הקומדיה הכי עצובה ומפחידה שתראו

"לדפוק התמחות", שמצולם בקמפוס של גוגל, מאדיר את החברה, אך המסר מכאיב

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

על אף שהסרט "לדפוק התמחות" ‏(The Internship‏) שעלה באחרונה לאקרנים, בכיכובם של וינס ווהן ואואן וילסון, הוא קומדיה, הוא מעביר למעשה מסר די מפחיד.

הסיפור הולך כך: שני הכוכבים הם אנשי מכירות של שעוני יד שפוטרו בגלל מצב הכלכלה והמעבר לעולם הדיגיטלי. על סף ייאוש עולה במוחם רעיון: להתקבל לתוכנית ההתמחות של גוגל  אף שאין להם מושג במחשבים - ומכאן אנו מקבלים פרסומת מזוקקת לענקית החיפוש האמריקאית, על אף שזו טענה כי לא היתה מעורבת במימון הסרט.

הפרס גדול שעליו נלחמים ווהן, וילסון ועמיתיהם הוא כמובן, לקבל עבודה קבועה בגוגל, ובדרך להפי אנד ולעבודה הנכספת בחברה, אנחנו למדים שלא חייבים להיות גאון מחשבים צעיר כדי לשרוד, ושיש תקווה גם לאנשים מבוגרים יותר שמביאים התלהבות ויכולת לתקשר עם בני אדם, כל עוד אתה חושב ב"גוגליות". בסדר.

כתבות נוספות ב-TheMarker

דור אבוד, ממשלה מרושעת, פוליטיקאים פחדנים

המשקיע הארגנטיני אדוארדו אלשטיין נסוג מכוונתו להשקיע באי.די.בי

וינס ווהן ואואן וילסוןצילום: אי–פי

אבל זה לא נכון, וזה לא בסדר. בסצנה אחת במהלך ההתמחות־תחרות, כשהייאוש משתלט על כולם, אומרים הזקנים לצעירים: "לא נורא, לכם תהיה עבודה במקום אחר"; והצעירים עונים: "לא. גם החיים שלנו נגמרו. לא מספיק להיות צעיר וללמוד מחשבים. אין עבודה. ככה זה בכלכלה של היום". ואלה הם בעצם הדברים שמשקפים את הלך הרוח האמיתי כיום.

וזה מפחיד. מפחיד לחשוב שצעירים בני 22, שלא צריכים לעשות צבא ואחרי לימודי תואר ראשון בהצטיינות, כבר מלאים ספקות לגבי עתידם. מפחיד גם הגורל של אנשי מכירות מבוגרים - הרי לכל הצופים ברור שאין להם באמת סיכוי להתקבל לגוגל. מפחידה לא פחות היא גם גוגל - שהסאבטקסט בסרט הוא "משרה קבועה בגוגל זה הכל בחיים".

ומה שהכי מפחיד הוא שכל זה נכון: גוגל משתלטת על חלקים גדולים מהעולם. לא מדברים על זה בסרט, כמובן, אבל גוגל היא מחסלת סדרתית של מקומות עבודה: במדינות רבות גוגל מחסלת את ענפי הפרסום, המדיה וחלקים מענף המכירות. יותר קל, זול ויעיל לפרסם בגוגל - מלעסוק בשיווק ובמכירות. למעשה, גוגל וחברות אינטרנט שכמותה מחסלות באטיות אך בעקביות כמעט כל פעילות "משרדית" טיפוסית. מי צריך אנשי רכש, מכירות, כספים או ביורוקרטיה ושירות לקוחות? פשוט קחו תוכנה מבריקה שתדע לעשות את העבודה של האנשים האלה טוב יותר מהם.

בסצנה אחת של הסרט מתחרים המועמדים לעבודה בתפעול של "מרכז השירות של גוגל", קריצה הומוריסטית לעובדה שידועה לכולם: לגוגל אין מרכז שירות, ואף משתמש מהמניין לא יכול לדבר עם נציג של החברה. בעתיד הלא רחוק באמת לא יהיו יותר מרכזי שירות ללקוחות, ולמחצית משוכני המשרדים כיום לא יהיה תפקיד - האינטרנט ותוכנת המחשב יעשו את העבודה שלהם.

אין ספק: גוגל והחברות הדומות לה מייעלות את העולם, מביאות למיליארדים מידע שלא היה להם קודם, ומסמנות את העתיד - כולל מכונית ללא נהג והמשקפי־מחשב. אין גם ספק שמי שמתקבל לגוגל ייהנה מתנאים עבודה ומסיפוק יוצאי דופן. הבעיה היא שלכל השאר, צעירים שלא סיימו את אוניברסיטת סטנפורד בהצטיינות או אנשי מכירות מעל גיל 30, החיים יהיו הרבה יותר קשים. הם יהיו בסרט אחר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker