כך משתלטים ראשי הוועדים הגדולים על הבחירות ברשויות המקומיות

ראשי הוועדים בנמל אשדוד מתמודדים בבחירות הקרובות למועצת העיר בארבע רשימות שונות ■ יו"ר ועד חברת החשמל קידם עובד ברשימה של ראש העיר ראשון לציון ■ ייתכן שזו רק הדאגה לתושבים, אבל כך גם פועלים המונופולים לסכל את הרפורמות של הממשלה

אבי בר-אלי
שרון שפורר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תכונה רבה ניכרת בימים אלה בנמל אשדוד. הקורא התמים יחשוב ודאי כי הסיבה לכך נעוצה ברפורמה שמקדמת הממשלה בנמלים, בחקירות ההתנהלות של ועדי העובדים בנמל, או אולי בהיערכות הנמל ליצוא הגואה בתקופת החגים. אלא שהסיבה האמיתית לרחשים בקרב העובדים לא קשורה כלל לאוניות ולמנופים, אלא לבחירות למועצת העיר אשדוד ולראשות העירייה, שייערכו ב–22 באוקטובר.

לא פחות מארבע רשימות בעלות קשר לראשי הוועדים בנמל אשדוד יתמודדו בבחירות המוניציפליות הקרובות על מקום במועצת העיר אשדוד. את צמרת הרשימות יאיישו דמויות מוכרות למדי לציבור הרחב: יו"ר ועד העובדים המודח אלון חסן, ממלא מקומו בראש נציגות עובדי הנמל אבינועם שושן, ויו"ר ועד מנהלי עבודה אשר אוחיון. בשתיים מהרשימות יתמודדו לצדם גם בכירים בהסתדרות העובדים.

כתבות נוספות באתר TheMarker

פצצה דמוגרפית // בלי תינוקות - כלכלת גרמניה בסכנה

הכירו את איש העסקים החרדי שמנסה להשתלט על אי.די.בי

השאלה מה בדיוק מחפשים ראשי ועד הנמל במסדרונות השררה העירונית מעלה את האפשרות כי מאחורי המהלך עומדת מטרת העל לתרום לרווחת התושב המקומי, וזו בלבד. ואולם השאלה מעוררת מחלוקת כאשר מתברר כי עובדי הנמל אינם הנציגים היחידים של המונופולים הממשלתיים שייקחו חלק במערכת הבחירות הקרובה, או שכבר מכהנים כיום במועצות יישובים ואף נושאים במשרות בכירות בהן - במקביל לעבודתם בחברה הממשלתית. החל בסגן ראש עיריית רחובות שעובד גם בחברת החשמל, דרך יו"ר ועד העובדים של התעשייה האווירית המכהן גם כחבר מועצת העיר ראשון לציון, וכלה בסמנכ"ל מקורות שמתמודד על ראשות עיריית בית שמש.

צילום: אילן אסייג

"הזהות האידיאולוגית שלי עם חסן מלאה"

חודשיים חלפו מאז שחסן, יו"ר ועד ציוד מכני בנמל אשדוד, השעה את עצמו עד לסיום בדיקת העסקים הפרטיים שניהל בשנים האחרונות אל מול לקוחות הנמל. אלא שבזמן הזה חסן אינו יושב בחיבוק ידיים ולא ממתין בבטלה לממצאי הדו"ח.

חסן אמנם הודיע מאז על יציאה לחופשה, אלא שאת ימי החופש שלו הוא ניצל, למשל, כדי לפקוד מתפקדים למפלגת העבודה בקרב עובדי הנמל. זאת, לכאורה, בניסיון לטרפד את בחירתה של יו"ר המפלגה, שלי יחימוביץ' לכהונה נוספת לאחר שיצאה נגדו בפומבי ותמכה בהדחתו. בנוסף רווה חסן קצת נחת בזכות חנוכתה של מסעדת השיפודים שבה הוא שותף באשדוד.

בזמן שנותר לו, עסוק מי שנהנה משכר שנתי של 570 אלף שקל ‏(ברוטו‏) בגין עבודה בחברה ממשלתית, ומגלגל מיליונים בעסקיו הפרטיים - גם במרוץ לכיסא במועצת העיר אשדוד. לקראת הבחירות הקרבות הוצב חסן במקום השלישי ברשימת "קהילת אשדוד", שבראשה עומד סגן ראש העירייה בוריס גיטרמן.

זו אינה הפעם הראשונה שחסן לוטש עיניו אל מועצת העיר: ב–2008 הוא הקים רשימה חדשה שהתמודדה בבחירות המקומיות ובחר לה בשם שמתכתב היטב עם החברה הממשלתית שאת עובדיה הנהיג ביד רמה, מפלגת עוגן. אלא שחייה של עוגן היו קצרים. בנובמבר 2008, עם פתיחת המעטפות בקלפי, התברר כי לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה. חסן לא הצליח לגייס את אלפי הקולות הדרושים כדי לשגרו למועצה.

את עוגן הקים חסן עם חברו הקרוב עו"ד שמואל מישוק, שמוקם שני ברשימה. מישוק כיהן בשנים האחרונות בשני כובעים לצדו של חסן: באחד שימש עורך דינו בעסקיו הפרטיים, ובשני שימש עורך הדין של ועד עובדי נמל אשדוד. קשריו לנמל לא הסתכמו בכך. רק באחרונה הודיע מבקר הפנים של הנמל, אילן אבוקרט, כי לא יעסוק בבדיקת עסקיו של חסן בנמל, מכיוון שהוא מצוי בניגוד עניינים - אחותו נשואה לאותו מישוק.

אם לפני חמש שנים התמודדו מישוק ועוגן ברשימה אחת, הפעם, למרות מערכת היחסים ההדוקה בין השניים, הם החליטו לרוץ בנפרד. בעוד שחסן מתמודד ב"קהילת אשדוד", מישוק מתמודד תחת הרשימה "אשדוד אחת". בראש הרשימה הזו ניצב עו"ד צחי אבו, בנו של אחד הקבלנים הגדולים בעיר שאחראי על פרויקטים של מאות יחידות דיור. אותו אבו, כך אפשר ללמוד מהודעות לעיתונות ששיגר משרד יחסי ציבור, הוא גם שותפו העסקי של חסן במסעדת שיפודי ציפורה, שאת הסניף החדש שלה בעיר חנך חסן בהשקעה של 3 מיליון שקל.

חסן לא לבד: שורה של אישים הקשורים ליו"ר הוועד החזק בנמל מתמודדים גם הם בימים אלה ברשימות שונות, א־פוליטיות ברובן, על מקום במועצת העיר. ברשימה אחרת בשם קול הלב מתמודד שושן, יו"ר ועד תפעול בנמל, מקורבו של חסן וממלא מקומו בראש נציגות הוועדים.

הנציג השלישי של הנמל, אוחיון, המשמש יו"ר ועד מנהלי העבודה, הוא גם יו"ר סניף מפלגת העבודה באשדוד. בבחירות הקרובות הוא יתמודד ברשימת אשדוד תצליח, שבראשה ניצב למרבה ההפתעה אחד מבכירי הסתדרות העובדים, יצחק מויאל, המשמש יו"ר עובדי הבניין והעץ בהסתדרות.

פרט למויאל נוטלים חלק בבחירות בכירי הסתדרות נוספים. ברשימתם של גיטרמן וחסן רץ יו"ר מרחב אשדוד בהסתדרות, חיים שייב, שהיה אמון בשנים האחרונות בין היתר על המתרחש בנמל הדרומי. למשל, לפקח על התנהלות ועד העובדים, על הטענות החוזרות להתנכלותו לעובדים שלא סרו למרותו, ולעסוק בשביתות הפראיות שנקטו העובדים בנמל בלא אישור ההסתדרות. התמודדותו של שייב לצדו של חסן מפתיעה גם לנוכח התנערות יו"ר ההסתדרות עופר עיני ממעשיו של חסן ולנוכח סירובו לאשר בינתיים את חזרת חסן לתפקידיו בוועד.

מהסתדרות העובדים נמסר בתגובה כי "אין כל מניעה או התנגדות מצד ההסתדרות להתמודדותם של שייב ומויאל בבחירות המוניציפליות". שייב עצמו מסר כי "הטיפול בנמל אשדוד מצוי בידי יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות. הזהות האידיאולוגית שלי עם חסן לגבי ייצוג עובדים היא מלאה, ולכן שנינו ביחד ברשימה אחת, שאותה מוביל מי שבעינינו ראוי לזכות בתפקיד וראוי שנצטרף אליו".

מקורביו של חסן וחבריו לארגוני העבודה בדרום מתמודדים לפיכך בבחירות למועצת אשדוד בארבע רשימות שונות. ייתכן כי מדובר בצירוף מקרים בלבד, וגם ייתכן כי אנו עדים להשתלטות מתוחכמת על המנגנון העירוני של העיר החמישית בגודלה בישראל. כך או כך, מתעוררות כמה שאלות מתבקשות: כיצד יכולים עובדי חברה ממשלתית להתמודד על בחירות ברשות מקומית? האם יש בעיסוקם הפוליטי פוטנציאל לניגוד עניינים עם עבודתם בנמל? וקודם לכך, מה בעצם מחפשים חסן ומקורביו במועצת העיר?

אייל מושיוב (מימין), דב צור ודוד (מיקו) צרפתיצילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אייל מושיוב

"העירייה יכולה לעצור הקמת נמל חדש"

בשבוע שעבר הגיעו ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי וראש עיריית חיפה יונה יהב לפגישה עם נציגי משרד התחבורה והאוצר. כמו בתחרות יופי, ניסה לשכנע כל אחד מראשי העיריות את המשרדים הממשלתיים מדוע יהיה זה נכון להקים את הנמל הפרטי המתוכנן בעירו.

שרי הממשלה החליטו להקים שני רציפים פרטיים שיתחרו בנמלים הממשלתיים הקיימים. לשם כך, פורסם ביולי מכרז בינלאומי להקמת נמל המפרץ בחיפה ולהקמת נמל הדרום באשדוד. ואולם לא מן הנמנע כי במשא ומתן ליישום הרפורמה הזו בנמלים יוחלט לבסוף להקים תחילה נמל פרטי מתחרה אחד, ואת הקמת השני לדחות בכמה שנים.

הבחירה הזו גוררת כבר כיום את הערים למאבק קשה על הזכות להקים את הנמל הבא, שכן בעבורן זאת החלטה הרת גורל. נמל חדש, מעבר להיותו מחולל תחרות, מביא עמו תנופה כלכלית - הוא יוצר מקומות עבודה חדשים ומביא להתרחבות הסחר והשירותים בעיר, מה שעתיד לתרום לצמיחתה.

האינטרס של אשדוד וחיפה ברור, אם כך. לחסן ולמקורביו, לעומת זאת, אינטרס שונה לכאורה. ועד העובדים היה מעדיף כי הנמל ייבנה דווקא אצל המתחרים בחיפה, מכיוון שבכך תורחק מהם התחרות תוך הבטחת המשך פעילותם כמונופול אזורי בלא צורך להתייעל.

גם אם הממשלה תחליט בסופו של דבר על הקמת נמל מתחרה באשדוד, הרי ששליטה במנגנון המוניציפלי באשדוד עשויה להיות תעודת ביטוח לא רעה כנגד מהלך כזה, או לכל הפחות קלף מיקוח חזק במאבק על תנאיו. כיצד?

התכנון הסטאטוטורי של שני הנמלים, אשר קודם בשנים האחרונות על ידי חברת נמלי ישראל ‏(חנ"י‏), אושר באחרונה במועצה הארצית לתכנון ולבנייה, ובשבועות הקרובים יועבר לאישור הממשלה. על יסוד תוכניות בינוי אלה יקים הקבלן הבינלאומי שתבחר המדינה את התשתית הפיסית לנמלים החדשים.

אלא שכדי לבצע כל פעולה בשטח העירוני, יידרש הקבלן בהיתרי בינוי פרטניים שאותם יבקש מידי מהנדס העירייה, וחלקם יידרש באישור ועדת תכנון ובנייה מקומית, המאוישת על ידי חברי מועצת העיר.

"לעירייה יש נגיעה לכל דבר, מאחר שהנמל מצוי בשטחה", אומר מקור בענף התחבורה. לדבריו, "כל דבר שמתוכנן על הרציף זקוק לאישור. אם זו תחנה תפעולית לציוד, אם זה מבנה משרדים או הנהלה, אם זה שירותים או חדר אוכל - הכל חייב לעבור את אישור הוועדה המקומית".

ראש העיר אשדוד, יחיאל לסרי, ומנכ"ל נמל אשדוד שוקי סגיסצילום: אילן אסייג

באשר לזכיין הפרטי שבו תבחר המדינה לתפעול הנמלים למשך 25 שנה, הרי שגם הוא יהיה שעון על שולחנה של הפקידות העירונית, מכיוון שיהיה חשוף להיטלים שונים שייגזרו עליו מתוקף הסמכות המוניציפלית.

השפעתם של חברי מועצת העיר ושל חברי ועדת התכנון והבנייה גדולה גם בכל הנוגע לעורף הנמל - השטח הסמוך שחולש על אלפי דונמים ובו מתבצעת רוב הפעילות הכלכלית של הנמל. פעילות זו כוללת, למשל, אחסון מכולות במחסנים, או טעינת רכבות ופריקתן. כל גורם עסקי שפועל במרחב הנמל באשדוד יזדקק לשירותי העירייה לצורך רישיונות והיתרים.

"המועצה הארצית מאשרת תוכנית אב שכוללת את השטח של הרציף ואת המטרות שלו, אבל בהמשך יש צורך בתוכנית שתרד לפרטים הקטנים", מסביר מקורב למועצת העיר. "צריך להוציא היתרים לכל מבנה שמוקם על הרציף, רישיונות למים ולחשמל, היטלי ארנונה והיטלי השבחה. יש הרבה דברים שצריך לעשות מול הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. העירייה לא יכולה לעצור את בניית הרציף, אבל היא יכולה להערים אינספור קשיים. היא יכולה לעכב מתן רישיונות והיתרים על ידי העלאת החלטות למליאה, והיא יכולה לעכב החלטות אחרות שנושקות לפעילות הנמל, כמו פיתוח מסילת רכבת דרך הנמל או פיתוח כביש 4".

"אני תורם למדינה"

הפזילה של ראשי הוועדים אל כיסא בוועדת התכנון המקומית אינה מופרכת ‏(ואינה ייחודית להם‏). כך למשל, מחזיק כבר ועד חברת החשמל ב"שגריר" בוועדת התכנון של העיר הרביעית בגודלה בישראל, ראשון לציון.

אייל מושיוב, חבר ועד בחברת החשמל וידיד אישי של יו"ר הוועד דוד ‏(מיקו‏) צרפתי, הוא חבר מפלגת העבודה. לפני ארבע שנים וחצי הוא נבחר לחבר מועצת עיר מטעם רשימתו של ראש העירייה המכהן דב צור. בד בבד הוא ממשיך להימנות עם שורות עובדי חברת החשמל, ובמשרדו השוקק בעירייה מתנוסס דגל מחוז דן של החברה.

ביום הזיכרון האחרון העביר ערוץ 10 בשידור חי את הטקס השנתי שעורכת עיריית ראשון לציון מהאמפי פארק בקריית ראשון. צופי הטלוויזיה היו יכולים להבחין בשורה הראשונה של המשתתפים המכובדים בראש העירייה צור, ולצדו ישוב צרפתי. התשובה לתהייה מה עושה צרפתי בטקס רשמי של עיריית ראשון לציון, ועוד סמוך למקום מושבו המכובד של ראש העירייה, טמונה בהכרות רבת שנים של צרפתי, תושב העיר לשעבר, עם העירייה, עם צור ועם מושיוב.

אף שהוא עובד חברת החשמל, מושיוב אינו טירון פוליטי. בדף הפייסבוק המתוחזק שלו הוא מתגאה בפגישותיו עם הח"כים נחמן שי ואיציק שמולי ‏(העבודה‏).

אייל מושיוב )מימין(, ח"כ נחמן שי ואבי דנינו, לשעבר סגן ראש העיר ראשון לציוןצילום: מתוך עמוד הפייסבוק של נחמן שי

לקראת הבחירות המוניציפליות חשב צור לשבץ את מושיוב "רק" במקום השישי ברשימתו, אלא שעד מהרה נמלך בדעתו, ב"סיוע" עצה ידידותית שקיבל דווקא מצרפתי. "צור פנה אלי כדי להתייעץ בנושא", מגלה חמי דורון, שמתמודד כיום מולו על ראשות העירייה. "צור טען שמיקו אמר לו שאם הוא שם את מושיוב במקום 4, אז הוא יתגייס לטובתו בכל הכוח, ואילו אם ישבץ אותו במקום השישי, לא בהכרח יגייס את כל המשאבים".

למה הכוונה במשאבים? דורון משער כי אלה עשויים להיות כלי רכב של חברת החשמל שיסיעו ביום הבחירות מצביעים פוטנציאלים לקלפיות, או עזרה בכוח אדם לארגון כנסים ולהפצת חומרי תעמולה. ואמנם בבחירות הקודמות ב-2008 הוגשה לוועדת הבחירות העירונית תלונה בגין השתתפות לכאורה של עובדי חברת החשמל בתליית חומרי תעמולה על מתקנים ציבוריים.

ואולם כל עוד אלה בגדר השערות בלבד, אפשר להסתפק לפי שעה בהערכה כי המשאבים המדוברים הם גם הכוח האלקטרולי הגדול יחסית שבו מחזיקה חברת החשמל בקרב תושבי ראשון לציון. לפי הערכות, כ–300 מעובדי החברה מתגוררים בעיר. חלקם מעורבים בקלחת העירונית בתפקידי מפתח, כמו ועד ההורים העירוני. אורח חייהם סובב סביב מערכת תעסוקתית־חברתית הדוקה, ועם בני משפחה וקרובים הם נהפכים לכוח מצביעים פוטנציאלי ממושמע ומשמעותי.

"הזהרתי את צור שזיקה כזו עוד תרדוף אותו לאורך שנים", טוען דורון. לשאלה מה האינטרס של חברת החשמל בקידום מועמדים מטעמה בשורות רשויות מקומיות, מעבר לסולידריות חברתית, משיב דורון כי אין בכך אלא ניסיון להרחיב את מוטת השפעתה.

ואולם גורם אחר במערכת השלטון המקומי מעלה סברה חלופית ומוחשית יותר. גם היא, כמו במקרה של נמל אשדוד, נוגעת בניסיון לכאורה של המונופולים הממשלתיים למנוע יישום של הליכי רפורמה מטעם השלטון המרכזי באמצעות אחיזה בשלטון המקומי ובדרגי השטח.

"נאמר שנדרשת הטמנה של קו מתח בסמוך לבית ספר עירוני", הוא מבקש להדגים, "במקרה כזה, העירייה צריכה להוציא מכרז לעבודה, מכיוון שהעבודה לא שמורה רק לחברת החשמל. אלא שבחברה לא מוכנים אפילו לשמוע על גורם פרטי שיבצע עבודות חשמל במקומם, ועם הקשרים הנכונים זה אפילו לא מגיע לשלב המכרז".

מושיוב, שיש להבהיר כי אין לו קשר לטענה האחרונה, אינו עובד חברת החשמל היחיד שמכהן כיום במשרה ציבורית במקביל לעבודתו בחברה. כך, מכהן כיום זוהר בלום כסגן ראש עיריית רחובות ‏(גם כן מטעם מפלגת העבודה‏), וכך מכהן עובד החברה ניר בזק כחבר מועצת גדרה ואף כיו"ר ועדת כספים במחלקת הגבייה של היישוב וכחבר ועדת הביקורת. גם לגמלאי החברה ‏(והוועד‏) יש נציגות מוניציפלית בזכות דני בן אבו, חבר מועצת אשדוד. בבחירות הקרובות למועצה יתמודד עובד חברת חשמל נוסף, משה בוטרשוילי.

חברת החשמל, אגב, אינה היחידה שזוכה לנציגות ברשויות המקומיות. גם התעשייה האווירית, שמיוצגת בכנסת על ידי יו"ר הוועד המיתולוגי חיים כ"ץ ‏(הליכוד‏), מיוצגת נאמנה במישור העירוני בידי מחליפו בראש מועצת העובדים, שלמה גרינברג, המכהן במקביל גם כחבר במועצת ראשון לציון, לאחר שרץ ברשימתו של דוד ביטן מטעם הליכוד. "אני לא רואה בזה שום בעיה", אומר גרינברג. "אני מגיע רק כדי לתרום למדינה, לעזור לאנשים ולטפל בבעיות שלהם", הוא מוסיף, ומצהיר כי החליט שלא להתמודד בבחירות הקרובות.

מבקר הפנים של חברת החשמל בודק

מעבר לעיסוק באינטרס החבוי, אם בכלל, מאחורי איוש המשרות במועצות העירוניות, ומעבר לעיסוק בפוטנציאל הסיכון שבניגוד העניינים הטמון בכפל התפקידים, נשאלת שאלות טכניות: כיצד בכלל יכול עובד בחברה ממשלתית לכהן בעת ובעונה אחת גם כשליח ציבור ברשות מקומית - איך הוא מסוגל למלא אחר שני התפקידים התובעניים בשקידה הראויה להם? כיצד הוא יוכל להימנע מניגודי עניינים שעשויים להיקרות בדרכו כמעט מדי יום?

במסגרת תפקידו במועצת העיר מחזיק מושיוב, למשל, בתיק שיפור פני העיר. מתוקף תפקידו השירותי הוא נדרש להיות קשוב לפניות רבות מצד תושבי העיר. ואמנם, מרפרוף בדף הפייסבוק שלו אפשר להתרשם כי מדובר בחבר מועצה פעלתן המקפיד לעדכנו על בסיס יום־יומי. "יש לך חבר במועצה - תמיד לשירותך", קורא הסלוגן שאימץ לו מושיוב. "זו אינה רק אמירה, אלא מעשה ביום יום", כתב במודעה שפירסם לבוחריו.

ואולם בה בעת, מושיוב הוא משגיח בכיר בחברת החשמל. בתפקיד רגיש ומבוקש זה, אמור מושיוב לספק מענה ראשוני לכל תקלה בקווי המתח, והוא מוזעק לכל קריאה שעוסקת במערכת הולכת החשמל. לכן תפקיד המשגיח ניתן לעובד מנוסה ביותר שאמור להיות מעין "רופא חדר מיון". הזמינות היא ערך עליון בעבורו, שכן הוא הראשון להגיע למוקד תקלה, לאתר את הסיבות לה ולהפנות את המשך הטיפול לגורמים המקצועיים הרלוונטיים. משכך, עבודת המשגיחים בחברת החשמל נעשית במשמרות ובצמדים: היעדרותו של עובד אחד מהמשמרת משביתה למעשה את הצוות.

אם כך, כיצד הספיק מושיוב להשתתף כמעט בכל ישיבות מועצת העיר ראשון לציון, לקבל קהל כאחראי על תיק שיפור פני העיר, לשבת בוועדת התכנון העירונית, לנהל פגישות פוליטיות, לעדכן ברציפות את דף הפייסבוק, ואפילו להיות זמין לכל קריאה לתקלה במחוז דן במשמרת שלו? האם למן הרגע שהעביר כרטיס בעבודה נושא מושיוב את מלוא תשומת לבו לעבודתו כמשגיח? האם הפגישות שערך בבניין העירייה נעשות אך ורק על חשבון זמנו הפנוי?

לא מן הנמנע כי התשובה לכל השאלות האלה חיובית, אם כי מחברת החשמל נמסר בתגובה להן כי התהייה הזו נמצאת בבדיקת מבקר הפנים של החברה. עם זאת, השאלה הנדרשת היא מדוע בכלל אפשרי הדבר במסגרת חוק רשות החברות הממשלתיות, אם בכלל, והיכן הרגולטור בכל המתרחש.

כפל התפקידים המתואר מתאפשר בשל לקונה בחוק ועצימת עין מתמשכת מצד רשות החברות במשרד האוצר. חוזרי רשות החברות, אף שהם ערים לבעייתיות הקיימת בכפל התפקידים ובניהול קמפיינים פוליטיים על ידי עובדי חברות ממשלתיות, לא ממש אוסרים על התופעה.

"אין ספק כי התמודדות בבחירות למועצת רשות מקומית היא משימה תובענית ביותר, ועל המתמודד להקדיש את עיקר זמנו, מרצו, כישוריו וניסיונו. הדבר אינו עולה בקנה אחד עם חובתו של ממלא תפקיד ניהול ועם האינטרסים של החברה הממשלתית", נכתב בחוזר הרשות לגבי התמודדות בבחירות מוניציפליות, שפורסם באחרונה. החוזר נוגע אמנם להתמודדות בבחירות, אבל אי אפשר שלא להקיש מהתיאור לגבי תרחיש שבו מחזיק עובד בשני כובעים ואמור לכהן בעת ובעונה אחת בשני תפקידים תובעניים.

"התמודדות של בכיר בחברה ממשלתית לבחירות לרשות מקומית עלולה לפגוע בתדמיתה הניטרלית של החברה הממשלתית", מאיר חוזר הרשות את הפן הפוליטי הנוסף. אלא שגם סעיף זה לא אמור היה להפריע למושיוב, למשל, לערוך ביולי כינוס בחירות לטובת רשימתו, שבו אירח 170 איש.

בחברה ממשלתית אחרת, מקורות, לא המתינו לחוזר רשות החברות. לפני כחודשיים נודע כי סמנכ"ל ארגון וניהול בחברת המים הלאומית, אלי כהן, מתמודד על משרת ראשות עיריית בית שמש, במאבק הקשה שמתחולל שם בימים אלה על צביונה. דוברו מסר כי לאור זכייתו בבחירות הקודמות בבית שמש של משה אבוטבול ‏(ש"ס‏), נענה כהן להפצרות תושבים "והסכים להתמודד, ולו רק במטרה להציל את העיר ולהחזירה לשפיות". לנוכח חוזר רשות החברות, יצא כהן לפני כחודש לחופשה ללא תשלום ‏(חל"ת‏). עם זאת, כהן, בכיר לשעבר בסוכנות היהודית, הובא למקורות רק לפני שנתיים ואינו חתום על ההסכם הקיבוצי בחברה.

הסיבה להתעלמות לכאורה מצד החברות הממשלתיות מהבעייתיות הכרוכה בהתמודדות עובדים במערכות בחירות מקומיות ומנשיאה בתפקיד ציבורי במועצות נעוצה בנוסח פתלתל ומעורפל של הוראות רשות החברות. אלה מתייחסות במפורש רק למתמודדים על כס ראש המועצה המקומית ואל "נושאי משרה" בכירים בחברה הממשלתית. ההוראות נמנעות מהתייחסות מפורשת לגבי התמודדות עובדים זוטרים יחסית ומשירות כפול של עובדים בחברות הממשלתיות גם בתפקידים ברשויות מקומיות.

"ככלל, על החברות הממשלתיות, בדומה לכל גוף אחר, ציבורי או פרטי, חלה החובה לבחון אם הפעילות הנוספת של העובדים, או הדרך שבה מבוצעת פעילות זו, עלולה לפגוע בפעילות החברה", נמסר בתגובה מרשות החברות הממשלתיות, שמטילה לפיכך את האחריות הרגולטורית על החברות עצמן. זאת, כאמור, אף שהן עשויות להיות בעלות אינטרס באיוש עובדים מטעמן במערכת השלטון המקומי.

"כמו כן, על עובדי חברות ממשלתיות‏(...‏) יחולו הוראות הדין החלות על כל אדם אחר המכהן במועצות של רשויות מקומיות, ובכלל זה החובה להימנע מניגוד עניינים בפעילותם הציבורית", מגלגלת שוב רשות החברות את האחריות הרגולטורית על אכיפת ניגודי עניינים דווקא על הרשות המוניציפלית, שעם חבריה נמנים מן הסתם העובדים עצמם.

"שמחים שמיקו שומר על קשר עם העיר"

חברת נמל אשדוד מסרה בתגובה: "מדיניות החברה היא בהתאם לחוק ובהתאם לחוזרי רשות החברות הממשלתיות. החברה פירסמה בקרב העובדים את הכללים הנוגעים לאיסור קיום תעמולת בחירות בין כותלי החברה. כמו כן, הודגש כי עובדים ומנהלים שלא יקפידו על הוראות אלה יועמדו לדין משמעתי.

"שלושת ראשי הוועד המתמודדים בבחירות למועצת העיר אינם נושאי משרה, כהגדרת מונח זה בחוק החברות הממשלתיות, ולכן אינם מנועים מלהמשיך ולעבוד בחברה בתקופת הבחירות, וגם זאת בהתאם לחוזרי רשות החברות".

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "מושיוב קיבל אישור רשמי מאגף משאבי אנוש לפעילות כחבר מועצה. לא נמצא כל ניגוד בפעילותו במועצת העיר לתפקידו כמשגיח. העובד נמצא מקפיד על שמירת נהלי החברה לגבי הפרדת פעילות ציבורית כמוגדר בנהלים". לגבי המשך העסקתם של עובדי החברה המתמודדים בבחירות המוניציפליות נמסר כי "החברה תנהג בהתאם לחוזר רשות החברות הממשלתיות".

דובר עיריית ראשון לציון, אבי אשכנזי, מסר בשמו של ראש העירייה דב צור: "צרפתי מוכר לי מהתקופה שבה כיהנתי כיו"ר קבוצת מכבי ראשון לציון ומיקו היה שחקן כדוריד פעיל ומרכזי. הכרנו עוד לפני שהכרתי את מושיוב. הוא היה תושב ראשון לציון ודירקטור בחברה העירונית. אנו שמחים על כך שהוא שומר על קשר עם העיר ותושביה. הטקסים שדובר בהם פתוחים לקהל, חינם אין כסף, וכל אדם יכול להשתתף בהם, כמו גם צרפתי".

לגבי דבריו של חמי דורון השיב צור: "בבחירות ב–2008 הצעתי לדורון את המקום הרביעי ברשימה, וכשסירב שיבצתי בו את מושיוב. צרפתי היה אחד האנשים שהמליצו לי לשלב אותו ברשימה, אחרי היכרות מוקדמת יותר שלי עם מושיוב. בנוגע לחתימה על הסכם ניגוד עניינים, חבר מועצה צריך על פי חוק להימנע מניגודי עניינים. למיטב ידיעתנו, מושיוב לא עוסק בנושאים הקשורים לחברת החשמל בתפקידיו בעירייה, והוא לא משתתף בהצבעות ובדיונים שבהם עולים נושאים הקשורים לחברת החשמל. חברת החשמל, יש להדגיש, מעולם לא העמידה משאבים לטובת קמפיין הבחירות של ראש העיר".

מושיוב וצרפתי העדיפו שלא להגיב לדברים.

מתמודד בבחירות - ויושב בוועדת קבלה לנמל

הסיכון במעורבות ראשי ועדים של חברות ממשלתיות בבחירות המוניציפליות בא לידי ביטוי ביתר שאת בנמל אשדוד. בחודשים האחרונים מקיימת החברה הממשלתית הליך מיון של אלפי מועמדים המעוניינים להיכנס לעבודה בנמל, בעוד שבוועדת המיון יושב יו"ר ועד העובדים בפועל, אבינועם שושן, המתמודד במקביל בבחירות המוניציפליות ומחזר אחר קולות בוחרים.

לפני כשנה פירסם הנמל מכרז לאיוש 45 משרות סוור חדשות, מתוך כוונה לגבש רשימה של כ–100 מועמדים שיוכשרו כעתודה תפעולית ויגוייסו במידת הצורך בהמשך. כפי שדיווח TheMarker בעבר, לא פחות מ–3,000 מועמדים ניגשו למכרז, לאחר ש–7,500 טופסי מועמדות נשלחו לנמל. זאת, מאחר שכמה מהמתמודדים שלחו כמה טפסים במקביל.

בנמל טוענים כי התופעה נעוצה בסברה המוטעית כי בכך יגדלו את סיכוייהם להתקבל לתפקיד. ואולם לפי הערכות אחרות, המועמדים חששו כי הטפסים שלהם "יועלמו" בידי אנשי ועד או בידי מקורבים אחרים למכרזים, כדי לקדם תחתם את מינוי מקורביהם, ולכן מנסים להעביר כמה שיותר טפסים כדי לשפר את סיכוייהם להיקלט.

השלב הראשון במכרז, מבחני המיון, הסתיים זה מכבר. כ–800 מתמודדים צלחו את המבחנים והגיעו אל הישורת האחרונה. לפי הערכות, יותר מ–80% מהם מתגוררים באשדוד. בשבוע שעבר החל השלב השני, שבו יבואו מדי יום כ–15 מועמדים לראיון בפני ועדת קבלה פריטטית, שבה יושבים נציגי הנהלה ועובדים. בכיר נציגי ההנהלה הוא סמנכ"ל משאבי אנוש בנמל, עובדיה כהן, המעורב לכאורה בעבר בהליך קבלתה לעבודה בנמל של מורן אסרף, אחותו של אלון חסן. בראש נציגי העובדים יושב שושן.

לשאלה אם אין בעיה בשיבוץ שושן לוועדת קבלה בעת הנוכחית, השיבו בנמל אשדוד: "שושן הוא חבר אחד מתוך חמישה חברים בוועדת המכרזים. מבין מאות המועמדים הצפויים להיות מוזמנים לראיון בפני הוועדה, לא נמצא ולו קרוב משפחה אחד של שושן. על כל חבר ועדת מכרזים מוטלת החובה להודיע מיידית על כל מקרה שבו יש הכרות, או קרבת משפחה, או סיבה אחרת העלולה ליצור עבורו חשש לניגוד עניינים מול מועמד במכרז".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker