רונית דומקה
רונית דומקה

מ בקר בחנות צעצועים טיפוסית לא יתקשה למצוא את דרכו בין המדפים: בובות ברבי ותכשיטים באזור המיועד לבנות, לעומת רובים, משחקי הרכבה וערכות כלי עבודה באזור הגברי. דבי סטרלינג רוצה לשנות את זה.

סטרלינג, מהנדסת בת 30, פנתה לפני שנה לגולשי אתר גיוס ההמונים קיקסטארטר בבקשה: "עזרו לי לעודד ילדות קטנות להתעניין בהנדסה". שנה מאוחר יותר, גולדי בלוקס, המשחק שפיתחה, נמצא כבר יותר מחודש בין 100 הצעצועים הנמכרים ביותר באמזון, ונמכר בו וברשת טויז אר אס ב–29.99 דולר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

ג'ובים, כסף וטובות הנאה: הקרב האמיתי על הרבנות הראשית

אימפריה שוקעת // כך הפכה העיר העשירה בארה"ב לפושטת רגל

ערכה של גולדי בלוקסצילום: Susan Burdick Photography

הכל התחיל כשסטרלינג למדה הנדסה באוניברסיטת סטנפורד, שם היתה אחת מבין 181 נשים במחזור של כמעט 700 סטודנטים. היא תהתה מדוע כל כך מעט נשים הולכות ללמוד הנדסה, והגיעה למסקנה כי שורשיה של התשובה נעוצים בשלב מוקדם מאוד. "אם תעשו סיבוב בחנות צעצועים, תבינו למה. 'המדפים הכחולים' מלאים בצעצועי בנייה, בעוד ש'המדפים הוורודים' מלאים בנסיכות ובובות'", מסבירה סטרלינג באתר האינטרנט של גולדי בלוקס, החברה שייסדה בשנה שעברה. "אם אנחנו רוצים לראות יותר נשים מהנדסות, אנחנו צריכים להיות פתוחים יותר להנדסה בגיל צעיר".

לאחר תחקיר מקיף, שכלל שיחות עם ילדות קטנות ועם חברות צעצועים, החלה סטרלינג לבנות את הדגם הראשוני לגולדי בלוקס, סט בנייה והרכבה מלווה בספר לילדות בנות 5–9. "גולדי בלוקס משלב את הטוב משני העולמות: קריאה ובנייה", הסבירה סטרלינג בקיקסטארטר. "הוא פונה לבנות כי הן לא סתם מתעניינות במה שהן בונות, הן רוצות גם לדעת למה. הסיפורים של גולדי מתקשרים לחייהן של בנות. המכונות שגולדי בונה פותרות בעיות ועוזרות לחבריה".

סטרלינג עיצבה לבדה את הערכה הראשונה של גולדי בלוקס, וכתבה ואיירה לבדה את הספרים, בזמן שחיפשה חברה שתייצר באופן המוני את הצעצוע. היא השקיעה את כל חסכונותיה בייצור הדגם הראשון, עד שהחליטה לפנות לגיוס המונים בקיקסטארטר. למזלה, גם גולשי האתר ראו את הפוטנציאל האדיר הטמון בגולדי בלוקס, והוא היה ללהיט מיידי בקיקסטארטר וקיבל מימון מלא תוך ארבעה ימים. באוקטובר 2012 כבר היו לסטרלינג 5,000 תומכים ויותר מ–280 אלף דולר במימון. מיד לאחר ההצלחה בקיקסטארטר הגיעה גם טויז אר אס, שמתחילה בימים אלה למכור את הצעצוע בחנויותיה.

סטרלינג משתמשת בכמה אסטרטגיות כדי למשוך בנות למשחק ההרכבה: היא מרתקת אותן לסיפור, מציבה בפניהן בעיה שהן צריכות לפתור באמצעות ההרכבה, ומשתמשת בחומרים נעימים למגע בצורות מעוגלות ובצבעים עדינים. במרכז הסיפור עומדים גולדי בלוקס ‏(משחק מלים על שמה של גיבורת "זהבה ושלושת הדובים" באנגלית‏) וחמשת חבריה. ככל שהסיפור מתקדם, גולדי בונה כלים שונים שעוזרים לה להשלים משימות. בכל פעם שבסיפור מופיע אייקון "הרכבה", הבנות צריכות לבנות ביחד עם גולדי כדי להתקדם בסיפור - ומשימות הבנייה וההרכבה נהפכות למסובכות יותר.

דבי סטרלינגצילום: Susan Burdick Photography

כך, למשל, בסיפור הראשון, גולדי צריכה לבנות מכונת טווייה עבור הכלב שלה. "רגע ההתרגשות מגיע כאשר הילדה כורכת את הסרט סביב הגלגל, וכשהיא מושכת אותו הוא מסתובב", סיפרה סטרלינג בראיון למגזין "אטלנטיק". "זה עיקרון הנדסה בסיסי של גלגל שמסתובב סביב ציר, אבל זה היה רגע קסום אצל כל ילדה שראיתי משחקת בזה".

"אנחנו צריכים שגם בנות ייבנו דברים"

סטרלינג, בחורה כל־אמריקאית מתולתלת וחייכנית, גדלה ברוד איילנד להורים שרצו שתהיה שחקנית. "הם מעולם לא קנו לי לגו או צעצועים להרכבה, הם אפילו לא חשבו על כך, וגם אני לא", סיפרה בסרטון שהעלתה לקיקסטארטר. "הצעצועים האלה מפתחים מיומנויות מרחביות וגורמים לילדים להתעניין בהנדסה ובמדעים. אני לא ידעתי אפילו מה זו הנדסה עד שהייתי בכיתה י"ב". לפני שהקימה את גולדי בלוקס שימשה סטרלינג מנהלת שיווק בחברת התכשיטים לורי בון, ולאחר מכן היתה יועצת מותג עבור חברות כמו מיקרוסופט, טי־מובייל והניו יורק ניקס.

כמנכ"לית גולדי בלוקס - מלבדה יש עוד שבעה עובדים - סטרלינג עסוקה מאוד בימים אלה, במיוחד לקראת עונת החגים בארה"ב, שתתחיל בעוד כשלושה חודשים, אז תשיק החברה ספרים חדשים וערכה חדשה ומורחבת. כשהיא לא עובדת על הערכות, היא מקדישה את זמנה ומרצה להרצאות ולכנסים שבהם היא מנסה להפיץ את מה שהיא מאמינה בו: צמצום הפערים המגדריים. באחרונה היא דיברה בכנס של Girls Who Code, ארגון ללא מטרות רווח ששם לעצמו למטרה לחנך נערות בתחומי הנדסה, מדעי המחשב ורובוטיקה, כדי לצמצם את הפערים המגדריים. "89% מהמהנדסים בארה"ב הם גברים, אפשר לומר שאנחנו חיים בעולם של גברים", אומרת סטרלינג. "אבל 50% מהאוכלוסיה הם נשים, כך שאם אנחנו רוצים לחיות בעולם טוב יותר, אנחנו צריכים שבנות גם ייבנו דברים. אנחנו צריכים שבנות יידעו לפתור בעיות".

ערכה של גולדי בלוקסצילום: Susan Burdick Photography

סטרלינג אינה הראשונה שמנסה לגרום לילדות קטנות להתעניין ב"צעצועים של בנים". מאטל, יצרנית בובת הברבי הפופולרית, הוציאה בשנה שעברה לראשונה בתולדותיה סט הרכבה של ברבי. הסט 
The Mega Bloks Barbie Build n Style,שהאבנים בו צבועות כמובן בגווני ורוד, הגיע לחנויות לקראת עונת הקניות לחג המולד. עוד לפני מאטל הוציאה לגו סדרה בשם Friends ובה אבני משחק בצבעי פסטל. הסדרה נמכרה בקצב מהיר פי שניים מהתחזיות, ועזרה ללגו לשלש את מכירותיה בקרב ילדות. ד"ר מורין אובריאן, פסיכולוגית התפתחותית שייעצה בין היתר למאטל, אמרה ל"דיילי מייל" כי בנות אוהבות לבנות וליצור בדיוק כמו בנים. "משחק בצעצועי הרכבה הוא דרך אידיאלית לילדים לעסוק בלמידה דרך גילוי", אמרה. "דרך הסוג הזה של למידה ילדים מסוגלים לבנות את הביטחון שלהם על ידי ניסוי וטעייה ולפתח תחושת הישג, לקשר באופן פיסי בין העולם שלהם לעולם המשחק, ולפתח תוך כדי את כוח המוח שלהם".

חברת הצעצועים השוודית טופ טוי החליטה בשנה שעברה לשבור את המוסכמות בכל הנוגע לצעצועים לבנים ולבנות, לאחר שקיבלה נזיפה מהרגולטור המקומי, שביקש ממנה להפסיק לפרסם באופן סטריאוטיפי. לכן, בקטלוג הצעצועים לחג המולד של 2012 נראים בנים משחקים בסט גיהוץ ורוד, בעוד שהבנות משחקות ברובי פלסטיק.

אמילי קיין, פרופסור לסוציולוגיה במכללת בייטס במיין, אמרה לעיתון "USA טודיי" כי משחק במגוון רחב של צעצועים מעורר יכולות שונות אצל ילדים ותורם לפיתוח מגוון רחב של יכולות. כך, למשל, כלי מטבח או שואבי אבק קטנים יכולים ללמד ילדים על מיומנויות עבודה בבית כמו בישול וניקיון.

ערכה של גולדי בלוקסצילום: Susan Burdick Photography

גולדי בלוקס בהחלט מוכיחה זאת, וסטרלינג מספרת כי היא מקבלת בכל יום הודעות רבות מהורים מרוצים שמספרים על בנותיהן ששרות שירים על בנייה והנדסה, או מקבלות השראה לבנות צעצועים משלהן. "הסיפור האהוב עלי הוא על אמא שכתבה לי שהיתה בשירותים ציבוריים עם בתה, וגילתה שהמתקן לנייר הטואלט שבור", סיפרה סטרלינג לבלוג ReadWrite. "הילדה אמרה 'אמא, חסר שם ציר!' היא למדה את אוצר המלים הזה מגולדי בלוקס".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום