן נקטו במהלך משום שבשבועות האחרונים נראה היה שהחברה נתקלת במתחרה משמעותי, לראשונה מאז יצאה לדרכה. חברת ישראכרט הודיעה כי היא משיקה שירות מתחרה בשם "טקסי פיי" - שיתוף פעולה עם כ-40 תחנות מוניות ברחבי הארץ, על בסיס אפליקציית סלולר, שיאפשר הזמנת מוניות ותשלום ישיר על נסיעה באמצעות כרטיסי האשראי של החברה. ישראכרט טוענת שהשירות שלה יציע כ-3,000 מוניות לעומת כ-2,000 שעובדות עם גט טקסי, והכריזה כי במקרים שבהם הנוסע עצר את המונית ברחוב, הוא לא ישלם את דמי ההזמנה.

בגט טקסי לא נשארו מאחור, אף שגם בה נוסעים שעצרו את המונית ברחוב לא נדרשים לתשלום דמי הזמנה. הבעיה של חלק מהנהגים היתה הדרך שבה הדבר נעשה, ומה שהם מכנים "ההתנהלות הכוחנית" של החברה. "גט טקסי לא באה לנהגים ואמרה להם 'בואו נעשה את המהלך ביחד - נתחלק בעלויות וכל אחד יפסיד 2.6 שקלים'", אומר איציק. "אם הם היו עושים את זה ככה, הכל היה ברוח טובה. אבל המהלך החד־צדדי הזה הפך נהגים רבים, שעד כה היללו ושיבחו את החברה, לממורמרים.

גט טקסיצילום: אלירן לם

"במקצועי אני חוקר פרטי, ובכל מקרה צריך להחזיק מכונית, כך שאני עובד במונית רק בשעות הפנאי. ובכל זאת, אני נפגע מהמהלך הזה כמו נהג שזה המקצוע שלו. קח נהג ממוצע, שעושה 300 נסיעות בחודש, עשר נסיעות ביום - וזה, אגב, לא הרבה. המשמעות של המהלך הזה עבורו היא קנס של 1,600 שקל. אם הבוס שלך היה אומר לך 'אני מוריד לך 1,600 שקל מהמשכורת', מה היית אומר לו?

"אם הם רוצים להילחם בתחרות, יש דרכים לעשות את זה. הדרך הכי גרועה להילחם בתחרות היא להוריד את המחיר. גט טקסי היא כוח, כמות הנהגים שיש לה הם כוח רציני בשוק. זו התחנה הכי גדולה בארץ היום. אז מה אתם חושבים שיעשו התחנות האחרות? גם הן יורידו את המחיר, אחרת מי יזמין אותן? המהלך הזה ישבור את כל השוק. בעוד חודשיים־שלושה כולם יהיו בלי ה-5.2 שקלים, ואז מה עשית? הורדת לכולם את המשכורת, הורדת את השוק על הברכיים ולא יצרת תחרות. תתחרה באמצעות טיב השירות של הנהגים האדיבים שעובדים אצלך, באמצעות המוניות היפות שלך. לנהגים של גט טקסי היתה גאוות יחידה: 'אני אחר. אני שונה. המונית שלי נקייה. אני מתקדם'. הרי בתחילת הדרך הם הכריזו שאצלם יהיו רק מוניות בנות פחות מארבע שנים, ועכשיו הם פוגעים בלקוחות הכי טובים שלהם, שהם הנהגים.

"בהתחלה היה להם קשה לגייס נהגים, הם נלחמו בשיניים על כל אחד, התחננו לאנשים שיצטרפו אליהם. זה מה שמעצבן את כולם עכשיו, שזה גולם שקם על יוצרו. נתנו להם כוח ועכשיו הם לא רואים אף אחד בעיניים. בגלל זה הנהגים כועסים עליהם כל כך".

אבל הם מספקים יותר עבודה לנהגים שלהם.

"כמות העבודה שהם נותנים יפה, אבל זה לא הרים את הנהגים לשמים. לפני שבוע נסעתי ברחוב יהודה הלוי בתל אביב וקיבלתי איתות על נוסע ברחוב מזא"ה, חמש דקות נסיעה ממני. הגעתי אליו, והוא רוצה להגיע כמה מטרים משם, לחשמונאים. סחתיין, לא בא לו ללכת ברגל, רוצה לפנק את עצמו במונית. אבל לי זה יוצא שנסעתי אליו חמש דקות, לקחתי אותו שלוש דקות, ומאחר שביטלו את דמי ההזמנה קיבלתי 18 שקל - והתשלום על זה הוא באשראי. מי צריך תוספות כאלה בעבודה? חלק גדול מנפח העבודה שגט טקסי הביאו הוא נסיעות סרק".

אז איך הם הגיעו ל-2,000 נהגים?

"אנשים עזבו תחנות עתיקות שהעבודה בהן היתה מבוססת כולה על קומבינות עם הסדרן. היה ידוע שחברים של הסדרן מקבלים נסיעות טובות. בגט טקסי אין קומבינות - אם אתה קרוב למקום שבו נמצא הנוסע, אתה מקבל את הנסיעה. נהג מונית רגיל לוקח נוסע להרצליה ולא יודע אם יהיה לו מה לחפש שם, אבל נהג של החברה יודע שיש סיכוי סביר שהוא יקבל נסיעה בתוך הרצליה ואחר כך נסיעה חזרה לתל אביב. הרעיון של גט טקסי הוא רעיון מעולה. השירות עשר. הכל מתקתק בזמן. אבל הצעד שהם עשו הרס להם".

עד כדי כך שלנהגים יהיה שווה לעזוב אותם?

"לא. אם היה שווה לעזוב, אתה חושב שלא היו עוזבים? אתה חושב שנהגי מוניות זה עם של פראיירים?"

"מרגישים שהעבודה גדלה"

נהג המעוניין לעבוד עם גט טקסי משלם לה תשלום בסיסי של 700 שקל לחודש ‏(כולל מע"מ‏). אם הוא מקבל יותר מ-100 נסיעות בחודש, הוא משלם לחברה 1.20 שקלים נוספים על כל נסיעה שמעבר ל-100 הראשונות ‏(כולל מע"מ‏). דמי הסדרנות בתחנות האחרות משתנים: בתחנות הגדולות, העובדות בנתב"ג, הם עשויים להגיע ל-3,000 שקל בחודש. בתחנות רגילות מדובר בדרך כלל ב-1,200 שקל בחודש.

כיום יש בישראל כ-18 אלף מוניות מיוחדות ‏(ספיישל‏), וגט טקסי עובדת עם 10% מהענף. עיקר פעילותה הוא בגוש דן, ושם היא גם נותנת את השירות היעיל והמהיר ביותר. מבנה השירות של החברה הוא כזה שככל שהיא פועלת עם יותר מוניות, השירות שהיא מציעה לנוסע טוב יותר. זו הסיבה לכך שהחברה מצהירה שתגיע ל-3,500 נהגים עד סוף 2013.

עבור הנהג, הרווחיות של העבודה עם גט טקסי תלויה במספר הלקוחות שמשתמשים באפליקציה. בגט טקסי אומרים כי בחודש מתבצעות בממוצע 370 אלף נסיעות דרך החברה. בחלוקה למספר המוניות מדובר בכ-200 נסיעות למונית, אך בחברה אומרים כי כמות הנסיעות לנהג גט טקסי באזור המרכז גדולה יותר - 375 בחודש, בעוד שהממוצע הארצי נמוך יותר - 175 נסיעות בחודש.

אחד היתרונות הגדולים של גט טקסי עבור הנהגים הוא שהמערכת אובייקטיבית לגמרי, ואין סדרן שיכול לתת עבודה לחבריו ולקפח אחרים. בניגוד לתחנות הוותיקות, בגט טקסי אין קומבינות בין הנהגים - וגם הנוסעים מרוויחים מכך. "נניח שאחד הנהגים זוכה במכרז להסיע במוניות ילדים לבית הספר, והם משלמים לו 70 שקל", מסביר אברהם, שעובד באופן עצמאי. "הוא מחלק את זה בין כמה קבלנים, שלכל אחד הוא משלם 60 שקל על הנסיעה. הקבלנים האלה מחלקים את זה הלאה, לנהגים שמקבלים כבר 50 שקל לנסיעה. האמת, חשבתי להצטרף לגט טקסי לקראת החורף, אבל טוב שלא עשיתי את זה עם כל מה שקורה עכשיו".

"יש נהגים שלא יודעים לעבוד, שהם עצלנים", אומר איציק. "יצא לי הרבה פעמים להגיע לתחנות שבהן יושבים נהגים ומגרבצים כל היום, ופעם ב, כשמגיעה נסיעה טובה, מחליטים להזיז את התחת שלהם. שלא יבואו אחר כך להתלונן".

רוב הנסיעות שלך מגיעות מגט טקסי?

"לא, אני לא יושב ומחכה להם".

רחמים, שעובד בגט טקסי, לא תמיד מרוצה מהאח הגדול שנמצא אתו בכל נסיעה. "כל פעם הם עושים דברים חדשים במערכת, ולא תמיד זה טוב. עד לא מזמן המערכת היתה מראה את המיקום של הנוסע ומבקשת ממך, הנהג, לומר תוך כמה זמן תגיע אליו. עכשיו המערכת מחליטה בשבילך".

איך זה יחסית לעבודה עם סדרן או תחנה? לא חסרים לך הדיבורים והקשקושים, הצחוקים בקשר?

"אה, עזוב, זה לא צחוקים. לפעמים אתה צריך לשבת במונית ולשמוע אנשים מקללים ורבים בקשר. פה בגט טקסי יש רמה אחרת לגמרי. אני עובד עם אנשים ממשרדים. עורכי דין. אנשים מכובדים. לפעמים אתה מסיע מפורסמים".

יש לך יותר עבודה בזכותם?

"בטח. היום במקרה קצת חלש, אבל אולי זה כי לא הייתי באזור הנכון. הכי טוב אם מראש הייתי יוצא לכיוון רמת גן, תל אביב, גבעתיים, שהם האזורים הכי חזקים. שם אנשים אוהבים לנסוע במונית. בבת ים, למשל, אין עבודה. בחולון עושים צחוק מהעבודה. מזמינים, מבטלים".

מה חשבת על השביתה?

"זה קשה. 54 נהגים הלכו הביתה. 5 השקלים האלו שהם הורידו זה בשבילי פחות 1,200 שקל בחודש".

עדיין משתלם להישאר אתם?

"כן, מרגישים שהעבודה גדלה. תבין, העסק הכי גדול שלהם זה לא אנחנו, הנהגים, אלא החברות: לאומי קארד, ערוץ 10, ערוץ 2. על כל נסיעה עם החברות הם מרוויחים 10%-20% ממחיר הנסיעה. בתמורה הם חייבים לדאוג שלא יהיה מצב שבו הלקוח לא מקבל מונית".

איך הגעת לגט טקסי?

"יש לי במשפחה הרבה נהגי מוניות, וגם הם אומרים - אין כמו גט טקסי. הם אלה שהביאו אותי לחברה. אני לא יכול לראות את הקומבינות של הסדרנים. הייתי משתגע ממצב שבו אני עומד בתור שעה ומחכה לנסיעה ובסוף בא חבר של הסדרן ולוקח אותה. כל הנסיעות הטובות הולכות לחברים, והחדש תמיד נדפק עם הקצרות, ואם תעשה 400 שקל ביום זה טוב. ככה אני עושה מינימום של 8,000-7,500 בחודש, נטו. ואני עובד עשר שעות ביום. אבל אפשר גם לעשות יותר".

"הכל היה אחרת אם היו מדברים עם הנהגים"

אחד מהנהגים שעזבו את גט טקסי בעקבות העימות האחרון הוא יוסי חדד, שמאמין כי המאבק בין הצדדים הוא ההזדמנות לשנות את עולמם של נהגי המוניות וליצור סוף־סוף עבודה מאורגנת בקרב עשרות אלפי הנהגים, שגאוותם הגדולה היא שהם עצמאים ולא שכירים. כעת הוא מנסה לארגן ועד בקרב נהגי גט טקסי, אף שהוא נמצא מחוץ לחברה. בחברה מצהירים כי הקמת ועד אינה אפשרית, שכן אין כל יחסי עובד־מעביד בין החברה לנהגים. יותר מכך: גט טקסי אף אינה תחנת מוניות לפי חוקי מדינת ישראל. היא אינה צריכה להעסיק קצין ביטחון או לקבל מקומות חנייה, "עמוד" בעגת הענף. היא בסך הכל חברה שפיתחה אפליקציה.

"לפני שבועיים וחצי עוד עבדתי בגט טקסי", מספר חדד. "כשהם עשו את השינוי פעלתי לפי ההוראות ותדרכתי הרבה נהגים שיעשו כמוני ושלא ילכו עם הראש בקיר. אמרתי להם 'קחו נסיעות, ואם הלקוח מוכן לתת דמי הזמנה תיקחו. אם לא - אל תגידו מלה, שלא תהיה סיבה לזרוק אתכם'. אחרי כמה ימים אחד החבר'ה פתח בפייסבוק קבוצה שיצאה נגד המהלך, וכל הנהגים נכנסו אליה והגיבו בחריפות, גם אני. בגט טקסי ראו מה כתוב בפייסבוק, הם אנשי היי־טק הרי, הם יכולים לעשות הכל. אנחנו בסך הכל נהגי מוניות. לאחר כמה ימים קיבלתי הודעה שעבודתי מופסקת כי אני לא עומד בסטנדרטים".

אולי באמת לא עמדת בסטנדרטים.

"עד לפני חצי שנה החברה לא קלטה מוניות שיוצרו לפני 2010, ולי יש מרצדס 2012 חדשה. אני מדורג במקום ה-57 בדירוג הנהגים שלהם. יש לי יותר מ-300 דירוגי לקוחות שכולם 5 כוכבים, ושיעור ההיענות שלי לנסיעות היה 90% בממוצע. תכל'ס פיטרו אותי כי יצאתי בפייסבוק נגד המהלך הכוחני. הכל היה יכול להיות אחרת אם היו מדברים עם הנהגים ומתייעצים אתם. הרי כולנו לטובת הלקוחות, לא נגדם.

"אני טענתי נגדם: 'אתם חברה שמרוויחה מיליונים, יש לכם מתחרים, אתם רוצים לשמור על מה שיש לכם. אל תעשו את זה על חשבון הנהגים. זה לא הוגן שלא תספגו כלום ותעשו מהלכים על חשבון הנהג שלא גומר את החודש'. הרי הנהגים לא מרוויחים 50 אלף שקל בחודש. אתה עובד אצלם יותר, אבל במחירים נמוכים יותר, והם הרי לוקחים גם חצי מהטיפ שהנהג מקבל. בכל תחנה, לא רק אצלם, נהגי מוניות לא גומרים את החודש. הרי ידוע שאם תחלק את השכר במספר השעות תראה שנהג מונית מרוויח 17-16 שקל לשעה. בכל מקרה הנהגים לא יהיו מיליונרים. בסך הכל רוצים לחיות בכבוד ולא להרגיש עבדים של מדינה דיקטטורית.

"כשגט טקסי נכנסו לשוק הם הורידו את מחיר הנסיעות עבור החברות שעבדו אתן, ומצד שני סיבסדו את התשלום לנהגים כדי לשמר אותם אצלם. היום זה כבר אחרת: הם נותנים 20% פחות ממה שהם גובים מהחברות. הם הורידו את כמות העבודה בתחנות אחרות בצורה דרסטית, והתחנות הישנות - שהורגלו לעבוד במודל הוצאות מסוים במשך שנים - לא יודעות מה לעשות עם ההפסדים. כל תחנות המוניות הגדולות כבר לא מבוססות כמו פעם, ובגט טקסי יודעים שאם נרצה לעזוב ולחזור לתחנות שלנו, אין לנו סיכוי. התחנות האלה לא יוכלו לקבל את כולם, כי לא תהיה להם עבודה.

"כשהתארגנו להרים את ועד הנהגים היו שני נהגים שסגרו להם את המכשירים שמחברים אותנו לאפליקציה של גט טקסי, והם אמרו 'עזוב, נפגענו, יש לנו משפחות' וירדו מהניסיון לארגן את הנהגים. אבל אני לא מוכן שמישהו יפגע בחלש ולא יהיה לו מענה".

אז מה אתה עושה כרגע?

"עובד במוניות ניו יורק".

איך זה לחזור לעבוד עם סדרן?

"קצת משונה. אני אומר לך: ועד נהגי גט טקסי יקום על אפם ועל חמתם. אני לא אתן שיבואו סטארט־אפיסטים וגורמים אחרים וינסו לשעבד את נהג המונית. ברגע שיהיה ועד, הם לא יוכלו לעשות הרבה דברים. ענף המוניות בכלל מברך את גט טקסי, כי זה הניצוץ שהדליק את האש. תוך עשר שנים ענף המוניות ישתנה מקצה אל קצה".

אז אתה ממליץ להיות נהג מונית?

"תמיד אהבתי לנהוג. אדם שאוהב לנהוג, שיש לו אהבה לכביש, ומקרקעים אותו ושמים אותו במשרד או מחסן, יחפש דרך לצאת החוצה. אם יפנה אלי בחור צעיר ויגיד 'אני רוצה לעבוד במונית', אני אגיד לו: 'אין בעיה. תוציא רישיון, שיהיה לך בזמן הלימודים. אבל לא לתמיד: ברגע שאתה מסייים ללמוד נעשה לך טקס גזירת הרישיון. תשאיר את הרישיון למונית רק למצב של בין עבודות, כי אם תישאר במונית זה עניין של זמן עד שתעמוד עם קופסת שימורים בצומת'. זו עבודה קשה".

סייע בהכנת הכתבה: דניאל שמיל

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker