"הזכות להגיד 'אני ממשיך דרכו של עובדיה יוסף' שווה עשרות מיליונים בשנה"

הרב עובדיה יוסף אמנם מתאושש, אך קרב הירושה בחצרו בעיצומו - והוא לא רק רוחני, אלא גם כלכלי: ספרים בכתב ידו, חותמת כשרות בשמו וכמובן הזכות להזכיר את הקשר אליו ■ "אם אין צוואה שנכתבה לפני שהרב החל לסבול מבעיות בריאות - יכולה לפרוץ כאן מלחמת עולם"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי עמית
חגי עמית

מאות אלפים נשמו השבוע לרווחה למשמע הידיעות על השיפור במצבו של הרב עובדיה יוסף. עם זאת, השבועות האחרונים הבהירו עד כמה הסובבים אותו אינם מוכנים ליום שאחרי לכתו. כעת דווקא התאוששותו עשויה להוות הזדמנות לפלג החרדי־ספרדי שהוא מוליך להיערך ליום זה.

"העברה בין־דורית של הון קיימת בכל משפחה עשירה, אבל אצל משפחות גדולות בתורה מעבירים לא רק כסף ורכוש, אלא גם הרבה כבוד ושליטה. כשזה לא קורה בצורה מסודרת יכולות להיווצר מלחמות שאורכות עשרות שנים", אומר עו"ד אריה ליבוביץ’, המתמחה בייעוץ בתחומי העברת רכוש ועסקים בין־דורית במגזר הדתי. "בגלל העברה לא מסודרת של הירושה, חסידות נדבורנה, למשל, מחולקת כיום לארבע חסידויות, וחסידות ויזניץ’ חולקה לפני שנתיים לשתיים".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

דעה // קונים קפה ב-5 שקלים, אבל לא מצליחים להתעורר

הריכוזיות בענף המחצבות הזניקה את עלויות הסלילה במאות מיליוני שקלים

הרב עובדיה יוסף. מותג חרדיצילום: אוליבייה פיטוסי

יש הערכות כספיות לגבי הנכסים של הרב?

"לרב עובדיה יש נכסים רגילים כמו לכל אדם - כסף, דירות וכדומה, אך לצד אלה יש לו נכסים רבים אחרים. למשל, יש את ספריו - שאת הראשונים שבהם הוא כתב בכתב יד, ויש ספרים מודפסים עם תיקונים בכתב ידו. בדקה שבה הוא יעבור מהעולם החומרים האלה ייהפכו לפריטי יודאיקה רבי ערך בשווי עשרות אלפי דולרים. כבר לפני 20 שנה נגנבו ספרים שהרב תרם לאוניברסיטת בר אילן, עם הקדשתו, על ידי אנשים שהבינו שיהיה להם ערך כספי עצום. אפשר רק לדמיין מה יהיה הערך של החומרים ששמורים אצלו בבית.

"בנוסף, יש את בד"ץ בית יוסף ‏(מוסד המעניק חותמת כשרות לעסקים המעוניינים בכך - תחת פיקוח הרב, ח"ע‏) שמגייס עשרות מיליוני שקלים בשנה על סמך הכיתוב שמעל סמל העסק: ‘בנשיאות מר"ן מאור ישראל הגאון עובדיה יוסף’. יש גם כמה ישיבות הקרויות ‘חזון עובדיה’, שמגייסות תרומות על המותג. שם הרב ימשיך להיות שווה הרבה מאוד.
"העולם החרדי־ספרדי מעריץ את הרב יוסף כמעט 50 שנה, הזכרת שמו מהווה מקדם תרומה עצום. אין כיום בעולם רבנים שעשו מהפכה כמו זו שהוא עשה. הוא יצר יש מאין, ציבור שלם בישראל. לפניו לא היה דבר כזה ציבור ספרדי־חרדי בישראל. כך שהמותג והזכות להגיד ‘אני ממשיך דרכו של עובדיה’ שווים עשרות מיליוני שקלים בשנה.
"הבאבא ברוך בנתיבות, למשל, ממשיך לגייס עד היום עשרות מיליונים בשנה בשמו של אביו, הבאבא סאלי. זכויות השימוש בשם שלו ובתמונות שלו שוות הרבה כסף".

אז איך תוכרע החלוקה של כל הנכסים האלה?

"השאלה הגדולה היא אם לרב יוסף יש צוואה מסודרת, ומי יירש את הכוח על פיה. גם אם יש צוואה, השאלה היא אם מדובר בכזאת שנכתבה לפני עשרות שנים או בחדשה. אם הוא קבע בצוואה מסודרת שאחד מבניו ישמש תחתיו בהנהגת ש"ס או יוביל את בד"ץ בית יוסף, לא סביר שהילדים יערערו עליו. אבל אם זו צוואה שנעשתה בגיל 90, המתחרים על הירושה יערערו עליה בטענה שהוא הושפע ממי שהיה מקורב אליו".

זו לא פגיעה בכבוד הרב, לערער על צוואתו?

"אם טוענים שמישהו השפיע עליו השפעה רעה, זה לא מהווה פגיעה בכבוד".

יכול להיות שלאדם כזה אין צוואה מסודרת?

"לפי התגובות והרעשים שבוקעים מחצרו של הרב, מאוד יכול להיות שאין כזו. במשפחה יש כיום טענות נגד הבן, משה יוסף, על כך שהוא שולט בבית, בלו"ז הביקורים ובנכסים. הבן יעקב יוסף, שנפטר ממחלה, טען הרבה פעמים שיש השפעות רעות על הרב ושמזייפים את חתימתו. אם אין צוואה שנכתבה לפני שהרב החל לסבול מבעיות בריאות - יכולה לפרוץ מלחמת עולם".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker