10 שאלות לוועדת רני רהב לחקר המשבר בבורסה

כמה שאלות על הבורסה הישראלית בפרט ועל תפקידו של שוק ההון בכלל

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים88

פ רישתם המאולצת של יו"ר הבורסה, סם ברונפלד, ומנכ"לית הבורסה, אסתר לבנון, עקב לחציו של יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, הוא המשכה של מגמה רווחת בציבוריות הישראלית: קל לחסל כאן אנשים, קשה יותר לחסל בעיות.

הרקע לפרישתם של ברונפלד ולבנון הוא התפקוד הנמוך של הבורסה בשנים האחרונות. זה בא לידי ביטוי במחזורי מסחר נמוכים, התעניינות דלה של משקיעים ומחיקת עשרות חברות מהבורסה - בהן גם מלאנוקס הענקית ואיומה הטרי של כיל להתנתק מהבורסה הישראלית, בין השאר עקב רגולציית יתר. אפילו רני רהב, היחצ"ן של כמה מהתאגידים הבורסאיים הגדולים, דרש השבוע במפגיע להקים ועדת חקירה שתבדוק את הסיבות למשבר בבורסה (להלן: "ועדת רהב").

לא נוכל לפתור הפעם את הבעיות של ברונפלד, לבנון או כיל. אבל לפני שממנים מנהלים חדשים לבורסה, ראוי להציף כמה שאלות על הבורסה הישראלית בפרט ועל תפקידו של שוק ההון בכלל.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

"ויכוח על ההתנחלויות? אירופה צריכה לתת לנו בונוס - לא קנס"

מקום אחד השתלט על שוק חיפושי העבודה ועשרות אלפים פועלים דרכו

סם ברונפלד ואסתר לבנוןצילום: עופר וקנין

1. האם הבורסה היא זירת מסחר בניירות ערך שמאפשרת לחברות עסקיות לגייס הון הדרוש לצמיחתן, ובו זמנית מאפשרת למשקיעים לקבל תשואה נאה עבור השקעתם וחסכונותיהם? או שהבורסה היא זירה להעברת עושר מרבים למעטים, המקום שבו מיליוני אנשים מפקידים את כספי הפנסיה שלהם ומייצרים חבורה מצומצמת של מיליונרים שדואגים לעצמם לעמלות תיווך, לדמי ניהול שמנים ולמשכורות מנופחות?

2. האם הבורסה מאפשרת לחברות קטנות ובינונית צומחות לעשות קפיצת מדרגה, לרכוש מכונות, להשקיע בטכנולוגיות חדשות, להקים מפעל ולגייס עוד עובדים ולפרוח? או שהיא המקום שבו יזמים וספקולנטים בונים תאגידי ענק עם מעט מאוד הון עצמי, מאדירים את שמם, מספקים עבודה לחברים ולילדים שלהם, מגייסים כסף מהציבור כי אפשר ולא כי צריך, וכששואלים אותם מה יעשו עם הכסף שלנו הם אומרים: "התמורה תשמש את החברה מעת לעת כפי שיוחלט לפי שיקול דעתה של החברה"?

3. האם הבורסה היא המקום שבו המשקיעים המוסדיים מנהלים עבור הציבור את כספי הפנסיה שלו ועושים הכל כדי להניב לחוסכים תשואה נאה, כדי שזו תאפשר להם פנסיה מכובדת בהגיעם לגיל פרישה? או שהבורסה מספקת בראש ובראשונה את צורכי הפנסיה ומצנחי הזהב של מועדון קטן של אנשים שהשתלטו עליה, ופיצחו את השיטה להוציא כמה שיותר כסף ציבורי ולהכניסו לכמה שפחות כיסים פרטיים?

4. האם הבורסה היא המקום שבו רווחיות החברות העסקיות היא הדבר הכי חשוב, כי רק חברות רווחיות מניבות תשואה למשקיעים ומחלקות דיווידנדים? האם הבורסה היא המקום שבו אתה לא שואל שאלות על הרווחיות של החברות, העיקר שירוויחו - גם אם בדרך חמסו ועשקו את הצרכנים שלהן ואת עובדיהן, כי זה לא חשוב? כי כאן אנחנו לא צרכנים, כאן אנחנו משקיעים?

הבורסה הישראלית יבשה

5. האם הבורסה היא המקום שבו המשקיע הקטן יכול להרגיש שותף לחלום של בניית חברות, השקעות על פני הגלובוס, מנפט וגז ועד נדל"ן במזרח אירופה? או שהבורסה היא המקום שבו יזמים וספקולנטים מייצרים, אורזים ומשווקים חלומות על השקעות והתעשרות ועל איך עושים מכה גדולה, אבל נותנים לך מכה כשמתברר שאתה בעליהם הגאה של שני עצים ביער נטוש ברומניה?

6. האם הבורסה היא המקום שבו אפילו נוחי דנקנר, כשהיה בשיא כוחו, נאלץ להביא לאישור האסיפה הכללית של בעלי המניות בקבוצת אי.די.בי החלטה פעוטה להעסיק את בתו בשכר לא גבוה, ונאלץ אפילו להפחית חלק משכרה? או שהבורסה היא המקום שבו חייבים להביא לאישור אסיפת בעלי המניות החלטה פעוטה כמו להעסיק את בתך, אבל לא החלטה קצת יותר חשובה כמו להמר במיליארדי שקלים על מניות בנק שווייצי בעיצומו של המשבר הכי גדול בבנקאות העולמית ב–80 השנים האחרונות?

7. האם הבורסה היא המקום שבו חברה עסקית יכולה לגוון את מקורות המימון שלה ולהפחית את התלות במערכת הבנקאות? או שהבורסה היא המקום שבו מחליפים אשראי בנקאי עם ביטחונות ובקרה באשראי זמין ממשקיעים מוסדיים, ללא ביטחונות וללא בקרה?

8. האם הבורסה היא המקום שבו הרגולטורים וכלבי השמירה של שוק ההון עושים עבודת קודש, שולחים הנחיות והוראות ומטילים מגבלות חדשות כדי להגן על כספי המשקיעים? או שהבורסה היא המקום שבו מטילים מגבלות רק לאחר שהסוסים ברחו מהאורווה, ומיליארדי שקלים חולקו לחברי מועדון הממונפים והתאדו?

9. האם בבורסה חוב זה חוב ויש להחזיר אותו במלואו למלווים? או שבבורסה חוב הוא לא יותר מאופציה שמגלגלים, ממחזרים, מוחקים, פורסים ומשתמטים?

10. האם בבורסה מתקיימת שותפות אמיתית בין המשקיע הקטן למשקיע הגדול ולבעלי שליטה? או שהבורסה היא המקום שבו מגלגלים על המשקיע הקטן את ההפסדים, את הסדרי החוב, את עסקות בעלי העניין, את משכורות המנהלים, ואת הצעות הרכש בתקופות שפל?

נ.ב

בזמן האחרון נשמעת הטענה כאילו יוזמות כמו זו של שר התקשורת לשעבר משה כחלון, שפעל להפחתת העלויות למשתמשי הסלולר, הן אחת הסיבות העיקריות לשפל בבורסה. לשיטתם של אותם טוענים, אילו כחלון לא היה פועל לפתיחת שוק הסלולר לתחרות, חברות הסלולר היו גובות מחירים גבוהים יותר, הרווחיות שלהן היתה גבוהה יותר, והמשקיעים במניותיהן היו נהנים מהשקעה רווחית יותר.

לפי הגישה הזו, הדרך לטפל במשבר בבורסה היא לאפשר לכל החברות הרשומות בה להעלות מיד מחירים, להפסיק את התחרות, לשדוד את הצרכנים ולקרוע להם את הכיס. כך הם ימצאו חברות בורסאיות רווחיות יותר שיהיה כדאי להשקיע בהן. רעיון נאה. נקווה שוועדת החקירה תדון בו בכובד ראש, אבל לא לפני שתבדוק את תרומתה של קבוצות כמו אי.די.בי וטייקונים אחרים לכל הרעות החולות המתוארות לעיל, שהביאו יותר מכל דבר אחר לחורבנה של הבורסה ברחוב אחד העם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker