רוצים להשפיע על הדמוקרטיה הישראלית? תגורו בחו"ל

סך התרומות מחו"ל למתמודדים על מקום ברשימה מפלגתית בבחירות האחרונות הגיע ל-5.35 מיליון שקל, מסך תרומות של 14.38 מיליון שקל

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

19 מבין 22 התורמים לח"כ חיים כץ בפריימריס האחרונים בליכוד היו מחו"ל ‏(ותרמו לו 167 אלף שקל‏), רובם ממוסקווה ומקייב, ורק שלושה תורמים היו מישראל ‏(ותרמו 23 אלף שקל בלבד‏); ח"כ זאב אלקין גייס בחו"ל 335 אלף שקל לפריימריס, לעומת 158 אלף שקל שגייס בישראל; השר גדעון סער גייס בחו"ל 309 אלף שקל, לעומת 161 אלף שקל בישראל; השרה לימור לבנת גייסה בחו"ל 227 אלף שקל; ושר האוצר לשעבר, יובל שטייניץ, גייס מעבר לים 209 אלף שקל.

כן, לפי דו"ח על כשרות הבחירות המקדימות במפלגות שפירסם שלשום מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסי שפירא, נחשף כי סך התרומות מחו"ל למתמודדים על מקום ברשימה מפלגתית בבחירות האחרונות הגיע ל–5.35 מיליון שקל, מסך תרומות של 14.38 מיליון שקל ‏(לא כולל תרומות עצמיות ומבני משפחתם הקרובה‏). כלומר, כ–37% מהתרומות שגייסו המתמודדים הגיעו מחו"ל.

כתבות נוספות באתר TheMarker

מה השווי הכלכלי של קביעות בשוק העבודה הישראלי?

"חיים פעם אחת, קיבינימט. אנשים פה הולכים לעבודה וסובלים"

זאב אלקיןצילום: שירן גרנות

בבחירות המקדימות בליכוד, למשל, 48 מתמודדים מתוך 230 ‏(21%‏) גייסו כספים בחו"ל, בעיקר מארה"ב, מקנדה, מרוסיה ומאוקראינה. אבל מה לעזאזל לתורמים מחו"ל ולח"כים, ומה המניע שלהם כשהם פותחים את הארנק עבור הפוליטיקאים הישראלים?

האפשרות לגיוס תרומות מחו"ל היא פסולה, ואין לאפשר לאזרחים זרים שאינם מתגוררים כאן ואינם משתתפים בהליך הבחירות לשפוך כסף על המועמדים לכנסת. אם הם רוצים להשפיע על החיים הדמוקרטיים בישראל - שיואילו נא לעשות עלייה.

בנוסף, קיים חשש לכאורה שחלק מהתורמים מחו"ל כלל לא מכיר את הח"כים שלהם תרמו, אלא עשו זאת באמצעות מתווכים או פעילים מקומיים. כך בעצם עלולה להיווצר תלות אסורה בין מקבל התרומה - הח"כ - לבין המתווך, שהגיש לו סל תרומות על מגש של כסף.

שפירא התריע בדו"ח כי "לאור החשש שתורמים מחו"ל שיש להם עניין בקידום אינטרסים מסוגים שונים ישפיעו על מערכת השלטון בישראל, ונוכח החשש שחלק מהתרומות כרוכות בעסקות עלומות שיש בהן כדי לפגוע בטוהר המידות - יש לאסור על מועמדים לקבל תרומות מחו"ל".

על הכנסת ליישם את דבריו של שפירא ולאסור על קבלת תרומות מחו"ל. אבל רגע, המלצות דומות הובעו בעבר על ידי משרד מבקר המדינה - והח"כים? הם סירבו לעשות כן. לדידם, מדוע שיקשו על עצמם בגיוס התרומות שנועדו לסייע להם לכבוש את כורסת עור הצבי במליאה.

אולי 48 הח"כים החדשים שהושבעו השנה, שרובם הצהירו על "פוליטיקה חדשה" ונקייה, יחוקקו חוק המאפשר רק תרומה מתוצרת כחול־לבן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker